100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Anete Lesīte
16. oktobrī Cēsu koncertzālē un 18. oktobrī LTV1 ēterā pirmizrādi piedzīvo Latvijas Televīzijas jaunākā dokumentālā filma “Žagari”. Scenārija autores Henrietas Verhoustinskas un režisores Zitas Kaminskas kopdarba centrālo asi veido abu brāļu – aktiera, “Žagarkalna” īpašnieka Jura Žagara un režisora, aktiera, bijušā Latvijas Nacionālās operas direktora Andreja Žagaru savstarpējās attiecības, zinot, ka viens no viņiem jau filmēšanas laikā ir smagi slims. Filmas traģiskā stīga – pēdējie mēneši tuvinieku dzīvē un pirmie mēneši jau pēc traģiskā zaudējuma.
Vērienīgākais ikrudens kinonotikums - no 17. līdz 27. oktobrim galvaspilsētā norisināsies RigaIFF - Rīgas Starptautiskais kino festivāls. Atklāšanas notikums – starptautisku atzinību guvusī pilnmetrāžas animācijas filma “Projām”, režisors Gints Zilbalodis. Dažādas tematiskas sadaļas, par vienu no tiem festivāla radošā direktore Sonora Broka: "Pilnmetrāžas konkurss kā lakmusa papīrs uzrāda pārmaiņas un autorkino valodā. Desmit konkursa filmas ir arī RIGA IFF pārdomas par rītdienas kino šodien."
Izstāde „Ilmārs Blumbergs. BEIGAS IR.” - 18. oktobrī plkst. 18.00 Raiņa un Aspazijas vasarnīcā Jūrmalā, Jāņa Pliekšāna ielā 5/7, notiks latviešu mākslinieka, scenogrāfa un grafiķa Ilmāra Blumberga (1943–2016) izstādes „Ilmārs Blumbergs. Beigas ir.” atklāšana. Pirmoreiz tiks eksponēts zīmējumu cikls „Tenerife 2015”, pašportretu sērija “Tas pats un nelieli tēlniecības darbi no mākslinieka personiskā arhīva. Tenerifē mākslinieks pavadīja vienus no pēdējiem dzīves mēnešiem.
Latvijas Nacionālajā teātrī 18. oktobrī gaidāma pirmizrāde režisores Ingas Tropas iestudējumam - Luisa Kerola “Alise Brīnumzemē”. Alise uzsāk drosmīgu ceļu sevis un pasaules iepazīšanā, izstaigājot prāta spēļu labirintus, kur viss izrādās citādāk nekā sākumā izskatās. Brīnumzeme kā visa pirmsākums, kur iespējams it viss. Izrādes vizuālo veidolu radīs scenogrāfs un papildinātās realitātes autors Gints Gabrāns, kurš ļaus skatītājiem izrādes šķautni sajust arī caur aplikāciju telefonā. Alise Brīnumzemē ir stāsts par sapņošanu ar vaļējām acīm un atvērtu sirdi.

 
Čells – tas esmu es. Saruna ar franču čellistu Žanu Gijēnu Keirasu
Pasaulslaveno franču čellistu Žanu Gijēnu Keirasu latviešu klausītāji iepazina jau 2015. gadā, kamerorķestra "Sinfonietta Rīga" 10. sezonas atklāšanas koncertā Lielajā ģildē. Virtuozā mūziķa un "Sinfonietta Rīga" viesošanās šopavasar Ķelnē bija šīs radošās sadarbības turpinājums. Nu Keirass atkal atgriezies Rīgā, šoreiz kā Rudens kamermūzikas festivāla viesis, lai savā izlolotajā Johana Sebastiāna Baha čellsvītu un atbalsu programmā 20. oktobrī Mazajā ģildē piedāvātu muzikālu ceļojumu cauri gadsimtiem, kultūrtelpu nospraustām robežām un skaistuma etaloniem. Sarunā ar Latvijas Radio mūziķis stāsta par daudzveidības nozīmi savā repertuārā.
«Lielajā dzintarā» atklās Heinrihsonu ģimenes izstādi
Liepājas koncertzāle “Lielais dzintars” piektdien, 25. oktobrī, aicina uz mākslinieku Ivara, Helēnas un Annas Heinrihsonu izstādes “Sajūtu taksonomija. Heinrihsoni” atklāšanu. Izstādē būs skatāmi neoekspresionisma gleznotāja Ivara Heinrihsona un viņa sievas, mākslinieces Helēnas Heinrihsones lielformāta gleznojumi, kā arī meitas, kostīmu mākslinieces un scenogrāfes Annas Heinrihsones lielizmēra ogles zīmējumi, telpiski objekti un gleznas, paziņojumā medijiem informē "Lielais dzintars" pārstāvji.
Ginta Zilbaloža filma «Projām» pretendēs uz «Oskara» balvu
Trešdien, 16. oktobrī, ASV Kinoakadēmijas mājaslapā publiskots garais saraksts ar filmām, kas pretendē uz "Oskara" balvas nominācijām animācijas filmu kategorijā. Starp 32 filmām ir arī Ginta Zilbaloža animācija filma "Projām", kas Latvijas pirmizrādi piedzīvos ceturtdien, 17.oktobrī, Rīgas Starptautiskā kino festivāla ("Riga IFF") laikā.
Pirmais ieskats Zālītes un Lūsēna kopdarbā «Kā ābeļdārzs ir brīvība»
23. novembrī pasaules pirmizrādi piedzīvos Māras Zālītes un Jāņa Lūsēna muzikālā poēma “Kā ābeļdārzs ir brīvība”. Uzveduma pirmatskaņojumam izraudzīta zīmīga vieta – Jelgava, tieši šeit pirms simt gadiem tika uzveikts Bermonta karaspēks un nosargāts tautas  sapnis par brīvu Latviju. Taču veidotāji jau tagad piedāvā iespēju noklausīties muzikālās poēmas “Kā ābeļdārzs ir brīvība” pirmā skaņdarba “Manas Zemgales zelts” ierakstu, paziņojumā medijiem informē Jelgavas pilsētas pašvaldības iestādes “Kultūra” pārstāvji.
Jaunajā romānā Tālivaldis Margēvičs atgriežas pie «ierindas» cilvēkiem
Trešdien, 16. oktobrī, atvēršanas svētkus piedzīvo pazīstamā kinoscenārista, režisora un publicista Tālivalža Margēviča otrais romāns, kam dots nosaukums “Zirgu gaļas pārdevējs”. Romāna sižets solās būt gana spraigs, turklāt balstīts patiesos notikumos, un vijas cauri teju visam 20. gadsimtam. Galvenā varoņa prototips ir reāla persona no Tālivaldim Margēvičam tuvās Pārdaugavas.
Vokālā grupa «Insomnia» turpina jaunības maksimālismu un maina standartus
No 16. līdz 20. oktobrim norisināsies jau 7. starptautiskais Rīgas A Cappella festivāls, akcentējot šī žanra daudzveidību un piedāvājot dažādu laikposmu un stilu mūziku izcilā izpildījumā. Festivāla kulmināciju iezīmēs koncerts "Insomnia: Sākums", kas 19. oktobrī skanēs koncertzālē "Palladium", piedāvājot jaunu identitāti vokālās mūzikas kustībai Latvijā. Koncerta galvenie mākslinieki būs jaunības enerģijas pilnā jaunā vokālā grupa "Insomnia",  kas tikko nosvinējusi gada jubileju.
Diriģente pret pašas gribu. Saruna ar pianisti Diānu Ketleri
Latvijā dzimusī Londonas Karaliskās mūzikas akadēmijas un Ženēvas Mūzikas augstskolas profesore Diāna Ketlere ieradusies Latvijā, lai pašas dibinātā ansambļa "Raro" sastāvā 16. oktobrī Mazajā ģildē piedalītos Rudens kamermūzikas festivālā. Tuvojas koncerts, kurā mūziķei pašai būs arī jādiriģē, kaut nekādu ambīciju kļūt par diriģenti viņai nav – tikai izaicinājuma prieks. 
Jubilāre Nora Ikstena: Dzīvē ir brīži, kad jūties, itin kā dzīvotu «suņa dzīvi», tomēr beigās iznāk mīlestība
Nora Ikstena oktobrī svin apaļu dzīves jubileju – to rakstniece sagaidījusi ar divām īpašām grāmatām, kuras sauc par labu dāvanu pašai sev, - stāstu un eseju izlasi "Mīlestība", kā arī sadarbībā ar Aivaru Vilipsonu veidoto “Suņa dzīvi”. "Dzīvē ir brīži,  kad jūties, itin kā dzīvotu "suņa dzīvi", tomēr beigās iznāk mīlestība,"  sarunā ar LR3 atzīst Ikstena. 
“Mīlestības un skatuves kvēlojumā“ – Nacionālā teātra simtgadei veltīta izrāde
Piektdien, 25. oktobrī, Jāņa Akuratera muzejā Rīgā notiks mūzikas, vēstuļu un dialogu spēles "Mīlestības un skatuves kvēlojumā" pirmizrāde, kas veltīta Nacionālā teātra simts gadu jubilejai. Tā vēstīs par Nacionālā teātra 20.–30. gadu slavenībām Alisi Brehmani un Jāni Kalniņu, kuru lomās iejutīsies Nacionālā teātra aktieri Zane Jančevska un Kārlis Reijers, paziņojumā medijiem informē Memoriālo muzeju apvienības pārstāvji.
Liepājas teātris izsludina lugu ideju konkursu
Lai veicinātu jaunu latviešu oriģināldarbu radīšanu, kā arī oriģināldramaturģijas apriti starp Baltijas valstīm, Liepājas teātris izsludina lugu ideju konkursu. Konkurss tiek organizēts četrās kārtās, tas sāksies 16. oktobrī un noslēgsies 2020. gada aprīlī, paziņojumā medijiem informē teātra pārstāvji.
Frankfurtes grāmatu tirgū Latvija turpina #iamintrovert kampaņu
Laikā no 16. līdz 20. oktobrim Latvija ar nacionālo stendu piedalīsies lielākajā izdevējdarbības izstādē pasaulē – Frankfurtes grāmatu tirgū ("Frankfurter Buchmesse 2019"). Raidījuma "Kultūras Rondo" programmas vadītāja Ingvilda Strautmane sarunā ar Latvijas Radio no Frankfurtes ziņo – Latvija turpina 2018.gadā Londonas grāmatu tirgū veiksmīgi aizsākto #iamintrovert kampaņu.
«Kvadrifrona» izrāde «Fake News!» aktualizē medijpratības tēmu Latvijā
15. novembrī Rīgas cirkā pirmizrādi piedzīvos teātra trupas “Kvadrifrons” izrāde “Fake News!”. Tā radīta, veicot padziļinātu analīzi par viltus ziņu jēdzienu un ietekmi Latvijā. Darba autori centušies aptvert šauro robežu, kas atšķir pilnīgas muļķības no subjektīvi nepieņemama viedokļa, patiesību un spekulatīvām interpretācijām un faktus no gaumes, paziņojumā medijiem informē trupas pārstāvji.
Alūksnes muižas parks – kultūrvieta nesteidzīgām pastaigām
Sabiedrisko mediju portāls LSM.lv turpina pieņemt pieteikumus “Kilograms kultūras” nominācijai “Kultūrvieta”. Raidījums “Kultūras ziņas” piedāvā iepazīties ar jau izvirzītajām kultūrvietām. Viena no tām – Alūksnes muižas parks, kur pēdējo gadu laikā atjaunotas un restaurētas vairākas celtnes no baronu fon Fītinghofu dzimtas mantojuma.
Nākamā pietura - jaunās mūzikas festivāls «Arēna»
Klavesīns, blokflautas, elektronika, arfa, skanošs milzu sapņu ķērājs, no slēpēm taisīta ģitāra, kanalizācijas trubu taures, dziedoši dārzeņi, runātais vārds - šie oriģinālie skaņrades avoti, netradicionāli ansambļu sastāvi, improvizācija, džezs un arvien jauni pārsteigumi mūsdienu komponistu jaundarbu pirmatskaņojumos no 19. oktobra līdz 2. novembrim gaidāmi jaunās mūzikas festivālā "Arēna". Šogad festivāls notiek tikai Rīgā.
Amatas novada kultūras tūrisma produkti iekļuvuši Eiropas Kultūras tūrisma tīkla balvas finālā
24. oktobrī Granādā, Spānijā, norisināsies Eiropas Kultūras tūrisma tīkla (European Cultural Tourism Network (ECTN)) balvu pasniegšanas ceremonija. Šogad ceremonija būs īpaša Amatas novadam, jo finālā iekļuvuši divi Amatas novada kultūras tūrisma produkti, konkurējot ar 55 citiem pieteikumiem no 19 Eiropas valstīm, paziņojumā medijiem informē Amatas novada pašvaldība.
«Laime pilnīga» publicē jaunu dziesmu no gaidāmā albuma
Līdz ar dziesmas “Rīts” publiskošanu lielākajās straumēšanas vietnēs grupa “Laime pilnīga” izsludina mini albuma “Atoms” izdošanu, kas nonāks pie klausītājiem 20. novembrī, paziņojumā medijiem informē grupas pārstāvji.
Šogad trešajā ceturksnī Purvīša balvai nominēti Krista un Reinis Dzudzilo, Vika Eksta
Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2019. gada 1. jūlija līdz 30. septembrim, neatkarīgo ekspertu darba grupa nākamajai Purvīša balvai, kura tiks pasniegta 2021. gada aprīlī, ir nominējusi trīs autorus: Kristu un Reini Dzudzilo un Viku Ekstu, paziņojumā medijiem informē Latvijas Nacionālā mākslas muzeja pārstāvji.
Jubilārs Jānis Sproģis: Domājiet par kaut ko labu, par mīlestību
"No rīta līdz vakaram domāju, kā pareizi dziedāt, – visu mūžu jāmācās, tur nu es nevienu nevaru iepriecināt," sirsnīgi teic skaistā un skanīgā tenora īpašnieks, tautā iemīļotais dziedātājs Jānis Sproģis, kurš 14. oktobrī atzīmēja 75. dzimšanas dienu.
Ksenijas Ohapkinas filmas «Nemirstīgie» varonis – pilsēta – runā bez vārdiem
Režisores Ksenijas Ohapkinas darbs "Nemirstīgie", kas veidots, sadarbojoties Latvijas studijai "VFS Films” un Igaunijas studijai "Vestilind”, šogad Karlovi Varu starptautiskajā kinofestivālā piedzīvoja pasaules pirmizrādi un tika apbalvots ar "Kristāla globusu" kategorijā "Labākā dokumentālā filma”. Filmas pirmizrāde Latvijā paredzēta 23. oktobrī festivālā "Riga IFF" laikā kinoteātrī "K.Suns".
Galerijas