Dzīve & stils / Veselība
Gaisa kvalitātei bērnudārzos palīdzēs sekot krāsaina kļavas lapa
Aktualizēt jautājumu par to, kāda ir gaisa kvalitāte bērnudārzu un skolu iekštelpās, uzsākusi Burtnieku novada uzņēmēja Ulda Reņģes ģimene, kura savā ģimenes uzņēmumā SIA „Gdog” izgatavo gaisa kvalitātes noteikšanas monitorus. Sociālajos tīklos ar labdarības akciju „Dāvāsim svaigu gaisu bērniem” uzņēmēji aicināja vecākus balsot par pirmsskolas izglītības iestādēm, kur būtu nepieciešamas šīs mērierīces. Un pirmie bērnudārzi Vidzemē jau ir saņēmuši uzņēmēju dāvinātos monitorus. Savā piecu gadu jubilejā to saņēma arī Burtnieku novada bērnudārzs „Burtiņš”.
Vidzemes slimnīca ar «labumu groza» palīdzību piesaistījusi 30 ārstus rezidentus
Laikā, kad trūkst medicīnas darbinieku, reģionālajām slimnīcām nākas meklēt dažādus ceļus, lai piesaistītu jaunos ārstus. Vidzemes slimnīcā to dēvē par „labumu grozu”, kurā ir gan stipendijas, gan īres dzīvokļi, gan arī apmācības topošajiem ārstiem, arī medicīnas māsām un māsu palīgiem. Šogad šis darbs ir devis arī rezultātu – līgumu ar Vidzemes slimnīcu ir noslēguši 30 ārsti – rezidenti.
Speciālisti norāda – šobrīd ir īstais laiks vakcinēties pret gripu
Gripas intensitāte Latvijā aizvien ir ļoti zema, vērtē epidemiologi. Reģistrē tikai atsevišķus gadījumus. Arī citur Eiropā gripas izplatība ir zema. Līdz ar to pagaidām grūti prognozēt, kāda būs šī gripas sezona. Taču šobrīd, vēl pirms gripas epidēmijas sākuma, ir īstais laiks vakcinēties pret gripu, norāda speciālisti.
5 mīti par vēzi
Kādi ir izplatītākie mīti par vēzi? Latvijas Televīzijas rubrikas "Diagnoze - vēzis" ietvaros tos identificējām un izskaidrojām.
7 neērti jautājumi par vēzi
Trīs sievietēm, kas slimojušas ar vēzi, projektā "Diagnoze - vēzis" uzdevām vairākus neērtus jautājumus. Jautājumi un atbildes palīdzēs gan līdzcilvēkiem, gan arī tiem, kas tagad saskaras ar šo slimību. 
Vai epilepsijas un citu diagnožu dēļ bērnu var neuzņemt bērnudārzā?
Raidījums “4. studija” no kādas mammas saņēmis vēstuli, uz kuru raidījuma veidotāji tiešām nevarēja nereaģēt. Viņa raksta, ka viņas bērniņu, kurš slimo ar epilepsiju, nepieņem bērnudārzā. Vēstules autore nolēma palikt anonīma un nevēlējās sīkāk aprakstīt situāciju, kādā nonākusi viņas ģimene, tāpēc “4. studija” nolēma noskaidrot, vai tiešām ir bērnudārzi, kuros neuzņem bērnus ar līdzīgu diagnozi.
Par pretgripas vakcināciju šogad interese lielāka
Tuvojoties gripas sezonai, ārsti epidemiologi mudina iedzīvotājus vakcinēties pret šo bīstamo vīrusu saslimšanu. Tomēr statistika liecina, ka Latvijā aizvien ir viens no zemākajiem pret gripu vakcinēto cilvēku rādītājiem Eiropas Savienībā. Kūtrajai interesei ir arī savi iemesli - piemēram, tas, ka daļai cilvēku, kuri nav saslimšanas riska grupā, par poti jāmaksā pašiem vai trūkst informācijas par vakcīnas efektivitāti. Tomēr Preiļu slimnīcā atzīst, ka tieši šogad interese par vakcinēšanās iespējām pret gripu kļuvusi salīdzinoši lielāka.
Vecāki satraukti – bērni no skolas atgriežas ar utu pilnām galvām
Pēdējo nedēļu laikā Latvijas Televīzijas raidījums "4. studija" saņēmis telefonzvanus, kuros vecāki pauž sašutumu par to, ka viņu bērni gan no skolas, gan no bērnudārziem atgriežas ar utu pilnām galvām. Internetā atrodamā informācija liecina, ka ik gadu vismaz 6-12 miljoni cilvēku savos matos atrod vai ierauga uti. Pārsvarā tie esot bērni vecumā no trīs līdz 11 gadiem, tātad arī skolas vecumā. Kā rīkoties, ko darīt, ja ģimeni ir piemeklējusi šī nelaime?
«Netīro roku» slimības - neizbēgamas, bet apdomīga rīcība risku krasi mazinās
Septembra sākumā Latviju pāršalca ziņas par vairāku Siguldas bērnudārzu audzēkņu masveida saslimšanu ar tā saucamajām "netīro roku" slimībām. Dažādas zarnu infekcijas slimības konstatēja 46 Siguldas iedzīvotājiem, tostarp 39 bērniem. Vēlāk tika noskaidrots, ka šo pirmsskolas izglītības iestāžu audzēkņu ēdinātājs nav ievērojis personīgās higiēnas prasības un pieļāvis pārkāpumus tīrīšanas un dezinfekcijas pasākumos. Siguldā atteicās no šī uzņēmuma pakalpojumiem, bet vai vispār iespējams izbēgt no šādām saslimšanām?
Daugavpilī skolēni arī pēc pilngadības sasniegšanas varētu bez maksas saņemt veselības aprūpi
Daugavpils skolēni arī pēc pilngadības sasniegšanas varētu bez maksas saņemt veselības aprūpi - šobrīd šādu priekšlikumu izvērtē Daugavpils izglītības un sociālo nozaru speciālisti, ņemot vērā, ka pēc pilngadības sasniegšanas jaunieši vairs nevar saņemt valsts apmaksātos veselības aprūpes pakalpojumus, taču daļa no tiem joprojām turpina iegūt vispārējo vidējo izglītību. Daugavpilī uz šādu atbalstu varētu pretendēt ap 1200 jaunieši, kuri iegūtu tiesības saņemt atbalstu pacienta līdzmaksājuma izdevumiem par ģimenes ārsta pakalpojumiem, ārsta speciālista apmeklējumiem un arī uzturēšanos stacionārā.
Eksperti mudina vakcinēties pret gripu
Reizē ar rudeni Latvijā atgriežas gripas vīrusi. Aizvadītajā sezonā Latvijā gripa un tās radītās komplikācijas bija iemesls 86 nāves gadījumiem, bet Eiropas savienībā šī slimība ik gadus laupa līdz pat 70 000 dzīvību. Lai mudinātu cilvēkus vakcinēties pret šo slimību, Latvijā sākta kampaņa “Neļauj gripai sevi noķert”.
Palsmanē jāiztiek bez ģimenes ārsta; pat ar dažādiem bonusiem grūti pievilināt
Ekonomiski attīstīts novads, aktīva dzīves vide, obligātajām prasībām atbilstošas prakses telpas, pietiekošs pacientu skaits un labiekārtots divistabu dzīvoklis – visu to Smiltenes novada pašvaldība sola ģimenes ārstam, kurš varētu pārņemt praksi Grundzālē un Palsmanē. Taču pat arī ar šādiem bonusiem pievilināt laukiem ārstu tik vienkārši neizdodas. Tikmēr bez ģimenes ārsta palikušie Palsmanes pagasta iedzīvotāji pēc savas iniciatīvas nosūtījuši vēstuli Veselības ministrijai un Nacionālajam veselības dienestam, lūdzot rast risinājumu šai situācijai. Vēstuli parakstījuši 430 palsmanieši.
Krūts veselības mēnesī pacientu biedrība mudina sievietes atsaukties valsts uzaicinājumam izmeklēties
Oktobris ir krūts veselības mēnesis. Krūts vēža atbalsta biedrība „Vita” darbojas jau 26 gadus, un tās vadītāja Irīna Jaunuma neslēpj gandarījumu, ka šo gadu laikā biedrības ir nodibinātas arī citu vēža veidu pacientu atbalstam. Viņa arī norāda, ka krūts veselībai veltītais mēnesis ir īstais laiks, lai pievērstu sieviešu uzmanību tam, ka, rūpējoties par savu veselību, ir vērts atsaukties valsts uzaicinājumam veikt valsts apmaksātās veselības pārbaudes, kā arī kopumā sekot līdzi savu krūšu veselībai.
Jaunākie
Interesanti