Kultūra / Teātris un deja
Leonkavallo «Pajaci»: Jauns pavērsiens opermākslas vēsturē
Kad Milānas nošu izdevējs Edoardo Sonconjo 1890. gadā izsludināja viencēliena operu konkursu, grūti bija paredzēt, ka šis notikums ieies mūzikas vēsturē. Divi gados jauni itāļu komponisti – Rudžjero Leonkavallo un Pjetro Maskaņji – sacensībām iesniedza darbus, kas iezīmēja jaunu pavērsienu opermākslas vēsturē – verismu (no itāļu vero – patiesība, patiesais).
«Bernardas Albas namā» - spēles, kaisles un alku pasaule
Sirreālisma laikmets un fantāziju pasaule šovakar tiks uzburta Liepājas teātrī, kur pirmizrādi piedzīvos režisora Viestura Meikšāna iestudējums „Bernardas Albas nams”. Par saturisko pamatu izrādei režisors izvēlējies pasaules slavenā spāņu dramaturga Federiko Garsijas Lorkas (1898 – 1936) lugu „Bernardas Albas māja”. Režisors Viesturs Meikšāns pats veidojis arī skatuves telpu un kustību, bet izrādei devis žanrisko apzīmējumu - alkas un spēles. Lorkas lugu latviešu valodā tulkojis dzejnieks Edvīns Raups.
Slampes Kultūras pilī izrādīs jaunākos tautas deju horeogrāfu darbus
Slampes Kultūras pilī sestdien izrādīs jaunākos tautas deju horeogrāfu darbus jaunrades deju konkursa pirmajā kārtā. Šogad kopumā 69 dejas – gan brīvā stila, gan apdares – konkursam iesnieguši 30 dažādu paaudžu autori. Dejas, kā ierasts, vērtēs žūrija, kuras priekšsēdētāja ir Dziesmu un deju svētku Goda virsvadītāja Rita Spalva.
Tenesija Viljamsa «Jaunības putns ar saldo balsi» – smeldzīga himna aizejošajam laikam
Smeldzīga himna aizejošajam laikam – tāda ir amerikāņu dramaturga Tenesija Viljamsa luga „Jaunības putns ar saldo balsi”. Režisors Vladislavs Nastavševs to iestudējis paaudžu maiņas noskaņās spēlējošajā Jaunajā Rīgas teātrī. Galvenajā – 29 gadus vecā un jaunības spozmi pazaudējušā žigolo Šansa Veina – lomā būs aktieris Ivars Krasts.
Karaliskas ģimenes kaislības: Dailes teātrī iestudēta luga «Lauva ziemā»
Īpaša vieta pasaules teātros un kino vienmēr ir bijusi Džeimsa Goldmena pirms vairāk nekā 50 gadiem sarakstītajai lugai “Lauva ziemā”. Pasaules pirmizrādi tā piedzīvoja Brodvejas teātrī “Ambassador” 1966. gadā. Šo slaveno lugu savam ceturtajam iestudējumam Dailes teātrī izvēlējies bulgāru režisors Aleksandrs Morfovs, kuru skatītāji pazīst pēc vērienīgajām izrādēm “Kāds pārlaidās pār dzeguzes ligzdu”, “Svinības” un “Finita la comedia!”. 
Suhanovs: teātra jaunākā paaudze pierādījusi - nav jābūt štatā, lai gūtu panākumus
Šodienas jaunieši ir daudz mērķtiecīgāki, un viņi pasaulē nepazudīs – par to pārliecināts scenogrāfs, režisors un nu jau arī pedagogs Reinis Suhanovs. Viņš pats pārstāv trīsdesmitgadnieku paaudzi, kas sevi teātrī sāka pieteikt pirms gadiem desmit un pamazām plūc arvien lielākus profesionālās atzinības laurus. Šajā rudenī viņš stājies sava pedagoga, ilggadējā jauno scenogrāfu audzinātāja Andra Freiberga vietā Latvijas Mākslas akadēmijā un par galveno atziņu, ko vēlas nodot tālāk, sauc Freiberga padomu: nemācīt vienu patiesību, jo mākslā tādas nav.
Valmieras Drāmas teātrī iestudēta skarba izrāde pusaudžiem
Piektdien Valmieras Drāmas teātrī gaidāma pirmizrāde Jāņa Znotiņa iestudējumam “Nekas”. Izrāde domāta jauniešiem no 13 gadu vecuma. Tajā runāts par dzīves jēgas meklējumiem un galējībām, kur tie var novest. Skarot tādas tēmas kā nežēlība, atbildība un bailes no pieaugšanas, teātra mērķis ir raisītu diskusijas ģimenēs un skolās. 
Reibinošais sapņu delīrijs: izrāde «Sapņotāji» Dailes teātrī
Režisore  Laura Groza-Ķibere Dailes teātrī  iestudē Gilberta Adēra slaveno darbu “Sapņotāji”. Romānā jaunu cilvēku brīvais gars atraisās uz 1968. gada Parīzes  revolucionāro notikumu fona. Gilberta Adēra romāns iedvesmoja arī izcilo kino klasiķi Bernardo Bertoluči, un 2003. gadā  uz ekrāniem parādījās viņa filma “Sapņotāji”. Dailes teātra  pirmizrāde  nejauši sakrīt ar laiku, kad lielais meistars devās mūžības ceļā

Jaunākie
Populārākie
Interesanti