100 g kultūras

 
Maijā Liepājā koncertēs korejiešu džeza dziedātāja Youn Sun Nah
Turpinot Liepājas koncertzāles sēriju "Pasaule Lielajā dzintarā", 30. maijā ar savu vienīgo koncertu Ziemeļeiropā pasaules koncerttūres ietvaros Liepājā uzstāsies korejiešu dziedātāja Youn Sun Nah. “Lielajā dzintarā” vokāliste uzstāsies ar savu jauno mūzikas albumu “Immersion”, medijus informē koncertzāles pārstāvji.
Siguldā uzstāsies britu mūziķis Džeimss Arturs
Ar koncertu Siguldas pilsdrupās 26. augustā Latvijā atgriezīsies britu dziesminieks Džeimss Arturs (James Arthur). Latvijā mūziķis uzstāsies ar pavisam jaunu koncertprogrammu, medijus informē koncerta organizatori.
Jūrmalas pilsētas muzejs gadu sāk ar jaunām izstādēm
Jūrmalas pilsētas muzejs jaunajā izstāžu ciklā skatītājiem piedāvā jaunās gleznotājas Baibas Ābelītes personālizstādi “Atļautā ilūzija”  un Jūrmalas mākslinieku biedrības gada pārskata izstādi, kurā savus jaunākos darbus glezniecībā, grafikā, tēlniecībā, fotogrāfijā, tekstilā un keramikā rāda 45 mākslinieki, medijus informē muzeja pārstāvji.
Rīgas Kino muzeju papildina Latvijas dokumentālajam kino veltīta sadaļa
Būtisks jaunums Rīgas Kino muzejā – pastāvīgā ekspozīcija „Aizekrānija” nesen papildināta ar ļoti svarīgu sadaļu, veltītu Latvijas dokumentālajam kino. Izstādē var iepazīt gan dokumentālo filmu, gan kino hroniku tapšanu. Taču izstāde nav veidota kā vēsturisks atskats, tā vairāk pievēršas procesam, dažādiem dokumentālā kino stiliem un personībām.
Deju kolektīvu konkursā Bauskā «Bigas krūze» aizceļo uz Jelgavu
Bauskā jau sesto reizi aizvadīts deju kolektīvu konkurss, kurā, godinot Bauskas izcilo horeogrāfi un deju kolektīvu vadītāju Birutu Hegenbarti, dejotāji spēkiem mērojas, izdejojot pagājušā gadsimta vidū radītās dejas. Konkursa galvenā balva – deviņus kilogramus smagā ''Bigas krūze'' - šoreiz aizceļoja uz Jelgavu.
Pedvālē pussabrukusī muižas kungu māja pārtop starptautiskā mākslinieku rezidencē
Aprīlī durvis vērs starptautiskā rezidence „Pedvāle”, kur plāno ierasties pirmie mākslinieki no Japānas, Nīderlandes, Somijas un citām valstīm. Rezidences mājvieta būs Firksu-Pedvāles muižas kungu māja, kas tikko piedzīvojusi pārbūves un restaurācijas būvdarbus. Tas ir izlolots mākslinieka un Pedvāles Brīvdabas mākslas muzeja izveidotāja Ojāra Feldberga sapnis. 
Diriģents Cinkuss par barikāžu laiku: No smaidoša jaunekļa pārvērtos par nopietnu veci
"...un tad es pēkšņi apjēdzu, ka šī nav nekāda spēle, ka tas ir nopietni, ka mums tūlīt var braukt virsū, un neviens nezina, kas vēl var notikt. Tas man bija kā zibens spēriens. Tai brīdī no smaidoša jaunekļa pārvērtos par nopietnu veci – sapratu, ka kaut kas būs jādara, bet kā es reaģēšu, ja tiešām nāks tanki?" – tā 1991. gada barikāžu sākumu atceras Ivars Cinkuss, kurš veidojis un arī diriģēs barikāžu aizstāvju atceres koncertu "Piesaukšana", kas 20. janvārī pulksten 19.00 skanēs Rīgas Domā.
Talsos skatāma fotogrāfa Ulda Balgas izstāde «Kniedes»
Līdz mēneša beigām Talsu galvenajā bibliotēkā skatāma fotogrāfa un Latvijā zināma ugunsskulptūru meistara Ulda Balgas izstāde "Kniedes". Fotogrāfa iedvesmas avots ir metāla kniedes, kas fotografētas Venēcijas mākslas biennāles laikā, kuru regulāri apmeklē arī Uldis Balga. Vienlaikus ar šo radošo veikumu Talsu Tautas namā apskatāma arī viņa vadītā Talsu fotokluba izstāde "Inspirācija".
Koncertā pieminēs izcilo flautistu un pedagogu Vilni Strautiņu
Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē sestdien, 18. janvārī, vakarā notiks flautista un Mūzikas akadēmijas profesora Viļņa Strautiņa 80. jubilejas piemiņas koncerts ar asprātīgu vārdu spēli nosaukumā "No Baha līdz Strautiņam" (vācu: Bach - strauts).
FOTO: Linda Leen, LNSO un Latvijas Radio bigbends koncertā Hanzas peronā
Pilna zāle klausītāju un pilna skatuve mūziķu – 16. janvārī aizvadīts koncerts kultūras un mākslas telpā “Hanzas perons”, kur uz skatuves satikās Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris (LNSO), Latvijas Radio bigbends un solisti – dziedātāja Linda Leen, saksofonists Gints Pabērzs, kā arī klarnetists un diriģents Guntis Kuzma. Programmā tādi vārdi kā Bernstains, Gēršvins, Elingtons, Bjorka un džeza klasika jaunos aranžējumos.
Tallinas ielas kvartālā apskatāma fotoizstāde «Starp robežām»
Tallinas ielas kvartālā 17. janvārī atklāta jaunās fotogrāfes no Čehijas Elizabetes Haustas darbu izstāde. Tajā aplūkojamas fotogrāfijas, kas tapušas dažādās cilvēka pamestās vietās, nedaudz apokaliptiskas, noslēpumaini baisas, uzņemtas iestudētā dokumentālā stilā. Izstādes nosaukums – “Starp robežām”.
Jaunajā Rīgas teātrī skatītāju vērtējumam nodota «Zalkša līgava»
Režisore Inga Tropa Jaunajā Rīgas teātrī iestudējusi vienu no visretāk uzvestajām Aspazijas lugām – “Zalša līgava”. Tas ir stāsts par mītisko pasauli, traģisko likteni un robežām, ko kompozīcijā ar Miķeļa Fišera scenogrāfiju un Annas Ķirses mūziku režisore izrādē “Zalkša līgava” ietērpusi gan skatuves, gan kino, gan arī nedaudz televīzijas valodā. Šī gada pirmo pirmizrādi teātris aizvadīja ceturtdien, 16. janvārī.
Iespaidi pēc Marisa Jansona piemiņas koncerta Minhenē. Stāsta Gunda Vaivode
"Mūziķu acis šajā vakarā bija miklas un bezgalīgas pateicības pilnas. Mums atliek vien domāt, ka Maestro nonācis labā sabiedrībā – pie saviem vecākiem, kas viņu loloja, pie skolotājiem, pie daudziem kolēģiem un draugiem, un tas, kas noteikti paliek šaipus, ir mīlestība, kas nezūd, un daudzie maestro ieraksti, kuru vērtība tikai augs un augs," saviļņoti saka Latvijas Radio 3 "Klasika" direktore Gunda Vaivode, kura 15. janvārī pēc Bavārijas Radio simfoniskā orķestra ielūguma klātienē apmeklēja Marisa Jansona piemiņas koncertu, ko "Klasika" piedāvāja baudīt tiešraidē.
Šogad festivāla «Komēta» vizuālo tēlu veidos irāņu mākslinieks FRZ
Brīvdabas festivāla “Komēta”, kas jau piekto gadu norisināsies Rīgā, Daugavgrīvas cietoksnī, šī gada vizuālā tēla autors būs ielu mākslinieks FRZ no Tebrīzes, Irānas. Festivālam “Komēta” FRZ veidos mākslas darbus katrai programmas sadaļai, galvenajam plakātam, uzlīmēm, kā arī turpinās ikgadējo tradīciju un interpretēs festivāla logo, medijus informē festivāla rīkotāji.
Britu vokālais ansamblis «Voces8» uzstāsies Latvijā
Rīgas Domā 10. oktobrī koncertu sniegs vokālais ansamblis “Voces8” no Lielbritānijas. “Voces8” koncerts Latvijā būs daļa no 8. Starptautiskā Rīgas A Cappella festivāla programmas, medijus informē organizatori.
LTV būs skatāmi Latgales atbrīvošanas simtgades pasākumi un dokumentālā filma
Ar lielu poļu spēku atbalstu Latvijas karaspēkam pirms 100 gadiem cīņās par Latgales atbrīvošanu izdevās pārvarēt padomju armijas pretspēku. Tam par godu tapusi dokumentāla filma, bet otrdien, 21. janvārī, Rēzeknē notiks Neatkarības kara simtgades pasākumi, un tos tiešraidē varēs vērot sabiedrisko mediju portālā LSM.lv un LTV1 Ziņu speciālizlaidumā.
Latvijas Radio bigbends aicina piedalīties ierakstā
Latvijas Radio bigbends kopā ar “Jersika Records” 29. un 30. janvārī Spīķeru koncertzālē īstenos sen lolotu sapni – klausītāju klātbūtnē veiks analogu Kārļa Vanaga oriģinālmūzikas ierakstu, kas pēcāk tiks izdots vinila plates formātā, medijus informē Latvijas Radio bigbenda pārstāvji.
Klajā nākusi grāmata «Sirds cilvēks» par kardioķirurgu Romanu Lāci
Izdota žurnālistes Lias Guļevskas grāmata “Romans Lācis. Sirds cilvēks” par Latvijas medicīnā nozīmīgo profesoru un kardioķirurgu, medijus informē Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) pārstāvji. Grāmatu veido 15 stāsti, iekļaujot ne vien sarunas ar grāmatas varoni, bet arī pacientu teikto un zīmīgākās paša profesora runas un rakstus.
Galerijas