Kultūra / Kultūrtelpa
Patiesība par slaveno tango karali. Saruna ar Oskaram Strokam veltītās monogrāfijas autoru
Apgāds "Zinātne" klajā laidis muzikologa Jāņa Kudiņa monogrāfiju "Oskars Stroks. Tango karaļa mantojums". Septiņu gadu garumā veiktais apjomīgais pētījums bijusi Kudiņa privāta iniciatīva. Kaut darba procesā monogrāfijas tapšanu atbalstījis Kultūrkapitāla fonds, autors norāda – diemžēl valsts atbalsta zinātniskajai pētniecībai Latvijā trūkst, tāpēc ilglaicīgu, stabilu un noturīgu humanitāro zinātņu attīstību būvēt nav iespējams. Un tā ir ļoti liela problēma.
Par Latvijas Kultūras akadēmijas rektori atkārtoti kļūst Rūta Muktupāvela
Ceturtdien, 11. aprīlī, notika Latvijas Kultūras akadēmijas (LKA) Satversmes sapulce, kurā tās dalībnieki uzklausīja rektora amata kandidātes – līdzšinējās rektores – profesores Rūtas Muktupāvelas piedāvātās LKA vadības programmas prezentāciju turpmākajiem pieciem gadiem, kā arī piedalījās debatēs un vēlēja. Satversmes sapulces dalībnieki vienbalsīgi ievēlēja R. Muktupāvelu LKA rektores amatā uz otru termiņu, informēja LKA.
Pārbūvējot Kuldīgas Kultūras centru, iecerēts saglabāt uz senā ķieģeļu skursteņa stārķu ligzdu
Pārbūvējot un atjaunojot Kuldīgas Kultūras centru, iecerēts saglabāt uz senā ķieģeļu skursteņa izveidoto stārķu ligzdu. Ligzda ar visu stārķi fiksēta arī SIA “MARK arhitekti” piedāvātajā vīzijā. Aprīļa sākumā Kuldīgas novada Kuldīgas novada pašvaldība un SIA “MARK arhitekti” parakstījuši līgumu par Kuldīgas Kultūras centra ēku un pagalma pārbūves un atjaunošanas būvprojekta izstrādi. 
Kopīgais maciņš, sūklis lapu pāršķiršanai un neparasts karogs: «Gaismas pilī» simtgadi aizsāk izstāde «Inventārs»
Savu simtās jubilejas gadu sākusi Latvijas Nacionālā bibliotēka, kas dzima nepilnu gadu pēc Latvijas valsts – 1919. gada 29. augustā. Bet tikai pēdējos piecus gadus tai ir sava ēka, kurā vienkop atrodas viss bibliotēkas krājums. Tas ļāvis arī pētniekiem saskatīt jaunas kopsakarības bibliotēkas un tās lietotāju attiecībās šo simt gadu garumā. Jubilejas gadu Nacionālā bibliotēka svinēs ar astoņām izstādēm, un divas no tām skatītājiem durvis vērs jau trešdien.
Kompaktdiskā atdzīvina Ludzas igauņu valodu
Folkloras kopas “Ilža” dalībnieki veiksmīgi tikuši galā ar lielu izaicinājumu. Viņi ierakstījuši un izdevuši kompaktdisku, kurā iekļautas dziesmas zudušajā lucu jeb Ludzas igauņu valodā. Nupat diska prezentācija notikusi pasākuma “Satiec savu meistaru!” laikā Ciblā.     
Aprīļa sākumā Latvijas delegācija Parīzē ziņo par progresu. #Grosvaldi1919
Aprīlis iesācies spraigi gan Londonā, gan Parīzē. Latvijas delegācija Miera konferencē Parīzē savās sēdēs spriež un plāno. Darbakārtībā dažādi svarīgi ziņojumi gan par Brēmera un Skubiņa došanos uz Liepāju, gan taktiku saistībā ar kontaktu dibināšanu ar lielvalstīm. Arī Oļģerdam Grosvaldam tiek svarīgs uzdevums – viņam jāgādā par viesu ielūgšanu uz sadarbības pusdienām. Jau nākamajā sēdē O. Grosvalds informē, ka tuvākajā laikā pusdienās uzaicināti arī laikraksta "The Times" darbinieki un rakstnieks Paul Adam.
Viļānu Muzykys i muokslys školā tūp animacejis kinys latgaliski
Viļānu Muzykys i muokslys škola, kai pīzeist tuos direktore Inta Brence, ir īstuode, kas centrej vītejūs kulturys i muokslys ļauds, jo sovu vītu rodūšai darbeibai ite var atrast gon bārni i jaunīši, gon ari pīaugušī. Vīna nu jaunuokūs, sarežgeituokūs i interesantuokūs našaubeigi ir interešu izgleiteibā pīduovuotuo animacejis darbneica, kur jaunīši pasnīdzieja Daiņa Poikāna vadeibā roda jaunys animacejis kinys latgaliski.
Gaujas plostnieku prasme – viena no neparastākajām nemateriālajām vērtībām, kas saņēmusi oficiālu apliecinājumu
Pēterburgas ermoņiku spēlēšanas tradīcija, caurspēlējamās cītaras spēle, knipelēšanas prasme, dubultauduma šatiera segu aušana Ziemeļvidzemē, lībiešu kultūrtelpa, Rucavas tradicionālā kultūrtelpa, Upītes kultūrtelpa un Gaujas plostnieku amata prasmes – astoņas nacionālas vērtības, kas 29. martā Krapes Tautas namā no Latvijas Nacionālā kultūras centra saņēma oficiālu apliecinājumu par konkrētās nemateriālā kultūras mantojuma vērtības iekļaušanu Latvijas Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā. Šobrīd sarakstā iekļautas jau 14 vērtības.
Cimzes balvu šogad saņems Jānis Erenštreits un Elizabete Beāte Golikova
Latvijas Nacionālā kultūras centra iedibināto Cimzes balvu izcilākajiem kultūrizglītības skolotājiem 2019. gadā saņems Jāzepa Mediņa Rīgas 1. mūzikas skolas skolotāja Elizabete Beāte Goļikova un profesionālās izglītības kompetences centra “Nacionālā Mākslu vidusskola” Rīgas Doma kora skolas ilggadējais direktors un pedagogs Jānis Erenštreits.
«Rīgas koncertzāle» prasa kompensāciju no Zinātņu akadēmijas par ieguldījumu telpās
Koncertzālē “Rīga” jau vairākus gadus nenotiek ne teātra izrādes, ne koncerti. Taču par drāmas trūkumu šajās telpās un ap tām nevar sūdzēties. Nama saimnieks Latvijas Zinātņu akadēmija un nomnieks SIA “Rīgas koncertzāle” savērpuši skandālu un apvainojumu pilnu izrādi. Pirmdien norisinājās tās kārtējais cēliens. Kaut arī tiesa likusi “Rīgas koncertzālei” pamest telpas, uzņēmums joprojām atsakās to darīt.    
Cēsīs aizvien populārāks kļūst grāmatu apmaiņas plaukts
Pārskatot savu mājas bibliotēku, nereti rodas jautājums, kur likt izlasītās, vairs nevajadzīgās grāmatas, jo tās vienkārši izmest lielākoties neceļas roka. Bet šim nolūkam lieti var noderēt publiskie grāmatu apmaiņas plaukti, kas kļūst arvien populārāki mazpilsētās un laukos. Šāds plaukts nu jau labu laiku ir Limbažu autoostā, bet Kocēnu novadā pat vairākos pagastos ir uzstādīti speciāli grāmatu apmaiņas namiņi. Un savs grāmatu apmaiņas plaukts jeb Stāstu tornis ir arī Cēsu stacijas skvērā.
«Suprātkys Pušmucovā»
Kab pasarunuotu par dzeivi i volūdu Cyblys nūvodā i tuo apleicīnē, Jezupa dīnys piecpušdīnē raidejuma „Kolnasāta” rodūšuo komanda Pušmucovys tautys nomā beja saaicynuojuse vītejūs ļauds iz suprātku aba vakariešonu. Kasdīna pīrūbežā, teritorialūs reformu atskanis i jaunuos vāsmys, latgaliskais kulturā i školā iteinis laužu acim. Vītejuos sīvys zynuoja stuosteit ari par apleicīnē lītuotim sovpateigim latgalīšu vuordim i izteicīnim.
Ieva Pīgozne caur gruomotu atsagrīž dzymtajā Latgolā
Kulturviesturneica, latvīšu viesturiskūs drēbu i apavis pietneica, muokslys zynuotņu doktore Ieva Pīgozne niu projektā struodoj pi gruomotys par Latgolys viesturiskim apgierbim i apavi, kas jai byušūt sova veida pīruodeišona i atsagrīzšona dzymtajā Latgolā.
Nacionālā bibliotēka aicina apgūt digitālās prasmes
No 25. līdz 29. martam Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiek “Eiropas Digitālajai nedēļai 2019” veltīta pasākumu programma. Piecās praktiskās nodarbībās ikviens interesents varēs iegūt vērtīgu informāciju par Latvijas Nacionālo digitālo bibliotēku, digitālajām prasmēm darba un informācijas meklēšanā, digitālās koprades projektiem un Nacionālo enciklopēdiju. Dalība pasākumos ir bez maksas, iepriekš pieteikties nav nepieciešams, informē "Digitālās nedēļas" rīkotāji.
Jaunākie
Interesanti