Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Pētniece: Slikti ventilēts gaiss klasē vēlāk radīs problēmas iegūt labāk apmaksātu darbu
Veidojot energoefektīvas ēkas, telpas ir kļuvušas hermētiskākas, bet cilvēki, kas tajās pulcējas, palielina izelpotās ogļskābās gāzes (CO2) koncentrāciju. Ja telpas neventilē, klasēs skolēniem ir arvien grūtāk koncentrēties, Latvijas Radio raidījumam "Zināmais nezināmajā" norādīja Rīgas Tehniskās universitātes Elektrotehnikas un vides inženierzinātņu fakultātes Vides aizsardzības un siltuma sistēmu institūta pētniece Līva Asere.
Profesors Tārs: Lielu atšķirību starp Covid-19 vakcīnām nav; efektīvas ir visas
Ja salīdzina pēc dažām tehnoloģijām ražotās adenovīrusa vektora un mRNS vakcīnas pret Covid-19, starp tām teorētiski nevajadzētu būt lielām atšķirībām, jo galarezultāts ir vienāds, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” teica Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centra studiju direktors un vadošais pētnieks, profesors Kaspars Tārs.
Zinātniece Kigitoviča saņem balvu par «nogurušo siržu» ārstēšanu
"L'Oreal Baltic" sadarbībā ar Baltijas valstu zinātņu akadēmijām un UNESCO Nacionālajām komisijām apbalvojusi septiņas talantīgas Baltijas valstu zinātnieces. 6000 eiro savu pētījumu veikšanai saņem trīs zinātnieces no Latvijas – Vita Rovīte, Inga Pudža un Dana Kigitoviča. Dana Kigitoviča ir ārste, un pēc garas darba dienas slimnīcā viņa velta spēkus, lai atrastu iespēju, kā ārstēt pacientu ''nogurušās sirdis''.
Latvijas biomateriālu zinātnes lepnums – Loču ģimene
Dagnijas un Jāņa Loču ģimene ir ļoti labi zināma Latvijas un daudzu citu zemju zinātnieku aprindās – abi strādā ar dažādiem biomateriāliem. Ar to palīdzību jau tagad un nākotnē vēl plašāk varēs daudz ātrāk un efektīvāk cīnīties ar kaulaudu bojājumiem. Šobrīd viņu laboratorijās tiek pētīts, kā olu čaumalās esošās vielas varētu izmantot cilvēku kaulu atjaunošanai.
Kompaktie ūdens filtri ceļotājiem ne vienmēr droši lietošanai
Ūdens filtru ražotāji ceļotājiem arvien biežāk piedāvā dažādi izmēra kompaktus ūdens attīrīšanas filtrus. Pasmel ūdeni no upes vai ezera, izfiltrē un lieto! Rīgas Tehniskās universitātes Ūdens pētniecības un vides biotehnoloģiju laboratorijas asociētā profesore Linda Mežule, kas daudz pētījusi dzeramā ūdens attīrīšanas tehnoloģijas, iesaka ar šādām vilinošām iekārtām būt uzmanīgiem.
Jaunuzņēmumi saloka māju, ražo stiepli kosmosa vajadzībām un apmāca mākslīgo intelektu
Kompetenti speciālisti, kā arī atbalstoša vide ir tikai daži no iemesliem, kāpēc vietējie un ārzemju uzņēmēji izvēlas savus jaunuzņēmumus veidot Latvijā. Šeit ir vieta unikālam salokāmo māju dizainam “Brette Haus”, gan pasaulē vadošajam mākslīgā intelekta un valodas apstrādes uzņēmumam “SummarizeBot”, gan arī vieta, kur tehnoloģiju uzņēmums “2AM” ražo materiālus aviācijas un kosmosa vajadzībām.
Spoži, bet var būt arī postoši. Saruna ar bērnu psihiatru Bezborodovu par ekrānierīču ietekmi
Vecāki ekrānus bieži mēdz izmantot kā regulācijas mehānismu, piemēram, kad bērns ir satraukts, taču nākotnē šāda prakse var negatīvi ietekmēt cilvēka emocionālo dzīvi, norāda bērnu psihiatrs, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas Bērnu psihiatrijas klīnikas vadītājs Ņikita Bezborodovs. Viņa ieskatā bērniem līdz divu gadu vecumam ekrānierīces vispār nebūtu jāizmanto, un arī pēc tam tas jādara jēgpilni. Kā bērniem un vecākiem sadzīvot ar ekrānu klātbūtni?
Ceturtdien Latvijā novērojams daļējs Saules aptumsums
10. jūnijā dienas vidū visā Latvijā iespējams novērot daļēju Saules aptumsumu. Šo var uzskatīt par vidēja izmēra aptumsumu, jo maksimālajā brīdī būs aizsegta trešdaļa Saules diametra, informēja Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) un SIA “StarSpace”.
Valodnieki: Jaunās modes tendences valodā ir bīstamas un nepareizas
Jau vairākus gadu desmitus pieņemas spēkā politkorektuma, eifēmizācijas un birokratizācijas mode valodas lietojumā. Līdz ar to rodas neskaidrība, neprecizitāte un aizmiglotība pretstatā labas valodas lietojuma pamatpazīmēm: skaidrībai, precizitātei un piemērotībai situācijai. Jaunās modes tendences valodā komentēja valodnieks un tulkotājs, Latvijas Universitātes profesors Andrejs Veisbergs un valodniece, Latvijas Universitātes pasniedzēja, filoloģijas doktore Dite Liepa.
LU pasniedzējs: Investīcijas vidē sniegs atdevi tikai pēc vairākiem gadiem
Zaļās investīcijas rada ieguvumus ekonomikai un planētai, norādīts 2021. gada Starptautiskā Valūtas fonda (SVF) ziņojumā. Latvijas Universitātes Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes lektors Mārtiņš Danusēvičs gan brīdina, ka ne visi vides projekti sniedz tūlītēju peļņu, tādēļ mantkārīgs investors biežāk dos priekšroku videi kaitīgākam projektam. “Piemēram, Ķīnā ir lieli ābeļdārzi, kur pēc bišu pazušanas cilvēki bija spiesti ābeles ar otiņām apputeksnēt. Ja zinām, cik izmaksā cilvēka algošana, mēs zinām arī to, cik izmaksā bites, ko zaudējam. Kas iznāk lētāk?” 
«SpaceX» kosmosā nosūta kalmāru mazuļus
Uzņēmuma "SpaceX" raķete jūnija sākumā devās uz Starptautisko kosmosa staciju, lai astronautiem nogādātu kārtējo vairāk nekā trīs tonnas smago kravu. Bez dažādiem pētniecības piederumiem un instrumentiem, uz orbītu aizceļoja arī 128 nesen izšķīlušies kalmāru mazuļi.
«Amazon» dibinātājs Bezoss lidos kosmosā
Amerikāņu miljardieris Džefs Bezoss, kurš ir viens no bagātākajiem cilvēkiem pasaulē, paziņojis par nodomu šovasar doties lidojumā kosmosā. Tas gan būs salīdzinoši īss ceļojums, jo plānotais lidojuma ilgums ir 11 minūtes.
NASA gatavo divas Venēras izpētes misijas
Amerikas Savienoto Valstu (ASV) Nacionālā aeronautikas un kosmosa administrācija (NASA) paziņojusi par divām jaunām Venēras izpētes misijām. To galvenas mērķis būs noskaidrot, kāpēc Zemei tuvā planēta izveidojusies par “karstu elli”.
Havaju salās mēģina identificēt «spoku tīklu» avotus
Havaju salās pētnieki ķērušies pie skrupuloza darba, lai no okeāna savāktu tā dēvētos “spoku tīklus” – ūdeņos pamestus zvejas tīklus – un tos detalizēti izpētītu laboratorijā. Viņi cer noskaidrot, no kurienes šie tīkli nākuši un kam piederējuši. 
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt