Kultūra / Kultūrtelpa
«Skolas soma» dažviet dubulto kultūras iestāžu slodzi; trūkst naudas papildu darbiniekiem
Simtgades programmas iniciatīvu „Latvijas skolas soma”, kuras mērķis ir ļaut ikvienam skolēnam vismaz reizi semestrī piedzīvot kādu kultūras pasākumu, kultūras dzīves rīkotāji vērtē ļoti atzinīgi. Taču praksē parādījušās arī pirmās problēmas – daļa kultūras iestāžu netiek galā ar strauji pieaugušo pieprasījumu un norāda, ka ar „Skolas somai” atvēlēto naudu jaunām programmām un papildu darbiniekiem nepietiek.
Mākslinieku honorārus par dalību valsts finansētos pasākumos nepublicēs
To mākslinieku honorāri, kuri piedalījušies valsts finansētos pasākumos, arī turpmāk nebūs publiski redzami. Pie tāda kopsaucēja pēc diskusijām otrdien, 4. decembrī, nonākuši Kultūras ministrijas (KM) un nozares pārstāvji. Ministrijā gan norāda, ka šādu informāciju institūcijā ir tiesības pieprasīt un tās vadītājam ir pienākums sniegt atbildi.
Pasniegs Autortiesību bezgalības balvas
Autortiesību un komunicēšanās konsultāciju aģentūra/Latvijas Autoru apvienība (AKKA/LAA) pirmdien jau 20. reizi 18 autoriem pasniegs „Autortiesību bezgalības balvas”.
Latviešu valodā izdota ietekmīgā 20. gadsimta domātāja  Valtera Benjamina «Maskavas dienasgrāmata» 
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs trešdien, 12. decembrī, plkst. 18.30 Alberta ielā 13 aicina uz vācu filozofa, esejista un literatūrkritiķa Valtera Benjamina grāmatas “Maskavas dienasgrāmata” tulkojuma latviešu valodā atklāšanu. Pasākumu ievadīs filozofa Jāņa Taurena priekšlasījums “Durch die hohle Gasse, glaube ich, muß er kommen jeb Neapoles-Berlīnes-Rīgas-Maskavas pasāžas”.
Radio «Naba» sāk 16. dzimšanas dienas  svinību maratonu
Jau šajā nedēļas nogalē, 1. decembrī, Latvijas Radio 6 – Latvijas Universitātes Radio “Naba” ar krāšņu un muzikālu tiešraides programmu atklās savas 16. dzimšanas dienas svinības. Svētku ēteru visas dienas garumā veidos jau par tradīciju kļuvušās dzīvās mūzikas sesijas Latvijas neatkarīgo mūziķu izpildījumā un sarunas ar dzimšanas dienas svinību viesiem.
Pēc filmas «Tēvs Nakts» Žaņa Lipkes memoriālā audzis apmeklētāju skaits
Pēc Dāvja Sīmaņa spēlfilmas „Tēvs Nakts” iznākšanas Žaņa Lipkes memoriālā būtiski audzis apmeklētāju skaits. Savu pirmizrādi filma par ebreju glābēju Žani Lipki piedzīvoja 25. oktobrī. Cilvēku interese par muzeju pieauga jau neilgi pirms filmas iznākšanas. Arī tagad cilvēki nāk gan pirms tās noskatīšanās, gan arī pēc tam – dodas uz memoriālu Rīgas Ķīpsalā meklēt atbildes uz saviem jautājumiem.
 
Izcilības balvai kultūrā šogad rekordliels pieteikumu skaits
Latvijas Mūzikas akadēmijā trešdien vakarā pasniegs Izcilības balvas kultūrā par starptautiskiem panākumiem un Latvijas vārda nešanu pasaulē pēdējo divu gadu laikā. Izcilības balvu kultūrā iedibināja 2014. gadā, un tās apmērs ir septiņi tūkstoši eiro.
Ar instalāciju «Atceros visu» noslēdzas «Punctum» festivāls
Māksliniecisku skatpunktu uz individuālās un kolektīvās atmiņas procesiem radījusi performanču māksliniece Anda Lāce. Instalācija “Atceros visu” veidota kā interaktīva “atmiņu siena” Tallinas ielas kvartāla “Tu jau zini Kur!” aptumšotajā zālē. To papildina arī mākslinieces performance un vairāku literātu lasīti atmiņu stāsti dzejā
Autortiesību bezgalības balvas saņems 18 autori, to vidū Varis Brasla, Ēriks Ešenvalds un Nora Ikstena
Šā gada 3. decembrī autoru biedrība AKKA/LAA jau 20. reizi pasniegs Autortiesību bezgalības balvas (ABB). Kopš 1999. gada šo balvu ik gadu saņem autori, kuru darbi iepriekšējā gadā izmantoti visvairāk un visdažādākajos veidos – publiski izpildīti, pārraidīti TV, radio, publicēti, reproducēti mehāniskajā ierakstā, kinofilmās, teātra izrādēs u.c. Kā informēja autoru biedrības AKKA/LAA pārstāvji, par 11 darbu plašu un daudzveidīgu izmantojumu Autortiesību bezgalības balvu 2018 saņems 18 autori.
Pulka ielas muzeju krātuves būvniecība sadārdzināsies par trīs miljoniem
Spāru svētkus piektdien, 23.novembrī, atzīmēs topošajam muzeju krātuvju kompleksam Rīgā, Pulka ielā, kurā nākotnē glabāsies vairāki miljoni priekšmetu no četriem muzejiem – Nacionālā mākslas muzeja, Vēstures muzeja, Rakstniecības un mūzikas muzeja un Kino muzeja krājuma, no kā liela daļa pašlaik glabājas nepiemērotos apstākļos.
Vācbaltu meitenes dienasgrāmatā bērna acīm fiksēts Latvijas valsts tapšanas laiks
Biedrība “Domus Rigensis” un mākslas vēsturnieks Ojārs Spārītis kā dāvinājumu saņēmuši vācbaltu meitenes Dagmāras Kopfštāles dienasgrāmatu, kurā bērna acīm fiksēts Latvijas valsts tapšanas laiks un Pirmais pasaules karš. Dienasgrāmatu ar domu, ka ieraksti palīdzēs izprast, kādi bijuši apstākļi, kuros tapa Latvijas valsts, dāvinājuši Dagmāras Kopfštāles mazbērni.
Vienotībā ir spēks! Kopīgā projektā «Malka» beidzot apvienojas visas trīs Latvijas radošās augstskolas
Pirmo reizi savas pastāvēšanas vēsturē visas trīs Latvijas radošās augstskolas – Latvijas Mākslas akadēmija (LMA), Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmija (JVLMA) un Latvijas Kultūras akadēmija (LKA) – īstenojušas kopīgu projektu, kas Latvijas valsts simtgadē rezultējies etīžu skatē "Malka". Novērtēt kopīgo veikumu varēs 21. novembrī plkst. 17.00 LKA teātra mājā "Zirgu pasts".
Koncertzālē «Lielais dzintars» apskatāma izstāde par plakātu mākslu
Koncertzālē „Lielais dzintars” šobrīd ir Plakātlaiks – tāds ir nosaukums jaunākajai izstādei, kas apskatāma Liepājas koncertzālē. Izstāde „Plakātlaiks. Kanons un individualitāte” runā par vienu no mākslas veidiem, kas spilgti izpaužas 20. Gs. 70.-80. gadu Latvijas mākslinieku daiļradē un ļauj viņiem runāt par politiski jūtīgiem tematiem, kurus izdodas paslēpt zem plakātmākslas.
Skolotājs Imants Frederiks Ozols: Tradīcija vainot visā skolas un skolotājus ir ieilgusi
Lai gan paredzams, ka jaunais – kompetencēs balstītais saturs – palīdzēs skolēniem apgūt jaunas zinības, to kritizē literatūras skolotāji. Iebildumus radījis arī priekšlikums literatūras stundas aizstāt ar jaunu priekšmetu “Drāma”. Rīgas Juglas vidusskolas skolotājs Imants Frederiks Ozols norāda – daudzus pārpratumus rada tieši ieilgusī tradīcija vainot visā skolas un skolotājus. 
Jaunākie
Populārākie
Interesanti