Dzīve & stils / Tehnoloģijas un zinātne
Čīlē sausumu mazina ar «miglas ķērājiem»
Sausums šovasar ir aktuāla problēma Baltijas valstīs. Šāda dabas parādība nav jaunums Čīlē – tur darbojas tā dēvētie miglas ķērāji, kas no miglas rada ūdeni. Lauksaimnieki no miglas iegūto ūdeni liek lietā arī citu produktu radīšanā, piemēram, alus brūvēšanā.
Pieaudzis datoru «tehniskās palīdzības» krāpšanas gadījumu skaits
Pēdējās nedēļās pieaudzis tā saucamo tehniskās palīdzības krāpšanas gadījumu skaits, norāda informācijas tehnoloģiju drošības incidentu novēršanas institūcijā Cert.lv. Krāpšana izpaužas sekojoši: pēc interneta vietņu apmeklēšanas pēkšņi parādās paziņojums, ka cilvēka dators ir apdraudēts, tajā konstatēti kādi vīrusi.
Eksperti: Pastāv risks, ka zinātnieki tiek padarīti par instrumentu politiķu spēlēs
Pamatīgas domstarpības Latvijas zinātniskajā vidē radījis Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) ekspertu konsīlija “Par Stambulas konvenciju” publiskotais slēdziens. Pēc tā izplatīšanas valsts atbildīgajām institūcijām, ekspertiem un plašsaziņas līdzekļiem vairāki desmiti Latvijas zinātnieku un pētnieku reaģēja uz slēdzienā ietverto ieteikumu atlikt konvencijas ratificēšanu, ne tikai norādot uz virkni nepilnībām slēdziena tapšanā, bet arī aktualizējot jautājumu par ekspertu viedokļu kvalitāti un uzticamību.
Pēta senās krāsošanas metodes un ārstniecības augus
Sāktajam pētījumam par tradicionālajām senajām krāsošanas metodēm Vides risinājumu institūta vadošajai pētniecei Ilvai Nakurtei piešķirta viena no piecām “L`ORÉAL Baltic” stipendijām “Sievietēm zinātnē” starp Baltijas valstīm. Iegūtie 6000 eiro dos iespēju pētījumu turpināt. Uzrunāta arī Latvijas Zinātņu padome, lai piesaistītu papildu finansējumu. Vēl kādā apjomīgā projektā tiek pētīti arī ārstnieciskie augi, lai veicinātu to audzēšanu bioloģiski.
Degvielas jaunās izejvielas: Eļļa, polietilēns... jūras grunduļi un salmi?
Ikdiena nav iedomājama bez degvielas. Lai pārvietotos, tiktu pie pārtikas, apģērba un daudzām citām lietām, ir nepieciešami dabas resursi. Cilvēki tos tērē negausīgi - ik gadu dzīvojot tā, it kā viņu rīcībā būtu trīs planētas. Tas, protams, licis domāt, kā efektīvāk izmantot to, kas ir, un kā atrast jaunus veidus, kā tikt pie degvielas.  
Viens lādētājs visiem viedtālruņiem - tuvāk mērķim
Viens lādētājs visiem telefoniem. Par šādu universālu lādētāju ražotāji bija savā starpā vienojušies jau gandrīz pirms 10  gadiem. Tagad varam vērot rezultātus. Tomēr daļai telefonu aizvien saglabājas atšķirīgi lādētāji, un to izjūt arī patērētāji. Tieši šobrīd pārskata standartu mobilo telefonu lādētājiem.
«Aculiecinieks» IKSA laboratorijā pie robotiem
Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Informācijas, komunikācijas, tehnoloģiju un signālu apstrādes laboratorija. Saīsināti IKSA laboratorija. Te notiek valsts nozīmes pētījumi. Būvē robotu prototipus, izstrādā mākslīgā intelekta programmatūras un sensoru datu apstrādes sistēmas Latvijas uzņēmumiem.  
Jaunākie
Populārākie
Interesanti