100 g kultūras
 
Latvijas Nacionālais balets viesosies Hannoverē ar iestudējumiem «Korsārs» un «Karlsons lido…»
No 26. februāra līdz 1. martam Latvijas Nacionālais balets dodas viesizrādēs uz Vāciju, kur Hannoveres Valsts teātrī izrādīs Ādolfa Adāna baletu “Korsārs” un Jura Karlsona baletu “Karlsons lido…”. Abu iestudējumu horeogrāfiju veidojis Latvijas Nacionālā baleta mākslinieciskais vadītājs Aivars Leimanis, medijus informē Latvijas Nacionālās operas un baleta pārstāvji.
Jūrmalas Gada balvu kultūrā piešķir ērģelniecei Ivetai Apkalnai
Septiņpadsmito reizi, novērtējot Jūrmalas pilsētas kultūras dzīves spilgtākos notikumus, svinīgā ceremonijā Dzintaru koncertzālē 21. februārī tika godināti "Jūrmalas Gada balvas kultūrā 2019" laureāti sešās nominācijās. Šogad piešķirtas divas Gada balvas kultūrā – ērģelniecei Ivetai Apkalnai un Dzintaru koncertzāles direktoram Guntaram Ķirsim par Saullēkta koncertu Dzintaru pludmalē, medijus informē Jūrmalas pilsētas domes pārstāvji.
Latviešu komponistes Lauras Gustovskas godalgotais skaņdarbs pirmatskaņots Kataloņu mūzikas pilī
Kataloņu mūzikas pilī (“Palau de la Música Catalana”) Barselonā — tika apbalvoti starptautiskā kormūzikas kompozīciju konkursa “Orfeó Català” laureāti un pirmatskaņoti godalgotie skaņdarbi. Latviešu komponistes Lauras Gustovskas kompozīciju “CXLVI” ar Šekspīra soneta vārdiem starptautiskā žūrija 2019. gada augustā atzina par labāko skaņdarbu viendabīgo koru kategorijā, un 23. februārī to pirmatskaņoja Katalonijas koru asociācijas sieviešu koris “Voxalba”, medijus informē komponistes pārstāvji.
Divi jaunieši laivā un suns jaunā raidījumā apceļos astoņas Latvijas upes
Krāšņas Latvijas upes, ziņkārība, brīvība un piedzīvojumi – tā dažos vārdos raksturojams jaunais raidījums “Pa straumei”, kas 5. martā nokļūs pie Latvijas Televīzijas skatītājiem. Raidījuma varoņi – 16 un 17 gadus jauni cilvēki – kopā ar sunīti Urgu apceļojuši astoņas Latvijas upes, un astoņās sērijās viņu piedzīvojumus apkopojusi komanda, kas veidojusi arī raidījumu “Sirmais. Kulta ēdieni”.
Ar 25 gadu populārākajām latviešu dziesmām svinēs Latvijas Radio 2 dzimšanas dienu
Atzīmējot 25. gadskārtu, Latvijas populārākā radiostacija Latvijas Radio 2 aicina visus latviešu mūzikas mīļotājus uz vērienīgiem dzimšanas dienas koncertiem šā gada 3. un 4. aprīlī VEF Kultūras pilī. Koncertos Latvijas Radio 2 ētera personības un teju 30 mūziķi, tostarp Maestro Raimonds Pauls, Guntars Račs, Ainars Mielavs, Normunds Rutulis, grupas “Autobuss debesīs”, “Apvedceļš” un citi izpildīs pēdējo 25 gadu laikā mīlētākās dziesmas dzimtajā valodā.
Balva «Boņuks» pasniegta Vasilevska izstādei, izdevumam par diriģenti Broku un filmai «Latgalīši Sibirī»
Latgaliešu kultūras gada balvas „Boņuks 2019“ saņēmuši Evalda Vasilevska piemiņas izstāde un grāmata, Ligija Purinaša par dzejas krājumu „Sīvīte“, izdevums par kordiriģentes Terēzes Brokas mūžu, dokumentālā filma „Latgalīši Sibirī“, KUUP Coffee, grupa „Bez PVN” un citi, informēja organizatori. Par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā tika godināts tēlnieks Indulis Folkmanis.
Dobeles Tautas lietišķās mākslas studija «Avots» svin pusgadsimtu
Dobeles Tautas lietišķās mākslas studijā ''Avots'' jau pusgadsimtu klaudz stelles un zib adatas. Jubileju seno amatu meistares atzīmē ar izstādi ''No veļiem līdz cīruļiem''. Šāds nosaukums izvēlēts, jo rokdarbiem atvēlētais laiks kādreiz bija no rudens līdz pavasarim. 
Alsungā meistarklasēs dūdinieki paši izgatavo instrumentus
“Trešajam Latvijas dūdinieku” saietam, kas notiks maijā, Alsungā gatavojas jau tagad. Lai paplašinātu dalībnieku loku un radītu padziļinātākas zināšanas par dūdu vēsturi, uzbūvi un veidošanu, tiek rīkota dūdu izgatavošanas darbnīca. Dalībnieki tiekas reizi mēnesī, kad meistara vadībā pamazām dūdas top pašu rokām. 
VIDEO: Latgaliešu kultūras gada balvas «Boņuks» pasniegšanas ceremonija
Latgaliešu kultūras gada balvai “Boņuks 2019” nominēti 30 pretendenti, un svētdien, 23. februārī, pulksten 16.00 Latgales vēstniecībā “Gors” un tiešraidē sabiedrisko mediju portālā LSM.lv noskaidros, kuri 10 spilgtākie un nozīmīgākie latgaliskās kultūras notikumi un veicinātāji saņems balvu.
Pasniegs «Boņuka» balvas spilgtākajiem latgaliešu kultūras notikumiem
Svētdien Latgales vēstniecībā Gors notiks latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks 2019” pasniegšanas ceremonija, godinot aizvadītā gada spilgtākos notikumus, sasniegumus un personības, kas popularizējušas latgaliešu kultūru un valodu. Māla Boņuka statuetes tiks pasniegtas jau 12. reizi. Portālā LSM.lv balvas pasniegšanu varēs vērot tiešraidē.
Lielās mūzikas balvas nominants Olari Eltss: «Sinfonietta Rīga» ir mana sapņu komanda
“Mocarts ir viens no maniem mīļākajiem komponistiem, kura ģenialitāte slēpjas tieši viedā, kā viņš kombinē dažādus elementus, diezgan bieži staigājot pa naža asmeni starp atļauto un neatļauto,” apgalvo diriģents Olari Eltss, kurš, kopā ar Valsts kamerorķestri "Sinfonietta Rīga" un igauņu pianisti Irinu Zaharenkovu, “Lielajai mūzikas balvai 2019” ir nominēts kategorijā “Gada koncerts” par koncertprogrammas “Dialogs ar Mocartu” atskaņojumu Lielajā ģildē.
Vai šodienas pasaulē visiem ir jādod vārds? Saruna ar fotožurnālistu Intu Kalniņu
Veltīt visu savu dzīvi darbam, kas paņem 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā, ir īstens izaicinājums. Tādu reiz pieņēma arī globālās ziņu aģentūras “Reuters” vienīgais fotogrāfs Baltijā un Skandināvijas valstīs Ints Kalniņš. Būdams profesionāls fotožurnālists jau vairāk nekā 30 gadu garumā, Ints Kalniņš ir bijis gan nacionālu, gan globālu vēsturisko pagriezienu epicentrā, arī šodienas pasauli dienu no dienas vērojot caur fotoaparāta objektīvu.
Pededzē izdzīvo senās kāzu tradīcijas ar «častuškām» un «druškām»
Šonedēļ zīmīgajā datumā – 20. 02. 2020. – gredzenus mija ne viens vien jaunais pāris. Kāzas svinētas arī pašā Latvijas–Krievijas pierobežā, Alūksnes novada Pededzē. Te gan tās nebija gluži parastas kāzas, jo tajās bija arī daļa no rituāla, kāds šeit pareizticīgajiem bijis kādreiz. Šīs kāzu tradīcijas, kas raksturīgas tikai Pededzei, vākuši un apkopojuši vietējie cilvēki, un kopš aizvadītā gada nogales Pededzes pagasta tradicionālais kāzu rituāls ir iekļauts arī Latvijas nemateriālās kultūras vērtību sarakstā. 
Rēzeknē vērtēs labākos amatierteātrus
Dažādās Latvijas pilsētās turpinās Latvijas Nacionālā kultūras centra organizētā ikgadējā amatierteātru iestudējumu skate “Gada izrāde 2019”. Kopumā žūrija izvērtēs 46 iestudējumus. Šodien skate notiek Rēzeknē, vērtējot Līvānu, Rēzeknes, Kokneses, Lubānas un Aizkraukles amatierteātru iestudējumus.
Latvijas kino delegācija dodas uz Berlināli
Berlīnes filmu festivāls šogad piedāvā jaunas, iespējams, intelektuālākas programmu sadaļas, piemēram, gadiem ilgi kultivēto kulinārā kino programmu ir nomainījusi sadaļa “Sadursme”, kurā demonstrēs izaicinošas neatkarīgā kino filmas. Bet sarkano paklāju Berlīnes pils priekšā un atklāšanas ceremoniju vēl neviens nav atcēlis, un uz Berlīni ir devusies arī kupla Latvijas delegācija, tostarp filmas “Dvēseļu putenis” radošā komanda.
Stūra mājas nākotne – kā apvienot memoriālo nozīmi ar privātām interesēm?
Vairāku gadu laikā Valsts nekustamajiem īpašumiem nav izdevies atrast nomnieku kādreizējai Valsts drošības komitejas mītnei – Stūra mājai. Tagad – ar pienākumu pirmajā un pagrabstāvā saglabāt Okupācijas muzeja ekspozīciju – ēku izliks pārdošanai. Līdz šim lielāko interesi izrādījuši viesnīcu biznesa pārstāvji. Kā nākotnes īpašniekam apvienot ēkas vēsturiskās atmiņas uzturēšanas funkciju ar privātajām interesēm, kā izmantot telpas un ieņēmumus no ēkas pārdošanas – ekspertu viedokļi atšķiras.
Kāds ir popdziesmas «derīguma termiņš»? Stāsta mūziķi Dons un DJ Rudd
Dons – viens no veiksmīgākajiem Latvijas mūziķiem, un DJ Rudd – viens no pieprasītākajiem mūzikas producentiem Latvijā. LTV raidījumā “Kultūrdeva” mākslinieki atklāj – nav vienas hita radīšanas formulas, un arvien piesātinātākā pasaules mūzikas ainavā, kurā gadā tiek saražots miljoniem dziesmu, arvien grūtāk paredzēt, kuras dziesmas paliks vēsturē un kurām "derīguma termiņš" būs daudz īsāks.
Rīgā ar lasījumu uzstāsies vācu rakstnieks Leonhards F. Zeidls
Vācu rakstnieks Leonhards F. Zeidls (Leonhard F. Seidl) šā gada februārī uzturas Ventspils Starptautiskajā Rakstnieku un tulkotāju mājā un strādā pie savas jaunās grāmatas. 27. februārī rakstnieks viesosies Gētes institūtā Rīgā un lasīs fragmentus no sava kriminālromāna “Frontes”, kā arī sarunāsies ar radio žurnālisti Ingvildu Strautmani, medijus informē Gētes institūta pārstāvji.
Galerijas