Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Zinātnieki atklājuši, kā izaudzēt krāsainu kokvilnu
Austrālijas zinātnieki paziņojuši par izrāvienu, kas, viņuprāt, var transformēt globālo tekstilizstrādājumu industriju. Viņi atklājuši, kā izaudzēt kokvilnu, kas ir dabiski krāsaina. Tas samazinātu nepieciešamību pēc kaitīgām krāsvielām.
Atklāj Stounhendžas akmeņu izcelsmi
Jau atkal slavenie britu zinātnieki var lepoties, ka noskaidrojuši ko iepriekš nezināmu – šoreiz viņiem bijis pa spēkam atklāt, no kurienes nākuši milzīgie Stounhendžas akmeņi. Analizējot to sastāvu, atrasta konkrēta vieta, kur atrodas faktiski identiski akmeņu dvīņu brāļi.
Ceļā uz Marsu startēs amerikāņu pašgājējs robots
Šodien no kosmodroma Kanaveralas zemesragā Floridā ceļā uz Marsu startēs Amerikas Savienoto Valstu pašgājējs robots „Perseverance”. Paredzēts, ka robots meklēs fosilizētas baktērijas, kā arī vāks akmeņu un grunts paraugus. Šī ir jau trešā misija uz Sarkano planētu, kas šomēnes īstenota.
LU pētnieki attīsta videi draudzīgus un augsni uzlabojošus stādu podiņus
Pētnieki attīsta inovāciju, kas ļaus audzēt augus videi draudzīgā veidā bez atkritumiem un uzlabojot augsni. Izgatavots īpašs stādu konteiners jeb podiņš no atjaunojamiem resursiem, ražošanas blakusproduktiem un pievienotas barības vielas auga attīstībai. Tā kā materiāls sadalās augsnē, stādus iespējams pārstādīt, neizņemot no konteinera.  
Komēta šonakt būs vistuvāk Zemei
Komēta “Neowise”  šodien, 23. jūlijā, pietuvosies Zemei tuvāk nekā līdz šim. To no mūsu planētas šķirs 103 miljoni kilometru, un Latvijā tā būs labi redzama līdz jūlija beigām. Pēc vairāk nekā 20 gadu ilga pārtraukuma Latvijas debesīs atkal ir novērojama spoža komēta, kas visu nakti būs redzama debess ziemeļrietumu, ziemeļu un ziemeļaustrumu pusē.   
Ķīna uz Marsu nosūta robotu - pašgājēju
No Hainaņas kosmodroma veiksmīgi palaista nesējraķete, kas nogādās Ķīnas robotu pašgājēju uz Marsu. Robots “Tiaņ-veņ-1” uz Sarkanās planētas meklēs iespējamās dzīvības pēdas un veiks citus pētījumus. Ķīnas misija sākta laikā, kad interese par Marsa izpēti pieaug arī daudzās citās valstīs.
Pēta iespēju ražot skābekli uz Marsa
ASV zinātnieki ir ķērušies pie jauna pētījuma, proti, kā izmantot Marsa atmosfēru skābekļa ražošanai. Tas būtu vēsturisks solis, kas palīdzētu nākamajiem Sarkanās planētas apceļotājiem.
Arheologi atklājuši, ko vēlajā dzelzs laikmetā ēda Raušu ciema lībieši
Latvijas un Igaunijas arheologiem ar jaunām pētniecības pieejām izdevies atklāt, ka vēlajā dzelzs laikmetā Raušu ciema lībieši pamatā ēduši zivis un gaļu, nevis putru, Latvijas Radio raidījumā “Zināmais nezināmajā” pavēstīja Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta galvenā krājuma glabātāja Alise Gunnarssone.
Zinātnieki: Covid-19 pētījumu programmā izstrādātie risinājumi noderēs ilgtermiņā
Covid-19 valsts pētījumu programmā līdz gada beigām īstenos 10 projektus par 5 miljoniem eiro. Jaunizveidotās programmas mērķis ir ierobežot vīrusa izplatību, kā arī īstenot inovatīvus projektus, lai steidzami atjaunotu ekonomisko darbību un sociāli aktīvu ikdienas dzīvi. Starptautisko zinātnisko ekspertu augstāk novērtētajos pētījumos piedalās Latvijas Universitāte, Rīgas Stradiņa universitāte, Rīgas Tehniskā universitāte, Latvijas Biomedicīnas pētījumu un studiju centrs un vēl vairāki citi zinātniskie institūti.
Ekspertu ieteikumi: kā izveidot drošu paroli
Mūsdienās ir tik daudz un dažādi interneta resursi. Katrs no tiem prasa reģistrēties un savu lietotāja kontu aizsargāt ar paša izveidotu paroli. Eksperti iesaka katram resursam izveidot savu unikālo paroli. Tomēr tas ir gana sarežģīts pasākums, jo kurš gan spēj no galvas atcerēties padsmit dažādas paroles.
Latviešu dizaina uzņēmums gūst atzinību NASA konkursā
Latvijas uzņēmuma “KOB ART” izveidotais sensors “AMII” ir ierindots starp uzvarētājiem un atzīts par labāko prototipu Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) izsludinātajā konkursā, kur izgudrotāji no visas pasaules tika aicināti izveidot mehānisku šķēršļu pārvarēšanas un noteikšanas sensoru, informēja uzņēmuma pārstāvji Kristīne un Oskars Bērzi.
Latvijas debesīs var novērot spožu komētu
Pēc vairāk nekā 20 gadu ilga pārtraukuma Latvijas debesīs atkal ir novērojama spoža komēta, informēja Latvijas Astronomijas biedrība (LAB) un uzņēmums “StarSpace”. Līdz jūlija nogalei komēta NEOWISE Latvijā būs redzama visas nakts garumā debess ziemeļrietumu, ziemeļu un ziemeļaustrumu pusē, kad tā atradīsies Lielā Lāča zvaigznājā, kas būs labs orientieris komētas atrašanai ikvienam novērotājam.
Jaunākie
Interesanti