Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Latvijā Lāčplēša dienā varēs vērot Merkura tranzītu
11. novembrī Latvijā no pustrijiem līdz saulrietam varēs vērot Merkura tranzītu jeb pāriešanu pāri Saules diskam. Tas nozīmē, ka šajā laikā Merkurs, Zeme un Saule būs izkārtojušies uz vienas taisnes. Tas parasti notiek ar trīs līdz 13 gadu intervālu.
Saplākšņa līme no bērza tāss. Kādus atkritumus un izejvielas rada finiera rūpniecībā
Par to, ka atkritumi jāmazina vai jāpārvērš jaunos produktos, tiek runāts daudz. Bet ko tas prasa uzņēmumiem un ko nozīmē patērētājiem? Lai jaunizveidotie produkti būtu ekonomiski izdevīgi, ekoloģiski tīri un patērētājam pieejami, neiztikt bez zinātnieku iesaistes izejvielu meklēšanā. Kādas izejvielas un atkritumus rada finiera rūpniecībā tik plaši pielietotais bērzs, un kā tas kļuvis par lielisku piemēru aprites ekonomikai?
«Digital Freedom Festival» izsludina programmu. Jaunums - Kopienas diena
Vērienīgais tehnoloģiju, jaunuzņēmumu, politikas un dzīvesstila festivāls "Digital Freedom Festival", kas no 14. līdz 15. novembrim Rīgā pulcēs vairāk nekā 1500 uzņēmējus, ekspertus, politikas veidotājus, investorus, žurnālistus un studentus, izsludina oficiālo programmu. Divu dienu laikā vairāk nekā 110 runātāji no visas pasaules dalīsies ar iedvesmas stāstiem un zināšanām - kā uzņēmējiem, sabiedrībai un politiķiem labāk sadarboties un izmantot tehnoloģiju radītās priekšrocības.
Krievijas hakeri uzbrukuši sporta organizāciju vietnēm
Kompānijas “Microsoft” drošības eksperti ziņo, ka Krievijas hakeri pēdējo mēnešu laikā veikuši vairākus uzbrukumus pasaules sporta organizāciju interneta vietnēm. Tomēr būtisks kaitējums to laikā nav nodarīts.
Jelgavā durvis ver Augu aizsardzības zinātniskais institūts
Turpinot attīstīt zinātnes infrastruktūru, Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) atklāts Augu aizsardzības zinātniskais institūts un Viedo tehnoloģiju nodaļa. Jaunu mājvietu ieguvusi arī Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļa.
NASA iepazīstina ar jaunajiem kosmiskajiem skafandriem
Amerikas Savienoto Valstu Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) speciālisti izstrādājuši divus  jaunu  skafandru modeļus. Tos izmantos   kosmosa lidojumos un Mēness izpētes laikā, ko  plānots uzsākt līdz 2024. gadam.
Paralēlā pasaule potīšu augstumā – tālvadības bezceļnieki
Dzidriņas ir mazs un kluss privātmāju ciematiņš Pierīgā, Stopiņu novadā, Ērgļu šosejas malā.  Uz to nenorāda ceļazīmes, un tā nosaukums daudzās kartēs nemaz nav iezīmēts, tādēļ daudzi caurbraucēji nemaz nenojauš par tā eksistenci. Taču ir kāda cilvēku kopa, kurai Dzidriņas ir gandrīz tikpat nozīmīga vieta kā Silverstona F1 faniem. Jo tieši šeit izveidota viena no retajām Baltijas tālvadības bezceļnieku trasēm.
Nobela prēmija ķīmijā – par litija jonu baterijām
Šī gada Nobela prēmija ķīmijā piešķirta trim zinātniekiem par nopelniem litija jonu bateriju izstrādē, kas deva ievērojamu ieguldījumu gan tehnoloģiskajā attīstībā, gan klimata izmaiņu apkarošanā. Tā paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.
Latvijā top unikāla sarunu botu platforma valsts un pašvaldību iestāžu vajadzībām
Latvijā top unikāla sarunu botu platforma valsts un pašvaldību iestāžu vajadzībām, informē Kultūras informācijas sistēmu centrā. Plānots, ka divu gadu laikā projektā iesaistīsies gandrīz 50 publiskās pārvaldes iestādes. Virtuālie asistenti varētu nodrošināt vismaz 10 procentus no kopējā konsultāciju apjoma. Šobrīd sarunu botu jau vairāk nekā gadu izmanto Uzņēmumu reģistrā. Tas atvieglojis gan darbinieku, gan klientu ikdienu.
Nobela prēmiju medicīnā piešķir par šūnu pētījumiem
Prestižā Nobela prēmija medicīnā šogad piešķirta ASV dzimušajiem zinātniekiem Viljamam Kaelinam un Gregam Semenzam un britu zinātniekam Pīteram Retklifam. Nobela prēmiju komiteja tik augstu novērtējusi viņu pētījumus par to, kā šūnas izmanto skābekli.
Masks iepazīstina ar «SpaceX» jauno kosmosa kuģi
Kompānija "SpaceX" uzbūvējusi jaunu kosmosa kuģi "Starship" ar kuru nākotnē cilvēki varētu doties uz Mēnesi un Marsu. Prezentācijas pasākumā uzņēmuma vadītājs Īlons Masks uzsvēra, ka tas palīdzēs cilvēcei kļūt par kosmosa civilizāciju.
«Babbit» cer, ka inovatīvā skanda bērniem kļūs par bērnistabas centrālo iekārtu
Jau šajos Ziemassvētkos tirgū plānots izlaist Latvijā radīto mūzikas atskaņotāju bērniem -"Babbit", taču jau drīz pēc tam produkta attīstītāju komanda cer viedajai skandai pievienot arī citus produktus. Tā, piemēram, nākamā ideja rindā esot DJ pults bērniem, Latvijas Televīzijas raidījumā "Divi šefi" atklāja uzņēmuma vadītāja Liene Roga.
Latvijā veido Biomateriālu ekselences centru, lai pētītu implantus kaulaudu atjaunošanai
Nākamajā gadā sāks Biomateriālu ekselences centra izveidi Latvijā. Tajā izstrādās speciālus implantus kaulaudu atjaunošanai. Tam piešķirti 15 miljoni eiro no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas „Apvārsnis 2020”. Tomēr tā ir tikai daļa no nepieciešamās summas. Centrs taps tuvākajos gados, un tajā zinātnieki pētīs un izstrādās jaunus implantus kaulaudu atjaunošanai.
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā izveidots Lāzertehnoloģiju centrs
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija (RTA) jau vairākus gadus attīsta lāzertehnoloģiju jomu. Akadēmijā nupat atklāts Lāzertehnoloģiju centrs, kas ir lielākā šāda veida zinātniski pētnieciska bāze Latvijā. Pašlaik tiek izstrādātā arī doktora studiju programma "'Lāzertehnoloģijas".
Jaunākie
Interesanti