Panorāma

Eiropa veras vaļā

Panorāma

Krievijā aizliedz ar A. Navaļniju saistītās organizācijas

Jelgavā un Siguldā pārskaitīs balsis

Jelgavā un Siguldas novadā vēlēšanu rezultātiem pieskaitīs 21 neapzīmogoto aploksni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Jelgavā un Siguldas novadā vēlēšanu rezultātiem līdz nedēļas beigām jāpieskaita 21 neapzīmogotā aploksne, trešdien lēma Centrālā vēlēšanu komisija (CVK).

Jelgavā vēlēšanu iecirknī tika konstatētas 11, bet Siguldas novadā – 10 neapzīmogotas vēlēšanu aploksnes. Likums paredz, ka aploksnes bez attiecīgās vēlēšanu iecirkņa komisijas zīmoga  balsu skaitīšanas laikā ir uzskatāmas par nederīgām.

Jelgavā un Siguldas novadā vēlēšanu rezultātiem pieskaitīs 21 neapzīmogoto aploksni
00:00 / 01:34
Lejuplādēt

Jelgavas 203. vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāja Ilze Arbidāne uzsvēra, ka notikušais nav ļaunprātība. "Es personīgi šīs aploksnes apzīmogoju, un mana kļūda ir tā, ka neiedevu citam cilvēkam šīs aploksnes pārbaudīt, vai visas ir apzīmogotas. Darba apjoms un spriedze bija ļoti liela, un es palaidu to garām," viņa stāstīja.

Līdzīgi izteicās arī Siguldas 783. vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētājs Viesturs Razumovskis:

"Tā ir ne gluži mistika, bet man neizskaidrojams rezultāts. Apšaubu, ka vēlēšanās būtu notikusi iejaukšanās, jo Krimuldas tautas namā vēlētāji ir vietējie." 

CVK informēja, ka vēlēšanu kastēs atrasto, ar iecirkņa zīmogu apzīmogoto vēlēšanu aplokšņu skaits un neapzīmogoto aplokšņu skaits 203. vēlēšanu iecirknī un 783. vēlēšanu iecirknī ir vienāds ar vēlēšanu aplokšņu skaitu, kas izsniegtas vēlētājiem.

Izvērtējot situācijas apstākļus un uzklausot pašvaldību vēlēšanu komisiju un vēlēšanu iecirkņu komisiju skaidrojumus, CVK ieskatā nav saskatāma ļaunprātīga iecirkņa komisijas vai trešo personu rīcība saistībā ar neapzīmogotu aplokšņu izmantošanu iecirkņos. Līdz ar to, ievērojot līdzšinējo tiesu praksi, ja aplokšņu apzīmogošanā konstatēts vēlēšanu procedūras pārkāpums, neapzīmogotās aploksnes ir atveramas un to saturs pieskaitāms kopējam vēlēšanu rezultātam.

CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa Latvijas Radio raidījumā "Pēcpusdiena" norādīja, ka balsu pārskaitīšanu uzdots izdarīt līdz 13. jūnijam.

Pēc Bērziņas teiktā, vēl viens no argumentiem, kādēļ pieņemts lēmumus aploksnēs esošās balsis pieskaitīt esošajiem rezultātiem, ir –

pastāv matemātiska iespējamība, ka Jelgavā mainās sadalījums starp partijām un ka Siguldā mainās sadalījums starp kandidātiem.

Lai iekļūtu Jelgavas domē, Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP) pietrūkst sešu balsu. Tātad, ja no 11 aploksnēm vismaz sešās ir derīga balss par JKP, tad partijas kandidāts domē iekļūst. Savukārt, ja no 11 aploksnēm vismaz sešās ir derīga balss par "Saskaņu", ir izsvītrots pašreiz pēdējais ievēlētais un pluss pielikts pie pirmā neievēlētā partijas kandidāta, tad mainās ievēlēto deputātu secība Jelgavas pilsētas domē, paskaidroja CVK sekretārs Ritvars Eglājs.

Arī 10 neapzīmogotās aploksnes iecirknī Siguldas novadā var mainīt deputātu virknējumu. Krimuldas novada partijā starp pēdējo ievēlēto un pirmo neievēlēto deputāta kandidātu ir vienāds balsu skaits, kas nozīmē, ka mandātu dabū tas, kurš kandidātu sarakstā ir minēts pirmais. Eglājs skaidroja: ja neapzīmogotajās aploksnēs ir viena balss par konkrēto partiju, tas var mainīt ievēlēto kandidātu rindas. Tāpat iznākums var mainīties "Jaunajai Vienotībai", kurā starp pēdējo ievēlēto un pirmo neievēlēto kandidātu ir 17 balsu starpība. Eglājs paskaidroja – ja no 10 balsīm deviņās ir pluss ievilkts neievēlētajam kandidātam, bet izsvītrots ir pēdējais ievēlētais, tad mainās ievēlēto deputātu secība.

CVK lēmums nozīmē, ka ir atcelti iepriekš apstiprinātie vēlēšanu rezultāti Jelgavā un Siguldas novadā. Pēc balsu pieskaitīšanas atkārtoti lems par vēlēšanu rezultātu apstiprināšanu.

Salaspilī vēlēšanu iecirknī balsu skaitīšanas laikā ir konstatēts, ka derīgo vēlēšanu zīmju skaits par trīs zīmēm pārsniedz derīgo vēlēšanu aplokšņu skaitu, kurās ir tikai viena derīga zīme. Bērziņa pieļāva, ka tas noticis noguruma dēļ, pieskaitot no aploksnes izņemtas vairākas vēlēšanu zīmes derīgajām. Uz to norādīja arī Salaspils 767. vēlēšanu iecirkņa priekšsēdētāja Anna Bāle.

"Es to uzskatu par cilvēcisku kļūdu, jau naktī skaitot, ņemot ārā, kāds ir palaidis aploksni un ielaidis kopējā skaitā," sacīja Bāle.

Centrālā vēlēšanu komisija lēma, ka trīs balsis vēlēšanu rezultātu neietekmē, tādēļ Salaspils novadā tiek atstātas spēkā iecirkņa komisijas saskaitītās balsis.

Vienlaikus pēc vēlēšanām Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) pārbauda vismaz 40 iedzīvotāju sniegto informāciju par iespējamiem aģitācijas pārkāpumiem. 23 gadījumos iedzīvotāji ziņoja par deputātu kandidātu un partiju komunikāciju sociālajos tīklos.

"Svarīgi atgādināt, ka vēlēšanu dienā apmaksāta aģitācija sociālajos tīklos nedrīkstēja atrasties, taču deputātu kandidāti un ar partijām nesaistītas personas sociālajos tīklos drīkstēja publicēt neapmaksātu saturu. KNAB pēc iepazīšanās ar vēlēšanu dienā saņemto informāciju ir lēmis par trīs administratīvo pārkāpumu procesu sākšanu. Iespējamie pārkāpumi ir saistīti ar apmaksātu aģitāciju sociālajos tīklos un apmaksātu īsziņas formātā izplatītu aicinājumu vēlēt par konkrētu sarakstu. Vienlaikus KNAB vēl turpina izvērtēt vēlēšanu dienā iestādē saņemto informāciju," pastāstīja KNAB pārstāve Agita Antonāne.

Pēc vēlēšanām turpinās izmeklēšana par iespējamu balsu pirkšanu. Valsts policija ir nodevusi izskatīšanai Valsts drošības dienestam lietas par iespējamu balsu pirkšanu Aizkraukles, Jēkabpils un Olaines vēlēšanu apgabalos. Savukārt par līdzīgu epizodi Alūksnes novadā Valsts policija sadarbībā ar Valsts drošības dienestu turpina resorisko pārbaudi.

KONTEKSTS:

5. jūnijā notikušajās pašvaldību vēlēšanas, kurās vēlēja novadu reformā apvienoto novadu vadību, bijusi rekordzema aktivitāte.

Pašvaldību vēlēšanas šoreiz notika jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 43. Vēlēšanas gan notika 40 vēlēšanu apgabalos, jo netika vēlēti Rīgas domes deputāti, kā arī Satversmes tiesas sprieduma dēļ domnieki Varakļānu novadā un Rēzeknes novadā, kur vēlēšanas notiks 11. septembrī.

Centrālā vēlēšanu komisija vērtēja, ka 2021. gada pašvaldību vēlēšanas aizritējušas bez starpgadījumiem. Savukārt policija sākusi kriminālprocesu par iespējamu balsu pirkšanu Jēkabpilī. Trīs pašvaldību vēlēšanu iecirkņos Jelgavā, Siguldas un Salaspils novados CVK konstatēja problēmsituācijas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti