Kultūra / Mūzika
Astoņi momenti stīgu orķestrim. Komponists Kārlis Lācis stāsta par jaunradīto svītu
"Bija vasara, un padomāju, ka man ir lielie orķestra darbi, ir kaut kādi kameransambļi, bet tāda darba stīgu orķestrim man īsti nemaz nav," par pandēmijas laikā radīto svītu stīgu orķestrim "Momenti" teic komponists Kārlis Lācis. Skaņdarbs 21. janvārī piedzīvos pirmatskaņojumu kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" izpildījumā.
Daru to, kam ticu. Saruna ar komponistu Uģi Prauliņu
"Bieži vien tas nav viegls ceļš – sevis atklāšana. Mēs redzam, kā veidojušies daudzi lielie, izcilie skaņraži – vienu desmitgadi viņi ir tādi, otru – citādi. Un tas nenozīmē, ka viņi ir hameleoni vai nav zinājuši, ko viņi grib. Tas nozīmē, ka viņi vienkārši izbauda visu dzīvi, visus virzienus. Nerunāsim par Stravinski, bet arī Šēnbergs ir viens no tiem. Es daru to, kam ticu," ir pārliecināts komponists Uģis Prauliņš.
Liepājas Starptautiskajā zvaigžņu festivālā skanēs Maskata un Dzenīša jaundarbi
No 4. līdz 12. martam norisināsies jau 30. Liepājas Simfoniskā orķestra rīkotais Liepājas Starptautiskais zvaigžņu festivāls, kas šogad Liepājā piecos koncertos pulcēs dažādu žanru izcilus mūziķus, pirmatskaņojumu piedzīvos Andra Dzenīša Simfonija un Artura Maskata Trīskāršais koncerts "Bērnības baznīcu vitrāžas un vasaras taureņi", informēja festivāla rīkotāji.
Koncertzālē «Latvija» muzicēs Ventspils bigbends
7. februārī pulksten 19.00 koncertzālē "Latvija" Ventspils bigbends atzīmēs kolektīva vadītāja Renāra Lāča dzimšanas dienu. Lācis vada bigbendu kopš 2010. gada, informēja koncertzāles pārstāvji.
Orķestris «Rīga» ar svinga mūzikas koncertu iesāks 50. jubilejas gadu
Orķestris "Rīga" šogad atzīmē 50. jubileju. Svētku gadu orķestris iesāks 13. februārī ar svinga mūzikas programmu un sezonas turpinājumā aicinās klausītājus uz diviem jubilejas ieskaņas koncertiem pavasarī, kā arī krāšņu galā koncertu rudenī. Katrs no tiem būs veltīts kādai nozīmīgai orķestra "Rīga" darbības šķautnei, informēja orķestra pārstāvji.
Margaritas Vilcānes jubileju atzīmēs ar koncertu un skatuves tērpu izstādi
Godinot mākslinieci Margaritu Vilcāni, Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) un Latvijas iemīļotie mūziķi – maestro Raimonds Pauls, dziedātāji Intars Busulis, Normunds Rutulis, Daumants Kalniņš un citi – 25. janvārī pulksten 19.00 sniegs jubilejas koncertu "Margarita. Melodija. Mode". Koncerts notiks Lielās ģildes Lielajā zālē. Turpat, Lielajā ģildē, no 29. janvāra līdz 26. februārim būs iespēja apskatīt multimediālo Margaritas Vilcānes skatuves tērpu izstādi, informēja LNSO pārstāvji.
Nacionālā simfoniskā orķestra koncertā skanēs franču, itāļu, čehu mūzika un Andra Dzenīša opusi
Lielajā ģildē 20. janvārī pulksten 19.00 ciklā "LNSO kamermūzika" notiks Latvijas Nacionālā simfoniskā orķestra (LNSO) koncerts "Portreti. Oskars Bokanovs un Tommāso Pratola". Pirmajā satiksies flautists Tommāso Pratola ar pianisti Agnesi Egliņu, savukārt otrajā daļā saspēlēsies kontrabasists Oskars Bokanovs un pianists Rihards Plešanovs, informēja LNSO.
Izveidota vietne, kurā apgūt bubyna jeb rāmja bungu spēli
Izveidota mājaslapa, kurā ikviens var patstāvīgi mācīties spēlēt rāmja bungas jeb bubynu, sekojot video pamācībām. Mājaslapas apmeklētāji paši var izmēģināt, kā skan dažādu instrumentu salikums kopā ar bubynu, iepazīt rāmja bungu spēles pratējus – individuālos muzikantus un muzikantu grupas, gan izgatavošanas meistarus un instrumentu izgatavošanas tehnikas, informēja Tautas muzikantu biedrības pārstāve.
Kamerorķestris «Kremerata Baltica» 25 gadu jubileju svinēs «Lielajā dzintarā»
18. februārī pulksten 19.00 Liepājas koncertzālē "Lielais dzintars" ar īpašu 25 gadu jubilejas koncertprogrammu viesosies viens no pasaulē zināmākajiem orķestriem, vijolnieka Gidona Krēmera dibinātais "Kremerata Baltica". Koncertprogrammā skanēs gan vairāki īpaši kamerorķestrim veltīti skaņdarbi, gan Gidona Krēmera līdzgaitnieka Georga Pelēča mūzikas daiļrade – par godu komponista 75 gadu jubilejai, informēja koncertzāles pārstāvji.
Kā māksliniece vienmēr gribu augt. Saruna ar operdziedātāju Kristīni Opolais
18. janvārī "Theater an der Wien" Vīnē ar latviešu dziedoni Kristīni Opolais titullomā pirmizrādi piedzīvos Džakomo Pučīni opera "Toska" provokatīvā Martina Kušeja režijā. Šī loma Kristīnei Opolais ir kā Ariadnes pavediens, kas vijas cauri visai karjerai – tā dziedāta Rīgā, Berlīnē, Bādenbādenē, Vīnē, Londonā, Atēnās, Grācā un citur.
Britu Karaliskā Mūzikas akadēmija novērtē latviešu mūziķu paveikto
Latvija var lepoties ne ar vienu vien pasaulslavenu akadēmiskās mūzikas izpildītāju, un sevi pārliecinoši piesaka arvien jauni vārdi. Lielbritānijā nupat izdoti čellistes Margaritas Balanas un viņas brāļa vijolnieka Roberta Balanas debijas albumi, kas tapuši, abiem mūziķiem sīvā konkurencē iegūstot prestižo britu Karaliskās Mūzikas akadēmijas “Divsimtgades stipendiju”.
Ziemas mūzikas festivālā Valmierā tiksies topošie un pieredzējušie mūziķi
13. janvārī Valmierā ar koncertu "Ziema. Mūzika. Pārsteigums" sākies Ziemas mūzikas festivāls. Šis festivāls janvāra sākumā Valmierā jau ir ar ilgu gadu tradīcijām, taču, protams, pandēmija arī tā norisē viesusi savas korekcijas. Aizvadītajā gadā to nācās atcelt, un arī šogad bija jādomā par drošības pasākumiem, kuru dēļ divi koncerti nenotiks, un arī pati festivāla norise būs neierastāka kā pirms pandēmijas.
Nedrīkst izniekot citu cilvēku laiku. Saruna ar dziedātāju Olgu Rajecku
"Tev jāpasaka, ko tu gribi. Nu, pasaki, ka tev nepatīk, kā skan, vai nepatīk, kā tev uztaisa matus. Ir jāpaklausās, ko citi saka, bet ir jānostāda arī sevi. Tu nedrīksti izniekot citu cilvēku laiku un citu cilvēku naudu," Latvijas Radio 2 raidījumā "Nošu atslēga" norāda dziedātāja Olga Rajecka, kurai grūtības nekad nav bijis šķērslis, lai sasniegtu mērķus.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt