100 g kultūras

 
Itālijā atrasta nozagtā Klimta glezna
Itālijas pilsētā Pjačencā atrasta nozagtā austriešu gleznotāja Gustava Klimta glezna - “Sievietes portrets”. Tā atradās slēptuvē ēkā, kur tika pastrādāts noziegums.  
Operas zvaigzne Marina Rebeka: Operas direktors nevar reizē strādāt kā dziedātājs
Latvijas Nacionālās operas un baleta valdes jaunais priekšsēdētājs Egils Siliņš vairākiem darbiniekiem ir uzteicis pilna laika darba līgumus, tai skaitā arī vecākajai mākslinieciskā darba koordinatorei Ilzei Sprancmanei, kuras pienākumu lokā bija arī viesmākslinieku piesaiste. Lēmums izsaucis rezonansi sociālajos tīklos, uz to asi reaģējusi arī pasaulslavenā operdziedātāja Marina Rebeka. LTV raidījumā “Kultūrdeva” Marina Rebeka stāsta, ka ar skepsi raugās uz Siliņa vadību, ņemot vērā jau notikušās perturbācijas.
Detektīvseriāla «Midsomeras slepkavības» jaunākā sezona dodas pie skatītājiem
Skatītāju iecienītais britu detektīvseriāls “Midsomeras slepkavības” atgriežas pie skatītājiem ar jaunāko – 21. sezonu. Latvijas Televīzijas skatītāji inspektora Bārnabija un viņa kolēģu piedzīvojumiem Dienvidanglijas ne pārāk drošajā apgabalā varēs sekot līdzi jau no 15. decembra – divas nedēļas pēc jaunās sezonas pasaules pirmizrādes.
Marija Naumova radījusi dziesmu «Gavilējiet zvaigznes» ar Nika Matvejeva mūziku
Marija Naumova ar Kristapu Grasi radījuši dziesmu “Gavilējiet zvaigznes”, kam pamatā Nika Matvejeva radīta mūzika un Marata Samauska vārdi. Māksliniece aicina uz koncertprogrammu, kuru caurvij Ziemassvētku un mammas tēmas. Kā LTV raidījumā "Rīta Panorāma" stāsta Naumova – programma tapusi, atzīmējot viņas mammas jubileju.
Izziņoti pirmie Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāles dalībnieki
Iedvesmojoties no Māras Zālītes dzejas krājuma nosaukuma, Rīgas Starptautiskā laikmetīgās mākslas biennāles (RIBOCA) kuratores Rebekas Lamaršas-Vadelas (Rebecca Lamarche-Vadel) veidotajai izstādei dots nosaukums “viss reizē zied” ("and suddenly it all blossoms"), un tā notiks Rīgā no 2020. gada 16. maija līdz 11. oktobrim, medijus informē organizatori.
«Fonds Līdzskaņa» aicina sadzirdēt vienam otru ar dziesmu «Ieklausies»
Dziesmas “Ieklausies” autori ir Atis Zviedris, Kārlis Auzāns, Jānis Miltiņš un Anete Zviedre. Tā tapusi trešajā “Fonda Līdzskaņa” sociāli radošajā nometnē īpašos apstākļos – teju 90% dziesmas ir ierakstīta pļavā. Dziesmas melodiju papildina unikāls skanējums – tradicionālais zviedru mūzikas instruments nikelharpa (nyckelharpa), medijus informē fonda pārstāvji.
Kritiķi: šis gads iezīmējis lielas pārmaiņas Latvijas teātros
Gada nogalē ierakstu sērijā "Cilvēks ziņu virsrakstos" tradicionāli atskatāmies uz spilgtiem notikumiem un būtiskiem pavērsieniem Latvijas sabiedriski politiskajā ainavā, un tādu šogad netrūka arī kultūras laukā. Viens no tiem publiskajā telpā tika apspriests īpaši kaismīgi, un tā bija Dailes teātra aktieru nostāšanās pret ilggadējo māksliniecisko vadītāju Dž.Dž.Džilindžeru un tam sekojošā Džilindžera un direktora Andra Vītola aiziešana no amata. Taču tās nebūt nav vienīgās pārmaiņas, kas sašūpojušas Latvijas teātru vidi. 
Atklās fotomeistara Viļa Rīdzenieka izstādi «Sejas un stihijas»
Vilis Rīdzenieks visplašāk pazīstams kā Latvijas Republikas proklamēšanas akta dokumentētājs, bet daudz mazāk zināms viņa pārējais fotogrāfa veikums, kas ir ļoti bagātīgs un interesants. Ilgus gadus to izstādīt apgrūtina sarežģījumi ar autortiesībām.
Iznākusi unikāla kolektīvā monogrāfija «Latvija: Kultūru migrācija»
Pie lasītājiem dodas unikāls kolektīvs darbs – astoņsimt lappušu bieza grāmata “Latvija: Kultūru migrācija”, kuras tapšanā iesaistītas četras Latvijas Universitātes (LU) zinātniskās institūcijas un vairāk nekā 25 pētnieki no visdažādākajām humanitārajām jomām – sākot no vēstures, filozofijas un literatūras, līdz reliģijai un mākslas vēsturei.
Rīgā pasaules pirmizrādi piedzīvos izrāde uz ledus «Īstais Riekstkodis»
Ledus hallē “Arēna Rīga” 28. decembrī pirmo reizi notiks krāšņa muzikālā izrāde uz ledus “Īstais Riekstkodis”, kas tapusi pēc pasakas “Riekstkodis un Peļu karalis” un Čaikovska baleta motīviem. Skatītājus sagaidīs iespaidīga multimediju scenogrāfija, milzīgas video dekorācijas, virtuozi daiļslidotāji, krāšņi tērpi un aizraujošs Jaungada sižets, paziņojumā medijiem sola organizatori.
Komiķis Rūdolfs Kugrēns dodas Latvijas tūrē ar izrādi «Kā to ņem»
Viens no pazīstamākajiem “stand up” komēdjas pārstāvjiem un žanra celmlaužiem Latvijā – komiķis Rūdolfs Kugrēns gada nogalē un 2020. gada sākumā dosies savas jaunākās stāvizrādes Latvijas tūrē. “Kā to ņem” ir pēc kārtas jau sestā Rūdolfa stāvizrāde, medijus informē izrādes producente Lelde Prūse.
Grupas «Ezeri» jaunais albums «Sāls» – autobiogrāfiski stāsti ar strauju montāžu
Tikko kā grupa "Ezeri" izdevusi albumu "Sāls". "Man ļoti patīk teiciens, ka cilvēki ir šīs zemes sāls – kaut kā tas labi savelk kopā arī albuma ideju. Jo tie ir autobiogrāfiski stāsti iz ikdienas dzīves, dažādiem pārdzīvojumiem, kuri, lai arī dažkārt aprakstīti abstraktākos veidos, ir par dzīvi. Tie stāstiņi visi ir par konkrētiem dzīves brīžiem un stāvokļiem. Un man patīk arī pats vārds – sāls. Mūsu pirmais albums bija "Ogle" – četri burti un melnā krāsa. "Sāls" – arī četri, bet šoreiz krāsa ir balta," stāsta grupas līderis Miķelis Putniņš.
Galerijas