Kultūra / Skatuve

Vairāk par šo tēmu

Spēcīgs, dažāds, varošs. Latvijas baleta simtgadē – saruna ar Aivaru Leimani
Spēcīgs, dažāds, varošs, dažādus stilus apguvis – tā Latvijas Nacionālo baletu raksturo tā mākslinieciskais vadītājs, horeogrāfs Aivars Leimanis. Šogad tiek atzīmēta baleta simtgade gan ar krāšņu Galā koncertu opernamā, gan Latvijas baletam veltītas grāmatas izdošanu. Sarunā raidījumā "Kultūrdeva" atskatāmies mūsu baleta vēsturē un ieskatāmies tā tagadnē.
Par ģimeni, mirkli un mūžību – Jaunajā Rīgas teātrī pirmizrāde «Dzimšanas dienas kūka»
Par dzīvi visā tās skaudrumā un skaistumā un par ģimeni kā dzīves lielāko vērtību ir stāsts režisora Alvja Hermaņa jaunajā iestudējumā "Dzimšanas dienas kūka". Izrādes pamatā ir amerikāņu dramaturga Noa Haidla luga, kas šogad piedzīvojusi pirmizrādes arī Ņujorkā un Berlīnē un ko vācu teātra kritiķi atzinuši par vienu no šī gada vislabākajām lugām. Lugas autors to veltījis savai sievai, domājot par mīlestības spēku, kas spēj savienot pagātni, tagadni un nākotni. Iestudējuma pirmizrāde Jaunajā Rīgas teātrī būs 30. novembra vakarā.
Mākslinieces Klēras Kaningemas ķermeņa fizisko spēju pētniecībā sabiedrotie ir kruķi
Iedvesmojoši, iedrošinoši, bagātas idejas Latvijas sabiedrībai – šādas un līdzīgas atziņas Latvijas Radio raidījums "Kultūras rondo" uzklausīja pēc dejotājas Klēras Kaningemas uzstāšanās "Dirty Deal Teatro". Māksliniece savos darbos pēta sava ķermeņa fiziskās spējas, un viņas sabiedrotie ir kruķi. Novembrī Latvijas Jaunā teātra institūta aicināta Kaningema vadīja nodarbības cilvēkiem ar funkcionāliem traucējumiem, kā arī sniedza publisku lekciju/performanci.
Iespējams, lielākā uzvara Latvijas futbola vēsturē – teātra izrāde «Uzvara ir mirklis»
"Dažreiz gribas veidot dokumentālus darbus arī par priecīgiem brīžiem un tas nebūt nav vienkārši. Arī apzināties, ka dzīvē priecīgi brīži ir mirkļi, kā vēsta [izrādes] nosaukums. Ja pasakas beidzas ar laimīgām beigām, tad dzīve turpinās arī pēc laimīgām beigām," teic režisors Valters Sīlis, kura izrādē "Uzvara ir mirklis" tverta, iespējams, lielākā uzvara Latvijas futbola vēsturē – spēle Stambulā 2003. gada 19. novembrī, kad Latvijas un Turcijas futbola izlašu mačs rezultējās 2:2 un Latvijai pirmoreiz bija iespējams nokļūt 2004. gada Eiropas futbola čempionāta finālturnīrā. Raidījumā "Teātris.zip" par izrādes kopradīšanu un līdzībām mākslinieka un futbolista darbā stāsta Valters Sīlis un aktieri Kristians Kareļins, Arturs Krūzkops, Jānis Kronis.
Brīvība ir visradošākais stāvoklis. Saruna ar aktieri Vili Daudziņu
"Brīvība ir vislabākais stāvoklis, ja drīkstētu tā teikt – agregātstāvoklis, kurā mums būt. Tas ir visradošākais stāvoklis jebkuram cilvēkam, jebkurai tautai. Tas ir kaut kas ļoti, ļoti vērtīgs, jo nebrīvē nekas nerodas. Vai rodas nepareizs, samocīts. Lai rastos kaut kas dzīvs un īsts, ir vajadzīga brīvība. Tādēļ būsim ar šo mantu uzmanīgi," uzsver Jaunā Rīgas teātra aktieris Vilis Daudziņš.
Dailes teātris un LNSO gada nogalē aicina uz krāšņu koncertuzvedumu
Dailes teātris un Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO) ielūdz uz īpašu Ziemassvētku un Jaunā gada koncertuzvedumu ar Dailes teātra aktieru, kora "Kamēr..." un publikas iemīļotu solistu piedalīšanos. Iestudējuma "Ziemassvētku korālis ar lēdiju tumsā" pirmizrāde Dailes teātra Lielajā zālē gaidāma 28. decembrī un būs repertuārā līdz 6. janvārim. Tā pirmajā daļā tiks izrādīts Čārlza Dikensa stāsts "Ziemassvētku korālis" britu komponista Nīla Brenda aranžijā, bet otrajā daļā skanēs mūzika no Kurta Veila mūzikla "Lēdija tumsā". Koncertuzveduma muzikālais vadītājs un diriģents Andris Poga, režisors Viesturs Kairišs, informēja Dailes teātra pārstāvji.
«Spēlmaņu nakts» žūrijas pārstāve par aktrisei Hamatovai piešķirto balvu: Žūrija vērtē teātri
23. novembra vakarā pasniegtas "Spēlmaņu nakts" balvas, un pēc ceremonijas plašu reakciju izpelnījies žūrijas lēmums gada aktrises balvu piešķirt krievu aktrisei Čulpanai Hamatovai. Atbildot uz sociālajos tīklos pausto neizpratni un nosodījumu, Latvijas Radio raidījumā "Kultūras rondo" balvas žūrijas komisijas priekšsēdētājas vietniece Līga Ulberte lēmumu pamatoja ar vārdiem "žūrija vērtē teātri".
Iznākusi Latvijas Nacionālā baleta simtgadei veltīta grāmata «Gadsimts vai viens mirklis?»
Par godu Latvijas Nacionālā baleta simtgadei Latvijas Nacionālā opera un balets (LNOB) izdevusi grāmatu "Gadsimts vai viens mirklis?", kas atskatās uz Latvijas Nacionālā baleta vēsturi, īpaši pievēršoties pēdējai desmitgadei. Grāmatā iekļauts bagātīgs foto materiāls – gan vēsturiski izrāžu attēli, gan šogad tapušas mūsdienu mākslinieku fotosērijas, informēja baleta izdevēji.
Pasniegtas «Spēlmaņu nakts» balvas; gada lielās formas izrāde – «Rotkho» (papildināts)
Trešdien, 23. novembrī, Eduarda Smiļģa 136. dzimšanas dienā, gada prestižākajā teātra notikumā "Spēlmaņu nakts" tika apbalvoti 2021./2022. gada teātra sezonas labākie iestudējumi un individuālie sniegumi. Gada lielās formas izrādes tituls piešķirts "Rotkho", laurus kā gada mazās formas izrāde plūca "Kalendārs mani sauc" un par mūža ieguldījumu sumināja režisori, runas pedagoģi Ainu Matīsu un režisoru, aktieri un skatuves mākslas pedagogu Edmundu Freibergu.
«Liepājas radio teātris» trešajā sezonā iestudē Sabīnes Košeļevas romānu «Rīga–Maskava»
"Liepājas radio teātra" trešajai sezonai izvēlēts Sabīnes Košeļevas romāns "Rīga–Maskava", kura audiopirmizrāde trīs turpinājumos paredzēta Latvijas Radio ēterā 2023. gada februārī. Darbs pie ieraksta Liepājas teātra studijā, strādājot skaņu meistariem – Mildai Ziemanei un Ģirtam Siliņam, jau sācies un ilgs vairākus mēnešus, informē Liepājas teātra pārstāvji.
Kā mūs maina karš. Ukraiņu režisore Sofija Meļņikova par savu pieredzi stāsta izrādē «Drama Queen»
Es visu laiku turpinu dzīvot ar karu – atzīst ukraiņu režisore Sofija Meļņikova, kura kopš pavasara dzīvo Latvijā un šo piektdien skatītāju vērtējumam nodos pirmizrādi "Drama Queen" ("Drāmas karaliene"). Sofija Meļņikova ir gan izrādes dramaturģe, gan režisore, gan galvenās lomas atveidotāja. Izrādi viņa veidojusi sadarbībā ar režisoru Valteru Sīli, un tā būs skatāma "Dirty Deal Teatro". Kā uzsver autore – tas ir mēģinājums "izvērst uz āru" bēgļa iekšējo pasauli, ko tik grūti ir saprast cilvēkam, kas pats bēgļa likteni nav piedzīvojis.

Svarīgākais šobrīd