Dzīve & stils / Veselība
Kā pēc iespējas ilgāk saglabāt labu redzi? Ieteikumi acu veselībai
Lai saglabātu redzi un rūpētos par acu veselību, ne tikai regulāri jādodas pie ārsta, lai pārbaudītu acu spiedienu, bet ikdienā, sevišķi tiem, kas strādā pie datora, svarīgi ir ņemt regulāras, bet īsas pauzes, kuru laikā acis kārtīgi atpūtināt, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" ieteica oftalmoloģe Anda Balgalve un dabiskas redzes atjaunošanas skolotāja Vija Buša.
Tirdzniecības centros ierīko laboratoriju filiāles. Vai tas apdraud citu veselību?
Lielveikalos tagad ir iespēja arī parūpēties par savu veselības stāvokli un nodot analīzes, tas dara bažīgu kādu Latvijas Televīzijas raidījuma "4. studija" skatītāju, jo – tas nozīmē, ka lielveikalu apzināti apmeklē slimi cilvēki. Speciālisti skaidro, ka satraukumam nav pamata, sabiedrības veselība nekādi netiek apdraudēta, bet, ja baidās saslimt, sabiedriskās vietās aicina nēsāt maskas.
Ārsts: Stigma ap psihiatriju joprojām pastāv arī medicīnas speciālistu vidū
Stigma ap psihiatriju pastāv joprojām, tostarp medicīnas speciālistu vidū, un bieži vien aizspriedumi pacientam traucē meklēt palīdzību un saslimšanu ārstēt, Latvijas Radio raidījumā "Vai tas ir normāli" vērtēja medicīnas doktore, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra psihiatre Liene Sīle un bērnu kardiologs, Jauno Ārstu asociācijas valdes loceklis Pauls Sīlis.
«Ārstēšana pa telefonu». Vai ģimenes ārsts var atteikt mājas vizīti?
Parasti ģimenes ārsts mājas vizītē apmeklē slimus bērnus, cilvēkus, kuri vecāki par 80 gadiem, 1. grupas invalīdus, slimniekus, kuriem iepriekējā dienā izsaukta neatliekamā medicīniskā palīdzības. Noteikumos nav definēts, kad ārstam uz mājas vizīti jāierodas obligāti, kad var atteikt. Ir noteiktas atsevišķas pacientu grupas, kurām mājas vizīti apmaksā valsts. Ja par mājas vizīti ir jāmaksā, jāņem vērā, ka cenrādis katrai ģimenes ārsta praksei var būt atšķirīgs.
Aproces ar pacienta rādījumiem un attālinātas konsultācijas – četrās Latvijas slimnīcās ievieš jaunas tehnoloģijas
Lai veicinātu jaunu risinājumu un tehnoloģiju ieviešanu medicīnā, četrās Latvijas slimnīcās norisinājās Nacionālā veselības dienesta (NVD) uzsākts pilotprojekts, kura laikā ārstniecības iestādes izmēģināja sev nepieciešamas inovācijas, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja Nacionālā veselības dienesta direktors Āris Kasparāns. 
Cieņpilna nāve. Kā hospisa aprūpē var noderēt diasporas zināšanas?
Kamēr daudzviet pasaulē hospisa aprūpe ir neatņemama veselības aprūpes sistēmas daļa, paliatīvajā aprūpē Latvijā joprojām ir daudz nepilnību. Lai arī hospisa pakalpojumi daļā valsts tiek nodrošināti pilotprojektu ietvaros, tomēr kopumā nav vienotas sistēmas. Vienlaikus ārste geriatre Annemarija Linares, kurai ir pieredze ar paliatīvo aprūpi Amerikā, Latvijas Radio raidījumā "Globālais latvietis. 21. gadsimts" atzina – šķiet, šis ledus ir sakustējies.
Speciālisti: Svētku laiks var radīt arī neizturamu spiediena un vientulības sajūtu
Ziemassvētku nedēļā jau ierasti var sajust, ka tuvojas "kopā sanākšanas laiks", kas vairumam saistās ar mieru, klusumu un pārdomām. Tomēr Krievijas izraisītā kara Ukrainā vai personīgo emocionālo pārdzīvojumu dēļ šie svētki un to gaidīšanas laiks var radīt arī neizturamu spiediena un vientulības sajūtu. Speciālisti portālam LSM.lv atzina, ka tādu cilvēku ir pietiekami daudz un svētku laiks nemitīgi viņiem atgādina to, kā viņiem trūkst.
Kā saņemt medicīnisko palīdzību svētku brīvdienās?
Ja svētku brīvdienu laikā nepieciešama medicīniskā palīdzība, ir vairāki veidi, kā to saņemt – gan telefoniski vienkāršu saslimšanu gadījumā, gan klātienē, informēja Nacionālajā veselības dienestā (NVD).
Pieaugot saslimstībai ar elpceļu infekcijas slimībām, riska grupu iedzīvotājus aicina lietot sejas maskas vai respiratorus
Lai arī pēdējos gados viszināmākā ir tieši Covid-19 infekcija, tomēr jāatceras, ka bez tās rudens-ziemas sezonā plosās vēl virkne citu slimību. Turpinoties ievērojamam saslimstības pieaugumam ar dažādām elpceļu infekcijas slimībām, Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) riska grupu iedzīvotājus aicina lietot sejas maskas vai respiratorus FFP2. 
Eksperti: HIV paštesti palīdzēs biežāk atklāt agrīnu saslimšanu
Kopš decembra sākuma Latvijā pieejami HIV paštesti. Ilgu laiku Latvija bija viena no retajām valstīm, kurā tādi nebija pieejami. Lai arī šobrīd tie nopērkami vien pie viena komersanta un ir visnotaļ dārgi, eksperti ir pārliecināti – šis ir liels solis vēl plašākai agrīnu HIV saslimšanss gadījumu diagnostikai.