Sadaļas Sadaļas
Vaļasprieki
Uguns Latgalē neizposta cerību par jaunu ģitāru darbnīcu
Pērngad ugunsgrēks iznīcināja vienīgo ģitāru darbnīcu un muzeju Latgalē. Radu, draugu un pilnīgi svešu cilvēku palīdzīgā roka, kā arī finansiālais atbalsts bija galvenā motivācija un iedvesma tās īpašniekam Jānim Kuzminskim drīz vien sākt domāt par darbnīcas atjaunošanu. Līdz šim ir tapusi pagaidu ēka, kur tiek pabeigtas iesāktās un no ugunsgrēka izglābtās ģitāras, vienlaikus gatavojoties jaunās ģitāru darbnīcas būvniecībai.
Dzimumu līdztiesība ienāk arī šaha pasaulē
Ir šaha spēlētājas, kas ļoti labi konkurē ar vīriešiem, taču augstākā līmeņa spēlētāju vidū ir tikai viena vai divas spēlētājas pret 100  spēcīgiem spēlētājiem. Samazinoties viņu līmenim, proporcija izlīdzinās," Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja šaha turnīru organizētājs un vēsturnieks Andris Tihomirovs.
Vijoļu izgatavošana Latvijā ir reta parādība, bet pasaulē tā ir profesija
Kvalitatīvu viijoli vispareizāk būtu radīt no prasmīgi sagatavotiem kokmateriālem - egle jācērt jaunā mēnesī, bet lapu koks vecā mēnesī. Arī vijoles formai ir liela nozīme. Bet par "vijoles dvēselīti" dēvē to, kas saskaņo augšējā un apakšējā vāka skaņu, raidījumā "Zināmais nezināmajā" atklāja Latvijas vijoļbūves vecmeistaru un Latvijas amatnieku kameras meistars Juris Jēkabsons.
Keramiķe Skultē eksperimentē ar trauku apdedzināšanu čiekuru ceplī
Šajās brīvdienās vairākos Latvijas novados apmeklētājus aicina "Mājas kafejnīcas", kurās varēs izbaudīt vietējo kulināro piedāvājumu un arī piedalīties dažādās aktivitātēs. Piemēram, Skultē, keramikas darbnīcā "Ceplis" būs eksperiments - čiekuru cepļa atvēršana.
Interesenti pulcējas «Vasaras gadatirgū» Rundāles pilī
Viens no gada gaidītākajiem un nozīmīgākajiem kultūras notikumiem Rundālē ir pils Franču dārzā rīkotais "Vasaras gadatirgus". Tajā sastopami tirgotāji, amatnieki un mājražotāji no visas Latvijas. Šogad lielākā apmeklētāju interese bija par stādiem – gan skaistumam, gan pārtikas audzēšanai.
Konkursā «Suitu novada zeķes» meistari spodrina adīšanas prasmes un saglabā suitu mantojumu
Suitu tautastērpā košums ir ik detaļā, arī zeķēs. Ne katrai adītājai pa spēkam ir noadīt rakstiem bagātās zeķes. Šīs prasmes tika nodotas no paaudzes paaudzē. Arī mūsdienās liela nozīme ir pieredzes apmaiņai. Lai saglabātu adīšanas meistarību un suitu mantojumu, Alsungā pirmo reizi sarīkota izstāde-konkurss “Suitu novada zeķes”. Tajā piedalās meistares no vairākām Latvijas vietām. 
Kā mājās pagatavot ziedūdeni?
Uzņēmēja Ance Dandena Ozolnieku novada Cenu pagastā no cidonijām, piparmētrām un citiem augiem gatavo ziedūdeņus un dažādu citu kosmētiku. Uzņēmēja LSM.lv atklāja, kā ziedūdeni pagatavot pašam mājas apstākļos.
Līdz ar pandēmiju makšķernieku saimei pievienojas aizvien jauni entuziasti
Latvijā makšķerēšanas kultūrai ir senas saknes un arī pandēmija ir devusi pozitīvu grūdienu, jo makšķernieku saimei pievienojas aizvien jauni entuziasti. Latvijā makšķerēšanai ir labvēlīgi apstākļi, jo kopumā Latvijā ir ļoti daudz ūdeņu, proti, vairāk nekā 2000 ezeru un vairāk nekā desmit tūkstoši upju. Arī komercdīķu piedāvājums līdz ar pieprasījumu aizvien pieaug.
Pēršanās gudrības: Kā pirtī pašam stiprināt miesu, vairot skaistumu un relaksēties
Ar pirti jau izsenis saistās dažādas tradīcijas un rituāli, turklāt tā ir vieta, kur ne tikai vairot skaistumu un stiprināt veselību, bet arī atslēgt prātu no ikdienas raizēm. Pirtī iešanas gudrības LSM.lv atklāja un ar pašpēršanās tehniku iepazīstināja sertificēts pirtnieks, Latvju pirts un SPA asociācijas valdes loceklis Romualds Lamsters.
Skrundeniece izveidojusi teju 800 uzpirksteņu kolekciju; nākamais mērķis – tūkstotis
“Tuvākais mērķis ir tūkstoš vienību,” tā par savu uzpirksteņu kolekciju saka skrundeniece Astra Andersone. Viņa uzsver, ka ir skrodera mazmeita, kas arī bijis kā nejaušs pamudinājums pirms 16 gadiem sākt krāt šos mazos šuvēju palīgus. Nu teju 800 priekšmeti paver durvis uz uzpirksteņu mākslas pasauli, to daudzveidību un dažādo izcelsmi. 
Kocēnu novadā siltumnīca pārtop par viesistabu un kroņu darbnīcu
Šajās dienās tiem, kuriem ir savas siltumnīcas, galvenie darbi ir gurķu un tomātu stādīšana tajās. Pirms dažiem gadiem līdzīga rosība šajā laikā būtu arī Kocēnu novada Sudrabkalnu siltumnīcā, taču tagad tā ieguvusi jaunu dzīvi, pārtopot par greznu viesistabu un kroņu gatavošanas darbnīcu. Šādu ideju īstenojusi Judīte Bukša.
Vērtīgā pienene: gatavo medu, sulu vai salātus!
Ziedošais maijs ir klāt, un cilvēkiem ir iespēja paņemt no dabas vērtīgas dāvanas par baltu velti – tik vien jāizdara, kā jāatrod laiks aizbraukt tālāk no lielceļiem un putekļiem un pašiem šīs dāvanas jāsalasa. Viens no augiem, kuru šobrīd vērts ievākt, ir ārstniecības pienene (Taraxacum officinale), iesaka farmācijas doktore Vija Eniņa.
Pagatavo skrubi no kļavu ziediem!
Zemi pie kļavām pamazām sāk noklāt spilgts dzeltenzaļš paklājs. To veido medaini smaržojoši kļavu ziediņi, no kuriem var gatavot skrubi. Kādas sastāvdaļas izvēlēties un kā skrubi saglabāt ziemai, stāsta “Māras dārza pirtiņas” saimniece Māra Tīmane no Kazdangas.
Gaiļbiksītes – kā ievāc un kādam nolūkam lieto
Gaiļbiksītes (Primula veris) ir veselībai ļoti noderīga droga, tāpēc vērts pacensties dabā to sameklēt, mudina farmācijas doktore Vija Eniņa. Tās var lietot gan svaigā, gan kaltētā veidā un izmantojami ir ne tikai ziedi.
Amatnieks Jelgavā darina zedeņu žogus un māca tos pīt citiem
Kopš pirmajām cilvēku apmetnēm ir bijusi nepieciešamība norobežot savu dzīves vietu no dzīvniekiem, ienaidniekiem, nelūgtiem viesiem. Nākusi cauri gadu simtiem, tradīcija norobežot savu sētu teju visās kultūrās ir saglabājusies vēl šo baltu dienu. Ar tradicionālo zedeņu žogu tapšanas noslēpumiem iepazīstināja jelgavnieks Juris Milčs – pinumu meistars, kurš amatu apguvis no sava vectēva.
Pandēmijas laikā aizraujas ar sēņu audzēšanu mājās
Pandēmijas laikā daudzi atraduši jaunus hobijus, lai saturiski piepildītu mājās sēdēšanu. Un daudzi atklājuši, ka sēņot var ne tikai mežā, bet arī dzīvoklī. Vieni pērk gatavus sēņu audzēšanas blokus, kurus tur uz palodzes. Bet ir ļaudis, kuri ar šo hobiju nodarbojas gluži vai zinātniskā līmenī.
Redzēt debesis. Pāvilostnieks Rolfs Jansons stāsta par laivošanu un būšanu dabā
Latvijas upēs jau sākusies laivošanas sezona, arī sociālajos tīklos parādās fotogrāfijas ar piedzīvojumiem upēs. Viens no pieredzējušiem kanoe laivu iznomātājiem un stāstniekiem par būšanu dabā ir pāvilostnieks Rolfs Jansons. Viņš ne tikai piedāvā iespēju cilvēkiem laivot pa mazajām upītēm, bet arī sociālajos tīklos savā profilā „Redzēt debesis” stāsta par būšanu dabā, kā doties pārgājienos ar bērniem un vēl citas aizraujošas lietas.
Vietas Lielupē un tās pietekās, kur aprīlī aizliegts makšķerēt
Sākoties zivju nārsta periodam un aktīvai migrācijai uz nārsta vietām, no 1. aprīļa līdz 31. maijam noteikts makšķerēšanas liegums atsevišķās vietās Lielupē un tās pietekās, kā arī turpinās makšķerēšanas liegums no laivām, kanālos un caurtecēs, informēja Valsts vides dienesta pārstāve Kristīne Kļaveniece.
Pavasara saulgriežus Rundāles novadā sagaida ar pašu veidotu zaķu dārzu
Rundāles novada Viesturu ciema iedzīvotāji pavasara saulgriežus šoreiz sagaida ar pašu veidotu Zaķu dārzu. Tajā satupuši vai pat kokos uzkāpuši garauši no koka ripām, salmiem, diegiem vai auduma. Interese radīt prieku sev un citiem šoreiz bijusi īpaši liela. Zaķu dārza izveidē esot iesaistījies katrs desmitais ciema iedzīvotājs.
Kādu laivu izvēlēties copei?
Piepūšamām laivām ir tikai viens pluss – stabilitāte uz ūdens, bet, atbilstoši uzglabājot,  tās kalpo labākajā gadījumā desmit gadus, Latvijas Radio 2 raidījumā “Radio vilks dabā” vērtēja laivu eksperts Gints Zeiļa. Savukārt alumīnija laivu mūžs ir krietni garāks, kā arī tās ir izturīgākas nekā, piemēram, stiklašķiedras laivas, kuras prasa lielāku kopšanu.

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt