100 g kultūras
 
Komponists Jānis Lūsēns dīkstāves laikā veic daiļrades inventarizāciju
Laikā, kad daudzi mūziķi ārkārtējās situācijas dēļ spiesti atteikties no koncertiem un meklē risinājumus, kā nezaudēt saikni ar publiku, komponists Jānis Lūsēns veic daiļrades inventarizāciju un komponē apstākļiem tik atbilstošo “mājas mūziku”, cerot, ka kādreiz to varēs atskaņot arī plašākai publikai.
Darbs pie nacionālas nozīmes kultūras objektu atjaunošanas nav apstājies
Jaunā Rīgas teātra pārbūvei konkursā noskaidrots jauns būvnieks, bet Lielās ģildes atjaunošanas projekta iepirkumā saņemti septiņi piedāvājumi. Ārkārtējā situācija nav ietekmējusi rosību nacionālās nozīmes ēku būvlaukumos. Pirms ieiešanas būvlaukumā darbiniekiem tiek izmērīta temperatūra, viņiem jāsniedz apliecinājums par veselības stāvokli, un darbi organizēti tā, lai vienkopus celtnieki nedrūzmētos kuplā skaitā.
Mākslinieki kritiski pret dīkstāves pabalstu kritērijiem: kas tad galu galā tos saņems
Ārkārtējās situācijas skartie un dīkstāvē bez ienākumiem palikušie pašnodarbinātie, autoratlīdzību saņēmēji un mikrouzņēmumu darbinieki varēs saņemt dīkstāves pabalstus – tā 31. martā lēmusi valdība. Tas nozīmē, ka īslaicīgu atbalstu saņems arī kultūras jomā strādājošie un brīvmākslinieki. Taču radošo cilvēku vidū uztraukumu rada valdības izvirzītie kritēriji, ka, lai pretendētu uz pabalstu, ārkārtējās situācijās laikā ieņēmumu nedrīkst būt vispār – tai skaitā AKKA/LAA un LaIPA administrēto autoratlīdzību par jau esošu autordarbu publisku izmantošanu.
Ēkām «Trīs brāļi» piešķirta Eiropas mantojuma zīme
Eiropas Komisija 2020. gada 30. martā pieņēmusi lēmumu ēku kompleksam “Trīs brāļi” piešķirt Eiropas mantojuma zīmi, medijus informē Nacionālās kultūras mantojuma pārvaldes pārstāvji. Eiropas mantojuma zīmi piešķir objektiem, kam piemīt liela simboliska Eiropas nozīmes vērtība un kas raksturo Eiropas kopīgo vēsturi un Eiropas Savienības izveidi, kā arī Eiropas integrācijas procesa pamatā esošās Eiropas vērtības un cilvēktiesības. 
Dziedātāja Marta Ritova laiž klajā dziesmu «Apskauj mani»
Dziedātāja un dziesmu autore Marta Ritova, tāpat kā daudzi skatuves mākslinieki visā pasaulē, šobrīd neuzstājas, nekoncertē un atrodas pašizolācijā kopā ar saviem tuvajiem. Taču jau pirms laika studijā bija tapusi dziesma "Apskauj mani", medijus informē izdevniecības “MicRec” pārstāvji.
Priesteri meklē radošus veidus, kā sazināties ar ticīgajiem
Lieldienu tuvošanās daļai cilvēku saistās ar intensīvāku garīgo dzīvi, kas ietver arī baznīcas apmeklēšanu un būšanu kopā ar draudzi. Tagad tas klātienē nav iespējams, bet tā vietā ir iespēja tiešsaistē vai ierakstos skatīties dažādu konfesiju dievkalpojumus, ko var izmantot kā garīgo atbalstu un stiprinājumu. Taču ir draudzes un mācītāji, kas šajā laikā piedāvā vēl papildu komunikāciju virtuālajā vidē, lai uzrunātu cilvēkus personiskāk un tiešāk un dalītos ar viņiem savās pārdomās gan par ticības jautājumiem, gan šī laika izjūtām.
Vienā minūtē izdzīvot vairākus tēlus – pantomīma ir kas vairāk par mīmu, kurš uzlicis baltu grimu
Cilvēks ir emocionāla būtne, un viņa uztvere – selektīva. Katrs mēģina kaut ko stāstīt, melot vai noliegt, taču ķermenis ir avots, kas pasaka visu priekšā. Domas tiek ietērptas žestos un kustībās, tomēr – kā tas var palīdzēt saprast un uzrunāt jebkuru auditoriju? LSM.lv pie ansambļa “Rīgas pantomīma” skaidroja, ko vispār mūsdienās nozīmē būt mīmam.
«Zelta ābeles» laureāte Katrīna Vasiļevska: Katram jau tas smukums ir savādāks
Viņa nelasa dzeju, toties ir garšīga smējēja un sulīga stāstītāja. Darbu viņa uzskata par vislabāko līdzekli stresa aizgaiņāšanai, taču tikpat liela kaislība viņas dzīvē ir mežs. “Esmu absolūtais meža cilvēks,” saka māksliniece Katrīna Vasiļevska, kura ir varenliela sēņotāja. Viņa teicami iederas konkursā “Zelta ābele” nupat prēmētās grāmatas “Suņa dzīve” autoru – Noras Ikstenas un Aivara Vilipsōna – kompānijā. Bet par mākslu izcilā mākslinieka Bruno Vasiļevska meita, būdama izteikti paškritiska, izsakās skarbi: "Man ļoti nepatīk mētāšanās ar jēdzienu māksla..."
Jaunā Rīgas teātra rekonstrukciju pārņems «Skonto Būve» un «Skonto Construction» apvienība
Jaunā Rīgas teātra (JRT) rekonstrukciju pārņems piegādātāju apvienība SBSC, kuras sastāvā ir SIA “Skonto Būve” un SIA “Skonto Construction”, Latvijas Radio informēja “Valsts nekustamie īpašumi” (VNĪ). SBSC piedāvājums izraudzīts kā saimnieciski izdevīgākais no četriem pretendentiem, un piedāvātā līguma summa ir 29,9 miljoni eiro. Cena ietver būvdarbus, apsaimniekošanu uz pieciem gadiem, tehnoloģijas un iebūvētās mēbeles.
Tapis kalendārs, kurā apkopoti vairāk nekā 100 tiešsaistes pasākumi
Vispārējās izolācijas laikā pasākumu platforma “Kurp.es” sadarbībā ar Kultūras ministriju kalendārā apkopojusi vairāk nekā 100 dažādu pasākumu, kuriem var pieslēgties tiešsaistē, tai skaitā vairāk nekā 60 kultūras pasākumu – izstāžu, kino, teātru un mūzikas pasākumu, kas papildus aplūkojami arī Kultūras ministrijas mājaslapā, medijus informē platformas “Kurp.es” pārstāvji.
Pianisti Andrejs Osokins, Reinis Zariņš un Daumants Liepiņš spēlēs tiešsaistes koncertā
Tiešsaistē no koncertzāles “Cēsis” klausītāju tukšā zālē būs klausāms un skatāms koncerts “Laikmeta piezīmes klavierēm”. Tajā izskanēs trīs spožu latviešu pianistu – Andreja Osokina, Reiņa Zariņa un Daumanta Liepiņa – solo programmas, kas tapušas kā viņu skatījums uz šo laiku caur katra mūziķa izraudzīto skaņdarbu prizmu, medijus informē koncertzāles pārstāvji.
Skolēnu dziesmu un deju svētkus Covid-19 dēļ atliek par gadu
XII Latvijas Skolu jaunatnes dziesmu un deju svētki tiks pārcelti uz nākamā gada vasaru, otrdien paziņoja izglītības un zinātnes ministre, svētku rīcības komitejas priekšsēdētāja Ilga Šuplinska (Jaunā konservatīvā partija). Svētku izpilddirektore Agra Bērziņa precizēja, ka tie paredzēti 2021. gada 5. - 11. jūlijā.
VIDEO: Paziņo Latvijas Literatūras gada balvas nominantus
31. martā video konferencē pulksten 11.00 Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) ekspertu komisija iepazīstinās ar labākajiem literārajiem darbiem, kas nākuši klajā aizvadītajā gadā, nosauks mūža balvas ieguvēju un speciālbalvas ieguvēju.
Galerijas