100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Daira Āboliņa
Oskaru balvām izvirzītās filmas ir jānoskatās, pirms zelta vīriņi ieguls satraukto laureātu rokās! Oskaru gaidīšanas drudzis ir mudinājis kinoteātru repertuāru papildināt ar vēl divām izcilām šī gada filmām. Tikai segmentētos seansos grieķu izcelsmes režisora Jorga Lantima ekstravagantā traģikomēdija „Favorīte” par 18. gadsimta angļu karaļnama sieviešu kaislībām izvirzīta 10 Oskariem un no 14. februāra 9 Oskariem nominētā filma „Vara” par ASV vicepezidentu Diku Čeiniju, kura lomā izcils ir Kristians Beils.
Šogad Zelta Mikrofona balvu ceremonija notiks Dailes teātrī 12. februārī. Apsveicami plaši aptverti dažādi mūzikas veidi 16 nominācijās. Latviešu populārās mūzikas izpildītājmākslinieki, labākās dziesmas, labākie albumi no akadēmiskās mūzikas līdz tautas mūzikas ierakstiem. Balvu par mūža ieguldījumu mūzikā šogad saņems komponists Mārtiņš Brauns, kura nozīmīgāko skaņdarbu sarakstā ir ne tikai par Latvijas simtgades dziesmu atzītā “Saule, Pērkons, Daugava”, bet arī daudzveidīga mūzika citos žanros, tostarp Latvijas filmām.
Ar Zelta un Sudraba lāču pasniegšanas ceremoniju un mazu, publikai pieejamu konkursā iekļauto filmu retrospekciju 17. februārī noslēgsies 69. Starptautiskais Berlīnes kinofestivāls. 400 jaunas filmas un demokrātiska gaisotne. Vakarkleita nav obligāta, kino biļešu cenas demokrātiskas, ja vien ir uzņēmība traukties šurp pēc jauniem kino iespaidiem. Programmā iekļauta arī Latvijas/Igaunijas filma “Lote un pazudušie pūķi”. Bet līdzās - Eiropas klasiķu Andrē Tešinē, Agneškas Holandas, Anjēzes Vardas, Fransuā Ozona un citu izcilu režisoru jaunās filmas.
 
Latviju Eirovīzijā pārstāvēs grupa «Carousel»
LTV autoru un izpildītāju konkursā “Supernova 2019” šovakar astoņu finālistu konkurencē triumfēja duets “Carousel”, kas ar dziesmu “That Night” šī gada maijā pārstāvēs Latviju 64. starptautiskajā Eirovīzijas dziesmu konkursā Telavivā, Izraēlā. Fināla uzvarētāju noteica skatītāju un konkursa žūrijas balsojuma kopvērtējums.
Mūžībā aizgājis šveiciešu aktieris Bruno Gancs
77 gadu vecumā mūžībā aizgājis šveiciešu aktieris Bruno Gancs, kurš izpelnījies atzinību ar meistarīgo Ādolfa Hitlera lomas atveidojumu 2004.gada filmā "Der Untergang" ("Sakāve"), pavēstīja mākslinieka pārstāvis.
Bukmeikeri: «Supernova 2019» finālā viena favorīta nav!
Jau šajā, 16. februāra, vakarā, LTV autoru un izpildītāju konkursā “Supenova 2019” tiks noskaidrots, kurš no astoņiem finālistiem pārstāvēs Latviju starptautiskajā Eirovīzijas konkursā, kas šogad notiks Izraēlā Telavivā. Kādas prognozes atrodamas internetā?
#Grosvaldi1919. Jāzepa Grosvalda vēstule Oļģerdam Grosvaldam
Digitālais projekts #Grosvaldi1919 ik mēnesi vēstīs par Grosvaldu ģimenes notikumiem 1919. gadā. Tie tiks atklāti caur korespondenci, dienasgrāmatām, atmiņām, preses ziņām, fotogrāfijām un mākslas darbiem. Tāpat varēs sekot līdzi tam, kā 2019. gadā noris darbi pie dzimtas izpētes un popularizēšanas, veidojot izstādi, veicot zinātnisko un populārzinātnisko pētniecisko darbu. Dienasgrāmatās un vēstulēs saglabāta oriģinālrakstība. 
Nacionālā teātra ēka savam laikam bijusi moderna; tajā arī leģendāras detaļas
Latviešu teātra leģendas un dzīvā vēsture – tāds ir Latvijas Nacionālais teātris, kas nākamnedēļ svinēs simtgadi. Latvijas Televīzija ielūkojas teātra vēsturē, pētot teātra ēku. Savam laikam grandiozā un krāšņā celtne ar baroka stila interjeru pārsteidza daudzus, bet mūsdienās ir nesaraujami saistīta ar sajūtu par to, kāds ir Nacionālais teātris.
Par daudzsēriju filmu «Sarkanais mežs»
Daudzsēriju filmas “Sarkanais mežs” notikumi risinās 1949. gadā, kad angļu izlūkdienests MI6 cenšas iegūt informāciju par situāciju Padomju Savienības okupētajā Baltijā. Vitolds (Jēkabs Reinis) kopā ar citiem latviešiem ikdienā strādā smagu darbu karjeros, bet viņa līgava Velta (Agnese Cīrule) ir medmāsa. Viņi sapņo doties uz ASV, krāj naudu, plāno kāzas un kārto nepieciešamos dokumentus, jo ASV rūpīgi atlasa emigrantus. Taču Vitolds izlemj piedalīties misijā dzimtenē, un cerība mainīt vēsturi maina viņa dzīvi.
Noklausies! Daudzsēriju filmai «Sarkanais mežs» tapusi tituldziesma
Aizvadītajā nedēļā notika daudzsēriju filmas “Sarkanais mežs” tituldziesmas ieraksts. Mūziku radījis komponists Zigmars Liepiņš, savukārt dziesmas teksta radīšana uzticēta vienam no filmas scenārija autoriem – Matīsam Gricmanim. Dziesmu “Nav laika gaidīt” iedziedājis Dailes teātra aktieris Gints Grāvelis.
Aizvadīts pirmais «Republikas tūres» koncerts
Četri šī brīža aktuālākie Latvijas hiphopa mākslinieki – Ozols, ansis, Viņa un Edavārdi – trešdien vakarā Liepājā atklāja “Rep-publikas jeb Republikas tūri”. Tā ir četru koncertu sērija, kuras programmā iekļautas gan repa izpildītāju jaunākās dziesmas, gan populārākie hiphopa hiti. Kā atzīst paši mākslinieki – šis ir eksperiments, jo līdz šim ārpus Rīgas šādi koncerti, kuros uz vienas skatuves kāpj vairāki šī mūzikas žanra pārstāvji, nav notikuši.
Citāds Dons Žuans: «Valoņas nakts» Valmieras Drāmas teātrī
Piektdien pirmizrādi Valmieras teātra Lielajā zālē piedzīvos Rolanda Atkočūna pirmais iestudējums šajā teātrī – franču valodā rakstošā beļģu dramaturga  Ērika Emanuela Šmita luga “Valoņas nakts”. Tas ir stāsts par leģendārā mīlētāja Donu Žuana citādiem piedzīvojumiem.
Vienkāršo lietu skaistums izstādē «Suņi un baloži gaismā»
Ceturtdien vakarā Jūrmalas muzejā atklāj divu gleznotāju – Martas Jurjānes un Annas Laicānes – jaunāko darbu kopizstādi “Suņi un baloži gaismā”. Mākslinieces vieno ne tikai glezniecība, bet arī pastiprināta interese par gaismu un kopīgs studiju laiks Latvijas Mākslas akadēmijā pie profesoriem Alekseja Naumova un Kaspara Zariņa. 
«Pēterburga ziemā» – absolūts skaistums Latvijas Nacionālajā operā
17. februārī plkst. 15.00 Latvijas Nacionālās operas un baleta Beletāžas zālē skanēs koncerts "Pēterburga ziemā". Biļetes uz to jau sen izpārdotas. "No vienas puses, tas ir ļoti patīkami, bet, no otras puses, uzliek arī zināmu atbildības nastu, tādu saņemšanās sajūtu, jo gribas jau pēc iespējas labāk. Bet sajūta ir ļoti patīkama," atzīst viens no koncerta dalībniekiem - baritons Rihards Millers. "Domāju, tur vainīga programma. Čaikovskis, Rimskis-Korsakovs – tas ir absolūts skaistums," uzskata koncerta iniciatore, pianiste Herta Hansena.
Klajā nācis 2. gadsimta teksta «Pāvila darbi» pirmais izdevums latviešu valodā
Latvijas Bībeles biedrība laidusi klajā pirmo un vienīgo “Pāvila darbu” tulkojumu latviešu valodā. “Pāvila darbi” ir nākamā grāmata Bībelē neietverto saglabājušos pirmo gadsimtu kristiešu tekstu tulkojumu sērijā. Šie teksti palīdz labāk saprast laikmetu, kurā veidojās gan kristietība, gan dažādi tās novirzieni. “Pāvila darbi” vēsta par apustuļa Pāvila piedzīvojumiem misijas ceļojumos un viņa mocekļa nāvi. Tekstā ietverts arī viņa mācekles un sludinātājas Teklas stāsts.
Galerijas