Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Taivānā radīts biosensora tests konstatē Covid-19 trīs minūšu laikā
Taivānā uzņēmumi “Molsentech” un “Spirox” izstrādājuši Covid-19 testu, kas spēj noteikt rezultātu mazāk nekā trīs minūšu laikā. Tiek izmantota mikroshēma jeb precīzāk – biosensors. Šādu testēšanas veidu varētu pielietot, piemēram, lidostās ceļotājiem, kuriem nepieciešams ātrs rezultāts, lai varētu piekļūt “ceļošanas koridoriem” arvien mainīgajā pašizolācijas noteikumu pasaulē.
RTU studentu hakatonā uzvar mobilās lietotnes ideja zaļākam un aktīvākam dzīvesveidam
Kā panākt, lai studentiem gribas vairāk rūpēties par vidi un pašiem par savu fizisko formu? Ar draudzīgu sacensību un iespēju pelnīt “virtuālo naudu” – šādu ideju piedāvā Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Datorzinātnes fakultātes studenti, kuri nupat uzvarējuši RTU hakatonā ''Zaļākai Ķīpsalai''. Starp septiņām idejām lielāko atzinību un 1000 eiro naudas balvu guvis pirmā kursa studentu komandas piedāvājums – izstrādāt mobilo lietotni, kas mudinātu studentus dzīvot “zaļāk” ne vien izklaides, bet arī klimata ziņā.
Lauksaimniecības universitātē radīts nezāļu ravēšanas robots Robis
Kur jūs bijāt, kad es biju mazs un man bija jāravē garās biešu vagas? Tik patiesi iesaucās viens no "Panorāmas" operatoriem, kad devās filmēt uz tehnoloģiju izstādi "Rīga Comm" un ieraudzīja Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) paspārnē radīto nezāļu iznīcināšanas iekārtu jeb vienkārši Robi, kā to sauc paši pētnieki. Tas ir braucošs robots, kas spēj atšķirt kultūraugus no nezālēm un pēdējās iznīcina.
Jaunais zinātnieks pēta, kā labi darba apstākļi palīdz biznesam
Latvijas Universitātes un Rīgas Stradiņa universitātes profesors Dr. sc. admin. Henrijs Kaļķis vairākus gadus studējis un stažējies ārpus Latvijas. Tagad viņš uz dzimteni atvedis jaunu, inovatīvu studiju programmu, kas māca pētīt ergonomikas ietekmi uz biznesu.
LMT un «MikroTik» izveido 5G laboratoriju
Latvijas tehnoloģiju uzņēmumi "Latvijas Mobilais telefons” (LMT) un “MikroTik” Rīgas vēsturiskajā tehnoloģiju centrā – VEF apkaimē – kopīgi izveidojuši 5G laboratoriju, informēja LMT preses sekretāre Elīna Lidere. Tajā jau tiek testēti jaunākie 5G tehnoloģiju risinājumi un nupat radīts arī prototips 5G rūterim, kas savienotajām iekārtām nākotnē varēs nodrošināt līdz šim nebijušas kvalitātes datu pārraidi.
Veģetāriešus un vegānus aicina piedalīties Latvijā nebijušā pētījumā
Valsts zinātniskā institūta “BIOR” vadošie pētnieki aicina vegānus, veģetāriešus un cilvēkus ar celiakiju  piedalīties vēl nebijušā pētījumā Latvijā, informēja institūta pārstāve Ilze Dimante. Pētījumā „Zarnu mikrobioma daudzveidība ar veselību un dzīvesveidu saistītu uztura režīmu ietekmē” tiks analizēti iedzīvotāju uztura paradumi saistībā ar mikrobioma rādītājiem.
Eiropas satelīts mērīs globālā jūras līmeņa izmaiņas
Eiropā būvēts vācu satelīts nodrošinās līdz šīm precīzākos globālā jūras līmeņa izmaiņu mērījumus. Satelītu orbītā palaidīs jau nākammēnes. Tas palīdzēs zinātniekiem pētīt, kā klimata pārmaiņu ietekmē mainās okeāni.
Aicina nodot medību suņu fekālijas institūta «BIOR» pētījumiem
Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskais institūts "BIOR" aicina pieteikties suņu īpašniekus, kā arī medniekus, kuru suņi piedalās medībās, dalībai Eiropas nozīmes pētījumā par cilvēkiem bīstamas slimības ehinokokozes ierosinātāju. Viss, kas ir jādara, suņa īpašniekam pēc pastaigas jāsavāc tas, ko dzīvnieks ir sastrādājis un tas viss maisiņā jānogādā uz “BIOR” laboratoriju.   
LU Covid-19 programmā izstrādā drošās telpas sistēmu un iekārtu pacientu elpošanas atvieglošanai 
Līdz šī gada beigām dažādas Latvijas augstskolas un zinātnes institūti aktīvi iesaistās jaunajā valsts pētījumu programmā Covid-19 seku mazināšanai. 10 vērienīgiem projektiem kopumā piešķirti aptuveni 5 miljoni eiro. Jauno tehnoloģiju projektos piedalās Latvijas Universitātes (LU) pētnieki, kuri izstrādājuši drošās telpas sistēmu un iekārtu pacientu elpošanas procesa atvieglošanai. 
Jaunā zinātniece pēta krūts vēža šūnas ar mērķi uzlabot ķīmijterapiju
Jaunās zinātnieces Ineses Čakstiņas vadībā Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Onkoloģijas institūtā izveidota zinātniskā grupu, kas pēta krūts vēža šūnas. Latvijas zinātnieki ir iemācījušies, kā kultivēt vēža šūnas trīsdimensionālā gēlam līdzīgā struktūrā, kas nākotnē varētu ļaut izstrādāt biomarķierus, ar kuru palīdzību, vienkāršiem vārdiem sakot, varēs noteikt, vai ķīmijterapijas laikā molekulas ar vēzi mazinās vai tomēr ne.
Jaunākie
Interesanti