Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Jelgavā durvis ver Augu aizsardzības zinātniskais institūts
Turpinot attīstīt zinātnes infrastruktūru, Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU) atklāts Augu aizsardzības zinātniskais institūts un Viedo tehnoloģiju nodaļa. Jaunu mājvietu ieguvusi arī Tehnoloģiju un zināšanu pārneses nodaļa.
NASA iepazīstina ar jaunajiem kosmiskajiem skafandriem
Amerikas Savienoto Valstu Nacionālās aeronautikas un kosmosa administrācijas (NASA) speciālisti izstrādājuši divus  jaunu  skafandru modeļus. Tos izmantos   kosmosa lidojumos un Mēness izpētes laikā, ko  plānots uzsākt līdz 2024. gadam.
Paralēlā pasaule potīšu augstumā – tālvadības bezceļnieki
Dzidriņas ir mazs un kluss privātmāju ciematiņš Pierīgā, Stopiņu novadā, Ērgļu šosejas malā.  Uz to nenorāda ceļazīmes, un tā nosaukums daudzās kartēs nemaz nav iezīmēts, tādēļ daudzi caurbraucēji nemaz nenojauš par tā eksistenci. Taču ir kāda cilvēku kopa, kurai Dzidriņas ir gandrīz tikpat nozīmīga vieta kā Silverstona F1 faniem. Jo tieši šeit izveidota viena no retajām Baltijas tālvadības bezceļnieku trasēm.
Nobela prēmija ķīmijā – par litija jonu baterijām
Šī gada Nobela prēmija ķīmijā piešķirta trim zinātniekiem par nopelniem litija jonu bateriju izstrādē, kas deva ievērojamu ieguldījumu gan tehnoloģiskajā attīstībā, gan klimata izmaiņu apkarošanā. Tā paziņojusi Zviedrijas Karaliskā zinātņu akadēmija.
Latvijā top unikāla sarunu botu platforma valsts un pašvaldību iestāžu vajadzībām
Latvijā top unikāla sarunu botu platforma valsts un pašvaldību iestāžu vajadzībām, informē Kultūras informācijas sistēmu centrā. Plānots, ka divu gadu laikā projektā iesaistīsies gandrīz 50 publiskās pārvaldes iestādes. Virtuālie asistenti varētu nodrošināt vismaz 10 procentus no kopējā konsultāciju apjoma. Šobrīd sarunu botu jau vairāk nekā gadu izmanto Uzņēmumu reģistrā. Tas atvieglojis gan darbinieku, gan klientu ikdienu.
Nobela prēmiju medicīnā piešķir par šūnu pētījumiem
Prestižā Nobela prēmija medicīnā šogad piešķirta ASV dzimušajiem zinātniekiem Viljamam Kaelinam un Gregam Semenzam un britu zinātniekam Pīteram Retklifam. Nobela prēmiju komiteja tik augstu novērtējusi viņu pētījumus par to, kā šūnas izmanto skābekli.
Masks iepazīstina ar «SpaceX» jauno kosmosa kuģi
Kompānija "SpaceX" uzbūvējusi jaunu kosmosa kuģi "Starship" ar kuru nākotnē cilvēki varētu doties uz Mēnesi un Marsu. Prezentācijas pasākumā uzņēmuma vadītājs Īlons Masks uzsvēra, ka tas palīdzēs cilvēcei kļūt par kosmosa civilizāciju.
«Babbit» cer, ka inovatīvā skanda bērniem kļūs par bērnistabas centrālo iekārtu
Jau šajos Ziemassvētkos tirgū plānots izlaist Latvijā radīto mūzikas atskaņotāju bērniem -"Babbit", taču jau drīz pēc tam produkta attīstītāju komanda cer viedajai skandai pievienot arī citus produktus. Tā, piemēram, nākamā ideja rindā esot DJ pults bērniem, Latvijas Televīzijas raidījumā "Divi šefi" atklāja uzņēmuma vadītāja Liene Roga.
Latvijā veido Biomateriālu ekselences centru, lai pētītu implantus kaulaudu atjaunošanai
Nākamajā gadā sāks Biomateriālu ekselences centra izveidi Latvijā. Tajā izstrādās speciālus implantus kaulaudu atjaunošanai. Tam piešķirti 15 miljoni eiro no Eiropas Savienības pētniecības un inovāciju programmas „Apvārsnis 2020”. Tomēr tā ir tikai daļa no nepieciešamās summas. Centrs taps tuvākajos gados, un tajā zinātnieki pētīs un izstrādās jaunus implantus kaulaudu atjaunošanai.
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmijā izveidots Lāzertehnoloģiju centrs
Rēzeknes Tehnoloģiju akadēmija (RTA) jau vairākus gadus attīsta lāzertehnoloģiju jomu. Akadēmijā nupat atklāts Lāzertehnoloģiju centrs, kas ir lielākā šāda veida zinātniski pētnieciska bāze Latvijā. Pašlaik tiek izstrādātā arī doktora studiju programma "'Lāzertehnoloģijas".
Zinātnieku naktī durvis vērs 40 institūti, augstskolas un citas iestādes
Piektdien, 27. septembrī, 17 Latvijas pilsētās un novados notiks Eiropas Zinātnieku nakts pasākumi, kuru vadmotīvs šogad ir “Zinātne nākotnei”. Lai sniegtu iespēju iepazīties ar zinātnes sasniegumiem un zinātnieku darbu, durvis apmeklētājiem vērs zinātniskie institūti, augstskolas un citas iestādes vairāk nekā 40 norises vietās visā Latvijā, informēja Valsts izglītības attīstības aģentūra.
Latvijas un Igaunijas zinātnieki radījuši virtuālu slāpekļa plūsmas mērīšanas un modelēšanas rīku
Latvijas un Igaunijas zinātnieki radījuši virtuālu slāpekļa plūsmas mērīšanas un modelēšanas rīku. Tajā ikviens var atrast informāciju par slāpekļa koncentrāciju ūdenstilpnēs, tā plūsmām un pasākumiem, kas situāciju palīdzētu uzlabot. Rīks izveidots, jo šīs vielas koncentrācija ūdenstilpnēs strauji palielinās. Līdz ar to tās aizaug, apdraudot bioloģisko daudzveidību.
Jaunākie
Interesanti