100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Toms Treibergs
Otrdienas pusdienlaikā Žaņa Lipkes memoriālā notiks grāmatas “Cilvēkglābējs Žanis Lipke” atklāšana. Tās pamatu veido 20. gs. 60.–70. gadu ebreju aktīvista un disidenta Dāvida Zilbermana savāktais materiāls par Žani un Johannu Lipkēm, kuri 2. pasaules kara laikā izglāba vairāk kā 50 ebreju. Grāmatas otrajā daļā apkopoti kinorežisora Herca Franka videointerviju transkripti ar Žaņa Lipkes sievu un dēlu. Nozīmīgas ir arī Lipkes memoriāla darbinieku intervijas ar izglābtajiem un viņu pēcnācējiem.
Latvijas Kultūras akadēmijas jauktajam korim “Sōla” apritējuši 20 gadi. Lai atzīmētu šo notikumu, kurš sakritis ar Latvijas simtgadi, atlasītas 20 dziesmas. Tās tika atskaņotas piecos koncertos, kopā nodziedot 100 dziesmu. Izvēlēto komponistu vārdi gana pazīstami: Pēteris Vasks, Ēriks Ešenvalds, Pēteris Plakidis un citi. Simboliskais projekta noslēguma koncerts notiks Latvijas Nacionālajā bibliotēkā ceturtdien pulksten 19.
Vladislava Nastavševa veidotā programma “Lēnās dejas” kopā ar eksperimentālā roka grupu “Ezeri” saviļņoja pūļus šīgada festivālā “Positivus”, savukārt uz šī projekta koncertiem Fon Stricka villā Rīgā atzīme “ieinteresēts” Facebook nospiesta no 1700 dažādiem cilvēkiem. Savstarpējā ķīmija mūziķu starpā tiek sajaukta ar jauniem elementiem no reizes uz reizi, bet pamatrecepte ir skaidra: ja arī ir sāpīgi, ir vērts šajās sāpēs dalīties ar citiem.
Pārģērbsimies par latviešu literātiem un grāmatu varoņiem un iejutīsimies viņu ādā. Ļausim satikties Sudrabu Edžum, Norai Ikstenai, Cibiņam un zvejnieka dēlam, lai visi kopā aizvadītu neaizmirstamu vakaru!" aicinājumā uz pasākumu raksta tā rīkotāji, Latvijas literatūras eksporta platforma "Latvian literature". Introvertu karnevāla tēmas pamatā ir Latvijas literatūras eksporta kampaņa "#iamintrovert" ("Es esmu introverts"), kas veidota 2018. gada Londonas grāmatu tirgum un iemantoja lielu popularitāti gan Londonā, gan tepat, Latvijā.
 
Siguldā atklāj metālmākslinieces Dinas Dubiņas personālizstādi «Ārpus»
Otrdien Siguldas kultūras centrā “Siguldas devons” atklāj metālmākslinieces Dinas Dubiņas personālizstādi “Ārpus…”. Tajā aplūkojamie mākslas darbi tapuši unikālā karstās emaljas tehnikā, kādā neviens cits pasaulē tik lielus darbus nerada. Parasti juvelieru emaljas izmanto sakrālajā mākslā, karaļu rotās, dārglietās, jo izmantojamie materiāli ir dārgi, bet radīšanas process – darbietilpīgs. 
Decembra nogalē 130. jubileju atzīmē Rīgas cirks
Gada nogalē pirms 130 gadiem, proti, 1888. gada 29. decembrī, savu pirmo sezonu sāka Rīgas cirks. Tas notika toreiz jaunuzceltajā Jāņa Frīdriha Baumaņa projektētajā ēkā, kurā publiku priecēja un sajūsmināja ārzemju mākslinieki.
Kur un kā zāģēt Ziemassvētku eglīti?
Ziemassvētku eglīti atļauts zāģēt tikai un vienīgi akciju sabiedrības “Latvijas Valsts meži” apsaimniekotajās teritorijās. No Rīgas tās sākas aptuveni 50 kilometru attālumā.
Klintonu meita Čelsija turpinās rakstnieces karjeru
ASV eksprezidenta Bila Klintona un bijušās valsts sekretāres Hilarijas Klintones meita Čelsija nolēmusi turpināt rakstnieces karjeru. Nākamā gada aprīlī tiks publicēta grāmata bērniem par vides aizsardzības problēmām.
Kopīgā izstādē aplūkojams Liepājas un tās apkārtnes mākslinieku jaunākais veikums
Liepājas muzejā līdz 6. janvārim iespējams iepazīties ar Liepājas un tās apkārtnes mākslinieku jaunāko veikumu ikgadējā Liepājas vizuālās mākslas izstādē, kurai šogad dots nosaukums "Liepājas mākslinieki Latvijas simtgadei". Tradicionāli izstādes atklāšanā profesionāla žūrija paziņoja un apbalvoja divu labāko šī gada izstādes darbu autorus. 
«Kad ņem uz «urrā», ejam uz lielāku publiku»: Edgaram Liepiņam 90
Spilgts traģikomiskajās lomās teātrī, izcils smīdinātājs savos dziesmotajos koncertuzvedumos, personība ar tiešu un nevaldāmi dedzīgu raksturu, maksimālists prasībās pret sevi - 17. decembrī Edgars Liepiņš svinētu savu 90. jubileju. Kaut viņa paša mūsu vidū nav jau 23 gadus, Edgara Liepiņa  balss tembrs un platais smaids ar velnišķīgi draisko acu skatienu ir spilgtās ļaužu atmiņās un nav sajaucams ne ar vienu citu. 
Sadejojas Latvijas un Šveices latvieši
Draudzība starp ārvalstīs mītošo latviešu un Latvijas pašdarbības kolektīviem vēl nav bieža parādība. Arī Šveices latviešu deju kolektīviem “Ramtai” un “Zvaniņam”, un Latvijas “Zelta Sietiņam” tā bija pirmā pieredze, taču abas puses zina, ka draudzība nu ir cieši nodibināta, turpinās plaukt un iedvesmot arī citus kolektīvus veidot ciešākas saites. Pirms dažām dienām visi trīs kolektīvi sadejojās Cīrihē, uzvedumā “Kā zvaigžņu pasakā”.
Kā un kāpēc politiķiem tiek ielūgumi uz operas un teātra izrādēm
Uz koncertu “Mūsu Operai 100”, kas bija veltīts Latvijas Nacionālās operas un baleta (LNOB) un Latvijas simtgadei, Opera nolēma uzaicināt visus jaunievēlētos deputātus, visus ministrus, arī Valsts prezidentu un bijušos prezidentus. Atsaucās gan nedaudz vairāk par pusi. Līdzīga prakse ir arī citur, un valsts pirmās personas tiek aicinātas uz pirmizrādēm, noskaidroja LTV raidījums “4. studija”.
Ar pasaules vīziju un uzticību Latvijai. Saruna ar elektroniskās mūzikas producentu Makree
Latviešu dīdžejs un elektroniskās deju mūzikas producents Makree ir apveltīts ne vien ar radošumu, bet arī ar stratēģisku domāšanu un, galvenais, ar mērķtiecību un pacietību. 2018. gads jaunajam producentam ir bijis veiksmīgs, tostarp - Lielbritānijā bāzēto izdevniecības Sony UK paspārnē esošo deju mūzikas “leibli” ir izdevuši Makree singlus. Tie izskanējuši arī populārā radio BBC Radio 1 ēterā. Producents šogad pārstāvējis Latvijas vārdu mūzikas konferencēs “Eurosonic Noorderslag” Nīderlandē un “Bush” Ungārijā.
Ceļu uzsācis projekts «Māris Čaklais. Dzīvais dzejolis»
Dzejolis dzīvs ir ne vien uzrakstītājā vārdā, bet dzīvs ir tad, ja cilvēks to lasa, runā un klausās. Ar šādu moto šogad, Latvijas simtgadē, un, gatavojoties Māra Čaklā 80 gadu jubilejai, kas tiks svinēta 2019.gada 16.jūnijā, tapa projekts „Māris Čaklais. Dzīvais dzejolis”. Tas publicēts Māra Čaklā mājaslapā www.mariscaklais.com.
Vēsturniece: Lielo kapu pagātne ir jāciena, bet kapsēta tur vairs neatgriezīsies
Pagājuši divi gadi, kopš Rīgas pašvaldība savā pārziņā pārņēma Lielos kapus – daudzu Latvijas pagātnes dižgaru atdusas vietu, kas padomju gados daudz cietusi pilsētplānotāju ambīciju un vandaļu mantkārības dēļ. Lielo kapu apsaimniekotāji – Rīgas pieminekļu aģentūra – šajā laikā veikusi vairāku kapliču konservāciju un restaurāciju. Taču joprojām nav tapusi Lielo kapu nākotnes koncepcija.
Ieskats «Divi vienā» filmēšanas aizkulisēs, 1.sezonai noslēdzoties
Rudens sākumā saviem skatītājiem Latvijas Televīzija piedāvāja jaunu seriālu “Divi vienā”, kas kopā pulcēja iemīļotus pašmāju aktierus un pieredzējušu radošo komandu. Šobrīd, tuvojoties seriāla 1. sezonas izskaņai, piedāvājam ekskluzīvu ieskatu filmēšanas aizkulisēs, spilgtākās epizodes no spraigās filmēšanas ikdienas.
Galerijas