«Un uz Marsa ziedēs ābeles». Kā baltkrieviete lidoja kosmosā, un kas no tā iznāca

Manā dzimtajā Baltkrievijā 12. aprīlī atzīmē Vispasaules aviācijas un kosmonautikas dienu. Bet vēl pavisam nesen bija epohāls notikums – mana valsts kļuva par… kosmosa lielvalsti! Šis stāsts, ja to aplūko sīkāk, ir no tiem, par kuriem manā tautā saka – gan jāraud, gan jāsmejas. Jo skarbāka valstī ir diktatūra, jo ciešāk tā "pievelk skrūves", jo augstāk, augstāk un augstāk tās propaganda sūta lidojumā savus putnus. Vai priesterienes. Vai verdzenes?  

Autores versija baltkrieviski - šeit.
Autores versija krieviski - šeit.

Iluminatorā redzama Zeme jeb Bēdz, Marina, bēdz!

Kamēr rīdzinieki, gaidot patiesi vasarīgu siltumu, dodas uz Vērmanes dārzu priecāties par ziedošajām acālijām, forsītijām un ķiršiem, Baltkrievijā… "kosmosa kuģi vago Visuma plašumus". Minskā tika svinīgi sagaidīta Marina Vasiļeuska – pirmā baltkrieviete, kura kļuvusi par kosmonauti. Viņa ar Krievijas kosmosa kuģi "Sojuz MS-24" bija atgriezusies no Starptautiskās Kosmosa stacijas, kur, būdama 21. ekspedīcijas dalībniece, pavadīja orbītā 14 diennaktis.

Īpaši tiek uzsvērts, ka šajā gadījumā viņa nav vienkārši kosmonauts – no Baltkrievijas izplatījumā lidojuši jau krietns bariņš (Pjotrs Kļimuks, Uladzimirs Kavaļonaks padomju laikā, kā arī "Roskosmos" lidotājs kosmonauts Aļehs Navickis ir dzimuši Baltkrievijā), bet tieši sieviete! Tam uzmanību pievērš "sieviešu prezidents" – tā viņš pats sevi dēvē – Aleksandrs Lukašenko.

Marina ir 33 gadus veca aviokompānijas "Belavia" stjuarte, kas reiz nolēma krasi mainīt savu dzīvi. Pat pārāk krasi – tagad viņa piedalās visos režīma augsta līmeņa pasākumos un ir nolemta būt par Baltkrievijas valsts ideoloģijas (lai nebūtu jāraksta "propagandas") ruporu. Soļo ierindā, smaidi un sveicinot māj ar roku, Marina! Un piemiedz mums ar aci, ja esi saņemta par ķīlnieci. Vai vēl labāk – bēdz, Marina, bēdz! Lai gan droši vien pēc Baltkrievijas Varoņa nosaukuma piešķiršanas bēgt jau ir par vēlu un nav kurp. Ja nu vienīgi kosmosā.

Jo atbilstoši Aleksandra Lukašenko dekrētam "Par Baltkrievijas kosmonauta statusu" Marinai ir šādi pienākumi:

1) zināt Baltkrievijas valsts ideoloģijas pamatus;

2) piedalīties Baltkrievijas Republikas sabiedriskajā dzīvē;

3) godam pārstāvēt Baltkrievijas Republiku dažādos starptautiskos un citos pasākumos;

4) piedalīties Baltkrievijas Republikas sasniegumu pilotējamās kosmonautikas jomā propagandā, starptautiskās sadarbības kosmosa jomā paplašināšanā un nostiprināšanā;

5) piedalīties veselīga dzīvesveida, fiziskās kultūras un sporta propagandā;

6) nepieļaut rīcību, kas diskreditē Baltkrievijas Republikas kosmonauta statusu.

Zaudēt visas privilēģijas Baltkrievijas kosmonauts var acumirklī, ja pastrādās… "ekstrēmistiska rakstura noziegumu". Tā Lukašenko režīms dēvē jebkuras disidentisma izpausmes.

Kosmiskais kefīrs par 70 miljoniem dolāru

Esmu "iegājusi" tēmā – gribas rakstīt ar citātiem no padomju filmām.

"Bet uz kā rēķina ir bankets?" Vai gan ir kādas šaubas, ka lidojumu kosmosā Baltkrievijai organizēja un par to samaksāja tā dēvētais vecākais brālis – Krievija. "Tas, es jums teikšu, nav lēts pasākums. 70 miljonus dolāru šis lidojums izmaksātu," paziņoja Lukašenko. Pēc viņa teiktā, Vladimirs Putins "palīdzējis" un Krievija finansējusi Vasiļeuskas sagatavošanu un lidojumu kosmosā.

Ar kādiem gan vitāli svarīgiem pētījumiem nodarbojās Marina, atrodoties izplatījumā? Lidojuma laikā Vasiļeuska "veica virkni biotehnoloģisku eksperimentu (…) saistībā ar skābpiena organismu un bifidobaktēriju probiotisko celmu paraugu glabāšanu". Vienkāršāk sakot, Marina bezsvara apstākļos mēģināja neļaut sabojāties kefīra ieraugam. Šī novācija, bez šaubām, maksāja 70 miljonus dolāru.

Manai tautai ir tāds teiciens, kad cilvēks fantazē par kaut ko, kam nav lemts piepildīties, būvē nereālus plānus, to sauc par "kazas sapni kosmosā". Šajā gadījumā sapnis, šķiet, ir piepildījies.

***

Simtiem tūkstoši baltkrievu, kas aizbraukuši no valsts pēc 2020. gada notikumiem, tūkstoši politieslodzīto, migrantu krīze, kuru pie Eiropas Savienības robežām radījis diktators, režīma līdzdalība Krievijas karā pret Ukrainu, ekonomiskā un politiskā izolācija no Rietumu pasaules. Galu galā, Kremļa taktisko kodolieroču izvietošana Baltkrievijas teritorijā (pagaidām neviens tos drošticami nav redzējis, bet ir ļoti iespējams, ka tas patiešām noticis). Diktatūrai šodien nav citu neatrisinātu problēmu, izņemot kosmosa apgūšanu.

…Bet manam brālim tika dots vārds Jurijs – par godu Gagarinam, jo, pēc mātes teiktā, pirmajam cilvēkam kosmosā fotogrāfijās bija starojošs smaids.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti