Sadaļas Sadaļas
Dārzs un mājas
Projekta «Sporta pils dārzi» pirmais gads esot aizvadīts labāk par cerēto
Vietā, kur agrāk gavilēja par hokeja spēlēs iemestajiem vārtiem, jau gadu norit rīdzinieku veidotais projekts "Sporta pils dārzi". Latvijas Radio uzrunātie dārziņu kopēji par projektu izteicās atzinīgi, norādot, ka kopīga darbošanās ilgi neapsaimniekotajā teritorijā stiprina sabiedrības veselību. Bet projekta idejas autore atzīmēja, ka pirmais no trim projektam paredzētajiem gadiem aizvadīts labāk, nekā sākotnēji prognozēts.
Kā siltināt dzīvokli no iekšpuses? Skaidro būveksperts 
Visoptimālākais veids, kā siltināt dzīvokli no iekšpuses, – izmantot kokšķiedru plāksnes divās kārtās, pēc tam uz plāksnēm veidot apmetumu uz kaļķa vai māla bāzes, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” skaidroja sertificēts būvinženieris, inženierzinātņu doktors Juris Biršs.
Rundāles pils dārzam - Eiropas dārzu balva
Rundāles pils baroka stila franču dārzs nominēts Eiropas dārzu balvai. Ceremonijā Dikas pilī Vācijā Rundāles pils vadība piektdienas vakarā saņēmusi galveno balvu kategorijā "Vēsturiska parka vai dārza pārvaldība". Tas ir liels gods un panākums, jo dārzs konkurēja ar Francijas un Lielbritānijas dārziem. Kas tik īpašs ir Rundāles 10 hektāru plašajā dārzā?
Kā cīnīties ar mitrumu ēkā?
Mitrums mājās var veidoties dažādu iemeslu dēļ. Lai tiktu vaļā no mitruma, ir daudz un dažādi paņēmieni, taču Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” sertificēts būvinženieris, inženierzinātņu doktors Juris Biršs kā pirmo minēja, ka visās telpās jāveido ļoti laba regulējama ventilācija, tādā veidā mitro gaisu aizvadot prom.
Kāpēc siltajās grīdās nevajag likt biezu putuplasta kārtu?
Pārāk biezs putupolistirola jeb putuplasta slānis siltajās grīdās var veicināt grīdas pāragru nokalpošanu, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” norādīja sertificēts būvinženieris, inženierzinātņu doktors Juris Biršs.
Puķuzirņi var ziedēt līdz pat salnām
Trauslie un reibinošu aromātu apveltītie puķuzirņi zied visu vasaru un, ja vēlāk iestādīti, to ziedēšanas laiks iestiepjas līdz pat pirmajai rudens salnai. Par puķuzirņu selekcijas pirmsākumiem Anglijā, šķirņu lēno attīstību un augšanu Latvijas klimatā stāsta puķkopības entuziasts, puķuzirņu selekcionārs un kolekcionārs Mārtiņš Maltenieks.
Dārzniece: Lai tomāti neplaisātu, jāvēdina siltumnīca
Lai izaudzētu labu tomātu ražu, ne tikai pareizi jāsagatavo augsne, bet jāvēdina arī siltumnīcas, lai tomāti nesāktu plaisāt, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" padomus sniedza dārzkopības entuziastu kluba "Tomāts" biedre, dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražūne un tomātu audzētāja, kolekcionāre Linda Grotupe. 
Dārzkope: Piedzīvotā sausuma dēļ zemenes šogad jāstāda vēlāk
Ņemot vērā šovasar piedzīvoto karstumu, ar zemeņu stādīšanu šogad nācies nogaidīt – lielā sausuma dēļ tās nedzina stīgas un neapsakņojās, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne.
Kā hortenzijas atdzīvināt pēc lietavām un karstuma?
Šovasar piedzīvotie laika apstākļi, kad ilgstošu karstumu nomainīja lielas lietavas, sagādājuši problēmas hortenziju audzētājiem, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” atzina dārzkopes Vija Rožukalne un Maruta Kaminska. Saules apdedzinātās lapas un lietus sakapātās ziedu vāles vislabāk būtu nogriezt.
Dārzniece: Ziemcietes var pārstādīt līdz oktobrim
Tuvojoties rudenim, ir laiks pārstādīt un sagatavot ziemai augus – ziemcietes var pārstādīt septembrī un oktobrī, peonijas stādot, nedrīkst mainīt tās iepriekšējo augšanas dziļumu, bet lilijas jāstāda trīs sīpolu dziļumā, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" stāstīja Bulduru Dārzkopības vidusskolas projektu vadītāja Anta Sparinska, Zviedrijā dzīvojošā  dārzniece Sabīne Klasa-Glasa un Bulduru Dārzkopības vidusskolas mūžizglītības vadītāja Kristīne Bulkovska.
Eksperti: Pirms apkures sezonas ēkām jāiztīra dūmeņi
Pirms apkures sezonas sākuma no dūmeņiem jāiztīra sodrēji, bet mājai jābūt aprīkotai ar dūmu detektoriem un ugunsdzēsības aparātu, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" sacīja eksperti –   Latvijas Skursteņslaucītāju amata brālības valdes priekšsēdētājs Māris Bambis un Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Ugunsdrošības uzraudzības pārvaldes Ugunsdrošības normatīvu nodaļas priekšniece Iveta Uka.
Kulturālo kartupeļu lauku apēd Kolorado vaboles
Kulturālo kartupeļu lauks Kuldīgā ir stāsts par kultūras un dabas satuvināšanos, kas tapa, iedvesmojoties no Imanta Ziedoņa grāmatas “Kurzemīte”. Šis ir trešais lauka dzīves gads, bet Kolorado vaboļu lielās apetītes dēļ kartupeļu lauks ir iznīcināts. Izmantojot Imanta Ziedoņa vārdus “tik un tā”, pie tukšā lauka tapusi ekspozīcija, kurā varam aplūkot kartupeļu nedienas.
Vīnogu audzēšana – šķirņu izvēle, mēslošana un slimību profilakse
Vīnogas Latvijā sekmīgi audzē jau labu laiku, taču, lai tās nestu ražu, jāizvēlas piemērotas šķirnes un regulāri par vīnkokiem jārūpējas, tostarp nodrošinot slimību profilaksi, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja zemnieku saimniecības "Skāduļi" dārzniece Jana Drēviņa un vīnogu audzētājs no Tērvetes Edgars Zihmanis.
No skaistas lopbarības līdz garšvielai un ārstniecības augam – āboliņš Latvijā 
Āboliņš ir pļavu augs, kuru izmanto kā lopbarību visā pasaule. Tā ziedēšanas laiks atkarīgs no šķirnes, bet visbiežāk vasaras pirmā puse – jūnijs un jūlijs. Par āboliņa plašo pielietojumu un Latvijā radītu šķirni, kura guvusi popularitāti Kanādā, stāsta Latvijas Lauksaimniecības universitātes Zemkopības institūta selekcijas programmas vadītājs, vadošais pētnieks un selekcionārs Aldis Jansons.
Flokši – izturīgie vecmāmiņu dārza ziedi
Dažādu nokrāsu koši ziedu mākoņi vecmāmiņu dobēs – tāda ir daudzu asociācija ar vecmodīgo dārza puķi floksi, kurš pēdējo gadu laikā atgūst savu aktualitāti. Šiem ziediem piemīt daudzas labas īpašības – tie ir izturīgi, ilgi ziedoši un viegli kultivējami, turklāt visu iepriekšminēto papildina arī to saldais aromāts. Flokši zied no Jāņiem līdz augusta beigām. Par ziedu izcelsmi, to pirmsākumiem Latvijā un jaunu šķirņu radīšanu LSM.lv stāsta flokšu selekcionāre un kolekcionāre Ērika Trifanova.
Būveksperts: Ikviena siltināšana iespaidos mājas kopējo siltuma bilanci
Ārsienas siltina no ārpuses, lietojot minerālvates, no iekšpuses ēku siltina, izmantojot uz koka bāzes veidotu siltumizolāciju, tikai pēc tam var siltināt pagrabu vai cokolu, savukārt apkures ierīkošana jāsāk ar skursteņa novērtēšanu pie skursteņlauķa, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” atbildēja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Dabas muzejā skatāma krāšņo dienliliju izstāde
Latvijas Nacionālajā dabas muzejā no 22. līdz 24. jūlijam apskatāma izstāde “Dienlilijas 2021”, kuras laikā katru dienu apmeklētāji var baudīt jaunus, tikko plaukušus un grieztus ziedus, informēja muzeja pārstāve Polīna Šķiņķe.
Būveksperts: Uz betona grīdas nedrīkst likt uzreiz koku
Uz betona grīdas var likt koku tikai tad, ja vispirms uz tā uzklāj tā dēvēto ģeomembrānu, kas veido gaisa spraugu starp betonu un koka grīdu, neļaujot pūt koka konstrukcijām, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” atbildēja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Ērkšķogas – karalienes Elizabetes un latviešu iecienītie krūmi
Lai gan ērkšķogas mēdz uzskatīt par vecmodīgām ogām, tomēr Latvijas piemājas dārziņos tās joprojām ir sastopamas bieži. Tam ir savs iemesls – ērkšķogas ražo ilgi, reibina ar savu šķirņu un krāsu dažādību un ir lieliski uzglabājamas ziemai.  Par šo ogu pirmsākumiem un selekciju Latvijā  LSM.lv stāsta Dārzkopības institūta vadošā pētniece Valda Laugale.
130 rožu šķirnes piemājas dārzā – ģimenes kolekcija Staicelē
Sava mazā Rundāle – tā varētu raksturot rožu kolekcijas dārzu, kas tapis Jāņa Treimaņa sētā Staicelē. Rūpīgi veidotajās dažādu formu dobēs pat šīs vasaras karstumā bagātīgi zied 130 šķirņu rozes. Dārzs ir ceļmalā, un tagad pie tā piestāj gan garāmbraucēji, gan tūristu grupas.
Būveksperts: Ieejot vannas istabā, jāsajūt komforts
Lai ēkas vannas istabā būtu patīkami uzturēties, tā jāsiltina no iekšpuses ar putupolistirolu vai ķieģeļiem, Latvijas Radio 2 raidījumā “No pamatiem līdz jumtam” skaidroja būveksperts, tehnisko zinātņu doktors Juris Biršs.
Dabas muzejā siltuma dēļ šogad īpaši krāšņa liliju izstāde
Latvijas Nacionālajā dabas muzejā (LNDM) ceturtdien, 15. jūlijā, atklāta izstāde. Šos ziedus dēvē par dārza karalienēm, kuras cilvēku simpātijas izpelnījušās ar milzīgajiem, košajiem ziediem un majestātisko aromātu. Tās ļoti atgādina karalienes kroni un rotā senus ģerboņus.
Dabas muzejā šonedēļ atklās liliju izstādi
Latvijas Nacionālajā dabas muzejā (LNDM) no 15. līdz 17. jūlijam norisināsies izstāde „Cēlās lilijas 2021”, kurā biedrības „Lilium Balticum” liliju audzētāji plašākai sabiedrībai demonstrēs šī gada sasniegumus, informēja muzeja pārstāve Polīna Šķiņķe.

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt