Svarīgi
Sadaļas
Vaļasprieki
Adītās sēnes, dārzeņi un zirgs – Ilzes Hakas dāvana bērnudārzam izaug līdz neparastai izstādei
Smiltenes bibliotēkā oktobrī skatāma neparasta izstāde „Rudens veltes”, kurā izlikti dažādi dārzeņi un sēnes. Šķiet, kas gan tur varētu būt neparasts, šādas rudens ražas izstādes jau ir daudzviet, taču šie dārzeņi un sēnes nav auguši ne dārzā, ne mežā, bet gan ir uzadīti. Un to autore ir smilteniete Ilze Haka.   Viņa darbojas arī biedrībā „Sirds siltuma darbnīca”, tajā apvienojušās rokdarbnieces, kuras ada zeķītes un cepurītes priekšlaicīgi dzimušajiem bērniem.  
Inčukalnā Valteru ģimene veido bonsai parku pēc japāņu tradīcijām
Inčukalna novada ‘’Sprīdīšos’’ Valdis un Inga Valteri jau vairāk nekā desmit gadus veido bonsai parku "Baltic Bonsai Park". Ideja radusies vīram pēc ceļojuma pa Ķīnu, kaut gan bonsai dārzi vairāk raksturīgi Japānai. Pirmos miniatūros bonsai kociņus ģimene iegādājusies jau 2006. gadā, bet tagad blakus parkam izveidots arī strauts un dīķis, uzcelts koka paviljons, kur top muzejs un notiek radošās darbnīcas.
Morē aicina uz sēņotāju stāstu dienām
Siguldas novada, Mores pagasta „Kalna Vaizuļos” 15. augustā  pulksten 10.00 un 16.00, kā arī 16. augustā plkst. 10.00 un 16.00 sēņotāji ar prasmēm stāstīt un klausīties, kā arī  stāstnieki un klausītāji ar interesi par sēņošanu aicināti piedalīties Sēņotāju stāstu dienās, informēja Rīgas Latviešu biedrības (RLB) pārstāve Oksana Svikle.
Latvijā izveido tiešsaistes šaha apmācību platformu
Latvijā, iesaistoties pasaules šaha čempionam norvēģim Magnusam Kārlsenam, ir izveidota pasaulē pirmā tiešsaistes šaha apmācības platforma “CoChess”. Tā ļauj apgūt un papildināt šaha spēlēšanas prasmes profesionālu treneru vadībā. 
Bišu vaska drāniņas top naktīs - jaunās māmiņas rūpala stāsts
Jūlijs visā pasaule tiek atzīmēts kā mēnesis bez plastmasas, kad sabiedrību aicina ikdienā atteikties no vienreizlietojamiem iepakojumiem. Laba alternatīva plastmasas maisiņiem un pārtikas plēvei ir bišu vaska drāniņas, kurās var ietīt un uzglabāt dažādus pārtikas produktus. Jaunā māmiņa Beāte Zīberte pērn Ziemassvētkos nolēma tādas pagatavot dāvināšanai draugiem un radiem. Tagad videi draudzīgais eksperiments pārtapis par nelielu uzņēmumu “Beāte rada”. Tā saimniece LSM.lv stāsta par uzņēmuma rašanos un dalās padomos, kā drāniņu pagatavot pašam.
Durbē seno amatu pētniece vecmāmiņas dzimtas mājās darina rakstainas jostas ar celu dēlīšiem
Rakstaina josta ir neatņemama tautastērpa daļa, bet tā lieliski piestāv daudziem mūsdienu tērpiem. Šodien jostu audēji auž arheoloģisko un etnogrāfisko jostu kopijas un veido savas, jaunas jostas, izvēloties citus krāsu salikumus jaunrades jostu darināšanā. Seno amatu un tradīciju pētniece Anete Simanovska darina celotas jostas un dalās padomos, kā tādas darināt mājās pašam.
Muzicēšanu ar kokli tagad var apgūt internetā
Pirms vairākiem gadiem Ansis Jansons sāka pasniegt nodarbības koklētājiem. Viņš bija pārsteigts, uzzinot, ka Latvijā ir ļoti daudz cilvēku, kas vēlas iemācīties spēlēt šo mūzikas instrumentu. Tagad viņš izveidojis “Kokļu mežu” - interneta platformu, ar kuras palīdzību kokles spēlēšanas iemaņas var apgūt cilvēki visā pasaulē.
Ozolniekos uzņēmēja rada dabisku kosmētiku. Uzzini, kā ziedūdeni pagatavot mājās!
Uzņēmēja Ance Dandena Ozolnieku novada Cenu pagastā no cidonijām, piparmētrām un citiem augiem gatavo ziedūdeņus un dažādu citu kosmētiku. Ance ir ķīmiķe, kura pēc augstskolas beigām strādājusi vairākos uzņēmumos, tai skaitā kosmētikas jomā. Pirms gadiem ar nelieliem līdzekļiem viņa izveidoja savu uzņēmumu "Green Wing Paleo Skincare".
Cimperlīgie liepziedi. Jātver mirklis tējas vākšanai!
Liepziedu ziedēšanas laiks šogad sakrīt ar lietavām. Tā kā tējai ziedus ievāc tikai sausā laikā, lasīšanai jātver mirklis, LSM.lv norādīja Dobeles ģimenes uzņēmuma “Rūķīšu tēja” saimnieks Raimonds Lignickis.
Līgatnē amatnieks izgatavo bērza tāss cibiņas – alternatīvu plastmasas kārbām
Tāšu meistars jeb tāsiķis Kaspars Zvirbulis Līgatnē ir šī amata dinastijas pārstāvis, viņš no bērzu tāsīm veido ne tikai cibiņas, bet arī dažādus citus traukus, rotas un pat bērnu mantiņas. Padomos, kā no dabiskā materiāla izgatavot videi draudzīgas cibiņas, kurās produkti uzglabāsies īpaši ilgi, Kaspars dalās arī ar citiem.
Populārās sērpiepes. Kuras ir gardākās un kā tās gatavot
Šogad ir sērpiepēm (Laetiporus sulphureus) īpaši labvēlīgs gads, kas veicinājis šo sēņu popularitāti iedzīvotāju vidū. Sērpiepju sezona beidzas pēc Jāņiem un tad atkal atsākas rudenī. Kā mežā atpazīt gardākos ekspemplārus, un ko ar šīm sēnēm iesākt virtuvē?
Amatnieks Latgalē māca likt skaidu jumtus pēc senām tradīcijām
Oskars Mežnieks ir dzimis rīdzinieks, kurš padevies Latgales vilinājumam. Aglonas pusē viņš nodarbojas ar skaidu jumtu darināšanu un šīs senās prasmes nodošanu citiem. Skaidu klājums ir lēta un videi draudzīga alternatīva tiem, kuri nevēlas dzīvot zem mūsdienu modernajiem jumtiem.
Amatnieks Jelgavā darina zedeņu žogus un māca tos pīt citiem
Kopš pirmajām cilvēku apmetnēm ir bijusi nepieciešamība norobežot savu dzīves vietu no dzīvniekiem, ienaidniekiem, nelūgtiem viesiem. Nākusi cauri gadu simtiem, tradīcija norobežot savu sētu teju visās kultūrās ir saglabājusies vēl šo baltu dienu. Ar tradicionālo zedeņu žogu tapšanas noslēpumiem iepazīstināja jelgavnieks Juris Milčs - pinumu meistars, kurš amatu apguvis no sava vectēva.
Piebalgā Čikāgas latviete māca atdarināt dabas krāsas apģērbā. Izmēģini!
Čikāgā dzimušās latviešu mākslinieces Ineses Īris Liepiņas darbi sākas ar pastaigu dabā – viņa vēro apkārtni, notver pamanītās detaļas un krāsas fotoaparātā, bet vēlāk šīs toņu spēles atdarina savos adījumos. Kādas krāsas ir raksturīgas Latvijas dabai, kā iemācīties tās pamanīt un iekļaut apģērbā?
Pēdējais mirklis gatavot skrubi no kļavu ziediem!
Zemi pie kļavām šobrīd sedz spilgts dzeltenzaļš paklājs. To veido medaini smaržojoši kļavu ziediņi, no kuriem var gatavot skrubi. Kādas sastāvdaļas izvēlēties un kā skrubi saglabāt ziemai, stāsta “Māras dārza pirtiņas” saimniece Māra Tīmane no Kazdangas.
Vērtīgā pienene: gatavo medu, sulu vai salātus!
Ziedošais maijs ir klāt, un cilvēkiem ir iespēja paņemt no dabas vērtīgas dāvanas par baltu velti - tik vien jāizdara, kā jāatrod laiks aizbraukt tālāk no lielceļiem un putekļiem, un pašiem šīs dāvanas jāsalasa. Viens no augiem, kuru šobrīd vērts ievākt, ir ārstniecības pienene (Taraxacum officinale), iesaka farmācijas doktore Vija Eniņa.
Pagatavo tēju pret klepu! Kādi augi jāievāc?
Covid-19 pandēmijas laikā īpaši svarīgi ir padomāt par plaušu veselību. Dabā sastopama virkne dažādu augu, ko jau izsenis cilvēki ir lietojuši cīņā ar klepu. Kādi augi pavasarī un vasarā būtu dabā ievācamai, lai mēs būtu gatavi nākamajai rudens un ziemas sezonai?
Steidz ievākt gaiļbiksītes! Kādam nolūkam augu lieto?
Latvijā patlaban ir vietas, kur gaiļbiksītes (Primula veris) jau noziedējušas, ir tādas, kur zied pilnā sparā, un arī vietas, kur vēl tikai grasās ziedēt. Augs ir veselībai ļoti noderīga droga, tāpēc vērts pacensties to sameklēt, mudina farmācijas doktore Vija Eniņa.
Radi māla podu savām rokām! Praktiski padomi
Patstāvīga iepazīšanās ar senajiem amatiem var būt pa spēkam teju ikvienam. Nepieciešama ir vēlme, interese, materiāli un darba rīki. Praktiskus padomus, kā lietas darināt, nodrošinās portāls LSM.lv sadarbībā ar LTV raidījumu “Pūra lāde”, kas iepazīstinās ar astoņiem senajiem amatiem. Šoreiz piedāvājam padomus, kā pagatavot māla podu pašu rokām.
Jaunais LTV raidījums «Pūra lāde» ļaus iepazīt un izmēģināt senos amatus
Šodien, 7. maijā, klajā nāk jauns Latvijas Televīzijas oriģinālraidījums – “Pūra lāde”, kas iepazīstinās ar seno amatu meistariem mūsdienās. Vairāk par to, kas būs redzams jaunajā raidījumā, Latvijas Televīzijas raidījumam ‘Rīta Panorāma” stāstīja tā režisore un idejas autore Liene Žeimunde.
Tautieši Lielbritānijā ārkārtējās situācijas laikā pievēršas hobijiem
Lielbritānijā, tāpat kā Latvijā, joprojām ir spēkā ārkārtējais stāvoklis. Iedzīvotājiem jāturpina sēdēt mājās, kam ir arī savi patīkamie blakusefekti. Daudzi mūsu tautieši Lielbritānijā, kuri aizņemtības dēļ nevarēja veltīt laiku saviem hobijiem, nu nododas radošām aktivitātēm, meklē jaunus risinājumus un idejas.
Ukrainā nolietotas mēbeles pārstrādā mūzikas instrumentos
Ukrainā nolietotām un atkritumos izmestām mēbelēm dod otro mūžu, tās pārstrādājot mūzikas instrumentos – ģitārās un vijolēs. Ukraiņu informācijas tehnoloģiju (IT) speciālists Bohdans Todčuks savu brīvo  laiku pavada, Kijevas izgāztuvēs meklējot perfektākos mēbeļu gabalus jaunām ģitārām.
Neparasts hobijs – profesors Igaunijā kolekcionē tualetes papīra iesaiņojumus
Gatavojoties pašizolācijai, daudzi cilvēki Latvijā un pasaulē steidza iegādāties dažādas preces vairumā. Viena no šīm precēm bija tualetes papīrs. Uz šo parādību ar smaidu noraudzījās Igaunijas Dzīvības zinātņu universitātes profesors, kurš nevis domā par šīs preces kvantitāti, bet dažādību. Viņš dažādu tualetes papīra iepakojumu kolekcionējis kopš 2000. gadu sākuma.