100 g kultūras
 
«Teātris ir visur Kuldīgā!» – aizvadīts piektais skatuves mākslas festivāls
“Tie ir svētki dvēselei, lai cilvēki atpūšas un bauda.” Tā par piekto skatuves mākslas festivālu “Teātris ir visur Kuldīgā” saka tā organizatori. Lai arī šaurākā lokā un bez ārzemju viesiem, jubilejas pasākums no 25. līdz 27. septembrim priecēja daudzus kuldīdzniekus un attaisnoja savu nosaukumu – “Teātris ir visur”! 
Kāpēc mums jāmīl Rainis?
“Dzejnieks – nemiera cēlējs un “pasaulsmīklu” minētājs,” par viņu saka literatūrzinātniece Gundega Grīnuma. Rainis. Dzejnieks, dramaturgs, tulkotājs, laikraksta “Dienas Lapa” vadītājs, Dailes teātra līdzdibinātājs, Nacionālā teātra direktors un izglītības ministrs. Tomēr Raiņa ambīcijas bija vēl lielākas.
Latviešu literārā jaunrade Īrijā atplaukst ar jaunu sparu
Šomēnes trešo gadskārtu atzīmē Īrijas latviešu autoru klubs „Baltie vārti“. Tā kontā jau ir kopkrājums “Ieelpot”, tikšanās ar Īrijas Rakstnieku savienību, daudzi dzejas lasījumi, tikšanās ar autoriem un citi pasākumi. Kluba mērķis ir gan veicināt literāro jaunradi ārzemēs dzīvojošo latviešu vidū, gan arī popularizēt latviešu literatūru Īrijā. Vairākām latviešu autorēm tieši šī senā feju un burvestību zeme bijusi vieta, kur atplaukt talantam un rast jaunu iedvesmu.
Kāpēc ļaujam citu aizspriedumiem vadīt savu dzīvi? Melodrāma «XXL» Daugavpilī
Daugavpils teātrī tapis jauns iestudējums – melodrāma “XXL”. Izrādes pamatā ir amerikāņu dramaturga Nīla Labuta luga “Resnā cūka”, kuru Daugavpils teātrī iestudējis režisors Dž. Dž. Džilindžers. Tā vēsta par sabiedrībā kutelīgu lietu, kas skar ķermeņa izmēru un ar to saistītajām problēmām, sabiedrības aizspriedumiem un sava viedokļa aizstāvēšanas spēju stereotipiem valdošajā pasaulē.
Mākslinieks Kaspars Lielgalvis: Nomadiskais klejotājs, kurš pamestās ēkās iedveš laikmetīgās mākslas dvašu
Mākslinieks, radošo kvartālu kurators Kaspars Lielgalvis pēdējos trīs gadus piezemējies 6000 kvadrātmetru (m2) plašajā Tallinas ielas kvartālā, kur savulaik bija Sanitārā transporta autobāzes teritorija. Šajos trīs gados Tallinas ielas kvartāls no pamesta nostūra Miera ielas galā ieguvis savu identitāti un kļuvis par iecienītu pilsētnieku un arī ārvalstu viesu kultūras baudīšanas un satikšanās pieturvietu.
Talants un totalitārisms. Egona Līva dzīve, laiks un piemiņa
Pazīstams rakstnieks un populāru filmu scenāriju autors, bet – “Valsts prēmiju bijušajam leģionāram nedot!” Jā, leģionārs, turklāt vēl “sēdējis” nometnē, bet – Padomju Latvijas kompartijas galvenās avīzes “Cīņa” speciālkorespondents. Rakstījis dienasgrāmatu, ļoti personīgu un atklātu, lai gan zinājis, ka tolaik tā netiks publicēta. Tie visi ir Egona Līva biogrāfijas fakti. 18. septembrī Liepājā jau desmito reizi tika paziņoti Egona Līva piemiņas balvas “Krasta ļaudis” laureāti.
No Latvijas uz Losandželosu. Dziesmu tilts «Radio Naba» mūzikas jaunumu topā
Šīs nedēļas “Radio Naba” mūzikas TOP jaunumos – Doktors Irmgards Klisickis veltī skaņdarbu Monikai no Melno suņu planētas, Kārlis Kazāks un Kaspars Tobis turpina saspēli dziesmā “Pārziemošu”, paradigmas maiņu piedzīvo muzikālais projekts “Paradigma”, Losandželosas apvienība “Health” jaunākajā singlā atgriezušies pie daudz melodiskāka un nolemtāka skanējuma, bet Losandželosā bāzētā dueta Johnathan/Christian singls “Everyday It Rains” iegūst jaunu nozīmi pasaules un ASV aktuālo notikumu kontekstā.
Mentālais attēls. Intervija ar somu mākslinieku Tuomo Rainio
“Ja mēs skatāmies uz ainavu, tas vienmēr ir konkrētās kultūras idejās balstīts process. Viens no mākslas uzdevumiem ir attīstīt šīs domas, idejas – iekšējās pasaules attēlus, kurus cilvēki pēc tam varētu pielietot, skatoties realitāti vai attēlu,” saka somu mākslinieks Tuomo Rainio.
Naudas maks pret pistoli. Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvojis «Oligarhs»
Latvijas Nacionālajā teātrī pirmizrādi piedzīvojis satīrisks iestudējums par aizspriedumiem, ideāliem un centieniem tos īstenot. Tā darbība risinās liftā, kur satiekas vienkāršs strādniekpuika un ietekmīgs uzņēmējs. Abiem atrodas iemesli vienam otru ienīst un arī apbrīnot. Viencēliens “Oligarhs” Toma Treiņa režijā ir par šo satikšanos.
Grāmata «Artūra Skrastiņa Spogulija» – ne gluži piedzīvojumu romāns par aktieri
Dailes teātra simtās jubilejas gadā klajā nākusi teātra kritiķes Līvijas Dūmiņas grāmata par vienu no šī teātra vadošajiem aktieriem Artūru Skrastiņu. Viņš uz Dailes teātra skatuves spēlē jau 25 gadus, un grāmata “Artūra Skrastiņa Spogulija” atklāj aktiera ceļu līdz tai. Tāpat grāmatas lappusēs sastopami tie cilvēki, kuriem bijusi nozīmīga loma aktiera profesionālajā un arī privātajā dzīvē.
Dzejnieces Ritas Gāles 95. jubilejā klajā nāk kopotu rakstu krājums «Saule pusdienā»
Sagaidot dzejnieces Ritas Gāles 95. dzimšanas dienu, izdevniecība “Pētergailis” laiž klajā grāmatu “Saule pusdienā”, kurā ir apkopoti visi līdz šim izdotie Ritas Gāles dzejas krājumi – “Kas lietu sauks” (1965), “Atkala” (1977), “Atšķirtā” (1990), “Pirms Saulgriežiem” (2005), kā arī recenzijas, apceres par krājumiem, intervijas, sarunas, pašas dzejnieces dienasgrāmata un bagāts fotomateriāls, informēja izdevniecībā.
Galerijas