Sūdzībās par vēlēšanu rezultātiem norāda uz neatļautu aģitāciju un problēmām balsu saskaitīšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 11 mēnešiem.

Par aizvadīto pašvaldību vēlēšanu rezultātiem ir iesniegtas septiņas sūdzības, ko piektdien vētīs Centrālā vēlēšanu komisija. Vairāki četrās vietvarās neievēlētie deputāta amata kandidāti prasa pārskaitīt balsis un kandidātiem dotos plusiņus un svītrojumus, pieminēta arī neatļauta aģitācija un vēlētāju gribas ietekmēšana. 

Sūdzībās par vēlēšanu rezultātiem norāda uz neatļautu aģitāciju un problēmām balsu saskaitīšanā
00:00 / 03:51
Lejuplādēt

Sūdzības iesniegtas par pašvaldību vēlēšanu rezultātiem Jūrmalā, Krāslavas novadā, Olaines novadā un Saulkrastu novadā. Zaļo un Zemnieku savienības (ZZS) kandidātu sarakstā Jūrmalā pirmais neievēlētais kandidāts Romāns Mežeckis prasījis viņa klātbūtnē pārskaitīt ZZS kandidātu saņemtos plusiņus un svītrojumus. Viņu no pēdējā ievēlētā ZZS kandidāta šķir tikai trīs balsis. Mežeckis neatsaucās uz Latvijas Radio telefona zvanu, taču iesniegumā viņš pieminējis novērotāju ziņoto, ka atsevišķos iecirkņos neesot ieskaitītas visas "+" atzīmes.

Saulkrastu novada domē neievēlētajai "Jaunās Vienotības" deputāta amata kandidātei Izitai Kļaviņai līdz ievēlēšanai trūka ne vairāk par desmit balsīm. Viņa vēlas panākt balsu pārskaitīšanu visos četros Saulkrastu novada vēlēšanu iecirkņos. Kandidāte arī norādīja uz aizdomām par 32 nepieskaitītajām balsošanas zīmēm, jo vismaz desmit no tām varētu būt derīgas.

"Mums bija arī novērotāji trīs iecirkņos. Daļā no tiem varēja secināt, ka iecirkņu komisiju locekļi nepārzināja savus pienākumus. Jautājums ir tieši, kā tulkota vēlētāju griba saistībā par balsīm, kas atzītas par nederīgām. Saulkrastu iecirknī bijusi arī diezgan liela nekārtība, cilvēki varējuši staigāt šurpu turpu balsu skaitīšanas laikā. Zvejniekciemā, piemēram, mūsu novērotājs netika ārā no iecirkņa telpām, kamēr nebija saskaitīti visi plusiņi un svītrojumi par kandidātiem. Tas tātad bijis atkarīgs no konkrētā iecirkņa vadītāja," stāstīja Kļaviņa.

Saulkrastu novada pašvaldības vēlēšanu rezultātus pārskaitīt mudinājis arī Latvijas Zaļās partijas (LZP) kandidāts Bruno Veide, kura ievēlēšanai trūcis 15 balsu. Viņš piefiksējis, ka vēlēšanu rezultāti no Saulkrastu novada Centrālās vēlēšanu komisijas tīmekļvietnē ievietoti vienlaikus, lai arī rezultāti atsevišķos iecirkņos saskaitīti agrāk. Savukārt Olaines domes deputāts Oskars Galanders no ZZS pārmet pašvaldības vadībai administratīvo resursu izmantošanu priekšvēlēšanu aģitācijai.

"Ir bijusi balsu pirkšana un arī nelegāla aģitācija, izmantojot administratīvo resursu un apzinot visus Olaines novada iedzīvotājus ar izdevumiem, kas ir faktiski vienas partijas reklāma – labo darbu uzskaitījums tieši šajā periodā. Turklāt ļoti intensīvi, agresīvi, izplatot citādā formā. Parasti avīzes bija tikai abonentiem, bet šie izdevumi bija ielikti visās pastkastītēs," sacīja Galanders.

Trīs sūdzības ir par priekšvēlēšanu norisēm Krāslavas novadā. Jaunās konservatīvās partijas saraksta kandidāts Dmitrijs Zalbovičs lūdza atcelt pašvaldību vēlēšanu rezultātus, jo saskata vēlētāju gribas prettiesisku ietekmēšanu. Notikusi gan balsu pirkšana, gan ietekmēšana ar dažādiem draudiem par darba zaudēšanu, nenobalsojot par konkrētu sarakstu. Esot fiksēti arī priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumi. Latgales partijas saraksta kandidāts Aivars Plotka lūdzis pārskatīt visas vēlēšanu zīmes un pārliecināties, vai tās nav labotas vai mainītas. Līdzīgi novērojumi ir jaunajā domē neievēlētajam partijas "Par cilvēcīgu Latviju" kandidātam Raimondam Niperam.

"Mēs pa Krāslavu uzrunājām deputātu kandidātus. Vairāki bija jau pieteikušies, bet atteicās, jo pašvaldību kandidāti brauca personīgi pie katra un runāja. Tā bija liela ietekmēšana no pašvaldību puses. Pats galvenais, ka cilvēki redzēja, kāds resurss ieguldīts no pašvaldību darbinieku puses, lai mēs tur nepiedalītos, mūsu ietekme kļūtu mazāka. Līdz ar to vēlēšanās nebija ievērots vienlīdzības princips," stāstīja Nipers.

KONTEKSTS:

5. jūnijā notikušajās pašvaldību vēlēšanās, kurās vēlēja novadu reformā apvienoto novadu vadību, bijusi rekordzema aktivitāteKopumā valstī plašo pārstāvniecību saglabājušas Zaļo un zemnieku savienību (ZZS) veidojošās partijas, Latvijas Reģionu apvienība, ar vairāku zināmu līderu piesaisti labus panākumus guvusi partija "Latvijas attīstībai".

Pašvaldību vēlēšanas šoreiz notika jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 43. Vēlēšanas gan notika 40 vēlēšanu apgabalos, jo netika vēlēti Rīgas domes deputāti, kā arī Satversmes tiesas sprieduma dēļ domnieki Varakļānu novadā un Rēzeknes novadā, kur vēlēšanas notiks 11. septembrī.

Centrālā vēlēšanu komisija vērtēja, ka 2021. gada pašvaldību vēlēšanas aizritējušas bez starpgadījumiem. Savukārt policija sākusi kriminālprocesu par iespējamu balsu pirkšanu Jēkabpilī un pārbauda vēlētāju iespējamo ietekmēšanu Jaunalūksnes pagastā. Savukārt Jelgavā un Siguldas novadā nolemts vēlēšanu rezultātiem pieskaitīt 21 neapzīmogoto aploksni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti