Kultūra / Skatuve

Vairāk par šo tēmu

Mākslinieka uzvaras gājiens teātrī. Saruna ar Moniku Pormali
"Šobrīd māksliniekam teātrī ir uzvaras gājiens – ir pieprasījums, tas tiek patērēts. Ne teātris, ne skatītājs nav atrauts no tā, kas notiek mums apkārt. No skatītāja nevar sagaidīt, ka viņš varētu ilgstoši klausīties tekstu, jo mums ikdienā vairs nav šāda veida pieredzes," komentējot vizualitātes nozīmi šī brīža skatuves mākslā, spriež māksliniece, scenogrāfe Monika Pormale.
Pasaulslavenie aktieri Džons Malkovičs un Ingeborga Dapkunaite iestudē izrādi Rīgā
Izrādi "Kokvilnas lauku vientulībā" Dailes teātrī ar aktieriem Ingeborgu Dapkunaiti un Džonu Malkoviču veido pazīstamais krievu režisors Timofejs Kuļabins pēc Bernāra Marī Koltesa lugas motīviem. Izrādei būs subtitru tulkojums latviešu un krievu valodās. Izrādes notiks no 28. līdz 31. maijam, informēja teātra pārstāvji.
Liepājas teātrī top iestudējums pēc Moema romāna «Teātris» motīviem
Liepājas teātrī šobrīd režisores Lauras Grozas vadībā strādā lielākā daļa no aktieru trupas, kopīgi veidojot šīs sezonas lielāko jauniestudējumu, kas tiek veidots pēc Gaja Boltona lugas "Vairāk par dzīvi", kas balstīta Viljama Somerseta Moema romānā "Teātris". Muzikālā izrāde ar kaislībām, kā to nodēvējusi režisore, pirmizrādi piedzīvos 19. februārī, informēja teātra pārstāvji.
Trīs dejas organizāciju kopdarbībā tapis «Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs»
"Laikmetīgās dejas dzīvais arhīvs" ir trīs nevalstisku organizāciju – "Latvijas Dejas informācijas centra", "Tuvumi" un "Horeogrāfu asociācijas" – laikmetīgās dejas mākslas kopprojekts. Projekta pērnajā gadā tapušas trīspadsmit video intervijas ar Latvijas laikmetīgās dejas māksliniekiem, kas šogad ik nedēļu nonāks pie skatītājiem gan televīzijā "ReTV", gan portālā LSM.lv.
Mūžībā aizsaukta Jelgavas teātra režisore Lūcija Ņefedova
17. janvārī mūžībā devusies Ādolfa Alunāna Jelgavas teātra mākslinieciskā vadītāja un galvenā režisore Lūcija Ņefedova (03.02.1933.–17.01.2022.), daudzu Latvijas amatierteātru režisoru skolotāja, audzinātāja un padomdevēja, vietnē "Facebook" vēsta Latvijas Nacionālais kultūras centrs.
Kultūras akadēmija digitālos krājumos apkopo materiālus teātra mākslas pedagogiem
Tiešsaistē Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) mājaslapā publicēti un bez maksas pieejami LKA pasniedzēju un absolventu sagatavoti divi digitāli krājumi metodisko materiālu sērijā "Teātris: teorija, prakse, pieredze". Krājumu "Ķermenis darbībā" un "Aktiermākslas pamati" mērķauditorija ir vispārizglītojošo skolu un interešu izglītības teātra mākslas pedagogi, kā arī amatierteātru kustībā iesaistītie aktieri un režisori Latvijā un diasporā. Vienlaikus krājumā atspoguļota LKA 30 gadu laikā uzkrātā pieredze skatuves mākslas pedagoģijā, kas var būt saistoša jebkuram interesentam, informēja LKA.
FOTO: Pieaugšana un naivums Dailes teātra izrādē «Pavasaris»
Dailes teātrī pirmizrādi piedzīvojis igauņu režisora Prīta Pedajasa iestudējums "Pavasaris". Izrāde tapusi pēc igauņu autora Oskara Lutsa slavenā romāna motīviem un ir liriski humoristiskais darbs, kas vēsta par autora skolas gadu atmiņām pagājušā gadsimta sākumā mazā lauku skolā.
Cilvēciskas bailes no kļūdām – jaunie dejas profesionāļi aicina uz izrādi «Glitch»
Latvijas Kultūras akadēmiju (LKA) 2021. gada vasarā absolvēja laikmetīgās dejas mākslas bakalaura studiju programmas studenti, kuri sadarbību ar LKA turpina "Pēcdiploma programmā" un ir radījuši jaunu laikmetīgās dejas izrādi "Glitch". Horeogrāfu Ramonas Levanes un Marģera Vanaga izrāde būs skatāma Nacionālās filmu skolas telpās 14.,15., 19. un 20. janvārī, informēja LKA pārstāvji.
Dailes teātrī top igauņu nacionālais dārgums – Oskara Lutsa «Pavasaris»
Dailes teātrī top igauņu nacionālais dārgums – iestudējums "Pavasaris" pēc Oskara Lutsa slavenā romāna motīviem. To veido viens no igauņu zināmākajiem režisoriem Prīts Pedajass. "Pavasaris" ir liriski humoristisks darbs, kam autors iedvesmu smēlis savās skolas gadu atmiņās. Darbība norit pagājušā gadsimta sākumā mazā lauku skolā Palamuses ciemā. Igauņu režisors izrādi veido kā tīru, klasisku iestudējumu visai ģimenei, un tā pirmizrāde Dailes teātrī būs trešdien, 12. janvārī.
Rēzeknes Tautas teātris iestudējis Jurgas Viles stāstu «Sibīrijas haiku»
Rēzeknes Tautas teātris iestudējis Jurgas Viles stāstu "Sibīrijas haiku". Lietuviešu rakstnieces Jurgas Viles un ilustratores Linas Itagaki komikss jeb grafiskais stāsts ir bērnu grāmata, kurā autore ataino savas ģimenes pieredzēto izsūtījumā uz Sibīriju no bērna skatupunkta. Grāmata publicēta 2017. gadā, taču latviski izdota 2020. gadā.
Vai mākslai jātop mokās? Sarunājas aktrise Regīna Razuma un režisors Reinis Boters
Katrā pieredzē var atrast pozitīvo, ja vien dzīvo gana uzmanīgi un domā līdzi notiekošajam – par to pārliecināta Jaunā Rīgas teātra aktrise Regīna Razuma. Sarunā ar režisoru un aktieri Reini Boteru abi spriež par šo laiku, saviem mērķiem un mākslinieka darbu. Boters, daloties pieredzē par radošo praksi teātra trupā “Kvadrifrons”, uzsver – viņaprāt, mākslai nav jātop mokās.
Jaunais režisors Henrijs Arājs Valmierā iestudējis izrādi «Mans tēvs – Pīters Pens»
7. janvārī, pēc ilgākas pauzes, kas pavadīta, dodoties viesizrādēs visā Latvijā, atsāksies izrādes Valmieras teātra telpās - Apaļajā zālē. Kā pirmā savu satikšanos ar skatītājiem piedzīvos jaunā režisora Henrija Arāja debija uz Valmieras teātra skatuves – pieaugšanas drāma “Mans tēvs – Pīters Pens”, informēja teātra pārstāvji.
Valmieras teātrī pirmizrādi piedzīvos iestudējums «Liesmojošā tumsa» Toma Treiņa režijā
Paralēli rekonstrukcijas darbiem Valmieras teātris turpina spēlēt izrādes Apaļajā zālē. Trim jauniestudējumiem, kas pirmizrādes piedzīvo janvārī – "Mans tēvs – Pīters Pens", "Kam bail no Virdžīnijas Vulfas?" un "Es neesmu klaviernieks", 12. februārī piepulcēsies jaunā režisora Toma Treiņa iestudējums "Liesmojošā tumsa", kur līdzās pieredzējušajiem kolēģiem būs redzami teju visi Valmieras teātra jaunie aktieri, informēja teātra pārstāvji.
Mūsdienu sabiedrības spogulis. Tuvojas mūzikla «Zvaigznes bērns» pirmizrāde
Par lepnības un paštaisnuma postošo varu, kā arī par piedošanas un mīlestības dziedinošo spēku vēstīs jaunais Jāņa Lūsēna un Kārļa Vērdiņa mūzikls visai ģimenei "Zvaigznes bērns". Tā pamatā ir Oskara Vailda pasakas motīvi. Pirmizrāde būs skatāma 19. janvārī Rīgā, VEF kultūras pilī, un pēc tam mūziklu izrādīs vēl septiņās Latvijas pilsētās.

Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt