Svarīgi
Sadaļas
Dārzs un mājas
Ko tomātiem nodara pārmērīga lapu retināšana? Skaidro dārzkope
Daļu tomātu audzētāju sarkanie augļi priecē jau kādu laiku, citiem nupat tie sākuši tikai sārtoties, taču ražas tuvums ir jaušams visiem. Šobrīd svarīgākais ir neaizmirst par siltumnīcu vēdināšanu un prātīgi atlapot tomātus, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja dārzkope Mārīte Gailīte
Dārzkope: Ir īstais laiks mēslot gurķus
Jau labu laiku dārzkopjus ar savu ražu priecē gurķi, taču daudzos dārzos var novērot, ka dārzeņi ir bāli un izbadējušies pēc mēslojuma. Arī ražas laikā nedrīkst aizmirst par piemērotu mēslojumu gurķiem, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra dārzkope Mārīte Gailīte.
Raiskuma pagasta svin flokšu svētkus
Augusta sākums ir laiks, kad pilnā krāšņumā zied flokši. Raiskuma pagasta „Jaunrūjās” jau par tradīciju ir kļuvis šajā laikā rīkot flokšu svētkus.
Perfekta mauriņa vietā dabiska pļava – jauna tendence pagalmos un pilsētvidē
Kādreiz labi koptas un skaistas sētas pazīme bija gludi pļauts, perfekts zaļš mauriņš ar pāris centimetru garu zāli, bet tagad arvien biežāk cilvēki Eiropā un arī Latvijā sāk domāt par sugām bagātu pļavu stūrīšu veidošanu savā pagalmā. Eiropā šī tendence arvien vairāk ienāk arī pilsētvidē, tāpat arī ainavu arhitektūrā.
REPORTĀŽA: Dienliliju ziedēšanas trakums Laucienes pagastā
Katru rītu tās atver vienu ziedu, kurš pret vakaru jau vīst, bet nākamais rīts atkal priecē ar tikko plaukušu pumpuru. Vasaras nogales pieder dienziedēm. Talsu novada Laucienes pagasta “Mierkalnos” jau gadiem selekcionē un audzē dienlilijas. Jūlijā un augustā saimnieki atver krāšņo dārzu apskatei, lai puķumīļi var pamielot acis un iepazīt jaunas šķirnes.
Dabas muzejā varēs aplūkot dienlilijas
Latvijas Dabas muzejā trīs dienas, no 30. jūlija līdz 1. augustam, norisināsies SIA „Hedera Pluss” un Latvijas dienliliju kolekcionāru organizētā dienziežu izstāde, kuras laikā katru dienu apmeklētāji varēs baudīt jaunus tikko plaukušus un grieztus ziedus, informēja muzeja pārstāve Baiba Krustiņa.
Spānijas kailgliemežu apkarošanas metode: «pacienāt» ar alu
Viena no metodēm Spānijas kailgliemežu apkarošanai var būt to “pacienāšana” ar alu, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) direktors dendrologs Andrejs Svilāns. Tiesa, šis paņēmiens būs iedarbīgs tikai tad, ja kailgliemežu invāzija dārzā nav milzīga.
Sasaldē dārza labumus pēc dietoloģes Lolitas Neimanes ieteikumiem!
Kabači, cukīni, zaļie zirnīši, dažādi zaļumi un ogas - dārzos raža sāk ienākties tik liela, ka labumu pietiek ne tikai tūlītējai ēšanai, bet arī sāk palikt pāri uzglabāšanai ziemā. Diētas ārste Lolita Neimane dārzeņu, augļu, ogu un zaļumu saglabāšanai iesaka tieši saldēšanu. Viņas saldētavā pamazām gulst uz terases pašas izaudzētie zaļumi un kabači.
Vecumniekos aizvadīti piecpadsmitie liliju svētki
Ar tradicionālo liliju izstādi, krāšņiem floristu darbiem un muzikāliem priekšnesumiem Vecumniekos aizvadīti piecpadsmitie liliju svētki. Cēlais zieds ir Vecumnieku novada simbols, kura popularitāti pirms daudziem gadiem atjaunoja selekcionārs un kolekcionārs Jānis Vasarietis.
Ceļojums pēc lavandām uz Latgales Provansu
Viens no Francijas Provansas reģiona simboliem – aromātiskā lavanda – pastāvīgi piesaista tūristus no visas pasaules. Arī Latvijai šis brīnišķīgais augs nav metis līkumu, daudzi zina par lavandu lauku Vidzemē pie Limbažiem. Tomēr sava miniatūrā Provansa ir arī Latgalē, un turp arī devās LSM.lv. 
Vairāk nekā 100 rožu šķirnes apskatāmas Dabas muzejā
Lavijas Dabas muzejā no 15. līdz 19. jūlijam norisinās gadskārtējā rožu izstāde. Izstādē apskatāmas vairāk nekā 100 rožu šķirnes, stāstīja muzeja vecākā botāniķe Janta Meža. Izstādē var aplūkot dažādas krāsas un formas ziedus, savukārt īpašu uzmanību apmeklētājus aicina pievērst raibajām rozēm.
Rožu valstība Liepājas Rožu laukumā
Šoreiz runa nav par krāšņo ziedu karalieņu dobi Rožu laukumā Liepājas sirdī. Bet gan par tikko atklāto rožu izstādi Liepājas Latviešu biedrības namā, kurā apskatāmas simtiem šķirņu šo lielisko ziedu, un kuru papildina gleznu izstāde “Rozes – alla prima”.
Jaunie kabacīši pūst. Vai ražu iespējams glābt?
Daļā dārziņu, kur aug kabači un cukīni, prieks par ražas veidošanos tiek aizēnots ar bažām par novēroto puvi. No kabaču un cukīni ziediem attīstās glīti dārzeņi, bet no viena gala tie sāk pūt. Dārzkopības institūta vadošā pētniece Dr. agr. Līga Lepse LSM.lv skaidro, ka puvi sekmējis siltais laiks apvienojumā ar tam sekojošo mitrumu.
Dārzniece: Ķiršus apsēduši strazdi no Krievijas. Dārza aktualitātes jūlijā
Jūlija sākumā dārzā var atslābt un nedaudz paslinkot, tomēr jāsaglabā modrība, uzraugot, vai uz augiem neizplatās kādi kaitēkļi un slimības, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja dārzkopības speciālistes kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska un Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne.
Kā palīdzēt puķēm atgūties pēc lietus un sagatavoties jaunām lietavām
Pēc aizvadītās diennakts lietavām postījumus piedzīvojušas daudzas augstās dārza puķes. Kāršrozes, delfīnijas un citi ziedi šodien saguluši zemē vai sliktākajā gadījumā ir lietus sakapāti. Vai cietušos augus var glābt un kā nodrošināties pret līdzīgiem postījumiem nākotnē, LSM.lv skaidroja dārzniece Maruta Kaminska
Tomātu pazarīšu izvilkums un citi dabiski līdzekļi augu aizsardzībai un mēslošanai
Lai arī dārzā tagad tuvojas pilnbrieds, daudziem istabas augiem šis ir miera periods. Kā saprast, kādas rūpes šobrīd vajadzīgas katrai no puķēm, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja Bulduru Dārzkopības vidusskolas direktore Anita Sparinska, Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne, kā arī dārzniece Guna Rukšāne un selekcionārs, bioloģijas zinātņu doktors Jānis Rukšāns.
Smaržo kā rozes, bet nedzeļ. Kuldīgā priecē krāšņās peonijas
Rozes bez ērkšķiem – tik tēlainu salīdzinājumu izpelnījušās peonijas, kas pašlaik piedzīvo īstu selekcijas revolūciju un atkal tiek celtas goda vietā. Reti kuru Latvijas dārzu nerotā peonijas, pujenes, pojenes – vienas no krāšņākajām dārza puķēm, kas atkal sāk iemantot lielu popularitāti. Aktīva šo ziedu selekcionāre ir kuldīdzniece Dagnija Voika. 
Ar Spānijas kailgliemezi jācīnās arī ārpus sava dārziņa. Kā kaitēkli apkarot
Kopš 2008. gada, kad Latvijā pirmo reizi konstatēja Spānijas kailgliemežus, invazīvās sugas populācija ir krietni pieaugusi un tas ir pielāgojies mūsu klimata apstākļiem. Ar ko ir bīstama šī gliemežu suga, kā to atpazīt savā dārzā, un kāpēc eksperti aicina līgotājiem svētku dienās palīdzēt Latvijas dārzos, laukos un pļavās apkarot šo kaitēkli?
Kāpēc peonijas kļuvušas tik populāras? Aicina uzzināt atvērto durvju dienās
Ik vasaru pirmsjāņu laikā Raiskuma pagasta "Jaunrūju" dārzā tradicionāli ir atvērto durvju dienas jeb peoniju ziedēšanas svētki. Uz tiem interesenti ir aicināti arī svētdien. Tā kā interese par peonijām šobrīd ir ļoti liela, tad saimnieki tās skatīt aicināja arī aizvadītajā svētdienā, taču tad vēl liela daļa šķirņu bija pumpuros. Šonedēļ karstais laiks ir viesis korekcijas un pasteidzinājis uzziedēšanu.
Aculiecinieks. Cēsu viduslaiku pils dārzniece Līga Eglīte
"Es esmu Līga Eglīte, Cēsu viduslaiku pils dārzniece, Un gandrīz katru rītu dodos uz Cēsu pili, slēdzu vaļā lielos vārtus, tad dodos uz savu namiņu iekurt pavardu, paņemu darbarīkus un eju apskatīt savus pavalstniekus - kā labi gulējuši, kā jūtās. Un sākas darba diena. Var gaidīt tūristus," stāsta Cēsu viduslaiku pils dārzniece Līga Eglīte.
Pašu audzēti tomāti un paprika. Kā nepārcensties ar augu aprūpēšanu?
Pienācis laiks, kad iespējams bez bažām gan siltumnīcā, gan dārzā izstādīt augus. Kā rūpēties par stādiem, lai tie atalgotu ar bagātīgu ražu, un kad rūpes, īpaši pārmērīga mēslošana, augiem var nodarīt ļaunu, Latvijas Radio raidījumā „Kā labāk dzīvot” skaidroja dārzniecības „Neslinko” saimnieces Elga Bražūne un Saiva Pekuse.
Veco logu nomaiņa. Kā izvēlēties jaunus?
Veco logu nomaiņa pret jauniem nodrošinās mazākus apkures rēķinus un siltuma ziņā komfortablāku vidi telpās. Kā neapjukt plašajā logu piedāvājumā, skaidroja speciālisti.
Nezāles spraucas pat cauri mulčai? Dārzkopes padomi
Pēdējos gados arvien populārāka kļūst mulčēšana – dārzkopjiem zināms veids, kā mazināt nezāļu daudzumu un pasargāt augus no izžūšanas. Arī kokaudzētavas „Dzērves” saimniece Maruta Kaminska savā saimniecībā pielieto šādu metodi. Dārzniece dalījās pieredzē par to, kā mulčēt, lai augiem nenodarītu pāri un nezāļu augšana patiešām tiktu ierobežota.
Dabiski līdzekļi pret dārza kaitēkļiem. Profesionāļu ieteikumi
Kukaiņi dārzniekiem mēdz sagādāt lielas raizes, taču jāatceras, ka visi no tiem nav apkarojami un daļa var sniegt labumu. Kā cīnīties ar kaitēkļiem, neiznīcinot derīgos kukaiņus, Latvijas Radio raidījumā „Kā labāk dzīvot” stāstīja Jāņa Aldermaņa dārzniecības vadītāja Vija Rožkalne un kokaudzētavas „Dzērves” saimniece Maruta Kaminska.
Sandra Kropa: Šķiroju atkritumus, jo tas ērti
Žurnāliste Sandra Kropa atkritumus šķiro jau vairākus gadus, jo tas ir parocīgi un videi draudzīgi. Turklāt viņa dzīvo mājā, kur atkritumu šķirošanu atbalsta arī pārējie kaimiņi – tas rada vēlmi būs sociāli atbildīgam.