Dzīve & stils / Tautas sports
Dabas aizsardzības pārvalde mudina izmantot dabas sporta zāli
Laikā, kad epidēmijas apturēšanai noteikto normu dēļ sportošana telpās ir ierobežota, izmantot visplašākās iespējas piedāvā dabas sporta zāle – tā ir atvērta 24 stundas diennaktī, 7 dienas nedēļā un ir bez maksas pieejama ikvienam, atgādināja Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) pārstāve Maija Rēna.
Ērgļos rogaineru plaušas ventilē «Kuiteņa maldonis». Tautas sporta apskats
Aizvadītajā nedēļas nogalē risinājās virkne tautas sporta sacensību, sākot no dubultmaratona “Taisnais” uz vecās Ērgļu dzelzceļa līnijas un pusmaratona “Noķer vēju” Doles salā pie Rīgas HES līdz “Nēģu krosam” Salacgrīvā un rogainingam “Kuiteņa maldonis” Ērgļos. Lielu rezonansi piedzīvoja par virtuālo pārtapušais “Rimi Rīgas maratons”, līdz ar to kopš 1955. gada pirmo reizi Latvijā nav noticis valsts čempionāts maratonā. Pēkšņo ierobežojumu dēļ strauji tika atceltas arī Igo Japiņa rīkotās MTB velosacensības Ikšķiles puses Zilajos kalnos.
Liepājā rīko orientēšanās čempionātu
Jau trešo gadu Liepājā norisināsies Liepājas orientēšanās čempionāts. Sestdien labākie 2020. gadā tiks noskaidroti Karostā. Sacensībās būs izveidota arī īpaša distance jauniem dalībniekiem, kuri vēlēsies pirmo reizi izmēģināt orientēšanās sportu. Līdzās čempionāta rīkošanai, Liepājā šogad tapuši orientēšanās maršruti jeb poligoni pilsētvidē.
Kas uzvarēs Rīgas maratonā?
Jubilejas 30. Rimi Rīgas maratons būs īpašs daudzējādā ziņā, piemēram, pirmo reizi tas startēs pirms saullēkta. Dalībnieku skaits varētu sasniegt rekordu, ņemot vērā tās reizes, kad starts dots pie Brīvības pieminekļa. Visticamāk, būs arī vieni no augstvērtīgākajiem rezultātiem Latvijas čempionātu vēsturē.
«Šoreiz pa īstam» – Aigars Nords 2007. gadā atdzīvina Rīgas maratonu
Jāņa Karavaiča un Aleksandra Balsa tandēms pie Starptautiskā Rīgas maratona stūres bija attiecīgi 10 un 16 gadus. 2007. gada sākumā groži tika nodoti enerģiskajam Aigaram Nordam, un viņš vēl šodien sarunā ar LSM.lv atceras organizatoru komandā izveidojušos saukli: “Šoreiz pa īstam!”
Latvietis vienatnē noskrien 100 jūdzes Lielbritānijā
Olimpiskajā nedēļā, kuras mērķis ir fiziskās aktivitātēs izkustināt Latvijas iedzīvotājus, daudzās pilsētās aizvadīta Vislatvijas orientēšanās nakts, savukārt baseini pulcēja ļaudis uz Nakts peldējumu. Paralēli risinājās dažādi tradicionāli tautas sporta pasākumi, sākot no masu pārgājiena Līgatnē līdz pilsētu skrējieniem Daugavpilī un Ogrē. Babītē risinājās Latvijas čempionāts krosā, Ventspils pievārtē notika skrējiens apkārt Būšnieku ezeram, bet Siguldas gravās sevi pārbaudīja kalnu maratona dalībnieki. Tikmēr Mārcis Gubāts vienatnē pieveica 100 jūdžu skrējienu Lielbritānijā.
Kādēļ Rīgas maratons stagnēja desmit gadus?
"Rimi Rīgas maratona" 30 gadu vēstures atskatā šoreiz stāsts par 10 gadiem (1997-2006), kuros tautas sporta pasākums stagnēja par spīti ģenerālsponsoru maiņai teju ik pēc pāris gadiem. Skrējējus neiedvesmoja ne ilgstoši noturētā dalības maksa viena lata apmērā, ne arī pāris gadus nodrošinātais bezmaksas starts. "Rīga 800" svinību gadā maratonisti skrēja no Uzvaras pieminekļa līdz Jaunmārupei un atpakaļ, pēc tam trase atkal atgriezās teju sākotnējā versijā ar loku ap Ķīšezeru. Pēc Aleksandra Balsa paiešanas malā galvenā direktora Jāņa Karavaičika sabiedrotie mainījās katrā maratonā, līdz 2006. gadā groži tika nodoti Aigaram Nordam.
Fizioterapeite: Izkustēšanās var aizstāt tabletīti
No 23. līdz 30. septembrim Latvijā jau sesto reizi norisinās Eiropas Sporta nedēļa. Tās ietvaros tiek organizētas aptuveni 1000 dažādas bezmaksas sportiskas aktivitātes. Taču jākustas ir ne tikai šajās septiņās dienās. Sporta nedēļa ir kā mudinājums un stimuls sportot un būt rosīgiem visu laiku. Regulāras un pārdomātas fiziskās aktivitātes spēj aizstāt medikamentus un pat operācijas, atzīst speciālisti. 
Rīgas velomaratons galvaspilsētas centrā pulcē pusotru tūkstoti riteņbraucēju. Tautas sporta apskats
Trīs mēnešus vēlāk, nekā ierasts, Rīgas centrā risinājās velomaratons, kura vēsture ir senāka par skrējēju maratonu un notiek kopš 1983. gada. Svētdien, 20.septembrī, 11. novembra krastmalā pulcējās pusotrs tūkstotis riteņbraucēju. Vienlaikus Valmierā risinājās ikgadējā rudens maratona aizvietotājpasākums – skriešanas svētki. Savukārt Madonā pulcējās rogaininga cienītāji, bet pa kādam startam nedēļas nogalē atrada arī triatlonisti.
Prokopčuks uzvar ielas apavos – kā noritēja sestais Rīgas maratons
1996. gadā Latvijā ekonomiskā situācija turpināja pasliktināties un 6. Rīgas starptautiskā maratona budžets saruka vairāk nekā uz pusi līdz 5000 latiem. Iepriekšējā gadā zaudētā starta vieta pie Brīvības pieminekļa netika atgūta, un maratonisti 42,195 kilometru skrējienu sāka un beidza Daugavas stadionā. Mainīts tika arī pasākuma norises datums no ierastās jūlija pēdējās sestdienas uz 1. jūniju, lai 4,2 kilometru satelītdistancei pievērstu skolēnu un studentu uzmanību. Taču ne mazāk uzmanības tika rekordistam Aleksandram Prokopčukam, kurš triumfēja, skrienot parastos ielas apavos.
Maratonskrējējs Serjogins triumfē Viļņas maratonā
Aizvadītajā nedēļā augstvērtīgāko rezultātu Viļņā demonstrēja maratonskrējējs Dmitrijs Serjogins, ne tikai pārliecinoši uzvarot 42,195 kilometru skrējienā, bet arī labojot savu personisko rekordu. Ārpus Latvijas lielisku sniegumu pusmaratonā uzrādīja arī Īrijā dzīvojošais Raivis Zaķis. Tikmēr pašu mājās Krišjānis Ratiniks (Velomens) 18 stundās nobrauca pustūkstoti kilometrus, šķērsojot Latviju no rietumiem uz austrumiem maršrutā Liepāja–Zilupe, kas pielīdzināmi diviem "Tour de France" posmiem. Piecreiz īsāku attālumu Apē veica MTB maratonisti, kur 100 kilometros nepārspēts palika olimpietis Oskars Muižnieks. Tikmēr taku skrējēji tikās Ērgļu stacijā aizvadītajā Stirnubukā.
Eiropas Sporta nedēļā ikviens varēs izkustēties pārgājienā Līgatnē
Ar plašu un daudzveidīgu pasākumu programmu visā Latvijā no 23. līdz 30. septembrim jau sesto reizi notiks #BeActive Eiropas Sporta nedēļa, kuras mērķis ir piesaistīt cilvēkus aktīvam dzīvesveidam, mazinot mazkustīguma izraisītās saslimšanas, informēja Latvijas Sporta federāciju padomes (LSFP) pārstāvis Kristaps Zaļkalns. Tās centrālais pasākums būs pārgājiens Līgatnes apkaimē 26. septembrī.
Bruņoto spēku pārstāve Ozola Tallinā labo Latvijas rekordu «Ironman» - tautas sporta apskats
Septembra pirmajā nedēļas nogalē Igaunijā risinājās ne tikai vērienīgais pasaules čempionāta posms autorallijā (WRC), bet arī trīs tautas sporta sacensības, kur izkustēties amatieriem un sporta entuziastiem. Lielākie panākumi šoreiz bija vērojami daiļā dzimuma izpildījumā – bruņoto spēku pārstāve Lāsma Ozola ar jaunu Latvijas rekordu galvaspilsētā Tallinā debitēja pilnajā triatlona distancē “Ironman”. Paralēli notiekošajā 24 stundu skriešanas sacensībās Narvas pievārtē esošajā Silamae trases rekordu laboja Latvijas vienīgā Spartatlona finišētāja Sigita Vāce. Savukārt no pavasara pārceltajā masu airēšanas 100 kilometru Vehandu maratonā Ilze Balode vienā laivā ar Edgaru Purviņu uzvarēja abu dzimumu divvietīgo smaiļu klasē. Brīvdienās risinājās vēl vairākas tautas sporta sacensības, tostarp vēsturiskais Vienības velobrauciens Siguldā.
Kā īsbikšu dēļ piekto Rīgas maratonu padzina no Brīvības pieminekļa
Piektais starptautiskais Rīgas "Radio SWH" maratons 1995. gadā risinājās ierastajā jūlija pēdējā sestdienā – 29. jūlijā ar startu pulksten 16.00. Taču skrējēji pirms jubilejas skrējiena nepulcējās ierastajā vietā pie Brīvības pieminekļa, bet gan Brīvības ielā nedaudz tālāk, kur vēl pirms dažiem gadiem stāvēja Ļeņina piemineklis.
Tautas sporta apskats: treneris Serjogins «iztukšo kasi» pusmaratonā Lietuvā
Aizvadītajā nedēļas nogalē Dmitrijs Serjogins, kurš ikdienā strādā par sporta treneri, “iztukšoja kasi” Lietuvas pusmaratonā, dienu iepriekš spēcīgā konkurencē uzvarot arī piecu kilometru mājas skrējienā Mārupē. Tikmēr taku skrējēji izmantoja iespēju startēt divos jaunos izaicinājumos - vienīgajās nakts sacensībās un visai ātrajā maratonā “Bulta”. Pagājušajā nedēļā Dzegužkalnā noslēdzās arī seriāla “Izskrien Rīgu” sezona. Šonedēļ tautas sporta notikumi risināsies pie ziemeļu kaimiņiem Igaunijā.
Karstais maratons pāris dienas pēc noziedznieku izlaušanās no Jelgavas cietuma
Ceturtais Rīgas maratons nāca ar dažādiem jaunumiem un starpgadījumiem - pārceltu starta laiku, jauniem rīkotājiem un sponsoriem. Līdzšinējie organizatori, nonākuši naudas grūtībās, maratona rīkošanu nodeva citiem. Turklāt pirmo reizi maratona vēsturē tā nosaukumu papildināja arī sponsora "Radio SWH" vārds. Šis arī bija pirmais maratons, par kuru pieejamas krāsainas, nevis vairs melnbaltas vizuālās liecības.
Tautas sporta apskats: mājnieki MTB sacensībās Zilajos kalnos piekāpjas lietuviešiem
10. reizi notikušajās diennakts MTB riteņbraukšanas sacensībās Latvijas riteņbraucējiem 23. augustā neizdevās pārspēt lietuviešus, Ogres Zilajos kalnos 11 kilometru aplī labākajam mājiniekam Vilnim Klinovičam ar 352 kilometriem izcīnot 3. vietu. Tāpat ar bronzas medaļu Eiropas čempionātā (EČ) rogainingā svētdien nācās samierināties Zigmundam Bīberam un Albertam Jasānam, piekāpjoties Igaunijas sportistiem, par ko vēstīja "LTV Panorāma". Aizvadītā nedēļas nogale bija pārpilna tautas sporta notikumiem no triatlona Igaunijā, velosacensībām un pusmaratona Pļaviņās līdz skrējēju Dmitrija Serjogina un Uģa Joča duelim Piltenē. Atzīmēšanas vērtas ir uzvaras arī Tartu skrituļslidošanas maratonā, kur spīdēja Znotiņš un Ozola.
Jaunākie
Interesanti