Svarīgi
Sadaļas
Dārzs un mājas
Jaunie kabacīši pūst. Vai ražu iespējams glābt?
Daļā dārziņu, kur aug kabači un cukīni, prieks par ražas veidošanos tiek aizēnots ar bažām par novēroto puvi. No kabaču un cukīni ziediem attīstās glīti dārzeņi, bet no viena gala tie sāk pūt. Dārzkopības institūta vadošā pētniece Dr. agr. Līga Lepse LSM.lv skaidro, ka puvi sekmējis siltais laiks apvienojumā ar tam sekojošo mitrumu.
Dārzniece: Ķiršus apsēduši strazdi no Krievijas. Dārza aktualitātes jūlijā
Jūlija sākumā dārzā var atslābt un nedaudz paslinkot, tomēr jāsaglabā modrība, uzraugot, vai uz augiem neizplatās kādi kaitēkļi un slimības, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja dārzkopības speciālistes kokaudzētavas "Dzērves" saimniece Maruta Kaminska un Jāņa Aldermaņa dārzniecības direktore, bioloģijas zinātņu doktore Vija Rožukalne.
Kā palīdzēt puķēm atgūties pēc lietus un sagatavoties jaunām lietavām
Pēc aizvadītās diennakts lietavām postījumus piedzīvojušas daudzas augstās dārza puķes. Kāršrozes, delfīnijas un citi ziedi šodien saguluši zemē vai sliktākajā gadījumā ir lietus sakapāti. Vai cietušos augus var glābt un kā nodrošināties pret līdzīgiem postījumiem nākotnē, LSM.lv skaidroja dārzniece Maruta Kaminska
Tomātu pazarīšu izvilkums un citi dabiski līdzekļi augu aizsardzībai un mēslošanai
Lai arī dārzā tagad tuvojas pilnbrieds, daudziem istabas augiem šis ir miera periods. Kā saprast, kādas rūpes šobrīd vajadzīgas katrai no puķēm, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja Bulduru Dārzkopības vidusskolas direktore Anita Sparinska, Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītāja Zane Purne, kā arī dārzniece Guna Rukšāne un selekcionārs, bioloģijas zinātņu doktors Jānis Rukšāns.
Smaržo kā rozes, bet nedzeļ. Kuldīgā priecē krāšņās peonijas
Rozes bez ērkšķiem – tik tēlainu salīdzinājumu izpelnījušās peonijas, kas pašlaik piedzīvo īstu selekcijas revolūciju un atkal tiek celtas goda vietā. Reti kuru Latvijas dārzu nerotā peonijas, pujenes, pojenes – vienas no krāšņākajām dārza puķēm, kas atkal sāk iemantot lielu popularitāti. Aktīva šo ziedu selekcionāre ir kuldīdzniece Dagnija Voika. 
Ar Spānijas kailgliemezi jācīnās arī ārpus sava dārziņa. Kā kaitēkli apkarot
Kopš 2008. gada, kad Latvijā pirmo reizi konstatēja Spānijas kailgliemežus, invazīvās sugas populācija ir krietni pieaugusi un tas ir pielāgojies mūsu klimata apstākļiem. Ar ko ir bīstama šī gliemežu suga, kā to atpazīt savā dārzā, un kāpēc eksperti aicina līgotājiem svētku dienās palīdzēt Latvijas dārzos, laukos un pļavās apkarot šo kaitēkli?
Kāpēc peonijas kļuvušas tik populāras? Aicina uzzināt atvērto durvju dienās
Ik vasaru pirmsjāņu laikā Raiskuma pagasta "Jaunrūju" dārzā tradicionāli ir atvērto durvju dienas jeb peoniju ziedēšanas svētki. Uz tiem interesenti ir aicināti arī svētdien. Tā kā interese par peonijām šobrīd ir ļoti liela, tad saimnieki tās skatīt aicināja arī aizvadītajā svētdienā, taču tad vēl liela daļa šķirņu bija pumpuros. Šonedēļ karstais laiks ir viesis korekcijas un pasteidzinājis uzziedēšanu.
Aculiecinieks. Cēsu viduslaiku pils dārzniece Līga Eglīte
"Es esmu Līga Eglīte, Cēsu viduslaiku pils dārzniece, Un gandrīz katru rītu dodos uz Cēsu pili, slēdzu vaļā lielos vārtus, tad dodos uz savu namiņu iekurt pavardu, paņemu darbarīkus un eju apskatīt savus pavalstniekus - kā labi gulējuši, kā jūtās. Un sākas darba diena. Var gaidīt tūristus," stāsta Cēsu viduslaiku pils dārzniece Līga Eglīte.
Pašu audzēti tomāti un paprika. Kā nepārcensties ar augu aprūpēšanu?
Pienācis laiks, kad iespējams bez bažām gan siltumnīcā, gan dārzā izstādīt augus. Kā rūpēties par stādiem, lai tie atalgotu ar bagātīgu ražu, un kad rūpes, īpaši pārmērīga mēslošana, augiem var nodarīt ļaunu, Latvijas Radio raidījumā „Kā labāk dzīvot” skaidroja dārzniecības „Neslinko” saimnieces Elga Bražūne un Saiva Pekuse.
Veco logu nomaiņa. Kā izvēlēties jaunus?
Veco logu nomaiņa pret jauniem nodrošinās mazākus apkures rēķinus un siltuma ziņā komfortablāku vidi telpās. Kā neapjukt plašajā logu piedāvājumā, skaidroja speciālisti.
Nezāles spraucas pat cauri mulčai? Dārzkopes padomi
Pēdējos gados arvien populārāka kļūst mulčēšana – dārzkopjiem zināms veids, kā mazināt nezāļu daudzumu un pasargāt augus no izžūšanas. Arī kokaudzētavas „Dzērves” saimniece Maruta Kaminska savā saimniecībā pielieto šādu metodi. Dārzniece dalījās pieredzē par to, kā mulčēt, lai augiem nenodarītu pāri un nezāļu augšana patiešām tiktu ierobežota.
Dabiski līdzekļi pret dārza kaitēkļiem. Profesionāļu ieteikumi
Kukaiņi dārzniekiem mēdz sagādāt lielas raizes, taču jāatceras, ka visi no tiem nav apkarojami un daļa var sniegt labumu. Kā cīnīties ar kaitēkļiem, neiznīcinot derīgos kukaiņus, Latvijas Radio raidījumā „Kā labāk dzīvot” stāstīja Jāņa Aldermaņa dārzniecības vadītāja Vija Rožkalne un kokaudzētavas „Dzērves” saimniece Maruta Kaminska.
Sandra Kropa: Šķiroju atkritumus, jo tas ērti
Žurnāliste Sandra Kropa atkritumus šķiro jau vairākus gadus, jo tas ir parocīgi un videi draudzīgi. Turklāt viņa dzīvo mājā, kur atkritumu šķirošanu atbalsta arī pārējie kaimiņi – tas rada vēlmi būs sociāli atbildīgam.
Tulpes Rundāles parkā priecē apmeklētājus
Klausot valsts galvenā infektologa ieteikumam vairāk uzturēties ārā, protams, ievērojot distanci, var vēl paspēt izbaudīt pavasara puķu krāšņumu. Rundāles pils franču dārzā tās saplaukušas visdažādākajās krāsās un priecē apmeklētājus.
Stādu saņemšana pakomātā: ar kādiem riskiem jārēķinās
Ārkārtējās situācijas ierobežojumi mainījuši arī dārznieku paradumus. Ierasto dārzniecību apmeklējumu klātienē nereti aizstāj stādu iegāde attālināti, saņemot pirkumus ar pakomāta starpniecību. Šāda iepirkšanās ir fiziski droša, taču attālināta iegāde var ietekmēt augu kvalitāti, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” norādīja “Aldermaņa dārzniecības” direktore Vija Rožukalne.
Salnas postījumi. Vai vasaras puķes var saglābt?
Tiem, kas pasteigušies ārā izstādīt vasaras puķes, bargie laika apstākļi dobēs varētu būt nodarījuši postījumus. Kā saprast, vai salnas skartas vasaras puķes iespējams glābt, skaidroja Bulduru Dārzkopības vidusskolas siltumnīcas vadītāja Laima Ozoliņa.
Pirmais gads mazdārziņā. Ar ko sākt?
Gunta un Marko Rasi ir nule sākuši saimniekot mazdārziņā Spilvē. Kā izvairīties no iesācēju kļūdām, un ko noteikti būtu vērts paveikt pirmajā mazdārziņa sezonā? Padomus jaunajiem dārzniekiem Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” sniedza dārzniece Maruta Kaminska.
Sagatavo dārzu salnām un sniegam! Profesionāļu ieteikumi
Ja šodien pa gaisu lido ābeļziedi, tad rīt to vietā var griezties sniegpārslas. Meteoroloģiskā prognoze tuvākajam laikam ir dārzniekus satraucoša - tiek solīts sniegs un salnas. Kā bargajiem laika apstākļiem sagatavot plaukstošo dārzu, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” stāstīja profesionāli dārznieki.
Smiltenē liela interese par stādu iegādi attālināti
''Latvijas Valsts mežu'' (LVM) Smiltenes kokaudzētavā šis pavasaris iesācies īpaši rosīgi, jo, ņemot vērā aicinājumu palikt mājās, cilvēki īpaši aktīvi iekopj savus dārziņus. Šogad pieprasījums audzis gan pēc dzīvžogu, gan augļu koku stādiem.
Zaļa oāze pilsētniekam - izredzes tikt pie mazdārziņa lielajās pilsētās
Urbānā dārzkopība pasaulē kļūst arvien populārāka, bet Latvijas lielākajās pilsētās iespējas tikt pie mazdārziņa ir samērā ierobežotas. Dažās no lielākajām Latvijas pilsētām brīvi pieejamas ir tikai uz vienas vai divu roku pirkstiem saskaitāmas platības. Dažviet nav pat neviena brīva zemes pleķīša, kur pilsētniekam rosīties, audzēt dārzeņus un ziedus.
Kā siltumnīcā apkarot virzu?
Daļai dārznieku pirmā siltumnīcas iemītniece ik gadu ir virza. Dārzkopības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūne uz virzu aicina palūkoties no pozitīvās puses – tā liecina, ka jūsu siltumnīcā ir laba augsne. Kā no dzīvīgā nezāles atbrīvoties, dārzniece skaidroja Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot”.
Kā «piebarot» tomātu un gurķu stādus ar reņģēm?
Dārznieki pirms tomātu un gurķu stādīšanas tiem izraktajā bedrē mēdz iebērt mēslojumu. To var darīt, bet ar saprātu, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” uzsvēra dārzniecības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūne. Kā vērtīgu un drošu stādu piebarošanas veidu viņa ieteica reņģu ierakšanu augsnē.
Nedienas ar stādiem: Dārzniece iesaka risinājumus
Gatavošanās siltumnīcu sezonai daudziem nozīmē arī stādu izlološanu, kas nereti sagādā dažādas rūpes. Uz dārzkopības entuziastu jautājumiem par nedienām ar stādiem atbildēja dārzniecības “Neslinko” vadītāja Elga Bražūna Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot”.
Pavasara darbi siltumnīcā - kā izmērīt PH līmeni augsnei?
Nereti dārznieki neaizdomājas par skābuma līmeni augsnei, kas ir ļoti svarīgi, lai iecerēto izdotos izaudzēt. Kamēr vēl tiek gaidīts siltāks laiks, lai siltumnīcās varētu stādīt gurķus, tomātus un citas kultūras, ir īstais laiks pārliecināties par augsnes skābumu. Kā izmērīt PH līmeni, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja  dārzniecības „Neslinko” vadītāja Elga Bražūna.
Sagatavo siltumnīcu sezonai! Kā dezinficēt augu māju?
Lai arī naktis arvien ir bargas un zema temperatūra siltumnīcā vairumam Latvijā populāro augu nav pieņemama, dārznieki savas augu mājas jau var sākt gatavot sezonai. Kā dezinficēt siltumnīcu un tās augsni, Latvijas Radio raidījumā “Kā labāk dzīvot” skaidroja dārzniecības „Neslinko” vadītāja Elga Bražūna