Dzīve & Stils / Dārzs un mājas
Dārza racējs kurmis – sadzīvot vai atbrīvoties? Speciālistu padomi
Uzsākot dārza darbu sezonu, nereti par sevi liek manīt arī kurmji, kuri, meklējot barību, augsnes virskārtā izveido rakumus. Ja dārzā kurmis lielu postu nenodarīs, tieši pretēji – noēdīs ražai nedraudzīgos zemesvēžus, tad mauriņu saimnieki par šī racēja klātbūtni pārāk nepriecājas. Speciālisti LSM.lv skaidroja, ka ar kurmi der iemācīties sadzīvot, jo tas nes arī labumu, tomēr tad, ja mierīga līdzpastāvēšana neizdodas, var mēģināt likt lietā dažas metodes. Diemžēl – iedarbīgākās kurmim ir nāvējošas.
Pareizs komposts un saulespuķes – speciālistes padomi augsnes attīrīšanai dārzos pilsētā
Saulespuķu stādīšana un sava komposta veidošana ir efektīvs līdzeklis augsnes remediācijai jeb tajā esošā piesārņojuma mazināšanai. Latvijas Lauku konsultācijas un izglītības centra speciāliste bioloģiskajā lauksaimniecībā Lāsma Ozola Latvijas Televīzijas (LTV1) raidījumā "Revidents" skaidroja, ka bagātīgākā augsnē piesārņojums labāk sadalīsies un mazāk uzsūksies audzētajos produktus, tāpēc pareiza komposta veidošanā vērts ieguldīt laiku un darbu.
Kā cīnīties ar negantajām ūdensžurkām. Zoologa padomi
Šajā pavasarī pēc garās ziemas daudziem dārzniekiem nācies saskarties ar ūdensžurku jeb ūdensstrupastu postījumiem. Augus no ūdensžurkām var pasargāt ar vismaz metru augstu metāla žogu, kas līdz pusei ierakts zemē, LSM.lv norādīja zoologs Jānis Ozoliņš. Savukārt dabiskie ienaidnieki šiem grauzējiem ir mazie plēsēji.
Mazāk nezāļu un Kolorado vaboļu kartupeļos – speciālista padomi par permakultūras metodēm
Stādot un audzējot kartupeļus pēc permakultūras principiem, kad netiek darbināta tehnika un netiek izmantota ķīmija, ir iespējams parūpēties gan par nezāļu bloķēšanu, gan nodrošināties, lai vasarā mazāk traucē Kolorado vaboles, Latvijas Radio raidījumā "Radio vilks dabā" skaidroja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Vecākais speciālists dārzkopībā, permakultūras entuziasts Māris Narvils.
No kādiem materiāliem taisīt pirts sienu. Būveksperta padoms
Ja pirts pērtuve no iekšpuses izšūta ar 25 milimetru kokšķiedras plātnēm, tā jāizklāj ar foliju, jāpieliek vertikālas piecu centimetru latas, horizontālas latas un tad, atstājot spraugu gan pie grīdas, gan griestiem, viss jāapšuj ar apdares dēļiem, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Pavasara simbols narcises – arī Brīvības piemineklim sava šķirne
Saulaini pavasara ziedi, kas popularitātes ziņā ierindojas uzreiz aiz tulpēm – narcises. Tās ar košiem un spilgtiem krāsu akcentiem pagalmos, dārzos, pilsētu apstādījumos un citviet priecē līdz pat jūnijam, bet par narcisēm jāsāk domāt jau agrā rudenī, kad ir to stādīšanas laiks. Par narcišu nozīmi Senajā Grieķijā, pirmajām pavasara vēstnesēm Viesturdārzā un ūdensžurku pārtikas rezervēm stāsta puķkopis, narcišu selekcionārs un pētnieks Jānis Rukšāns.
Kāpēc pilsētas mazdārziņos un uz balkoniem labāk audzēt puķes, nevis pārtiku
Pavasaris ir laiks, kad par salātu vai vismaz garšaugu dobju ierīkošanu domāt sāk arī pilsētnieki. Internetā netrūkst padomu par to, kā apzaļumot balkonus un terases, tāpat arī populāri kļūst veidot apstādījumus ēku pagalmos vai uz jumtiem un pamestās teritorijās ierīkot pilsētu mazdārziņus. Lai arī ideja audzēt pārtiku tuvāk mājām ir apsveicama no resursu taupīšanas viedokļa, eksperti iesaka būt piesardzīgiem un pilsētvidē vairāk veidot krāšņumaugu dobes.
Kur stādīt gladiolas. Iesaka selekcionārs Zaķis
Pavasaris ir laiks, kad dēstīt zemē rudenī izraktos gladiolu sīpolus, lai vasaras izskaņā tās atkal priecētu ar saviem krāšņajiem ziediem. Izvēloties ierastas gladiolu šķirnes, par stādīšanas vietas izvēli daudz var galvu nelauzīt – galvenais ir saules apspīdēta vieta, Lsm.lv norādīja selekcionārs un Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības prezidents Laimonis Zaķis.
Maija sākums dārzā: iestādītie augi jāsargā no spēcīgās saules un salnām
Lai gan naktī vēl mēdz būt salnas, laiks stādīšanai ir labs. Augus gan nevajag stādīt spožākajā saulē, jo tad tie apdegs. Augus pasargāt gan no spēcīgās saules, gan salnām naktī var agroplēve, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica dārzkopības ekspertes Vija Rožukalne un Maruta Kaminska. 
Kā tikt galā ar tumšiem plankumiem uz skursteņa. Būveksperta padoms
Lai tiktu galā ar brūniem, melniem un nelabi smakojošiem plankumiem uz skursteņa, jānotīra vecais apmetums līdz pašam ķieģelim un visa virsma jāapstrādā ar sintētiskās lateksa emulsijas un cementa masu, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Kuras ir sala izturīgākās pavasara puķes
Kuras ir sala izturīgākas pavasara puķes? Tas aktuāli pavasaros, kad dienas ir siltākas, bet naktīs temperatūra mēdz noslīdēt zem nulles, kas var kaitēt puķēm. 
Spānijā novākta pirmā «ziemas» vīnogu raža
Spānijai piederošajā Lansarotes salā Kanāriju arhipelāgā novākta pirmā “ziemas” vīnogu raža. Vietējie izdzīvotāji uzskata, ka no tām darinātais vīns būs īpašs un kvalitatīvāks par parasto.
Nīderlandes ziedi Lieldienās rotās Vatikānu
No slavenā Keukenhofas ziedu parka Nīderlandē uz Vatikānu nosūtīti ziedi, tai skaitā tulpes, kas pāvesta valsti rotās Lieldienās. Vietējais garīdznieks to nodēvēja par miera un prieka sūtījumu šajā traģiskajā laikā.
Smārdes pagasta stādu audzētāji par jauno sezonu: Cenas nāksies celt neizbēgami
Smārdes pagasta zemnieku saimniecībā "Viduļi" piecās siltumnīcās aug puķu, dārzeņu un garšaugu stādi. Ņemot vērā, ka šogad auguši izdevumi gan par sēklām, gan jaunstādiem, gan apkuri, cenas stādiem diemžēl nāksies celt neizbēgami, Latvijas Radio raidījumā “Stiprie stāsti” stāstīja uzņēmuma saimnieki – Elita Behmane un viņas meita Gunita Behmane-Rudzīte ar vīru Jāni. 
Dārza darbi aprīlī. Ko jau drīkst un ar ko piebremzēt
Šobrīd vēl nevajadzētu steigties un strauji atpakot apsegtos kokus un krūmus, lai pasargātu tos no ziemas sala. Toties drīkst apgriezt spireju šķirnes, kas zied vasaras vidū. Ja kādā siltumnīcā jau pamodušās baltblusiņas, pret tām jāiegādājas speciāli dzeltenie ekrāniņi, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica dārzkopības ekspertes Vija Rožukalne un Maruta Kaminska.
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt