100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Liene Jakovļeva
20. septembrī Lielajā ģildē jauno sezonu sāks Latvijas Nacionālais simfoniskais orķestris kopā ar savu māksliniecisko vadītāju Andri Pogu. Viens no pasaules labākajiem Bēthovena interpretiem Franks Pēters Cimmermanis būs solists nākamā gada lieljubilāra Vijolkoncertā, orķestra sezonas rezidējošā un Grieķijā dzīvojošā komponiste Gundega Šmite piedāvās savu jaundarbu “ΙΩ. Rītausmas dieve Ēosa”, un tam līdzās būs likta arī efektīgā Riharda Štrausa simfoniskā poēma „Tā runāja Zaratustra”.
Šonedēļ vairākas pirmizrādes. Labā ziņa ir tā, ka, atšķirībā no vienreizēji unikāliem koncertiem, izrāžu dzīvošanas ilgums ir krietni garāks un satikšanās reizes ar publiku - daudzskaitlīgas. Garu skatuves mūžu novēlam arī Nacionālā teātra izrādei „Katls”, kurā ar interesi vērosim ievērojamā latviešu kinorežisora Aivara Freimaņa pirmā un vienīgā romāna par Kurzemes katlu un mežabrāļiem pārmiesošanos režisores Ināras Sluckas veidotajā skatuves darbā.
Teātris un opera ir scenogrāfa Andra Freiberga stihijas. Kā atbalss no Ērika Ešenvalda operas „Iemūrētie” iestudējuma mūsu Baltajā namā mākslinieka piektā personālizstāde no 19. septembra aicina uz Latvijas Nacionālā mākslas muzeja izstāžu zāles „Arsenāls” Radošo darbnīcu. „Arsenāla” 56 pakāpieni summējas ar scenogrāfa laika dalījumu – 80 gadiem. Un iegūst autobiogrāfisku laiktelpu – personālizstādi “136 kāpieni”.
Arī Latvijas kinoainā iegaismojas jaunums – 17. septembrī Latvijas pirmizrādi gluži loģiski izvēlētā pilsētā Jelgavā piedzīvo Jura Podnieka studijas spēlfilma „Jelgava '94”. Režisors Jānis Ābele ar debitantiem un pieredzes bagātiem aktieriem pēc Jāņa Joņeva romāna veidotajā filmā sola atkāpties laikā, par kuru, stāsta varoņiem pieaugot, iespējams būs kauns, bet varbūt tas izrādīsies pats labākais posms dzīvē...

 
Kalvenes pagastā tapusi senlietu krātuve
Latvijā kļūst kuplāks skaits to cilvēku, kuri gatavi ziedot savu brīvo laiku, lai nākamajām paaudzēm saglabātu dažādas senlietas. Tā šogad Kalvenes pagastā tapusi senlietu krātuve, kuru izveidojusi Alduta Selderiņa. Telpas, kur kādreiz atradies pasts, ilgāku laiku stāvējušas tukšas, tagad tur izvietota Kalvenes senlietu krātuve.
Čaka un Vācieša Rīga – muzikālajā izrādē «Rīgas gredzens»
“Latvijas koncerti” aicina uz muzikālu izrādi “Rīgas gredzens” 29. un 30. novembrī VEF Kultūras pilī. Stāstu par Aleksandra Čaka, Ojāra Vācieša, Artura Maskata un Ulda Stabulnieka dažādo Rīgu dzejas, mūzikas un teātra valodā izstāstīs Andris Keišs, Jānis Strazdiņš, Latvijas Radio koris un instrumentālā grupa. Izrādes diriģents būs Sigvards Kļava, savukārt režisors - Viesturs Kairišs, paziņojumā medijiem informē “Latvijas koncertu” pārstāvji.
Marka Rotko centrs Daugavpilī atklāj krāsainu jauno izstāžu sezonu
Marka Rotko 116. gadadienas ieskaņās 20. septembrī Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā tiks atklāta jaunā izstāžu sezona. Šī rudens izstāšu sezonā iekļautajiem māksliniekiem, tāpat kā Markam Rotko, raksturīga krāsaina, bagāta un piepildīta glezniecība, ko septembrī un oktobrī varēs skatīt sešos izstāžu projektos, informē Marka Rotko mākslas centra pārstāvji.
Durvis ver metālkalumu un rotu izstāde Dzelzceļa muzejā
Pēc astoņu gadu pārtraukuma Rīgā 20. septembrī atkal vaļā vērs plašu metālkalumu un rotu izstādi. Izstādē varēs apskatīt gan lietišķo mākslas studiju dalībnieku, gan individuāli strādājošu meistaru darbus. No metālkalumiem – svečturus, lampas, lukturus, drēbju pakaramos, no rotām – arheoloģiskās, etnogrāfiskās un mūsdienu rotas no metāla un citiem materiāliem.
Rīgas Svētā Jāņa baznīcā būs dzirdams Komitasa Liturģijas pirmatskaņojums
Latvijas Radio koris 20. septembra vakarā Rīgas Svētā Jāņa baznīcā atskaņos izcilā armēņu komponista un priestera Komitasa Liturģiju. Koncerts veltīts Komitasa 150. dzimšanas dienas atcerei. Komitasa Liturģija tika publicēta Parīzē 1933. gadā ― pēc tam, kad tās rokrakstu bija pārrakstījis un rediģējis viņa skolnieks, komponists un diriģents Vardans Sargisjans. Rīgā tiks izpildīts šīs Liturģijas versijas jauktajam korim pirmatskaņojums, ko pēc Armēnijas vēstnieka Baltijas valstīs ierosinājuma aranžējis mūsdienu armēņu komponists Vače Šarafjans.
Pie skatītājiem nonāk izrāde «Nepanesami ilgi apskāvieni» Dailes teātrī
Dailes teātra Mazajā zālē pirmizrādi piedzīvojis jaunās sezonas pirmais jauniestudējums – režisora Rolanda Atkočūna darbs “Nepanesami ilgi apskāvieni”. Izrāde veidota pēc krievu dramaturga Ivana Viripajeva ironiskās lugas, kurā atspoguļota mūsdienu trīsdesmitgadnieku paaudzes vēlme izprast dzīves jēgu.
Liepājas Mākslas forums šogad pārsteigs ar žanru dažādību
Ar Gustava Mālera „Augšāmcelšanās simfonijas” atskaņojumu 21. septembrī koncertsezonu atklās gan Liepājas simfoniskais orķestris, gan koncertzāle „Lielais dzintars”. No 27. līdz 29. septembrim gaidāms festivāls “Liepājas Mākslas forums”. Šogad festivāla trīs dienās ietverti desmit dažādi projekti, kas paredzēti atšķirīgām auditorijām. Festivāla programma pārsteigs ar dažādu žanru notikumiem – koncertiem, dejas izrādi, mākslas izstādi, teātri, kino un operu.
Fonds «Viegli» un domubiedri Kuldīgā novāc kulturālo kartupeļu ražu
Kā Kuldīgā auguši kartupeļi, kuri klausījušies Kartupeļu lauka radio, tāpēc nodēvēti par kulturāliem, piedzīvojuši pilnzieda svētkus un devuši cilvēkiem prieku, to varēja uzzināt trešdien, 18. septembrī, kulturālo kartupeļu novākšanas talkā. Un atbilde ir viena – ražīgi. Ar šo projektu Imanta Ziedoņa fonds “Viegli” aizsāk rakstnieka darba “Kurzemīte” izpēti mūsdienās.       
Filmas «Jelgava ‘94» pirmizrāde – skatītāju un veidotāju pirmie iespaidi
Jelgavas Kultūras nama pārpildītā zālē 17. septembrī pirmizrādi piedzīvoja spēlfilma “Jelgava 94”. Pēc latviešu rakstnieka Jāņa Joņeva tāda paša nosaukuma romāna motīviem veidotā režisora Jāņa Ābeles filma ir stāsts par 14 gadus veca zēna pieaugšanu pilsētā, kur deviņdesmito gadu sākumā valdīja specifiska vides un sabiedrības mijiedarbība. Lai arī filmā piedalās virkne Latvijā pazīstamu aktieru, stāsta galvenajiem varoņiem “Jelgava 94” ir debijas filma.
Atklāta scenogrāfijas lielmeistara Andra Freiberga izstāde «136 kāpieni»
Latvijas Nacionālā mākslas muzeja Izstāžu zāles “Arsenāls” Radošajā darbnīcā 18. septembrī atklāj scenogrāfa Andra Freiberga personālizstādi “136 kāpieni”. Nosaukumā ietverti 80 nostaigātie dzīves gadi un 56 pakāpieni, kas jāpārvar, lai nokļūtu izstādē. Freibergs to veidojis kā autobiogrāfisku laika telpu un sagādājis skatītājiem vairākus pārsteigumus, kas saistīti ar kāpnēm, telpu, tās uztveri un klātesamību.
No sākotnēji akustiskai koncertzālei plānotajiem 23 miljoniem KM rīcībā paliek 9,5 miljoni eiro
Iepriekš Nacionālās akustiskās koncertzāles būvniecībai atvēlētais Eiropas struktūrfondu finansējums tiks pārdalīts citām vajadzībām - atkārtoti apstiprināja kultūras ministrs. No 23 miljoniem eiro 16 miljoni tiks iepludināti valsts kopējā budžetā, bet 9,5 miljoni paliks Kultūras ministrijas rīcībā. Lēmums par nacionālās koncertzāles būvniecību valdībā jāpieņem līdz šī gada beigām.
Latvijā oktobrī notiks Manhetenas Starptautiskais īsfilmu kinofestivāls
Rīgā un citās Latvijas pilsētās no 1. līdz 6. oktobrim jau tradicionāli norisināsies starptautiskais Manhetenas īsfilmu kinofestivāls. Rīgā festivāla programmu varēs skatīt kinoteātrī ''Splendid Palace'' divas dienas - 4. un 5. oktobrī. Festivāla filmu skates notiks arī Cēsīs, Daugavpilī, Kuldīgā, Liepājā, Ogrē, Rēzeknē, Siguldā, Valmierā un Ventspilī, paziņojumā medijiem informē organizatori.
«Lielajā dzintarā» atklās izstādi par cilvēku un tehnoloģijām
Jauno mediju mākslinieki piektdien, 27. septembrī, aicina uz izstādes “Starpliktuvē” atklāšanu. “Starpliktuvē” 16 mākslinieki pēta cilvēka attiecības ar tehnoloģijām, savos darbos atkailinot pārspīlētās gaidas pret tehnoloģiju veiktspēju un demistificējot to darbības principus, paziņojumā medijiem informē organizatori.
FOTO: Dānijā atklāta izstāde par zinātnisko fantastiku ar Latvijas mākslinieku darbiem
“Nenorunātās tikšanās” ir Latvijas Laikmetīgā mākslas centra (LLMC) izpētes un izstāžu projekts, kas veltīts zinātniskās fantastikas žanra ietekmei mākslā, pievēršoties gan vēsturiskai izpētei, gan tēmas aktualitātei mūsdienu mākslinieku darbos. Projekta pirmā izstāde “Kosmiskā eksistence” Latvijas valsts simtgades programmas ietvaros tika atklāta 13. septembrī Kopenhāgenā sadarbībā ar laikmetīgās mākslas centru “Den Frie”, informē Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs.
Iznāk publicistes Marinas Kosteņeckas atmiņu krājums
Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) Atbalsta biedrība klajā laiž Latvijā pazīstamās publicistes un rakstnieces Marinas Kosteņeckas atmiņu krājumu par neseno Latvijas vēsturi “Мans ХХ gadsimts“ latviešu un krievu valodā, paziņojumā medijiem informē Nacionālā bibliotēka.
Ramonas Indriksones pirmā grāmata – gaiši stāsti par dzīves tumšajām pusēm
Pie lasītājiem nonāk Ramonas Indriksones grāmata – stāstu krājums “Pāris metru zem ūdens”. Indriksone 2017. gadā absolvējusi Literāro akadēmiju un jau vairākus gadus aktīvi publicē stāstus gan drukātās preses, gan interneta izdevumos, taču “Pāris metru zem ūdens” ir rakstnieces pirmā izdotā grāmata, informē apgāds “Zvaigzne ABC”. 
Izdod Vīķes-Freibergas grāmatu «Manas zemes dziedātājiem»
Kuras ir garākās dziesmas latviešu folklorā? Par to klajā nācis eksprezidentes Vairas Vīķes-Freibergas pētījums. Pēc pašas autores teiktā, darbs veltīts “pagātnes un tagadnes manas zemes dziedātājiem, atceroties 1918. gada 18. novembra Latvijas Neatkarības deklarācijas simtgadi”.
«Metāls un rotas» Dzelzceļa vēstures muzejā
Latvijas dzelzceļa vēstures muzejā 21. septembrī apmeklētājiem durvis vērs tautas lietišķās mākslas un amatniecības izstāde “Metāls un rotas”. Tajā metālkaluma priekšmetus un skaistumlietas izrādīs vairāk nekā 60 tautas mākslas studiju dalībnieki un individuāli strādājoši meistari. Izstādes iekārtotājs ir mākslinieks Mārtiņš Heimrāts.
Iznākusi Rvīna Vardes grāmata «Kas te notiek»
Žaņa Lipkes muzejā 17. septembrī atvēršanas svētkus piedzīvo publicista Rvīna Vardes pirmā gāmata “Kas te notiek”. Kā saka autors, izdevumā apkopotās dokumentālas īsprozas skices jeb atmiņas, novērojumi un refleksijas uzskatāmas par izdzīvošanas hronikām un ies pie sirds tiem, kuri literatūrā dod priekšroku dzēlīgai ironijai un farsam.
Video: seriāla «Tur» aizkadrā - aktrise Ilva Centere 
Otrdien, 17. septembrī, pie televīzijas skatītājiem nonāks jaunais LMT oriģinālseriāls “Tur”, kas ir pirmais Latvijā veidotais seriāls par attiecībām virtuālajā un reālajā pasaulē. Sagaidot jaunā seriāla “Tur” pirmizrādi, LMT Viedtelevīzija piedāvā iepazīt galvenās varones atveidotāju Ilvu Centeri seriālā un dzīvē, kā arī ielūkoties filmēšanas aizkulisēs, paziņojumā medijiem informē pārstāvji. 
«Nepāriet» mūziķi izdod jaunu albumu ar Imanta Kalniņa dziesmām
Jānis Šipkēvics un mūziķu apvienība “Nepāriet” aicina uz albuma “Pāri” atklāšanas svētkiem, kas notiks trešdien 18. septembrī no 19.00 K.K.fon Stricka villā Rīgā. Mūziķi sniegs ievadkoncertu koncertsērijai, kas oktobrī un novembrī sekos Valkā, Jēkabpilī, Alūksnē, Siguldā, Talsos un Rīgā, informē organizatori.
Galerijas