Sadaļas Sadaļas

CVK ļauj kandidātam Mežeckim iepazīties ar skenētajām ZZS vēlēšanu zīmēm Jūrmalā; citas sūdzības noraida

Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) piektdien lēma ļaut Jūrmalas domes deputāta kandidātam Romānam Mežeckim (Zaļo un Zemnieku savienība (ZZS)) iepazīties ar atzīmēm, kas veiktas vairākos Jūrmalas vēlēšanu iecirkņos ZZS vēlēšanu zīmēs. Savukārt pārējās sūdzības tika noraidītas.

Mežeckim ļauj apskatīt vēlēšanu zīmes

Pēc Mežecka teiktā, skaitot vēlēšanu zīmē ievilktos plusus un svītrojumus, varētu tikt pieļautas kļūdas.

Tā kā Mežeckim līdz iekļūšanai domē pietrūka tikai trīs balsu, viņš vēlējās iepazīties ar vēlēšanu zīmēs veiktajām atzīmēm.

Mežeckis pieļauj, ka daļa vēlētāju varētu būt ietekmējušies no materiāliem par vēlēšanām, kur attēlots stilizēts pluss, un arī savās vēlēšanu zīmēs lietot tādus. Rezultātā vēlēšanu zīmju skeneris varētu neatpazīt plusus un tos nepieskaitīt.

Mežeckis iesniegumā komisijai bija pieminējis arī novērotāju ziņoto, ka atsevišķos iecirkņos neesot ieskaitītas visas "+" atzīmes. Kandidāts bija uzsvēris, ka neapstrīd vēlēšanu rezultātus, balsu sadalījumu starp sarakstiem un deputātu sadalījumu. 

CVK lēma, ka Mežeckis varēs iepazīties ar skenētajām vēlēšanu zīmēm Jūrmalā.

CVK loceklis Valdis Verners norādīja, ka lēmums radīs precedentu citiem kandidātiem – proti, arī citi varētu vēlēties iepazīties ar vēlēšanu zīmēs izdarītajām atzīmēm.

CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa norādīja, ka noteikti tiek vērtēta katra individuālā situācija, bet, iespējams, būtu jārada regulējums, kā rīkoties nākotnē šādos gadījumos.

Krāslavas, Saulkrastu un Olaines novadā sūdzības noraida

Pārējās sūdzības Krāslavas, Saulkrastu un Olaines novadā tika noraidītas, jo netika saskatīts, ka kādā no gadījumiem būtu bijuši ietekmēti vēlēšanu rezultāti. Un Saulkrastu novada domē neievēlētā "Jaunās Vienotības" deputāta amata kandidāte Izita Kļaviņa sūdzību atsauca, kad bija noklausījusies komisijas pārstāvju skaidrojumu. Saulkrastu novada pašvaldības vēlēšanu rezultātus pārskaitīt bija mudinājis arī Latvijas Zaļās partijas (LZP) kandidāts Bruno Veide, kura ievēlēšanai trūka 15 balsu. Viņš bija piefiksējis, ka vēlēšanu rezultāti no Saulkrastu novada CVK tīmekļvietnē ievietoti vienlaikus, lai arī rezultāti atsevišķos iecirkņos saskaitīti agrāk.

Kļaviņa iepriekš vēlējās panākt balsu pārskaitīšanu visos četros Saulkrastu novada vēlēšanu iecirkņos. Kandidāte arī norādīja uz aizdomām par 32 nepieskaitītajām balsošanas zīmēm, jo vismaz desmit no tām varētu būt derīgas.

CVK informēja, ka sūdzības iesniedzēji bija nepareizi interpretējuši nederīgo zīmju rādītāju,

kļūdaini uzskatot starpību starp nobalsojušo vēlētāju skaitu vēlēšanu iecirknī un derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitu par nederīgām zīmēm.

Trīs sūdzības bija par priekšvēlēšanu norisēm Krāslavas novadā. Krāslavas novada domes vēlēšanu rezultātus apstrīdēja Jaunās konservatīvās partijas saraksta deputāta kandidāts Dmitrijs Zalbovičs, Politiskās partijas "KPV LV" saraksta deputāta kandidāts Raimonds Nipers un Latgales partijas saraksta kandidāta Aivars Plotka.

Pamatojoties uz aizdomām par vēlētāju gribas prettiesisku ietekmēšanu, tajā skaitā balsu pirkšanu un ietekmēšanu ar dažādiem draudiem par darba zaudēšanu, ja nebalsos par konkrēto sarakstu (Nr.7), kā arī uz priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem, tika apstrīdēts Krāslavas novada vēlēšanu komisijas lēmums par pašvaldību vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu, lūgts atcelt vēlēšanu rezultātus Krāslavas novadā un organizēt jaunas pašvaldību vēlēšanas Krāslavas novadā. 

Iesniegumos bija paustas aizdomas, ka vēlēšanu komisiju locekļi aģitējuši par konkrētās partijas sarakstu un notikuši vēlēšanu procedūras pārkāpumi, piemēram, balsu skaitīšanas laikā it kā veikti labojumi vēlēšanu zīmēs vai pat nomainītas vēlēšanu zīmes, jo esot bijusi novilcināta iecirkņu vēlēšanu rezultātu publiskošana. Pēc veiktajām pārbaudēm un iepazīstoties ar Krāslavas novada vēlēšanu komisijas un vēlēšanu iecirkņu komisiju paskaidrojumiem un situācijas izklāstu,

pārkāpumi vēlēšanu komisiju darbā netika konstatēti.

Līdz ar to CVK sūdzības noraidīja kā nepamatotas. Vienlaikus atbilstoši kompetencei informāciju par iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem un vēlētāju gribas ietekmēšanu CVK nosūtīs izvērtēšanai pēc piekritības Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam un Valsts drošības dienestam.

Tāpat CVK noraidīja arī Olaines novada ZZS saraksta deputātu kandidāta Oskara Galandera sūdzību par Olaines novada domes vēlēšanu rezultātiem, kā arī lēma nodot informāciju drošības iestādēm. Kandidāts iesniegumā pauda aizdomas par balsu pirkšanu un aģitācijas pārkāpumiem, tai skaitā administratīvo resursu izmantošanu un slēpto reklāmu, kas varētu ietekmēt vēlēšanu rezultātu.

CVK lēmumus līdz trešdienai, 16.jūnijam, var pārsūdzēt tiesā.

KONTEKSTS:

5. jūnijā notikušajās pašvaldību vēlēšanās, kurās vēlēja novadu reformā apvienoto novadu vadību, bijusi rekordzema aktivitāteKopumā valstī plašo pārstāvniecību saglabājušas Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) veidojošās partijas, Latvijas Reģionu apvienība, ar vairāku zināmu līderu piesaisti labus panākumus guvusi partija "Latvijas attīstībai".

Pašvaldību vēlēšanas šoreiz notika jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 43. Vēlēšanas gan notika 40 vēlēšanu apgabalos, jo netika vēlēti Rīgas domes deputāti, kā arī Satversmes tiesas sprieduma dēļ domnieki Varakļānu novadā un Rēzeknes novadā, kur vēlēšanas notiks 11. septembrī.

Centrālā vēlēšanu komisija vērtēja, ka 2021. gada pašvaldību vēlēšanas aizritējušas bez starpgadījumiem. Savukārt policija sākusi kriminālprocesu par iespējamu balsu pirkšanu Jēkabpilī un pārbauda vēlētāju iespējamo ietekmēšanu Jaunalūksnes pagastā. Savukārt Jelgavā un Siguldas novadā nolemts vēlēšanu rezultātiem pieskaitīt 21 neapzīmogoto aploksni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Latvijā
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt