
Dzīve & Stils / Dārzs un mājas


Saimniekošana mazdārziņos Rīgā kļūst aizvien populārāka, un brīvu vietu pašvaldības piedāvātajos zemes pleķīšos patlaban nav, tomēr citās vietvarās aizvien ir iespējams iznomāt mazdārziņu, secinājis Latvijas televīzijas (LTV1) raidījums "Revidents".

Uzsākot dārza darbu sezonu, nereti par sevi liek manīt arī kurmji, kuri, meklējot barību, augsnes virskārtā izveido rakumus. Ja dārzā kurmis lielu postu nenodarīs, tieši pretēji – noēdīs ražai nedraudzīgos zemesvēžus, tad mauriņu saimnieki par šī racēja klātbūtni pārāk nepriecājas. Speciālisti LSM.lv skaidroja, ka ar kurmi der iemācīties sadzīvot, jo tas nes arī labumu, tomēr tad, ja mierīga līdzpastāvēšana neizdodas, var mēģināt likt lietā dažas metodes. Diemžēl – iedarbīgākās kurmim ir nāvējošas.

Saulespuķu stādīšana un sava komposta veidošana ir efektīvs līdzeklis augsnes remediācijai jeb tajā esošā piesārņojuma mazināšanai. Latvijas Lauku konsultācijas un izglītības centra speciāliste bioloģiskajā lauksaimniecībā Lāsma Ozola Latvijas Televīzijas (LTV1) raidījumā "Revidents" skaidroja, ka bagātīgākā augsnē piesārņojums labāk sadalīsies un mazāk uzsūksies audzētajos produktus, tāpēc pareiza komposta veidošanā vērts ieguldīt laiku un darbu.

Šajā pavasarī pēc garās ziemas daudziem dārzniekiem nācies saskarties ar ūdensžurku jeb ūdensstrupastu postījumiem. Augus no ūdensžurkām var pasargāt ar vismaz metru augstu metāla žogu, kas līdz pusei ierakts zemē, LSM.lv norādīja zoologs Jānis Ozoliņš. Savukārt dabiskie ienaidnieki šiem grauzējiem ir mazie plēsēji.

Stādot un audzējot kartupeļus pēc permakultūras principiem, kad netiek darbināta tehnika un netiek izmantota ķīmija, ir iespējams parūpēties gan par nezāļu bloķēšanu, gan nodrošināties, lai vasarā mazāk traucē Kolorado vaboles, Latvijas Radio raidījumā "Radio vilks dabā" skaidroja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra Vecākais speciālists dārzkopībā, permakultūras entuziasts Māris Narvils.

Ja pirts pērtuve no iekšpuses izšūta ar 25 milimetru kokšķiedras plātnēm, tā jāizklāj ar foliju, jāpieliek vertikālas piecu centimetru latas, horizontālas latas un tad, atstājot spraugu gan pie grīdas, gan griestiem, viss jāapšuj ar apdares dēļiem, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.

Saulaini pavasara ziedi, kas popularitātes ziņā ierindojas uzreiz aiz tulpēm – narcises. Tās ar košiem un spilgtiem krāsu akcentiem pagalmos, dārzos, pilsētu apstādījumos un citviet priecē līdz pat jūnijam, bet par narcisēm jāsāk domāt jau agrā rudenī, kad ir to stādīšanas laiks. Par narcišu nozīmi Senajā Grieķijā, pirmajām pavasara vēstnesēm Viesturdārzā un ūdensžurku pārtikas rezervēm stāsta puķkopis, narcišu selekcionārs un pētnieks Jānis Rukšāns.

Pavasaris ir laiks, kad par salātu vai vismaz garšaugu dobju ierīkošanu domāt sāk arī pilsētnieki. Internetā netrūkst padomu par to, kā apzaļumot balkonus un terases, tāpat arī populāri kļūst veidot apstādījumus ēku pagalmos vai uz jumtiem un pamestās teritorijās ierīkot pilsētu mazdārziņus. Lai arī ideja audzēt pārtiku tuvāk mājām ir apsveicama no resursu taupīšanas viedokļa, eksperti iesaka būt piesardzīgiem un pilsētvidē vairāk veidot krāšņumaugu dobes.

Pavasaris ir laiks, kad dēstīt zemē rudenī izraktos gladiolu sīpolus, lai vasaras izskaņā tās atkal priecētu ar saviem krāšņajiem ziediem. Izvēloties ierastas gladiolu šķirnes, par stādīšanas vietas izvēli daudz var galvu nelauzīt – galvenais ir saules apspīdēta vieta, Lsm.lv norādīja selekcionārs un Latvijas Gladiolu un īrisu biedrības prezidents Laimonis Zaķis.

Lai gan naktī vēl mēdz būt salnas, laiks stādīšanai ir labs. Augus gan nevajag stādīt spožākajā saulē, jo tad tie apdegs. Augus pasargāt gan no spēcīgās saules, gan salnām naktī var agroplēve, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica dārzkopības ekspertes Vija Rožukalne un Maruta Kaminska.

Šobrīd Latvijas iedzīvotājiem pieejamas vairākas programmas, kas ļauj saņemt valsts atbalstu privātmājām saules paneļu uzstādīšanai un energoefektivitātes uzlabošanai, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja Ekonomikas ministrijas Enerģētikas finanšu instrumentu nodaļas vadītājas vietniece Iveta Muceniece

Lai tiktu galā ar brūniem, melniem un nelabi smakojošiem plankumiem uz skursteņa, jānotīra vecais apmetums līdz pašam ķieģelim un visa virsma jāapstrādā ar sintētiskās lateksa emulsijas un cementa masu, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” ieteica būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.

Kuras ir sala izturīgākas pavasara puķes? Tas aktuāli pavasaros, kad dienas ir siltākas, bet naktīs temperatūra mēdz noslīdēt zem nulles, kas var kaitēt puķēm.

Spānijai piederošajā Lansarotes salā Kanāriju arhipelāgā novākta pirmā “ziemas” vīnogu raža. Vietējie izdzīvotāji uzskata, ka no tām darinātais vīns būs īpašs un kvalitatīvāks par parasto.

No slavenā Keukenhofas ziedu parka Nīderlandē uz Vatikānu nosūtīti ziedi, tai skaitā tulpes, kas pāvesta valsti rotās Lieldienās. Vietējais garīdznieks to nodēvēja par miera un prieka sūtījumu šajā traģiskajā laikā.

Smārdes pagasta zemnieku saimniecībā "Viduļi" piecās siltumnīcās aug puķu, dārzeņu un garšaugu stādi. Ņemot vērā, ka šogad auguši izdevumi gan par sēklām, gan jaunstādiem, gan apkuri, cenas stādiem diemžēl nāksies celt neizbēgami, Latvijas Radio raidījumā “Stiprie stāsti” stāstīja uzņēmuma saimnieki – Elita Behmane un viņas meita Gunita Behmane-Rudzīte ar vīru Jāni.

Sava dārziņa kopšana spēj atveldzēt nogurušos un steidzīgos pilsētniekus. Iespēja rušināties zemē nodrošina pauzi, kas nepieciešama, lai pārāk neuzkurinātu sevī agresiju, dusmas un neapmierinātību, sarunā ar Rvīnu Vardi podkāstā “Zaļgalvis” saka Sporta pils dārzu idejas autore un kuratore Renāte Lagzdiņa.

Vairākas dienas Latvijā valdošais aukstums dārza augiem nav tik bīstams, jo tie vēl nebija paspējuši pamosties, skaidroja Latvijas Lauku konsultāciju un izglītības centra speciālists Māris Narvils, iesakot pagaidām vēl nesteigties ar stādīšanu.

Šobrīd vēl nevajadzētu steigties un strauji atpakot apsegtos kokus un krūmus, lai pasargātu tos no ziemas sala. Toties drīkst apgriezt spireju šķirnes, kas zied vasaras vidū. Ja kādā siltumnīcā jau pamodušās baltblusiņas, pret tām jāiegādājas speciāli dzeltenie ekrāniņi, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” ieteica dārzkopības ekspertes Vija Rožukalne un Maruta Kaminska.

Ja dzīvokļa īpašnieks vēlas likumīgi sakārtot patvaļīgi pārbūvētu lodžiju, ir nepieciešams dzīvojamās mājas kopīpašnieku saskaņojums, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja Rīgas domes Pilsētas attīstības departamenta Būvobjektu kontroles nodaļas vadītāja vietniece Aija Meļņikova.
Svarīgākais šobrīd


















