Par iespējamu balsu pirkšanu sāk kriminālprocesu Jēkabpilī; par pārkāpumiem vairākas administratīvās lietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Valsts policija sākusi kriminālprocesu par iespējamu balsu pirkšanu Zemgales reģionā, Jēkabpilī, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumā "Rīta panorāma" pastāstīja Valsts policijas Galvenās kārtības policijas pārvaldes priekšnieka vietnieks Lauris Arājs.

Lieta sākta pēc Krimināllikuma 90. panta par balsu pirkšanu.

Arājs norādīja, ka Jēkabpils iecirknī ir vēl viens atsevišķs gadījums, kur ir informācija par iespējamu balsu pirkšanu. Sākta resoriskā pārbaude.

Tāpat konstatēti arī pārkāpumi, kur klusajā periodā ir notikusi aģitācija - proti, klusajā periodā nav novākti aģitācijas plakāti.

Līdz plkst.12.00 Valsts policija saņēmusi informāciju par vairākiem gadījumiem, kad, iespējams, ir pārkāpti gan priekšvēlēšanu aģitācijas, gan sabiedriskās kārtības noteikumi. Divos gadījumos - iecirkņos Siguldā un Liepājā - personas ir konfliktējušas ar vēlēšanu komisijas locekļiem. Šobrīd saņemtā informācija tiek pārbaudīta un vērtēta.

Vairākas administratīvās lietas un pārbaudes

Tāpat Valsts policija (VP) sestdien sākusi divas resoriskās pārbaudes par iespējamu balsu pirkšanu Alūksnes un Aizkraukles pusē, aģentūra LETA noskaidroja VP. 

Sestdien līdz plkst.16 par priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu pārkāpumiem dažādās vietās Latgales reģionā, kā arī Rīgas reģionā sākti pieci administratīvā pārkāpuma procesi.

Tāpat saņemta informācija par iespējamu balsu pirkšanu Alūksnes iecirkņa apkalpojamā teritorijā un Aizkraukles iecirkņa apkalpojamā teritorijā.

Tāpat policija ir saņēmusi informāciju gan par citiem priekšvēlēšanu aģitācijas, gan sabiedriskās kārtības noteikumu pārkāpumiem. Patlaban notiek informācijas pārbaude.

Kopumā policija par priekšvēlēšanu aģitācijas noteikumu pārkāpumiem dažādās vietās Latvijā sākusi piecus administratīvā pārkāpuma procesus un trīs resoriskās pārbaudes, aģentūru LETA informēja VP.

Visvairāk šo gadījumu ir Latgales reģionā.

Policija sestdien reaģēja gan uz saņemto informāciju, gan apsekoja iecirkņus patrulēšanas laikā. Saņemta informācija arī par sabiedriskās kārtības noteikumu pārkāpumiem, kas pārbaudīta.

Arī Valsts drošības dienesta (VDD) vērtējumā pirmā vēlēšanu dienas puse aizvadīta bez būtiskiem incidentiem, aģentūra LETA noskaidroja VDD.

VDD turpina saņemt dažāda rakstura informāciju par iespējamiem pārkāpumiem, tostarp par mēģinājumiem prettiesiski ietekmēt vēlētāju izvēli. Sestdien, pašvaldību vēlēšanu dienā, saņemti vairāk nekā 50 tā dēvētie signāli, no kuriem puse bijusi par dienesta kompetencē esošiem jautājumiem.

Kopumā, ieskaitot laiku pirms vēlēšanām, saņemti vairāk nekā 130 signāli, no kuriem puse bijusi par dienesta kompetencē esošiem jautājumiem.

Daļu gadījumu VDD jau ir pārbaudījis, negūstot apstiprinājumu iespējamām prettiesiskām darbībām, taču par daļu pārbaude vēl turpinās.  

Intervija ar CVK priekšsēdētāju Kristīni Bērziņu
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa Latvijas Radio raidījuma "Krustpunktā" speciālizlaidumā sacīja, ka katru gadu vēlēšanās pārkāpumi ir. Un arī šogad tie nav citādāki kā parasti.

Bērziņa arī pavēstīja, ka CVK nav saņēmusi nevienu ziņojumu no vēlēšanu komisijām par nopietniem pārkāpumiem.

Par vēlētāju gribas prettiesisku ietekmēšanu, tajā skaitā balsu pirkšanu, kā arī apzināti nepareizu balsu skaitīšanu jāziņo atbildīgajiem dienestiem.

Arājs uzsvēra, ka par jebkādiem novērotiem pārkāpumiem saistībā ar pašvaldību vēlēšanām aicina zvanīt 110, lai "nejauktu galvu vēlētājiem". Sadarbības ietvaros arī policija var novirzīt saņemto informāciju uz Valsts drošības dienestu vai Korupcijas novēršanas un apkarošanas biroju.

CVK dati liecina, ka vēlēšanu dienā līdz plkst.12 bija nobalsojuši 9,17% balsstiesīgo.

KONTEKSTS:

Pašvaldību vēlēšanas šoreiz notika jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 43. Vēlēšanas gan notika 40 vēlēšanu apgabalos.

Satversmes tiesas sprieduma dēļ atceltas vēlēšanas Rēzeknes novadā, kur balsošana notiks 11.septembrī. Tāpat septembrī vēlēšanas notiks Varakļānu novadā, kurš sākotnēji bija iekļauts Rēzeknes novadā, bet pagaidām nolemts nepievienot to citam novadiem, jo Saeima nespēja vienoties par lēmumu Satversmes tiesas sprieduma izpildei.

Savukārt Rīgas pašvaldībā vēlēšanas šogad nenotiks, jo dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn un turpinās strādāt līdz 2025. gada vēlēšanām.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti