Kultūra / Kultūrtelpa
Dejas auto stāvlaukumā. Kā ārkārtējās situācijas laikā darbojas amatierkolektīvi?
Bērni deju mēģinājumu aizvada auto stāvlaukumā, bet pieaugušie – tikai pa trim pāriem vienlaikus. Šādi pagaidām rit amatierkolektīvu darbs pandēmijas un ārkārtas stāvokļa apstākļos. Vai viegli atrast piemērotas telpas mēģinājumiem, ievērojot noteiktos kvadrātmetrus un citus noteikumus, un kā kolektīvi pielāgojušies pašreizējai situācijai?
VNĪ: Stūra mājai tuvāko gadu laikā vajadzīga kapitāla pārbūve
Stūra mājai jeb Tetera namam Brīvības ielā 61 Rīgā rekomendēta kapitāla pārbūve tuvāko trīs līdz piecu gadu laikā, bez kuras nav iespējams uzsākt īpašuma ekspluatāciju, informēja VAS “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ) valdes loceklis Andris Vārna.
No airiem līdz koka satelītiem – Nacionālajā vēstures muzejā izstāde par koka vēsturi Latvijā
No desmitiem tūkstošu gadu veciem airiem līdz pat koka satelītiem. Latvijas Nacionālā vēstures muzeja jaunākajā izstādē ir demonstrēti daudzu gadsimtu laikā cilvēka radīti koka priekšmeti. Līdzsvara meklēšana starp koka patēriņu un rūpēm par ekoloģiju pirmo reizi aktualizējās jau pēc viduslaikiem, taču, kā norāda izstādes autori, – harmonija starp cilvēku un koku nekad tā arī nav valdījusi.
Ārkārtējās situācijas laikā nedrīkst organizēt svētku norises, kas veicina nekontrolētu pulcēšanos
Valdība otrdien, 23. novembrī, veicot izmaiņas normatīvajā regulējumā, atļāva valsts un pašvaldību iestādēm īstenot tikai tādas svētku aktivitātes, kas neveicina cilvēku nekontrolētu pulcēšanos vai epidemioloģiskās drošības prasību pārkāpšanu, informēja Kultūras ministrijas Sabiedrisko attiecību nodaļas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule. Līdz ar to ārkārtējās situācijas laikā līdz 2022. gada 11. janvārim ir liegti tādi publiski pasākumi kā uguņošana un salūts.
Latgaliešu rakstu valodas diktātā šogad skanēs fragments no vēl nepublicēta Ilzes Spergas stāsta
Sestdien, 27. novembrī, pievēršot uzmanību sabiedrības rakstītprasmei latgaliski, notiks jau piektais pasaules diktāts latgaliešu rakstu valodā. Tas skanēs radio raidījumā “Kolnasāta” sestdienas vakarā pulksten 18.15 Latvijas Radio 1 ēterā, kā arī video formātā būs skatāms sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, latgaliešu kultūras ziņu portālā lakuga.lv un sociālajos tīklos. Diktātu organizē biedrība “LgSC”, Latgalīšu kulturys ziņu portals lakuga.lv un Latvijas Radio Latgales studija. Šī gada diktātā aktrise Inga Misāne-Grasberga lasīs fragmentu no Ilzes Spergas vēl nepublicētā stāsta “Seiki kūceni zīdēja”.
Arī nodokļu reformas ietekmētie grāmatu izdevēji, profesionālās organizācijas un publisko pasākumu rīkotāji var pieteikties atbalstam
Arī grāmatu izdevēji un profesionālās organizācijas, kā arī publisko pasākumu rīkotāji, kuri 2019., 2020. vai 2021. gadā notikušu pasākumu varēs apliecināt ar AKKA/LAA noslēgtu licences līguma kopiju par autoru darbu publisko izpildījumu, varēs pieteikties atbalstam saimnieciskās darbības veicējiem likumdošanas izmaiņu radītās ietekmes mazināšanai par radošo personu nodarbināšanu, informēja KM Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja Lita Kokale.
«Staro Rīga» gaismas objekti pārtop par pastaigu takām
Covid-19 pandēmijas dēļ jau otro gadu izpaliek novembrī ierastais un plašu apmeklētāju skaitu piesaistošais festivāls "Staro Rīga". Šogad gaismas objektus gan lemts izcelt ārpus noliktavām, kur tie līdz šim gaidīja festivāla atgriešanos. Iepriekšējos gados tapušie, taču neizstādītie darbi jau no 18. novembra iegūs jaunu veidolu un pārtaps par gaismas objektu pastaigu takām, kas būs skatāmas dažādas Rīgas apkaimēs.
Vai zini, kā atšķirt dialektu no izloksnes?
Latviešu valodā ir trīs dialekti – vidus, augšzemnieku un lībiskais. Dialekts ir teritoriāls valodas paveids, kuru veido radniecīgas izlokšņu grupas ar līdzīgām pārmaiņām skaņās, vārdu formās, teikumu uzbūvē un pašos vārdos. Arī izloksne ir teritoriālais valodas paveids, tomēr daudz mazākā apvidū. Latviešu valoda vēsturiski iedalīta 512 izloksnēs, tās sedz visu Latvijas teritoriju. Šīs izloksnes veidotas uz administratīvā iedalījuma pamata, kas bija spēkā pirms Otrā pasaules kara. 
Kultūra «zaļajā» režīmā – ko tas nozīmē kultūrvietām
No šīs nedēļas Latvijā atjaunota kultūrvietu darbība klātienē, kā arī iespēja līdz ārkārtējās situācijas beigām 2022. gada 11. janvārī organizēt un apmeklēt publiskus kultūras pasākumus zaļajā jeb epidemioloģiski drošajā režīmā. Ko tas reālajā dzīvē nozīmē valsts, pašvaldības un privātā sektora kultūras dzīves organizatoriem?
Kuldīgas muzeja krājumu papildina 146 arheoloģiskie atradumi
Kuldīgas novada muzeja krājums kļuvis par 146 arheoloģiskajiem atradumiem bagātāks. Vēsturiskie liecinieki nākuši no Kuldīgas Svētās Katrīnas baznīcas apkārtnes, kad tur notika arheoloģiskā uzraudzība ietves pārbūves laikā. Atrasti ne tikai priekšmeti no dažādiem gadsimtiem, bet atklātas arī liecības par dažādām reiz ap baznīcu bijušām būvkonstrukcijām.
Atsākoties muzeju darbam, biļetes aicina iegādāties lietotnē
50 Latvijas muzeji ieejas biļetes un pakalpojumus piedāvās iegādāties, izmantojot mobilo maksājumu lietotni "Mobilly". Lietotne ļaus nodrošināt bezkontakta maksājumus un paātrināt biļešu pārbaudes procesu, rūpējoties par epidemioloģiski drošu muzeja apmeklējumu. Tāpat jaunā iespēja turpmāk ļaus muzejiem pārdot biļetes 24 stundas diennaktī, tādējādi padarot tos pieejamākus apmeklētājiem, informēja Nacionālā mākslas muzeja pārstāvji.
Mēnesi Tartu notiks Latvijai veltīta kultūras programma
Atzīmējot Latvijas 103. dzimšanas dienu, mēneša garumā Tartu kultūras programmā "2+2 = Latvieši Tartu" pilsētas iedzīvotāji un viesi varēs iepazīt un baudīt mūziku, literatūru un kino no Latvijas. Izglītojošā, mākslas un kultūras pasākumu sērija aicinās meklēt līdzīgo un atšķirīgo starp Latviju un Igauniju, kā arī atklāt jauno un unikālo par kaimiņiem svētku gaisotnē, informēja Tartu Latviešu biedrības pārstāvji.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt