Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
RTU zinātnieki izstrādā jaunu pārklājumu atkritumu poligoniem
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) zinātnieki, izmantojot vietējos resursus, izstrādājuši pārklājumu, ar ko apsmidzināt atkritumus poligonos, lai neizplatītos smakas un vējš neaiznestu mazāka izmēra atkritumus. Materiāla izmaksas ir daudz mazākas nekā tirgū pieejamajiem ārvalstu analogiem.
ES superdatoru attīstīšanā grib «iedzīt» Ķīnu un ASV; iniciatīvai kritiķu netrūkst
Eiropas Savienība (ES) turpmākajos gados rosina ieguldīt vienu miljardu eiro superdatoru attīstībā. Šobrīd Eiropa atpaliek šo tehnoloģiju jomā. Tādēļ uzņēmumi un zinātnieki ir spiesti apstrādāt liela apjoma datus citos pasaules reģionos – galvenokārt Amerikā un Ķīnā. Briselē cer, ka ar šiem līdzekļiem pietiks, lai uzlabotu Eiropas pozīcijas. Tomēr kritiķi saka, ka ar vienu projektu ir krietni par maz, lai panāktu pašreizējos pasaules līderus.
Latvijas zinātniekiem unikāli atklājumi herpes vīrusu izpētē
Persistentu vīrusu infekciju iesaiste nervu sistēmas slimību attīstībā. Tas ir nosaukums darbam, kas ierindots kā viens no nozīmīgākajiem zinātnes sasniegumiem Latvijā 2017. gadā. Lai gan tikai retajam, izdzirdot projekta nosaukumu, būs skaidrs, par ko ir runa, patiesībā Latvijas zinātnieku atklājumi ir ļoti nozīmīgi un nākotnē kalpos par pamatu vairāku tādu nopietnu saslimšanu kā encefalopātija un  hroniskā noguruma sindroma ārstēšanā.
Latvijas zinātnieki strādā pie revolucionārām zālēm epilepsijas slimniekiem
Latvijas Organiskās sintēzes institūtā (OSI), sadarbojoties mediķiem, farmakologiem un ķīmiķiem, izdevies izstrādāt jaunu savienojumu "E1R" atmiņas procesu uzlabošanai un epilepsijas ārstēšanai. Šis savienojums ir kaut kas līdz šim nebijis un unikāls visā pasaulē,  un tas ir izraisījis lielu interesi starptautiskā līmenī. 
Latvijas zinātnieki izstrādā metodi mākslīgai zirnekļu zīda ieguvei
Viens no Latvijas Zinātņu akadēmijas nosautajiem 12 nozīmīgākajiem sasniegumiem Latvijas zinātnē 2017.gadā tapis Latvijas Organiskās sintēzes institūtā, kur izpētīts zirnekļu tīkla veidošanās molekulārais mehānisms un novērtēta mākslīgā zirnekļu zīda iegūšanas procesa līdzība dabiskajam.
ASV radīta skolu apšaudes simulācijas spēle
Trešdaļa no visām masu apšaudēm ASV notiek skolās. ASV armija un Iekšzemes departaments tāpēc izveidojuši reālistiskas skolas apšaudes simulācijas, kuru mērķis ir apmācīt skolotājus izdzīvot un pasargāt no lodēm skolēnus.
Pašvaldības saziņai ar iedzīvotājiem sāk izmantot mobilās lietotnes
Vairākas Latvijas pašvaldības, tostarp Rēzeknes novads, pagaidām gan tikai testa režīmā saziņai ar iedzīvotājiem sākušas izmantot speciālu mobilo lietotni jeb aplikāciju Mobio.lv, kas ļauj ziņot par nebūšanām savā pagastā vai pilsētā, kā arī saņemt svarīgu informāciju telefonā. Līdzīgu interaktīvās komunikācijas veidu pirms vairākiem gadiem centās ieviest Jēkabpils pašvaldība, tomēr iedzīvotāju aktivitāte bijusi kūtra.
Jaunākie
Populārākie
Interesanti