Svarīgi
Sadaļas
Vaļasprieki
7 tautiski hobiji, kam šogad pievērsties
Arī šogad nāksies turpināt sadzīvot ar dažādiem ierobežojumiem, daudz laika pavadīt mājās un slīpēt prasmi radīt prieku paša spēkiem. Lielisks prieka avots var būt kāds praktisks hobijs, kas ļauj aizmirsties no ikdienas un just gandarījumu par paveikto. Tādēļ esam sarūpējuši septiņas tautisku vaļasprieku idejas un pieredzējušu amatnieku praktiskus padomus no LSM.lv krājumiem. Ielūkojies, iespējams, te atradīsi savu 2021. gada aizraušanos! 
Slēgta vēl virkne dabas taku un skatu torņi
Ņemot vērā ierobežojumus Covid-19 izplatības mazināšanai, Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) nolēmusi no 23. decembra slēgt vairākas dabas takas un skatu torņus, kuros nav iespējams nodrošināt vienvirziena kustību un divu metru distanci starp apmeklētājiem, informēja DAP pārstāve Maija Rēna.
Daugavpils novadā jubileju svin Vaboles gaidu vienība
Daugavpils novadā darbības trīsdesmitgadi 2020. gadā svin Vaboles 45. gaidu vienība, kur pašlaik uzņemtas 14 Vaboles vidusskolas skolnieces. Latgalē tā ir zināmākā vienība, kas joprojām aktīvi uztur skautu un gaidu tradīcijas. 
Izveidota digitālā karte pastaigām Rīgas mežos
Uzņēmums “Rīgas meži” ir izveidojuši digitālo karti pastaigu maršruta plānošanai Rīgas mežos, lai, uzturoties svaigā gaisā, tiktu novērsta cilvēku drūzmēšanās, informēja uzņēmuma pārstāve Elizabete Ronija Dreimane. Kartē pieejama informācija par meža teritorijām ar stigām un takām.
Igaunijā populāras kļūst ziemas peldes
Palielinoties Covid-19 gadījumu skaitam un mazinoties cerībām aizceļot uz siltākām zemēm, tūkstošiem igauņu sākuši peldes ledainajā Baltijas jūrā. Nodarbe, kas agrāk bija populāra vien mazā sabiedrības daļā, tagad kļuvusi moderna Tallinas hipsteru vidū.  
Jēdzīgs pārgājiena apģērbs ziemai. Kur ir vērts ieguldīt, un bez kā var iztikt?
Pandēmijas apstākļos došanās dabā kļūst arvien populārāka, un daudziem šķērslis doties pārgājienā nav arī aukstie laika apstākļi. Viens no veiksmīga pārgājiena priekšnosacījumiem ir piemērots apģērbs. Kas jāņem vērā, to meklējot, kādi ir priekšnosacījumi ērtam apģērbam ziemā un par ko ir tiešām vērts maksāt, skaidroja piedzīvojuma parka „Lūzumpunkts” instruktors Māris Resnis.
Palīdzēt citiem pirmssvētku laikā: kafejnīca uz tukšajiem galdiņiem izliek pensionāru rokdarbus
Šajā savādajā pirmssvētku laikā, kad “Covid-19” izplatības ierobežošanai aizliegtie Ziemassvētku tirdziņi sāpīgi sit pa kabatu daudziem mājražotājiem, cilvēki atrod jaunus veidus, kā palīdzēt citiem tirgoties. Kāda kafejnīca savus apmeklētājiem slēgtos galdiņus pārvērtusi pensionāru darinājumu platformā, cita atvēl telpas mājražotāju labumiem, bet vēl kāds tviterī palīdz pārdot vilnas zeķes kundzītei, kas tās klusi tirgo pie lielveikala.
Naukšēni pirms Ziemassvētkiem pārtop par Rūķu novadu
Šajā pirmssvētku laikā, kad publiski pasākumi notikt nevar, vietējiem kultūras darbiniekiem nākas meklēt jaunas idejas, kā tomēr radīt svētku prieku un arī kopības sajūtu, kopā neesot. Tā Naukšēnos tapusi sava administratīvi teritoriālā reforma, uz laiku novadu pārdēvējot par Rūķu novadu.
Floriste mudina uzburt savu ziemas stāstu, veidojot rotājumus pašu rokām
Ziemassvētku rotājumi un adventes vainagu veidošana var kļūt par ziemas stāstu, atliek savākt dabas materiālus un ļauties radošumam, spriež pieredzējusi floriste un studijas „Liepzars” ilggadējā vadītāja Vaira Kārkliņa. Dabas materiālu izmantošanai vienmēr bijusi būtiska nozīme, kaut gan joprojām cilvēki dekoriem izmanto arī veikalos nopērkamas lietas, kas ir mākslīgi veidotas.
Islandē peldas okeānā arī aukstajā laikā
Ir cilvēki, kuri iet peldēties upēs, ezeros vai jūrā visu gadu, neskatoties uz laika apstākļiem. Bet, piemēram, Islandē, daļa iedzīvotāju visu gadu peldas apkārt esošajā okeānā.  
Kā dabā notvert skaistus kadrus – dabas fotogrāfa Jāņa Zilvera pieredze
Dabas fotogrāfiju uzņemšana un zvēru bildēšana ir darbs, kas prasa lielu pacietību un uzņēmību. Dabas fotogrāfs jeb, kā viņš pats sevi dēvē, – dabas stāstnieks Jānis Zilvers dalās padomos ar to, kā tikt pie skaistām fotogrāfijā, un atzīst, ka cilvēki šajā ziņā grib pārlieku paļauties uz tehniku, ne saviem spēkiem.
Adītās sēnes, dārzeņi un zirgs – Ilzes Hakas dāvana bērnudārzam izaug līdz neparastai izstādei
Smiltenes bibliotēkā oktobrī skatāma neparasta izstāde „Rudens veltes”, kurā izlikti dažādi dārzeņi un sēnes. Šķiet, kas gan tur varētu būt neparasts, šādas rudens ražas izstādes jau ir daudzviet, taču šie dārzeņi un sēnes nav auguši ne dārzā, ne mežā, bet gan ir uzadīti. Un to autore ir smilteniete Ilze Haka.   Viņa darbojas arī biedrībā „Sirds siltuma darbnīca”, tajā apvienojušās rokdarbnieces, kuras ada zeķītes un cepurītes priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem.  
Inčukalnā Valteru ģimene veido bonsai parku pēc japāņu tradīcijām
Inčukalna novada ‘’Sprīdīšos’’ Valdis un Inga Valteri jau vairāk nekā desmit gadus veido bonsai parku "Baltic Bonsai Park". Ideja radusies vīram pēc ceļojuma pa Ķīnu, kaut gan bonsai dārzi vairāk raksturīgi Japānai. Pirmos miniatūros bonsai kociņus ģimene iegādājusies jau 2006. gadā, bet tagad blakus parkam izveidots arī strauts un dīķis, uzcelts koka paviljons, kur top muzejs un notiek radošās darbnīcas.
Morē aicina uz sēņotāju stāstu dienām
Siguldas novada, Mores pagasta „Kalna Vaizuļos” 15. augustā  pulksten 10.00 un 16.00, kā arī 16. augustā plkst. 10.00 un 16.00 sēņotāji ar prasmēm stāstīt un klausīties, kā arī  stāstnieki un klausītāji ar interesi par sēņošanu aicināti piedalīties Sēņotāju stāstu dienās, informēja Rīgas Latviešu biedrības (RLB) pārstāve Oksana Svikle.
Latvijā izveido tiešsaistes šaha apmācību platformu
Latvijā, iesaistoties pasaules šaha čempionam norvēģim Magnusam Kārlsenam, ir izveidota pasaulē pirmā tiešsaistes šaha apmācības platforma “CoChess”. Tā ļauj apgūt un papildināt šaha spēlēšanas prasmes profesionālu treneru vadībā. 
Bišu vaska drāniņas top naktīs - jaunās māmiņas rūpala stāsts
Jūlijs visā pasaule tiek atzīmēts kā mēnesis bez plastmasas, kad sabiedrību aicina ikdienā atteikties no vienreizlietojamiem iepakojumiem. Laba alternatīva plastmasas maisiņiem un pārtikas plēvei ir bišu vaska drāniņas, kurās var ietīt un uzglabāt dažādus pārtikas produktus. Jaunā māmiņa Beāte Zīberte pērn Ziemassvētkos nolēma tādas pagatavot dāvināšanai draugiem un radiem. Tagad videi draudzīgais eksperiments pārtapis par nelielu uzņēmumu “Beāte rada”. Tā saimniece LSM.lv stāsta par uzņēmuma rašanos un dalās padomos, kā drāniņu pagatavot pašam.
Durbē seno amatu pētniece vecmāmiņas dzimtas mājās darina rakstainas jostas ar celu dēlīšiem
Rakstaina josta ir neatņemama tautastērpa daļa, bet tā lieliski piestāv daudziem mūsdienu tērpiem. Šodien jostu audēji auž arheoloģisko un etnogrāfisko jostu kopijas un veido savas, jaunas jostas, izvēloties citus krāsu salikumus jaunrades jostu darināšanā. Seno amatu un tradīciju pētniece Anete Simanovska darina celotas jostas un dalās padomos, kā tādas darināt mājās pašam.
Muzicēšanu ar kokli tagad var apgūt internetā
Pirms vairākiem gadiem Ansis Jansons sāka pasniegt nodarbības koklētājiem. Viņš bija pārsteigts, uzzinot, ka Latvijā ir ļoti daudz cilvēku, kas vēlas iemācīties spēlēt šo mūzikas instrumentu. Tagad viņš izveidojis “Kokļu mežu” - interneta platformu, ar kuras palīdzību kokles spēlēšanas iemaņas var apgūt cilvēki visā pasaulē.
Ozolniekos uzņēmēja rada dabisku kosmētiku. Uzzini, kā ziedūdeni pagatavot mājās!
Uzņēmēja Ance Dandena Ozolnieku novada Cenu pagastā no cidonijām, piparmētrām un citiem augiem gatavo ziedūdeņus un dažādu citu kosmētiku. Ance ir ķīmiķe, kura pēc augstskolas beigām strādājusi vairākos uzņēmumos, tai skaitā kosmētikas jomā. Pirms gadiem ar nelieliem līdzekļiem viņa izveidoja savu uzņēmumu "Green Wing Paleo Skincare".
Cimperlīgie liepziedi. Jātver mirklis tējas vākšanai!
Liepziedu ziedēšanas laiks šogad sakrīt ar lietavām. Tā kā tējai ziedus ievāc tikai sausā laikā, lasīšanai jātver mirklis, LSM.lv norādīja Dobeles ģimenes uzņēmuma “Rūķīšu tēja” saimnieks Raimonds Lignickis.
Līgatnē amatnieks izgatavo bērza tāss cibiņas – alternatīvu plastmasas kārbām
Tāšu meistars jeb tāsiķis Kaspars Zvirbulis Līgatnē ir šī amata dinastijas pārstāvis, viņš no bērzu tāsīm veido ne tikai cibiņas, bet arī dažādus citus traukus, rotas un pat bērnu mantiņas. Padomos, kā no dabiskā materiāla izgatavot videi draudzīgas cibiņas, kurās produkti uzglabāsies īpaši ilgi, Kaspars dalās arī ar citiem.
Populārās sērpiepes. Kuras ir gardākās un kā tās gatavot
Šogad ir sērpiepēm (Laetiporus sulphureus) īpaši labvēlīgs gads, kas veicinājis šo sēņu popularitāti iedzīvotāju vidū. Sērpiepju sezona beidzas pēc Jāņiem un tad atkal atsākas rudenī. Kā mežā atpazīt gardākos ekspemplārus, un ko ar šīm sēnēm iesākt virtuvē?

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt