Dzīve & stils / Vēsture
Kā uzbūvēt valsti: Latvijas Konservatorijas tapšana
1919. gads bija laiks, kad savu valsti pēckara apstākļos pašiem bija jāsāk celt no nulles. Šajā gadā gadsimta jubileju atzīmē vairākas valsts iestādes, institūcijas un organizācijas. Šoreiz Latvijas Radio rubrikā “Kā uzbūvēt valsti?” par Latvijas konservatoriju stāsta Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas zinātniskās pētniecības centra pētniece Zane Prēdele.
#LV99plus: Ar baznīcas zvanu skaņām Rīga svin uzvaru
Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919.gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.
Berlīnes mūra krišana – iedvesmas un ticības avots Baltijai
9. novembris ir diena, kad sabruka Berlīnes mūris, iezīmējot Aukstā kara beigas un atnesot brīvības cerības tolaik komunistiskā bloka valstīm. Dažus mēnešus pirms tam bija noticis Baltijas ceļš un brīvības cīnītāji Vācijā un Baltijā iedvesmojās viens no otra.
Rūpes par nedziedināmi slimajiem Latvijas teritorijā. Vēsturisks skatījums
Rūpes par nedziedināmi slimiem un garīgi slimiem cilvēkiem izrādītas jau izsenis. Kādreiz tas bija vairāk garīdznieku un baznīcas kalpotāju uzdevums. Arī mūsdienu Indijā, kur mēdz uzliesmot dažādas lipīgas slimības, baznīcas kalpotāji ir tie, kas rūpējas, lai cilvēks nomirtu ar godu un cieņu.
Kā definēt varoni? Vēsturnieki pēta Lāčplēša kara ordeņa izcelsmi un kavalieru likteņus
Šomēnes aprit simt gadu kopš Latvijas armijas uzvaras pār Bermonta karaspēku Rīgā, kas izšķīra tolaik jaundibinātās Latvijas valsts likteni. Rakstnieks Kārlis Skalbe Brīvības cīņas esot salīdzinājis ar Lāčplēša cīņu pret Melno bruņinieku. Turklāt Rīgas kaujas Daugavas abos krastos šo simbolismu vēl pastiprināja. Pieminot Latvijas brīvības cīnītājus, 11. novembris kļuva par Lāčplēša dienu, un Satversmes sapulce dibināja Lāčplēša Kara ordeni.
Jaunākie
Interesanti