Dzīve & stils / Veselība
Psihiatre un narkologs: Alkohola atkarība ir attiecību slimība
Psihiatre un narkologs: Alkohola atkarība ir attiecību slimība
Nesen ir noslēdzies ikgadējais "sausā janvāra" jeb alkohola abstinences izaicinājums, kas, ja alkohola lietošana ikdienā ir bijusi klātesoša, varētu raisīt pretrunīgas jūtas un jautājumu – "Vai man turpināt atturēties?" Turpinot rakstu sēriju par dzīvi skaidrā, pētot alkohola pārmērīgas lietošanas un alkoholisma saknes sabiedrībā, LSM.lv aicināja uz sarunu divus speciālistus – Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) Ambulatorā centra ar stacionāru "Veldre" un veselības centra "Vivendi" psihiatri Lindu Rubeni, kā arī RPNC narkologu un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas rezidentu psihoterapijā Mārtiņu Ennīti.
Kardioloģe: Labākā slimību ārstēšana – neiegūt dažādus riska faktorus
Kardioloģe: Labākā slimību ārstēšana – neiegūt dažādus riska faktorus
Līdz marta sākumam Latvijā norisinās sieviešu sirds veselības mēnesis. Sirds un asinsvadu slimības ir galvenais nāves cēlonis Latvijā, un problēmas ar sirdi ir pamats arī citu slimību tālākai attīstībai. Tāpēc svarīgi laikus parūpēties par savu veselību, apmeklējot ģimenes ārstu un pārdomājot dzīvesveidu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra kardioloģe profesore Iveta Mintāle un biedrības "ParSirdi.lv" vadītāja Inese Mauriņa. 
Mikrobioloģe: Ūdenī sastopamo legionellu izraisītā leģionāru slimība ir pilnībā novēršama
Mikrobioloģe: Ūdenī sastopamo legionellu izraisītā leģionāru slimība ir pilnībā novēršama
Legionellas atrodas visur – sniegā, upēs, ezeros un ūdens apgādes sistēmās, bet, lai cilvēks saslimtu ar tā dēvēto leģionāru slimību, tām ir jānonāk plaušās. Tas nozīmē, ka varam izdzert litru ūdens ar legionellām, bet nesaslimsim, toties varam saslimt, pēc ilgas prombūtnes uzreiz ejot dušā, jo tad gaisā nonāk sīki ūdens pilieni, ar kuriem kopā varam ieelpot legionellas, Latvijas Radio raidījumā "Zināmais nezināmajā" skaidroja mikrobioloģe, zinātniskā institūta "BIOR" vadītāja Olga Valciņa.
Vai izkļūšanai no alkohola varas pietiek ar brīvo gribu? Psihiatres un narkologa viedoklis
Vai izkļūšanai no alkohola varas pietiek ar brīvo gribu? Psihiatres un narkologa viedoklis
Nesen ir noslēdzies ikgadējais "sausā janvāra" jeb alkohola abstinences izaicinājums, kas, ja alkohola lietošana ikdienā ir bijusi klātesoša, varētu raisīt pretrunīgas jūtas un jautājumu: "Vai man turpināt atturēties?" Turpinot rakstu sēriju par dzīvi skaidrā, pētot alkohola pārmērīgas lietošanas un alkoholisma saknes sabiedrībā, LSM.lv aicināja uz sarunu divus speciālistus – Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) Ambulatorā centra ar stacionāru "Veldre" un veselības centra "Vivendi" psihiatri Lindu Rubeni, kā arī RPNC narkologu un RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas klīnikas rezidentu psihoterapijā Mārtiņu Ennīti.
Cik bīstami ir šķaudīt ar aizspiestu degunu? Ar šķavu traumatisma gadījumu dalās RSU pētnieks
Cik bīstami ir šķaudīt ar aizspiestu degunu? Ar šķavu traumatisma gadījumu dalās RSU pētnieks
Ar gadījumu savā ārsta praksē, kas atklājis, pie kā var novest šķaudīšana ar aizspiestu degunu un aizvērtu muti, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) doktorants Rašads Misirovs guvis lielu starptautisko mediju uzmanību. Virkne starptautisko mediju izrādījuši interesi par jaunā ārsta aprakstīto saistību starp šķaudīšanu un kakla traumu, un šis gadījums ir viens no lasītākajiem rakstiem žurnālā "British Medical Journal Case Reports". Kas īsti ir jaunā RSU zinātnieka atklājums, un vai šķaudīšana tiešām var novest līdz nopietnai traumai?
Onkologs: Vienkāršs tests ļauj atklāt polipus un izvairīties no zarnu vēža, taču Latvijā to izmanto...
Onkologs: Vienkāršs tests ļauj atklāt polipus un izvairīties no zarnu vēža, taču Latvijā to izmanto retais
Kolorektālā jeb zarnu vēža skrīninga tests ziņo par polipiem resnajā zarnā, kurus var laikus noņemt un tādējādi pavisam izvairīties no šīs saslimšanas. Tas ir efektīvs un vienkāršs veids, kā pārbaudīt un rūpēties par savu veselību, taču šo bezmaksas testu Latvijā no mērķauditorijas izmanto vien retais, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja stacionāra "Latvijas Onkoloģijas centra" galvenais ārsts Andrejs Pčolkins un Zarnu vēža pacientu biedrības vadītājs Uldis Veseris.
Acu ārste: Ziemā jāpiedomā par gaisa mitrumu telpās
Acu ārste: Ziemā jāpiedomā par gaisa mitrumu telpās
Visvairāk acu veselību ziemā ietekmē spēcīga saule un vējš, kā arī ekrānu lietošana ikdienā, taču mūsu acīm par labu nenāk arī sausais gaiss telpās, kura dēļ acis kļūst sausas un ātrāk nogurst. Diskomfortu var novērst mitrinoši acu pilieni, bet vispirms būtu jāparūpējas par pietiekamu gaisa mitrumu telpās, kurās uzturamies, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja oftalmoloģes Dace Lietuviete un Anda Balgalve.
Vai laikapstākļi ietekmē veselību jeb – kas ir meteopātija?
Vai laikapstākļi ietekmē veselību jeb – kas ir meteopātija?
Jau senatnē cilvēki bija ievērojuši, ka laikapstākļu maiņa ietekmē cilvēka pašsajūtu. Mūsdienās tam arī dots zinātnisks nosaukums – meteopātija jeb meteojūtīgums. Šoziem laikapstākļi mainās kā amerikāņu kalniņos. Ārsti pauda, ka tieši strauju laika apstākļu maiņas periodā pieaug pacientu skaits ar infarktiem un insultiem, tomēr laikapstākļu izmaiņas neskar visus, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija".
Kardioloģe: Aptaukošanās ir solis pretim cukura diabētam, iekaisumam, onkoloģijai, aterosklerozei
Kardioloģe: Aptaukošanās ir solis pretim cukura diabētam, iekaisumam, onkoloģijai, aterosklerozei
Biedrība "ParSirdi.lv" kopā ar kardiologiem, endokrinologiem, nefrologiem, farmaceitiem, uztura un fizisko aktivitāšu speciālistiem atklāj sievietes sirds veselības mēnesi ar akciju "Sievietes sirds un VISS(ums)", kas norisināsies no 8. februāra līdz 8. martam. Kā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" uzsvēra kardioloģe Inese Mintāle, ļoti daudz veselības problēmu rodas liekā svara dēļ. Ārste arī vērtēja, ka mūsdienās ir gana pieejamas informācijas, lai varētu labāk gādāt par savu veselību, tomēr, šķiet, šajā gadsimtā cilvēki zaudējuši pašaizsardzības refleksu.
Diagnozes noteikšana var prasīt pat gadus – kampaņā informēs par retajām slimībām
Diagnozes noteikšana var prasīt pat gadus – kampaņā informēs par retajām slimībām
Februārī norisinās "Reto slimību dienas 2024" informatīvā kampaņa "Krāso savu spēku!", lai informētu sabiedrību par retajām slimībām Latvijā un pasaulē. Latvijā patlaban reģistrēti 15 tūkstoši reto slimību pacientu un seši tūkstoši pacientu ir bērni. Savukārt, lēšot pēc statistikas, kādā dzīves posmā ar retu slimību Latvijā varētu saskarties 65–111 tūkstoši cilvēku, Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta Panorāma" skaidroja Latvijas Reto slimību alianses eksperte Marta Augucēviča.
Alkohola (ne)lietošana. Vai tiešām dzeršana dod laimes sajūtu, kuras zaudējums ir nepārvarams?
Alkohola (ne)lietošana. Vai tiešām dzeršana dod laimes sajūtu, kuras zaudējums ir nepārvarams?
Vairāk nekā desmit gadus janvāris pazīstams kā ikgadējais "sausais mēnesis", kurā piedalās cilvēki visā pasaulē. Lai gan alkohols ir kancerogēns un tā lietošanai ir bīstamas sekas gan individuālā, gan sabiedrības līmenī, tomēr atteikšanās no grādīgajiem dzērieniem var šķist kā pārdrošs izaicinājums. Vai patiešām alkohola lietošana ietver laimes sajūtu, kuras zaudējums ir nepārvarams? LSM.lv uzsāk rakstu sēriju par dzīvi skaidrā, pētot alkohola pārmērīgas lietošanas un alkoholisma saknes sabiedrībā.
Pēc četrām ērču encefalīta potēm nākamo vakcīnu tagad iesaka pēc 10 gadiem
Pēc četrām ērču encefalīta potēm nākamo vakcīnu tagad iesaka pēc 10 gadiem
Pēc ilgstošiem pētījumiem Latvijā pagarināts balstvakcinācijas periods pret ērču encefalītu. Pēc ceturtās vakcīnas devas atkārtoti vakcinēties nu vajadzēs vien pēc 10 gadiem. Vakcinēšanās ir efektīvs veids, kā izvairīties no ērču encefalīta, kas bieži var noritēt smagi, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" norādīja asociētais profesors, Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas Neiroloģijas un neiroķirurģijas klīnikas vadītājs Guntis Karelis un Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja, Rīgas Stradiņa universitātes asociētā profesore Dace Zavadska.
Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs ievieš psihiatriskās konsultācijas dežūrtālruni
(papildinā...
Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs ievieš psihiatriskās konsultācijas dežūrtālruni (papildināts)
Saistībā ar pieaugošo sabiedrības interesi par psihisko veselību un dažādiem psihiskās veselības aprūpes pakalpojumiem, Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centrs (RPNC) ievieš psihiatriskās konsultācijas dežūrtālruni 25428561, informēja RPNC, norādot, ka tālrunis paredzēts gan iedzīvotājiem, gan veselības aprūpē un valsts vai pašvaldības iestādēs strādājošajiem. Vienlaikus jāņem vērā, ka tas nav paredzēts, lai pierakstītos pie ārsta vai saņemtu receptes medikamentiem.