Ārste: Bērnu nav nepieciešams profilaktiski attārpot

Speciālisti uzskata, ka nav nepieciešams bērnam veikt profilaktisku attārpošanu, šis viedoklis, visticamāk, nāk no senākas ārstnieciskas shēmas, kad to ieteica. Tagad pierādījumos balstīta medicīna saka, ka tas nav jādara regulāri, bet tikai tad, ja ārsts to ieteicis, pamatojoties uz izmeklējumu rezultātiem. Latvijas Radio raidījumā "Ģimenes studija" saruna ar Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas valdes locekli, ģimenes ārsti Ligitu Vulfu, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatri Vitu Vītolu.

Interneta padomdevēji un uztura bagātinātāju tirgotāji nesen aktualizējuši tematu par profilaktisku pretparazītu līdzekļu lietošanu bērniem. Vulfa uzskata, ka visi bērni regulāri nav jāattārpo. Senāk bija shēma, ka reizi gadā to darīja, tagad pierādījumos balstīta medicīna saka, ka tas nav jādara.

Uztaisot analīzes, var noteikt – ir vai nav bērnam nepieciešama attārpošana.

Par lielām profilaksēm šajā jautājumā runā tikai attiecībā uz riska grupām, pauda ārste.

"Ģimenes studija"

"Ģimenes studija"

Izgaismo pieredzi un viedokļus par aktuālām ģimenes attiecību, veselības un izglītības tēmām.

Klausies podkāstā sev ērtā laikā un šādās lietotnēs - Spotify, Apple, Google . Jauna epizode katru darba dienu. Epizodes garums 50 minūtes.

Vienmēr ir simptomi, sūdzības, ko izvērtējot var nonāk pie slēdziena un izvērtēt, kā rīkoties, izvēlēties medikamentus, akcentēja Vītola.

Kā novērot, ka bērnam ir parazīti? Klasiski ir sūdzības par to, ka bērnam niez dupsis – spalīši izraisīs anālo niezi, tie ir pamanāmi simptomi. Analīzes veic, ja ir neskaidri simptomi – vēdera izejas traucējumi, sliktāka ēstgriba, bālums un citi.

Ārstu rekomendācijas ir dažādas, arī medicīnā var runāt par veco un jauno mediķu skolu; pastāv uzskats, ka ģimenē, kur ir mājdzīvnieki, vasaras beigās nepieciešama attārpošana. Vasaras beigās tāpēc, ka tad beidzas vasaras brīvlaiku sezona, kurā bērniem ir bijušas dažādas aktivitātes.

Vulfa skaidro, ka jebkuram medikamentam – dabiskam vai ķīmiskam – var būt blaknes, tāpēc medikamentu nozīmē ārsts. Cik bieži lietot? Ja vide apkārt nav tīra, ja neievēro higiēnu, tad spalīšu infekcijas var būt bieži.

Profilaksei ģimenes ārstam ir maz laika – ar maziem bērniem vecāki pie ārsta nāk bieži, bet ar lielākiem bērniem mazāk. Pusaudžiem un lielākiem bērnam jāpievērš lielāka uzmanība, skaidro Vulfa.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti