Kultūra / Teātris un deja
Mūzikas namā «Daile» izrāda jauniestudējumu «Karš vēl nav sācies»
Vakar mūzikas nams “Daile” pulcēja skatītājus uz krievu dramaturga Mihaila Durņenkova lugas “Karš vēl nav sācies” jauniestudējumu. Tā ir izrāde par mums, par mūsu laiku, par to, kā dzīvojam un vai spējam rast risinājumus un atbildes samilzušām problēmām, pirms vēl mūsu starpā nav sācies karš.
Igauņu un latviešu teātra mākslinieki satiekas skaudrā pretstatu izrādē «Kabarē Sibīrija»
“Kabarē” un “Sibīrija” pirmajā mirklī varētu šķist absurds vārdu savienojums, īpaši, ja runa ir par 1941.gada deportācijām. Taču tieši šajā absurdā nonāk divi Tallinas kabarē mākslinieki, kurus uz Sibīriju aizved tieši no skatuves. Tas ir stāsts par patveršanos mākslā, lai izdzīvotu. Iestudējumu “Kabarē Sibīrija” veidojis latviešu dramaturgs un režisors Lauris Gundars kopā ar igauņu aktieriem Haidi Manamē (Haide Mannamae) un Tomasu Trosu (Toomas Tross).
Kuldīgā nedēļas nogalē norisināsies festivāls «Teātris ir visur Kuldīgā»
Izrādes un radošas darbnīcas bērniem, flamenko meistarklases un aktiermākslas noslēpumu apgūšana, ielu performances, studentu īsfilmas un izrādes – tik daudzpusīgu programmu sola starptautiskais skatuves mākslas festivāls "Teātris ir visur Kuldīgā”. Festivāls notiek jau trešo gadu un šoreiz vēl lielāks akcents ir  skatītāju iesaistīšana radošajā notikumā, sniedzot iespēju izglītoties. Festivāls risināsies šīs nedēļas nogalē, 20. un 21.oktobrī, Kuldīgā.
Lelles patīk visiem! «Patriarha rudens» – neprognozējams prieks nedēļas garumā
Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) rīkotais skatuves mākslas festivāls "Patriarha rudens" šogad bijis neparasti intensīvs. Tā rezultāti noskaidroti un labākie apzināti: par labāko režisoru atzīts aktieris Matīss Budovskis, par labāko aktrisi – Una Eglīte, par labāko aktieri – Rihards Zeleznevs. Latvijas Radio 3 "Klasika" jaunā raidījuma "Pagrabs" rosinātā diskusija saliek beidzamos punktus uz "i" festivāla bagātīgās ražas izvērtēšanā.
Zirgu pastā izrādīs Kultūras akadēmijas absolventes iestudējumu «Klitaimnestra»
22. oktobrī LKA Teātra mājā “Zirgu pasts” būs skatāma izrāde “Klitaimnestra” Latvijas Kultūras akadēmijas absolventes Ances Kukules režijā. Divas traģēdijas / deviņi aktiermeistarības treniņi – šāds žanra apraksts izvēlēts, jo izrāde “Klitaimnestra” tapusi aktrises Ances Kukules režijas maģistra darba pētniecības procesa ietvaros un guvusi izcilu vērtējumu, maģistrantūru beidzot.
Teātra trupa «Kvadrifrons» aicina uz izrādi «Pavasaris» Rīgas cirkā
Jau šo piektdien, 19. oktobrī, Rīgas pirmizrādi Rīgas cirka zirgu stallī piedzīvos teātra trupas “Kvadrifrons” izrāde “Pavasaris”, kuras režisore ir  Alisja Goigelina (Vācija). Izrāde tapusi 2018. gada vasarā, Valmieras vasaras teātra festivāla ietvaros un jau saņēmusi pozitīvu skatītāju vērtējumu.
Kamerizrādē «No miglas» sastopas tautas deja un elektroniskā mūzika
Oktobra beigās pirmo reizi skatītājiem tiks izrādīta kamerizrāde “No miglas”, kurā sastopas tautas deja un elektroniskā mūzika. Tās veidotāji ir Latvijas Universitātes Tautas deju ansambļa “Dancis” dejotāji – Krišjānis Šimis, Lauma Šime, Līga Indriksone un Aigars Ondzulis.
Nacionālās enciklopēdijas šķirklis – Latvijas teātris
Pirmkārt, teātris ir stāsts par režisoriem, un Latvijā tas ir arī stāsts par teātriem kā institūcijām, kurās konkrēti režisori un aktieri strādā, uzskata teātra zinātniece Ieva Struka, kura enciklopēdijas izveidē strādāja ar šo tēmu.
Piezīmes par Nacionālā teātra izrādi «Pūt, vējiņi!»: Saviļņojoši
Saviļņojoši. Tā vienā vārdā gribu nodēvēt izrādi “Pūt, vējiņi!” Latvijas Nacionālajā teātrī. Ritmiski iešūpojot skatītāju Raiņa tautas dziesmā vienā cēlienā, ritmizētā, ornamentos austā Likteņupes bangošanās modina latvisko kodu teju pret savu gribu. Izrādes veidotāji trāpa skatītājam Ahileja papēdī: pat zinot, ka traģēdija ir neizbēgama, katarse tik un tā ir neapstādināma, un kamola kāpšana kaklā ir jūtama ar katru akordu.  
Valmieras teātrī iestudēta pēc Zahera-Mazoha noveles veidotā luga «Venēra kažokādā»
Šovakar uz pirmizrādi aicina Valmieras Drāmas teātris. Skatītāju vērtējumam nodota pazīstamā amerikāņu dramaturga Deivida Aivsa  godalgotā un pasaulē daudzkārt uzvestā luga “Venēra kažokādā”, kas veidota pēc austriešu rakstnieka Leopolda fon Zahera-Mazoha tāda paša nosaukuma noveles motīviem. Valmieras teātrī to iestudējusi režisore Inese Mičule.
Notikums ar laikmeta garšu un troksni zālē. Upīša «Zaļā zeme» Nacionālajā teātrī
Andrejs Upīts savu "Zaļo zemi" sarakstīja Otrā pasaules kara laikā Krievijā. Iesāktais manuskripts sadega ugunsgrēkā, un Upīts savu 704 lappuses garo mūža darbu pārrakstīja vēlreiz. Drīz vien "Zaļā zeme" nonāk arī uz teātra skatuves, kur to 1950. gadā iestudē Alfreds Amtmanis-Briedītis. Pēc 46 gadiem "Zaļā zeme" uz Nacionālā teātra skatuves atgriežas. Pie monumentālā darba ķeras Edmunds Freibergs, kurš tikko kļuvis par teātra galveno režisoru. 1996. gada iestudējums kļūst par Notikumu Latvijas teātrī un saņem sešas "Spēlmaņu nakts” nominācijas.
Rīgā sācies trešais starptautiskais amatierteātru festivāls
Rīgā norisinās jau trešais starptautiskais amatierteātru festivāls “Rīga spēlē teātri 2018” , un tā atklāšanas pasākums gaidāms piektdienas vakarā. Amatierteātru festivāls notiek VEF Kultūras pilī, un, kā LTV raidījumam “Rīta Panorāma” pastāstīja Rīgas amatierteātru koordinatore Edīte Neimane, šogad tajā piedalās kolektīvi no Horvātijas, Bulgārijas, Lietuvas, Igaunijas, Lietuvas Kultūras akadēmijas aktieru kurss, tātad profesionāļi, arī Polijas Deju teātris.
Latvijas Leļļu teātris piedalīsies festivālā Polijā
Jau pēc pāris dienām Latvijas Leļļu teātris piedalīsies 25. starptautiskajā leļļu teātru festivālā “Spotkania” Polijas pilsētā Toruņā. Festivāla skatītājiem Latvijas pārstāvji piedāvās pagājušajā sezonā iestudēto un “Spēlmaņu nakts 2017/2018” balvai nominēto izrādi “ Zelts zirgs”. Izrāde Toruņas pilsētas leļļu teātrī tiks spēlēta festivāla pirmajā dienā, 12. oktobrī.
Oktobra beigās pirmizrādi piedzīvos klasiskais balets «Trīs musketieri»
26. oktobrī pirmizrādi piedzīvos Latvijas Nacionālā baleta sezonas pirmais jauniestudējums – komponista Jana Kučeras un horeogrāfa un scenogrāfa Pola Čalmera balets “Trīs musketieri”. Jauniestudējuma muzikālais vadītājs un diriģents būs Andris Veismanis. Kostīmus veido Anna Konteka, gaismu mākslinieks ir Jevgeņijs Vinogradovs.
Kāds jānokauj, lai pašiem būtu labi. «Tumšie brieži» Valmierā
2001. gada 20. decembrī Valmieras Drāmas teātra Mēģinājumu zālē pirmizrādi piedzīvoja Ingas Ābeles lugas "Tumšie brieži" iestudējums, kas 2002. gada 23. novembrī "Spēlmaņu naktī" ieguva teju visas iespējamās balvas. "Kaut arī "Tumšie brieži" ir Ingas pirmā luga un tā tapa, viņai vēl studējot trešajā kursā, joprojām, manuprāt, tā ir viņas labākā luga,” šodien vērtē teātra zinātniece Līga Ulberte.

Jaunākie
Populārākie
Interesanti