Kultūra
Valmierā vīru kopa «Vilki» atklāj mūzikas maratonu
Sestdien, 20.janvārī, koncertzālē “Valmiera” ar vīru kopas “Vilki” koncertu plkst.10.00 sāksies Ziemas mūzikas festivālā vēl nebijis notikums – mūzikas maratons. Visas dienas garumā dziedās un instrumentus spēlēs ap 200 dalībnieku.
Māra Čačkas dialogi mākslas stacijā «Dubulti»
Jūrmalā, mākslas stacijā “Dubulti”, atklāta neparasta izstāde, kurā krāsu abstrakcijas atspoguļo konkrētus cilvēkus un mākslinieka, Daugavpils Marka Rotko mākslas centra izstāžu vadītāja Māra Čačkas sarunas ar viņiem. Mākslinieka personālizstāde “Noteiktie un nenoteiktie dialogi” Dubultos skatāma līdz 11. martam.
Liepājas simfoniskais orķestris uzsāk gadu ar Andra Dzenīša simfonijas pirmatskaņojumu
Sestdien, 27. janvārī, pl. 18.00 Liepājas simfoniskais orķestris (LSO) koncertzālē "Lielais dzintars" aicina uz apjomīgu un emocionālu latviešu komponista Andra Dzenīša pirmatskaņojumu, kuram līdzās izskanēs 20. gadsimta klasiķu darbi. Pirms tam, plkst. 17.00, klausītāji tiek aicināti uz sarunu par koncertā atskaņoto mūziku, ko vadīs jaunais muzikologs Dāvis Eņģelis.
Cilvēka tapšanas stāsts ilgi gaidītajā Māras Zālītes romānā «Paradīzes putni»
19.janvārī atvēršanas svētkus piedzīvos lasītāju ļoti iemīļotā Māras Zālītes romāna „Pieci pirksti” otrā grāmata „Paradīzes putni”. Tajā darbība risinās pagājušā gadsimta 60.gadu sākumā, kad galvenā varone Laura ir 10 gadus veca un viņai ir jāsaskaras ar visām padomju dzīves izpausmēm – uzņemšanu pionieros, politinformāciju, darbu kolhoza brigādē un citām.
Simtgadi atklāj arī Igaunijā
Vienlaikus ar Latviju simtgadi svin arī vairākas mūsu kaimiņvalstis - Polija, Somija, Lietuva un ziemeļu brāļi Igaunijā.
Latviju Londonas grāmatu tirgū pārstāvēs Ikstena, Vērdiņš, Pastore un Ābele
Londonas grāmatu tirgū šā gada aprīlī, kur Baltijas valstis savā simtgadē būs goda viesu statusā, Latviju pārstāvēs četri autori: Nora Ikstena, Kārlis Vērdiņš, Luīze Pastore un Inga Ābele. Baltijas rakstnieku delegāciju veido 12 atzīti un nozīmīgi rakstnieki, kuri atspoguļo Latvijas, Lietuvas un Igaunijas augstāko sniegumu mūsdienu literatūrā.
«Pasauļu vērotājs» - audiovizuāla izstāde Tallinas ielas radošajā kvartālā
Bijušās Šaha skolas telpās (Tallinas ielā 6) topošā Tallinas ielas radošā kvartāla rezidenču/izstāžu mājā "Melnais caurums" 25. janvārī tiks atklāta Lauras Prikules un Andra Indāna audiovizuālā izstāde "Pasauļu vērotājs", portālam LSM pavēstīja izstādes veidotāji. Izstāde būs atvērta līdz 15. februārim, trešdienās, ceturtdienās, piektdienās no plkst. 15.00 līdz 19.00. Ieeja bez maksas.
Simtgades filmas «Homo Novus» tapšana iegājusi finiša taisnē
“Pašlaik norit filmas “Homo Novus” montāžas darbi un februārī plānots veikt atsevišķus piefilmējumus. Kamēr norit šis skrupulozais darbs, gribam aicināt visus interesentus iejusties filmas “Homo Novus” trīsdesmito gadu atmosfērā "Galerijā Centrs", kur šī gada laikā plānots organizēt dažādus ar filmu saistītus pasākumus, izstādes, ekspozīcijas un tikšanās ar filmas aktieriem,” atklāj filmas producents Ivo Ceplevičs, “Film Angels Productions” vadītājs. Filmas pirmizrāde paredzēta šī gada septembra nogalē.
Pilna skatītāju zāle līdz vēlam vakaram nesagaida «Nameja gredzena» pirmizrādi Daugavpilī
Noslēdzot vienu no Latvijas vērienīgākajiem kino projektiem, 17.janvārī pirmizrādi piedzīvoja režisora Aigara Graubas filma - leģenda "Nameja gredzens". Bija plānots, ka filmas pirmizrāde notiks vienlaikus visos lielākajos kinoteātros Latvijā, tostarp arī Daugavpilī. Tomēr kinoteātrī “Silverscreen” Daugavpilī pilna skatītāju zāle gaidīja līdz pat pulksten deviņiem vakarā, bet filmas vietā redzēja vien baltu ekrānu.
«Gaismas raksti» atklāj Latvijas simtgadi
Šodiena, 18.janvāris, ir tas simboliskais datums, kas aizsāk Latvijas simtgades pasākumu maratonu, kura kulmināciju piedzīvosim tieši pēc 10 mēnešiem, 18.novembrī. Simtās gadskārtas svinību atklāšanai tapusi vērienīga multimediāla izrāde „Gaismas raksti”, kas no šodienas četrus vakarus būs skatāma Latvijas Nacionālajā bibliotēkā. Par spīti augstajām biļešu cenām visi koncerti pašlaik jau ir izpārdoti, taču tirdzniecībā laistas papildus 50 biļetes uz katru izrādi. Biļetes pieejamas “Biļešu paradīzes” kasēs un internetā bilesuparadize.lv. Studentiem un pensionāriem 50% atlaide. Savukārt sestdien, 20. janvārī, uzvedumu varēs redzēt arī Latvijas Televīzijā.
Ceļojums Dainas Skadmanes mākslas pasaulē izstādē Rietumu bankā
Šogad rudenī apritēs pieci gadi kopš Zolitūdes traģēdijas, kad lielveikala “Maxima” gruvešos aprāvās 54 cilvēku dzīves. Toreiz izdzisa arī 23 gadus jaunās mākslinieces Dainas Skadmanes un viņas tēva dzīvība. Sasniedzot emocionāli smago piecu gadu robežu, mākslinieces dvīņu māsa Anda sarīkojusi Dainas mākslas darbu izstādi, ne vien atbrīvojot savas skumjas, bet sabiedrībai dāvājot arī māsas atstātos pieskārienus mūžībai – viņas gleznas.
«Kilograms kultūras»: Kategorija «Notikums»
Vēl tikai līdz pusnaktij ikvienam ir iespēja nobalsot par aizvadītā gada kultūras notikumiem un tādējādi piedalīties Latvijas Televīzijas, Latvijas Radio un Latvijas sabiedrisko mediju portāla LSM.lv gada balsojumā “Kilograms kultūras”.
 
Dānija sveic Latviju simtgadē ar pasākumu virkni
Plašu pasākumu klāstu – dāvanu Latvijas, Lietuvas un Igaunijas simtgadē sagādājusi Dānijas Karaliste. Visa gada garumā notiks mūzikas, sporta, zinātnes un izklaides pasākumi, un pirmais gaidāms 17.janvāra vakarā Svētā Jāņa baznīcā. Tas ir Kristiāna IV vokālā ansambļa sakrālās mūzikas koncerts “Priekam un brīvībai. Latvijas simtgade”.
Katrīna Gupalo laiž klajā jaunu singlu un uzsāk koncertsēriju
Ar koncertu teātra klubā “Austrumu robeža” 23.janvārī „Katrina Gupalo & the Black Birds” uzsāk oriģinālmūzikas programmas koncertsēriju, kas līdz pat aprīlim norisināsies koncertu norises vietās Rīgā un Jūrmalā. Strādājot pie koncertprogrammas veidošanas, "Katrinas Gupalo & the Black Birds" ierakstījuši singlu “Red Buses”, kas ir oriģinālmūzikas projekta trešais singls no gaidāmā albuma. Ieraksta skaņu režisors - Artūrs Sedriks Sinkevičs.
Magdalēnas baznīcā Tēlemaņa «Mesijas» pirmatskaņojums
Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas baznīcā 26. janvārī plkst. 20.30 baroka orķestris „Collegium Musicum Riga”, solisti Ilze Grēvele, Monta Martinsone, Rinalds Kandalincevs un diriģents Māris Kupčs aicina uz ievērojamā vācu komponista Georga Filipa Tēlemaņa (Georg Philipp Telemann, 1681-1767) "Mesijas" atskaņojumu.
«Vectēvs, kas bīstamāks par datoru» dodas pasaulē
Jaunā gada sākumā apkopotā statistika liecina, ka pirmā filma Nacionālā kino centra programmā “Latvijas filmas Latvijas simtgadei”, režisora Vara Braslas spēlfilma “Vectēvs, kas bīstamāks par datoru” 2017. gadā kļuvusi par otro kinoteātros visvairāk apmeklēto filmu Latvijā, un tas ir labākais Latvijas filmas sasniegums vismaz pēdējo desmit gadu laikā. Šogad filma dodas ārpus Latvijas – uz festivāliem un pie ārzemju tautiešiem – un būs skatāma arī divos televīzijas kanālos.
Piekto reizi pasniegs Cimzes balvu
Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā 26.aprīlī jau piekto reizi pasniegs Jāņa Cimzes vārdā nosaukto balvu izcilākajiem mūzikas, mākslas, dizaina un dejas pedagogiem. Tāpat ar Kultūras ministrijas (KM) balvu tiks novērtēti Latvijas bērnu un jauniešu sasniegumi starptautiskajos konkursos, izstādēs un skatēs iepriekšējā kalendārajā gadā mākslas un dizaina, mūzikas un dejas nozarēs.
Februārī Rīgā izrādīs igauņu laikmetīgā teātra programmu «Latest»
No 15. līdz 18. februārim Latvijas Jaunā teātra institūts (LJTI) sadarbībā ar diviem Tallinas teātriem – „Kanuti Gildi SAAL” un „NO99” –  aicina iepazīt igauņu teātra mākslinieku pasaules izjūtu un uzklausīt viņu viedokli par sociāli politiskiem procesiem programmā "Latest", kurā piedalīsies arī vairāki latviešu mākslinieki.
Galerijas