Kultūra / Izklaide
Smieties ir tikpat svarīgi kā domāt. Dzejniece Inese Zandere
Inese Zandere visplašākajai auditorijai pazīstama kā bērnu literatūras aizgādne – savulaik aizgājusi no redaktores darba intelektuālajā žurnālā "Rīgas Laiks", lai savu dzīvi lielā mērā veltītu bērnu literatūras attīstībai. Dzejniece, izdevniecības "Liels un mazs" izveidotāja un galvenā redaktore joprojām ir radošā spēka pilnbriedā, un kādu laiciņu pēc dzimšanas dienas viesojas raidījumā "Daudz laimes, jubilār!"
 «Dod pieci!» dīdžejiem pievienosies ukraiņu mūziķis ar latviešu saknēm Edgars Vilcāns
Pirmo reizi sabiedrisko mediju labdarības maratona "Dod pieci!" vēsturē stikla studijā tiks ieslēgtas ne vien Latvijas Radio 5 – Pieci.lv DJ - ētera personības Marta Grigale un Linda Samsonova, bet arī viesdīdžejs – ukraiņu mūziķis ar latviešu saknēm Edgars Vilcāns. Viņš, sākoties karam Ukrainā, radis patvērumu Latvijā un atsaucies "Dod pieci!" komandas aicinājumam līdzdarboties šī gada labdarības maratona vadīšanā, lai palīdzētu Ukrainas bēgļu bērniem, kas Krievijas karadarbības dēļ bijuši spiesti doties bēgļu gaitās un nonākuši Latvijā. Savukārt DJ Toms Grēviņš turpinās pērn aizsākto tradīciju, "Dod pieci!" laikā skrienot septiņus 42 km maratonus, piesaistot papildu ziedojumus arī reģionos.
18. novembris bez patosa jeb valsts svētki alternatīviem patriotiem
Jau atkal klāt miglainais, klusais novembris, kuru skaļi pāršķeļ ekstravertā patriotisma nedēļa, kā kopš neseniem laikiem tiek dēvēts laiks starp Lāčplēša dienu un Latvijas Republikas proklamēšanas datumu. Sarkanbaltsarkanais pārpludina ielas, televīzijas pārraides pievēršas Latvijas vēstures atgādināšanai, un lielākās un mazākās iestādēs risinās audzinoši pasākumi patriotiskās noskaņās. Tas viss ir labi, un tā droši vien arī vajag saliedēt tautu pēc sen pārbaudītām receptēm, taču es šoreiz jūtos tam nepiederīgi. Iespējams, Ukrainā notiekošais karš ir izsmēlis manas paraugpatriotisma rezerves, tās savdabīgā veidā izsējot jau gandrīz deviņu mēnešu garumā.
Saule, svētī Latviju! Sešgadnieces domas par himnu, mūsdienu Lāčplēšiem un Valsts prezidentu
"Mīlēt valsti, manuprāt, nozīmē to, ka tu uzticies savai valstij un tu viņu vari aizstāvēt arī vārdiski un teikt, ka tu negribi, lai tava valoda un valsts tiktu nodedzināta," spriež sešgadniece Vilma. Viņa uzskata, ka varoņiem bez fiziskā un emocionālā spēka visvairāk vajadzīgs atbalsts, bet par mūsdienu Lāčplēšiem dēvē cilvēkus, kas nodarbojas ar labdarību.
Par mīlestību, ambīcijām un dziedāšanu dušā. Saruna ar mūziķi Sandri Dubovu
Dziedātājs Sandris Dubovs – kautrīgs, pieklājīgs, kluss, tādu esam viņu pieraduši redzēt uz skatuves, izpildot savas dziesmas, galvenokārt, par mīlestību, taču tikai retais zina, ka daudz nav trūcis, lai mūziķis izvēlētos profesionāla futbolista karjeru. Sandris dzīvi saistījis arī ar kalpošanu Dieva vārdam un sapņo tomēr kādā sezonā uzvarēt "Latvijas Sirdsdziesmā". Uzvarot oktobra aptaujas posmā, viņš ir mazliet pietuvojies šim sapnim.
Spītīgais diriģents sarkanās kedās – Normunds Šnē
Diriģenta darbība ļāvusi Normundam Šnē apjaust, cik svarīgs ir līdzsvars starp racionālo un emocionālo. Pats atzīst, ka esot stūrgalvīgs, taču no malas izskatās ļoti jauneklīgs. Viņa sieva Guna Šnē par diriģentu teic: "Normunds mums kolektīvā un ģimenē ir iemācījis staigāt pa jūtu un saprāta balansa ceļu, rosinot būt saimniekiem pār savām emocijām, lietot tik daudz, cik tas ir vajadzīgs, pārējā laikā mācēt tās pakļaut tā, lai netraucētu strādāt."
Latviešu komiķi jokos par Eiropu stendapā «Eiroremonts»
Komiķe un cilvēktiesību aktīviste Džemma Sudraba aicina uz stendapu par Eiropu un tās vērtībām, kā arī mūsu lomu Eiropas Savienībā. Pasākums notiks 12. novembrī pulksten 19.00 Tallinas pagalma "Tu jau zini kur" (bezmaksas ieeja) un tajā piedalīsies arī komiķi Aiva Birbele, Laura Šinka, Jānis Kreičmanis un Aleksandrs Guzenko, informēja organizatori.
Ko komponistam Kārlim Lācim maksā būt veiksmīgam un visu mīlētam «džekiņam»
Kārlis Lācis plašākai sabiedrībai zināms kā popmūzikas un teātru mūziklu autors, taču Lāča muzikālās daiļrades spektrs ir ārkārtīgi plašs, un, šķiet, aptver visus mūzikas žanrus. Bez jau minētās vieglās mūzikas, mūziklu un teātra žanra, Kārlis ir veikls arī funk, džeza, kora un akadēmiskās mūzikas jomā.
Brīvdabas muzejā Mārtiņdienu svinēs 13. novembrī
Latvijas Etnogrāfiskajā brīvdabas muzejā 13. novembrī no pulksten 11.00 līdz 15.00 tiks svinēta Mārtiņdiena – ar jautru Mārtiņu masku gājienu, Mārtiņdienas gaiļu izstādi, masku, puzuru, sveču darināšanas darbnīcām, kalēja amata demonstrējumiem, rotaļām, dančiem. Apmeklētāji tiek gaidīti ierodamies latviešu tradicionālās maskās, bet būs iespēja tās pašiem darināt arī uz vietas, informēja muzejā.
Ķekavas muzejā izveido grafiķim un karikatūristam Edgaram Ozoliņam veltītu pastāvīgo ekspozīciju
Ķekavas muzejā novada vēsturi var izzināt piecos novada vēstures stāstos, un pastāvīga ekspozīcija izveidota arī novadniekam, grafiķim un daudzu karikatūru autoram Edgaram Ozoliņam. Lai popularizētu karikatūru kā mākslas žanru, Ķekavas novada muzejā regulāri var apskatīt arī citu karikatūristu darbus un skolēni var gan paši zīmēt karikatūras, gan piedalīties izglītojošās programmās.
Kā aktrise Sandra Kļaviņa nekļuva par kvantu fiziķi
Kādu brīdi pēc jubilejas raidījumā "Daudz laimes, jubilār!" viesojas Sandra Kļaviņa, viena no Jaunā Rīgas teātra vadošajām māksliniecēm, daudzkārtīgi nominēta "Spēlmaņu nakts" gada aktrises titulam un vairākkārtīgi šo balvu arī saņēmusi. Sandras aktrises paletē ir ļoti daudz niansētu toņu, augsts jūtīgums, viņas talants spēj sajust un atvērt sievišķības visdziļākās vibrācijas.
Vai esi Zinošais Krauklītis vai Viendziesmīte Grieze? Izveidota digitāla spēle «Saliec tautasdziesmu!»
Latvijas Universitātes (LU) Literatūras, folkloras un mākslas institūta Latviešu folkloras krātuve ir izstrādājusi digitālu, tiešsaistē spēlējamu spēli "Saliec tautasdziesmu!". Spēle veidota pēc puzles principa, kur jāatjauno daļās "salūzis" tautasdziesmas teksts. Spēle reģistrējoties pieejama ikvienam tai veltītā vietnē, informēja veidotāji.
Tautieši Londonā pulcējas Olgas Rajeckas koncertā
Ar skaļu līdzi dziedāšanu un karstasinīgām dejām aizvadīts Olgas Rajeckas koncerts Daugavas Vanagu Fonda namā Londonā. Kā vēlāk izrādījās, zāle bija par mazu, lai uzņemtu visus tautiešus, kas vēlējās dzirdēt un redzēt spilgto mākslinieci.
Šarmanti nešpetnais komponists Zigmars Liepiņš: Pats rakstu, pats raudu!
14. oktobrī Zigmars Liepiņš atzīmē 70. jubileju. Viņš ir ne tikai komponists, bet arī grupas "Opus" un "Radio SWH" izveidotājs, kādu brīdi bijis arī operas "šefs", bet tikko, atskatoties uz saviem krāšņajiem piedzīvojumiem, tos ierakstījis monogrāfijā "Mūzaīka". Taču, kā atzīst Liepiņš, dārgākais no visa viņam ir Mirdza un bērni. 
Kā piektajā sezonā. Aktieris Toms Harjo stāsta par darbu JRT un debiju kino režijā
"Ir sajūta, kā esot piektajā sezonā," teic Jaunā Rīgas teātra aktieris, fotogrāfs un nu jau arī kino režisors Toms Harjo, kurš šogad absolvējis studijas aktiermākslā, bet nu ir savas debijas filmas "Sēklis" pirmizrādes gaidās. Tā notiks festivālā Riga IFF 18. oktobrī. "Radio Naba" rubrikā "Gana aktuāli!" jaunais multimākslinieks iezīmē gan darbu pie lomas topošā izrādē JRT, gan pastāsta par filmas "Sēklis" tapšanu.
Svarīgākais šobrīd