Kultūra / Teātris un deja
Kritiķi: šis gads iezīmējis lielas pārmaiņas Latvijas teātros
Gada nogalē ierakstu sērijā "Cilvēks ziņu virsrakstos" tradicionāli atskatāmies uz spilgtiem notikumiem un būtiskiem pavērsieniem Latvijas sabiedriski politiskajā ainavā, un tādu šogad netrūka arī kultūras laukā. Viens no tiem publiskajā telpā tika apspriests īpaši kaismīgi, un tā bija Dailes teātra aktieru nostāšanās pret ilggadējo māksliniecisko vadītāju Dž.Dž.Džilindžeru un tam sekojošā Džilindžera un direktora Andra Vītola aiziešana no amata. Taču tās nebūt nav vienīgās pārmaiņas, kas sašūpojušas Latvijas teātru vidi. 
Teātra darbinieku savienībā spriedīs par Rīgas Krievu teātra pārmetumiem pēc «Spēlmaņu nakts»
Latvijas Teātra darbinieku savienības (LTDS) valdes sēdē pirmdien, 9. decembrī, skatīs jautājumu par Mihaila Čehova Rīgas Krievu teātra direktores Danas Bjorkas pārmetumiem, ka teātris “Spēlmaņu nakts” balvas kontekstā jau ilgstoši tiek diskriminēts un nepamanīts. LTDS priekšsēdētāja Daiga Šiliņa-Gaismiņa Bjorkas novērojumiem nepiekrīt, taču ir gatava tos uzklausīt.
Liepājas teātra «Mēness neredzamā puse» uzbur skaudru pasaules gala ainu tuvplānā
Visu trīs Baltijas valstu radošajā kopdarbā Liepājas teātrī tapusi izrāde „Mēness neredzamā pusē”. Režisore no Lietuvas Monika Klimaite iestudējusi igauņu dramaturga Karla Kopelmā lugu „Singing Green”. Šādā tandēmā līdz skatītājiem nonākusi jauna izrāde, kas ļauj ielūkoties skaudrā nākotnē. Izrādes režisore akcentē cilvēces attīstību atpakaļgaitā un nepieciešamību sapurināties, citādi notiekošais tuvina mūsdienu Eiropas sabiedrību Trešajam pasaules karam.
Valmieras teātris aicina skatītājus noteikt gada labākos māksliniekus un izrādi
Tuvojoties gada nogalei, pienākusi arī ikgadējā tradīcija "Skatītāju balss", kurā Valmieras teātris aicina skatītājus atdot savu balsi par aizvadītās sezonas labākajiem māksliniekiem uz izrādi. Šogad, neizdalot pirmā un otrā plāna lomas, tiks suminātas divas iemīļotākās aktrises, divi iemīļotākie aktieri un "Gada izrāde", medijus informē teātra pārstāvji.
«Puika, kurš redzēja tumsā» – dramaturģes Rasas Bugavičutes-Pēces asredzīgais stāsts
Dramaturģe Rasa Bugavičute-Pēce vispirms uzrakstīja romānu “Puika, kurš redzēja tumsā”. Jau darba tapšanas laikā to izlasīja režisors Valters Sīlis, viņi pārrunājuši kā emocionālo stāstu par Jēkabu, kurš piedzimis neredzīgiem vecākiem, pārvērst lugā, un pēc neilga laika luga jau bija gatava. Jaunais Latvijas Nacionālā teātra LMT Jaunās zāles iestudējums “Puika, kurš redzēja tumsā” ir vērtīgs darbs, kuru skatīties teātris aicina arī neredzīgus cilvēkus. Pirmizrāde trešdien, 4.decembrī.
Krievijas režisors Ņikita Kobeļevs: Latviešu aktieri ir labā nozīmē nekaunīgi
Latvijas Nacionālajā teātrī 2019. gada 5. decembrī pirmo reizi vērsies priekškars lugai “Revidents”, kuru sacerējis Nikolajs Gogolis, bet iestudējis viens no visinteresantākajiem Krievijas jaunajiem režisoriem Ņikita Kobeļevs. Līdz šim Ņikita nav mēdzis izmantot savām izrādēm teātra skatītājiem pazīstamu un pierastu materiālu, bet tagad – Gogolis. Latvijā. Kāpēc? Ar to arī sākas režisora saruna ar RUS.LSM.lv.
Saules cirks uz ledus. «Cirque du Soleil» pošas uz Rīgu
Tie, kas kaut reizi ir redzējuši leģendāro “Saules cirku” jeb “Cirque du Soleil”, nekad to neaizmirsīs – tik spoža ir cirka mākslinieku tehniskā varēšana. Šobrīd trupa ar savu jauno šovu “Crystal” atrodas tūrē Krievijā, bet janvārī šovu varēs redzēt Rīgā. Izrāde ir stāsts par dumpiniecisku pusaudzi, kura mūk no garlaicīgās ikdienas un pieaugušo pasaules.
Dzīve Liepājas teātrī. Stāsta jubilāres Inese Kučinska un Anda Albuže
Liepājas teātris novembra izskaņu un Pirmo adventi veltīja divu aktrišu - Andas Albužes un Ineses Kučinskas - jubilejām. Par godu aktrisei Inesei Kučinskai tika rādīta izrāde "Ķiršu dārzs”, kurā aktrise atveido Ļubovas Andrejevnas Raņevskas lomu. Savukārt ar izrādi ”Ģērbējs” nosvinēta Andas Albužes jubileja, kurā viņa atveido Madžas lomu. Abas mākslinieces 18. novembrī apbalvotas arī ar Triju Zvaigžņu ordeni.
Kam pieder nākotne? JRT top izrāde «Bītlu jaunais albums»
Režisoru Alvi Hermani  jaunajā iestudējumā “Bītlu jaunais albums” saistījusi mākslīgā intelekta pētniecība. Zinātnieki visā pasaulē jau kādu laiku strādā pie šīs problēmas un biorobotu izgudrošanas, kura "iekšējais kompjūters" imitētu cilvēka smadzeņu darbības procesu.
Scenogrāfam Freibergam un vairākiem citiem operas un baleta darbiniekiem uzteikti darba līgumi
Ir pagājis nepilns mēnesis, kopš darbu sācis jaunais Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) valdes priekšsēdētājs Egils Siliņš. Viņš solījis izrevidēt dažas iesīkstējušas tradīcijas un izvērst plašāku sadarbību ar citiem operteātriem. Vienlaikus vairākiem darbiniekiem, tai skaitā leģendārajam un ilggadējam operas galvenajam scenogrāfam Andrim Freibergam, uzteikti pilna laika darba līgumi, piedāvājot citas sadarbības formas.
Mūzas, mīlestība, iedvesmas meklējumi. «Iemīlējies Šekspīrs» Dailes teātrī.
Dailes teātrī sestdien, 30. novembrī, uz teātra Lielās skatuves pirmizrādi piedzīvos “Iemīlējies Šekspīrs”. Iestudējuma režisors Rolands Atkočūns izvēlējies populārās filmas kino scenāriju – tā autori ir Marks Normens un Toms Stopards, darbu skatuvei adaptējis Lī Hols. Komiskajā drāmā spēlē sešpadsmit Dailes teātra aktieri vīrieši, vien četras lomas iedalītas sievietēm un neliels uznāciens ir arī sunim.

Jaunākie
Interesanti