100 g kultūras
 
Filmas «Melnais KKKlanmens» recenzija: Tā nav komēdija
Režisora Spaika Lī filmas “Melnais KKKlanmens” (“BlacKkKlansman”) sižets balstīts izbijušā policista Rona Stalvorta 2014.gadā klajā nākušajos memuāros. Viņš ne tikai pagājušā gadsimta 70. gados kļuvis par pirmo melnādaino policistu Koloradospringsas policijas departamentā, bet jau pašā savas karjeras sākumā paveicis prātam neiedomājamo – iefiltrējies Kukluksklana biedru rindās.
Šimkus radošais rudens: nominācija «Lielajam Kristapam», ieraksti un koncerttūre Latvijā
26.oktobrī Rīgas starptautiskā kinofestivāla ietvaros tiks izrādīta lietuviešu režisores Giedres Beinoriūtes spēlfilma "Elpa marmorā". Tās oriģinālmūzika, ko rakstījis Vestards Šimkus, nupat izvirzīta "Lielajam Kristapam". Uz filmas seansu viņš pats gan nebūs, jo tieši no 26.oktobra kopā ar Liepājas Simfonisko orķestri sāks koncerttūri Latvijā. "Latvijas tūre nav nekāds joks, ja pats dzīvo Kurzemes stūrītī," saka Šimkus, kurš nesen ieskaņojis arī albumu ar mūsdienu amerikāņu komponistu mūziku.
VIDEO: Kā top slavenie Siguldas spieķīši?
Paplašinot tūrisma iespējas Siguldā, pie Siguldas pils izvietotas vairākas amatnieku darbnīcas. Tajās tūristiem tiek dota iespēja izgatavot rotaslietas, māla traukus un pat slavenos Siguldas spieķīšus.
Dairas Āboliņas Rīga IFF filmu izlase
Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF) šogad notiek līdz 31.oktobrim, un, lai plašajā filmu piedāvājumā būtu vieglāk atrast tieši savējo, LSM.lv piedāvā kinokritiķes Dairas Āboliņas filmu izlasi. 
Sīmanis: Žanis Lipke ir piemērs, kā nepalikt malā netaisnības brīdī
Žanis Lipke ienīda varas uzliktos ierobežojumus un nereti izvēlējās stāvēt likuma otrā pusē, ja uzskatīja likumu par nepareizu. Un tieši tas ļāva viņam uzņemties risku, kādu vācu okupācijas laikā uzņēmās retais – slēpt ebrejus un izglābt dzīvību vairāk nekā 50 cilvēkiem. Žaņa Lipkes personību savā jaunajā spēlfilmā “Tēvs Nakts” portretējis režisors Dāvis Sīmanis.
«Valsts pirmā flīģeļa stāsts» - par Baumaņu Kārli un himnu
Latgales vēstniecībā ''Gors'' apskatāma Rakstniecības un mūzikas muzeja izstāde “Valsts pirmā flīģeļa stāsts”. Izstādē iespēja iepazīties ar Blaumaņu Kārļa flīģeli, pie kura komponēta Latvijas valsts himna, kā arī iepazīties ar dziesmas “Dievs, svētī Latviju!” tapšanu un ceļu līdz valsts himnas statusa iegūšanai, un himnas nozīmi dažādos laikos kā latviešu valsts gara simbolam, stiprinot sabiedrību.
Mūzikas namā «Daile» izrāda jauniestudējumu «Karš vēl nav sācies»
Vakar mūzikas nams “Daile” pulcēja skatītājus uz krievu dramaturga Mihaila Durņenkova lugas “Karš vēl nav sācies” jauniestudējumu. Tā ir izrāde par mums, par mūsu laiku, par to, kā dzīvojam un vai spējam rast risinājumus un atbildes samilzušām problēmām, pirms vēl mūsu starpā nav sācies karš.
Izstāžu izlase oktobrim: Mākslas dažādība Vecrīgā
Oktobrī vizuālās mākslas notikumu pasauli papildinājušas dažādas izstādes. Par centrālo vietu izvēloties galvaspilsētas sirdi Vecrīgu un tās tuvumu, var akcentēt dažādus mākslas veidus – glezniecību, keramiku, laikmetīgās rotas un Latvijas monētas, kas iekļautas Kultūras kanonā un veltītas izcilām kultūras personībām.
VIDEO: Sarunas uz melnā paklāja: Riga IFF atklāšana
Rīgas Starptautiskais kino festivāls (Riga IFF) atklāšanas vakars notiek 18. oktobrī pulksten 19.00 kinoteātra "Splendid Palace" Lielajā zālē. LSM.lv tiešraidi vada LTV “Kultūras ziņu” žurnāliste Zane Brikmane. Sarunās – par to, ko profesionāļi un apmeklētāji sagaida no festivāla, par dažiem festivāla īpašajiem notikumiem un daudz ko citu.
Sāk nojaukt veco Dziesmu svētku estrādi
Rīgā sākusies vecās Dziesmu svētku estrādes nojaukšana. 1955.gadā celto Mežaparka Lielās estrādes konstrukciju plānots pilnībā nojaukt tuvākajos divos mēnešos.
Latvijas Banka izlaiž «Ģerboņu monētu»
Otrdien, 23. oktobrī, Latvijas Banka izlaidīs Latvijas valsts 100 gadu jubilejai veltītu sudraba kolekcijas monētu "Ģerboņu monēta". Monēta plašākai sabiedrībai tiks prezentēta pasākumā Rīgas pils Ģerboņu zālē 22. oktobrī, klātesot Latvijas Valsts prezidentam Raimondam Vējonim.
Ņujorkā notiks pirmais Baltijas filmu festivāls
Ceturtdien, 18. oktobrī, Ņujorkā sākas pirmais Baltijas filmu festivāls – trīs Baltijas valstu diplomātu un kino institūciju sadarbības projekts, kura mērķis ir popularizēt Latvijas, Lietuvas un Igaunijas filmas Amerikas Savienotajās Valstīs, atzīmējot Baltijas valstu simtgadi. Šajā pašā dienā sākas arī Baltijas filmu dienas Oslo, Norvēģijā.
Koncertcikla «Dzimuši Latvijā» ietvaros uzstāsies pianists Jefims Bronfmans
Atzīmējot Latvijas valsts simtgadi, koncertcikla “Dzimuši Latvijā” ietvaros 8. novembrī uz Latvijas Nacionālās operas un baleta skatuves satiksies mūsdienu spožais pianists Jefims Bronfmans un viens no trim pasaules labākajiem orķestriem - Amsterdamas Karaliskais “Concertgebouw” orķestris. Kopā ar izcilo orķestri uzstāsies arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas simfoniskais orķestris, diriģents Filips Herevēge.
Pa straumei: Recenzija par Riga IFF  programmā iekļauto filmu «Pasaules sirds»
Filmas “Pasaules sirds” (“Сердце мира”, 2018) scenāriju tās režisore Natālija Meščaņinova rakstījusi sadarbībā ar režisoru Borisu Hļebņikovu, un šis tandēms jau atkārtoti sevi pierāda kā vitālu un asredzīgu cilvēka iedabas pazinēju, skatītājam liekot uzdot jautājumus par brīvo gribu, izvēļu sekām un ļaušanos dzīves straumei.
Koris «Balsis» ar performanci uzstāsies tēlnieces Lienes Mackus izstādē
Jauniešu korim “Balsis” oktobra pasākumu kalendārā bijusi gan viesošanās Krievijā, gan vairāki koncerti Latvijā paredzēti turpmākajās dienās – viens no tiem notiks Latvijas Universitātes Lielajā aulā, bet pēc tam koris improvizēs Lienes Mackus skulptūru izstādē Dzintaru koncertzālē .
Nacionālās enciklopēdijas redaktors: Redakcijā neiztika arī bez skaļiem strīdiem
Ceturtdien, 18. oktobrī, Latvijas Nacionālajā bibliotēkā (LNB) notiks Nacionālās enciklopēdijas drukātā sējuma “Latvija” atvēršanas pasākums. Šis nelielās tirāžas īpašais sējums ir liecība par laikmetu, un tā veidošanas laikā neiztika bez skaļiem strīdiem, intervijā Latvijas Radio atklāja Nacionālās enciklopēdijas galvenais redaktors Dr.hist. Valters Ščerbinskis.
Igauņu un latviešu teātra mākslinieki satiekas skaudrā pretstatu izrādē «Kabarē Sibīrija»
“Kabarē” un “Sibīrija” pirmajā mirklī varētu šķist absurds vārdu savienojums, īpaši, ja runa ir par 1941.gada deportācijām. Taču tieši šajā absurdā nonāk divi Tallinas kabarē mākslinieki, kurus uz Sibīriju aizved tieši no skatuves. Tas ir stāsts par patveršanos mākslā, lai izdzīvotu. Iestudējumu “Kabarē Sibīrija” veidojis latviešu dramaturgs un režisors Lauris Gundars kopā ar igauņu aktieriem Haidi Manamē (Haide Mannamae) un Tomasu Trosu (Toomas Tross).
Galerijas