100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Gunda Vaivode
Iekšupvērstās mūzikas festivāls „AD LUCEM” nu jau ir neatņemama vasaras mūzikas daļa. 26.jūnija vakars Pēterbaznīcā būs savdabīga meditācija ar īpašu skanējumu, jo līdzās klasiskajam čellam un Baha svītām skanēs Krētas lira, kurai grieķis Jorgs Kaludis piedarinājis ceturto stīgu – tā, lai basi sulīgāki. Būs paša mūziķa rakstītas kompozīcijas, improvizācijas un gaisotne, ko rada atnācēji, kas ļaujas.
Sarunu festivāls LAMPA, kas ik gadu notiek Cēsu pils parkā, ir uzbriedis līdz 350 pasākumiem. Lai arī tas izvērsts divās dienās (28. un 29. jūnijā), visu neiespēt. Tālab ieteicams izpētīt plānu un izveidot savējo. Bet var rīkoties spontāni un klīst no vienas skatuves līdz otrai, no teltīm līdz kuģītim, uz kura darbosies Latvijas Radio komandas. Šī gada epicentrā būs Drosme, tāpēc par drosmīgu un objektīvu kritiku subjektīvai mākslai diskutēs Signe Lagzdiņa un Dāvis Eņģelis, būs arī politiķu cepiens, ekonomikas un sociālās tēmas.
Ja kāds vēl nav bijis mājīgajā Kampenhauzenu dzimtas namā un parkā - Ungurmuižā, tad 29.jūnijs ir īstā diena, kad to piepildīt. Jau 15. gadu tur notiks mazie operas svētki. Pianistes Ilzes Ozoliņas pavadījumā dziedās soprāni Laura Leivāne, Evita Zālīte, mecosoprāns Ilona Bagele, tenors Mihails Čuļpajevs un baritons Rihards Millers. Arī franču soprānu Perīnu Madefu (Jāņa Apeiņa dzīvesbiedri) varam uzskatīt par mūsējo. Pēc Mocarta populārajām ārijām un duetiem skanēs amerikāņu mūziklu melodijas, ko radījuši leģendārie meistari Gēršvins, Bernsteins un Rodžerss.
Franču rakstnieka, režisora un grafiķa Žana Kokto līdz šim neeksponētu grafiku izstāde Liepājas muzejā. Darbi ir no Kesauri ģimenes kolekcijas, tie veltīti Kokto draugam Pablo Pikaso un radīti PP iecienītajā tehnikā – vienkāršas, nepārtrauktas līnijas, kas attēlu veido ar kontūru palīdzību. Draudzības ar izcilām personībām – Stravinski, Satī, Šanelu, Marē un daudzām citām – krāšņojušas Kokto radošo dzīvi un dāvājušas savstarpējus nospiedumus. Viņš būtu brīnišķīgs diskusiju festivāla LAMPA dalībnieks.

 
Grosvaldi#1919. Latviju sadala daļās, un Meierovics pateicīgs amerikāņiem par atbalstu Baltijai
Jūnija otrā puse iesākas ar Eces (Veras Bērziņas) atgriešanos. Viņa tika iepazīta caur vēstulēm no Londonas uz Parīzi Oļģerdam Grosvaldam, taču tagad viņa kādu laiku jau ir Parīzē un šoreiz raksta otrajam brālim - kāju ārstējošajam Džo... Oļģerds (atšķirībā no Eces) Parīzē nejūtas noguris, bet gan enerģijas pilns, strādā plecu pie pleca ar Meierovicu, tiekas ar rietumvalstu pārstāvjiem, dodas ar amerikāņiem uz “lenču". Tiek pārrunāti visdažādākie politiskie jautājumi, īpaši par situāciju Latvijā. Margarētas dienasgrāmatas lapas ir klasiski lakoniskas, taču emociju piesātinātas.
Ar 4000 km garu lāpas ceļojumu aizsākas Igaunijas dziesmu svētku 150. gadadiena
Dziesmu un deju svētki ir iespēja vienot mūsu sašķelto sabiedrību – tā saka svētku rīkotāji Igaunijā, kur Dziesmu svētku 150. gadadienu atzīmē jau šogad, četrus gadus agrāk nekā Latvijā. Tieši pirms Jāņiem ar lielu vērienu dziesmu svētkus ieskandināja to dzimšanas vietā – Igaunijas izglītības šūpulī Tartu.
Grāmatā apkopotas dramaturga Harija Gulbja lugas
Apgāds “Mansards” turpina Harija Gulbja darbu izdošanu, laižot klajā Rakstu 2. sējumu, kurā apkopotas dramaturga 20. gadsimta 70.–90. gados rakstītās lugas. Rakstu sastādītāja ir Latvijas Universitātes profesore, Dr. philol. Ieva Kalniņa, informē apgāds "Mansards". 
Joki, dziesmas un danči - jaunā vasaras koncertuzvedumā
Lai arī Jāņi nule kā aizvadīti, gada skaistākās vasaras pilnbrieda naktis tikai pieņemas spēkā. Svinot šo laiku ar dziesmām, temperamentīgiem dančiem un draiskiem jokiem, šo sestdien, 29. jūnijā, vakarā Tukuma estrādē pie skatītājiem dodas jaunais koncertuzvedums "Nerātnā vasaras nakts", informē "Producentu grupa 7".
Raiņa un Aspazijas muzejā atklās izstādi «Aspazija. Vētra»
5. jūlijā plkst. 17 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā (Jāņa Pliekšāna iela 5/7, Jūrmalā) tiks atklāta izstāde "Aspazija. Vētra", kura vēstīs par Aspazijas personības un daiļrades "vētrainajām šķautnēm", uz cilvēktiesībām orientēto ideju novitāti un šo ideju pārmantojamību un aktualitāti mūsdienās, informē Memoriālo muzeju apvienība.
Vīrieša vērtējums par feminisma izstādi «Euro Femmes»
Viena no apspriestākajām šā brīža mākslas izstādēm Rīgā ir izstāžu zālē skatāmā feminisma mākslinieču izstāde "Euro Femmes". Piedāvājam iepazīties ar vīrieša - izstādes apmeklētāja Kaspars Daugaļa - viedokli. 
Rīgā līgoja cilvēki no visas pasaules
Bez lietus, skaļi un skanīgi visā Latvijā aizvadīta Līgo nakts. Un tas, kā svinam vasaras saulgriežus Rīgā, nu ir zināms visā pasaulē – no Krievijas līdz Šrilankai, no Zviedrijas līdz Vjetnamai. Tik plaši bija pārstāvētas pasaules valstis krastmalā, kur tūkstošiem tūristu svinēja Līgo svētkus kopā ar rīdziniekiem.
FOTO: Rīgā krastmalā un Dzegužkalnā pulcējās desmiti tūkstošu līgotāju
Līgo svinības Rīgā apmeklēja vairāki desmiti tūkstošu rīdzinieku, pilsētas viesu, kā arī ārvalstu tūristu, kas piedalījās pasākumā „Līgosim krastmalā! Pirms simt gadiem Daugavmalā...” un lustējās tradicionālo Jāņu svinībās Dzegužkalnā. Svinētāju vidū bija īpaši daudz ārzemnieku, informēja Rīgas domē.
Aizvadītā teātra sezona: interese par Latvijas vēsturi un atgriešanās pie pasaules klasikas
Normāls radošā procesa gads, kurā vidusmērs mijās ar spilgtiem akcentiem, bet žilbinošu pārsteigumu nebija – tā „Spēlmaņu nakts” žūrijas pārstāvji rezumē aizvadīto teātra sezonu. Tēmu ziņā tajā dominēja interese par Latvijas vēsturi, kā arī notika atgriešanās pie pasaules klasikas. Līdzās citiem teātriem pēc ilgāka pārtraukuma priecēja arī Dailes teātris, kā arī jaunu, neatkarīgu teātru piepulcēšanās spēlmaņu saimei.
Krāslavas novada zāļu sievas piekopj senču tradīcijas un steidzas vākt jāņuzāles
Augu dziednieciskais spēks cilvēkiem ir zināms kopš senlaikiem. Saskaņā ar latviešu ticējumiem zālēs, kuras zied pirms saulgriežiem, ir sakrājusies visa dabas enerģija, tāpēc jāņuzāles tika rūpīgi vāktas un glabātas. Krāslavas novada zāļu sievas joprojām piekopj savu senču tradīcijas un, ticot dabas ārstnieciskām spēkam, steidzas savākt jāņuzāles.
Laidzē Līgo svētkos īpaša izrāde - spēlē vietējie politiķi, vietējie uzņēmēji un entuziasti
Kad pirms 16 gadiem Talsu novada Laidzes pagasta kultūras ļaudis negribēja pavadīt vasaras saulgriežus, uzstājoties publikai, toreizējais pagasta priekšsēdētājs izdomāja savdabīgu vienošanos: ja Līgo svētkos uz skatuves teātri spēlēs deputāti, citos pasākumos amatierkolektīvi atteikt nevarēs. Varas mainījušās, bet solījums darbojas joprojām, un šogad Laidzei līgošana sākās ar “Limuzīnu Jāņu nakts krāsā”.
Rīdzinieki gatavojas Līgo vakaram – tirgū sagādā ziedus un sieru
Svētdienas, 23.jūnija, vakarā Latvijā svin Līgo svētkus. Tradicionāli Jāņu nakti pieņemts pavadīt ar dziesmām, un dejām, pīt ziedu vainagu un dedzināt ugunskuru. Jau no paša rīta rīdzinieki steidzās uz Centrāltirgu, lai atrastu smaržīgākos pļavu ziedus un gardāko Jāņu sieru.
Kā pašam gribas, tā jālīgo! «Skandi» zina, kā svinēt savus Jāņus
Gaidot Līgovakaru, postfolkoras grupas "Skandi" dziedātājas un multtinstrumentālistes Zane Leimane un Baiba Ērgle ikvienam līgotājam novēl atrast savu Jāņu sajūtu, nevis skriet pakaļ tam, ko saka viens vai otrs. Arī ziedus vainagā vajag iepīt tādus, kādi šķiet tuvākie. Īsi sakot – kā pašam gribas, tā arī jālīgo!
«Ar beigtu autoru ir vieglāk strādāt!» jeb Akmentiņš sācis grāmatu par Ezeriņu
Rakstnieks Jānis Ezeriņš nebija pirmā persona "galmā". Viņš koncentrējās uz to, lai aiz teksta veidošanas skaistuma nezūd pašu vārdu būtība, intervijā LR3 "Klasika" stāsta dzejnieks Andris Akmentiņš, kurš ķēries pie grāmatas par Ezeriņu. Sarunā viņš stāsta par grāmatas tapšanu un atzīst, ka "ar beigtu autoru ir vieglāk strādāt".
Galerijas