100 g kultūras
Šonedēļ

KG Kultūras Žūrija iesaka

Ilze Jansone

 
FOTO: Rūmenes muižā atklāta pirmā «Tukku Magi» izstāde
Atklājot vērienīgo “Tukku Magi” projektu, Rūmenes muižas renovētajā mākslas un sarīkojumu telpā vienu nedēļu, no 20. līdz 25. augustam, apskatāma izstāde “Bez fetiša / Without Fetish”, kas jau raisījusi Latvijas mākslinieku un ārvalstu viesu interesi, informē izstādes veidotāji.
Ezers, mūzika, metafizika. Izskanējušas «Ezera skaņas»
Bez oficiālām uzrunām, noteikumiem un uzvārdiem. Sākumā piķa melnā tumsā ar mūzikas uzplaiksnījumiem kompasa vietā, tad saullēkta sagaidīšana un muzikālā kulminācija. Ko tādu nedēļas nogalē Madonas novada Vestienas pagastā esošajā Kāla ezerā jau septīto reizi varēja piedzīvot pasākumā “Ezera skaņas”. Šogad tas norisinājās ar saukli „Ceļš sākas šonakt. Es dodos mainīties” un tematiski pētīja zemūdens dzīles, pielīdzinot tās cilvēka zemapziņas plašumiem.
Vineta Vilcāne: Kotrai vaļstij ir kaida minoritašu ci mozuoklītuota volūda ar sovim izaicynojumim
Latgalīšu volūda Latvejā viesturiski izdzeivojuse pasasokūt daudzim entuziastim vysaidūs laikūs i niu, sovys pozicejis ījem arviņ stabiluok. Mums ir oficiali apstyprynuoti raksteibys nūscejumi, roksti škārsteiklā, informaceja masu medejūs, gruomotys i daudz kas cyts. Kai pīzeist ari latgalīšu volūdys zynuotuoja i žurnaliste Vineta Vilcāne, vēļ arviņ aiz ituo vysa stuov daudzi entuziasti, jo konkreta finansiejuma latgaliskajam i taišņi volūdys saglobuošonai i atteisteibai vaļsts budžetā nav, taipoš nav ari vīnys institucejis, kas izajimtu ryupi par itū vysu.
Filmu «Spiegs, kurš mans tēvs» izrādīs festivālos Igaunijā un Dienvidkorejā
Režisoru Ginta Grūbes un Jāka Kilmi dokumentālo filmu “Spiegs, kurš mans tēvs” šajā nedēļā demonstrēs festivālos Dienvidkorejā un Igaunijā. No 22. līdz 24.augustam filma piedzīvos Āzijas pirmizrādi 16.Starptautiskajā dokumentālo filmu festivālā EIDF Dienvidkorejā, bet 22. un 23.augustā būs skatāma Baltijas filmu dienu ietvaros Tallinā, godinot Baltijas ceļa 30.gadadienu, informē filmas veidotāji.
Korim «Latvija» vasara aizritējusi bez atvaļinājuma
Valsts akadēmiskajam korim (VAK) “Latvija” šī vasara ir aizritējusi bez atvaļinājuma, jo koris ir pieprasīts gan Latvijā, gan ārzemēs. Bet atskaites punkts jau 22 gadu kora dzīvē ir Garīgās mūzikas festivāls, kas tradicionāli notiek augustā.
VIDEO: Aizvadīta «Vijas Artmanes Lielā nakts»
19. gada 21. augustā leģendārajai aktrisei Vijai Artmanei apritētu 90. Tam par godu 17. augusta vakarā aizvadīta “Vijas Artmanes Lielā nakts”, kas leģendas dzīvei ļāva pietuvoties Rīgas pilsētvidē. Kinoteātrī “Splendid Palace” pulcējās aktrises ģimene, laikabiedri, draugi un talanta cienītāji, lai dalītos savos atmiņu stāstos par kinodīvu un teātra karalieni, bet lielformāta videoprojekcijas priecēja Rīgas svētku apmeklētājus arī pie Dailes teātra un Laipu un Meistaru ielas stūrī.
Cēsīs norisinās koka fasāžu restaurācijas meistarklase
Īstenojot ieceri par koka arhitektūras saglabāšanu, pēdējo divu gadu laikā Cēsīs norisinājušies jau vairāki semināri un apmācības. Arī šobrīd vecpilsētā notiek koka fasāžu restaurācijas meistarklase. Tajā dalībnieki apgūst praktiskās iemaņas darbā ar instrumentiem un materiāliem, kuras likt lietā savu īpašumu saglabāšanā.
Alvis Hermanis: Ar Artmanes enerģētiku pietiktu 15 aktrisēm
Ar "Vijas Artmanes Lielo nakti" 17. augustā iesākas aktrises 90. jubilejai veltītu pasākumu cikls. To turpinās LTV dokumentālās filmas "Aktrise un laiks. Vija Artmane" pirmizrāde. Filmā izmantoti fragmenti no intervijām ar aktieriem, režisoriem un teātra zinātniekiem. Piedāvājam noskatīties vienu no tām – pilnu interviju ar Alvi Hermani, kurā viņš ne tikai atceras ar Artmani kopā pavadīto laiku un dažādus, arī amizantus atgadījumus, bet arī stāsta par saviem atklājumiem, kuri saistīti ar Artmani, par smalkajām aktiera un telpas attiecībām, par aktiera profesiju kā tādu, analizējot to visu caur savu bagāto starptautisko pieredzi.
Meitene ar vēju matos. Saruna ar aizņemtāko latviešu pianisti Agnesi Egliņu
Pianistei Agnesei Egliņai vasaras izskaņa ir darbīga: nesen atgriezusies no meistarklašu vadīšanas un koncertiem Spānijā, 17. augusta vakarā viņa sniegs solokoncertu dzimtās Liepājas "Lielajā dzintarā",  21. augustā muzicēs Alīdas Vānes festivāla atklāšanā Ventspilī, 22. augustā piedalīsies koncertā izstādes "Jūgendstils Rīgā. Kolekcijas desmitgade" ietvaros, bet 27. augustā atgriezīsies Liepājā, kur gaidāms koncerts "Ķeniņš un vēstules".
Ieva Pļavniece: Artmane bija ļoti mīlošs cilvēks
Gatavojot materiālus dokumentālajai filmai “Aktrise un laiks. Vija Artmane”, režisore Agita Cāne-Ķīle un scenārija autore Daira Āboliņa intervēja gan režisorus, gan aktierus un teātra ekspertus. Starp intervētajiem bija arī bijusī Dailes teātra aktrise Ieva Pļavniece, kurai ar Viju Artmani izveidojās sirsnīga un tuva draudzība. Ieva Pļavniece arī uzņēmās zināmas rūpes par Viju Artmani mūža nogalē. Piedāvājam noskatīties interviju ar aktrisi Ievu Pļavnieci.
FOTO: Redzētā un neredzētā Vija Artmane
Izcilajai aktrisei Vijai Artmanei 21. augustā apritētu 90. Pieminot aktrisi, LSM.lv piedāvā aplūkot foto galeriju, kurā skatāmas gan iepriekš, iespējams, redzētas bildes no izrādēm un kinofilmām, gan iepriekš nepubliskoti foto no aktrises meitas Kristiānas Dimiteres personīgā arhīva.
Daugavpilī notiks starptautiskais ielu teātra un klaunādes festivāls
17. augustā Daugavpilī ar pirmo ielu mākslas un klaunādes festivālu pieminēs novadnieku, 19. gadsimta nogalē Daugavpilī dzimušo klaunu Koko (1894–1974) jeb Nikolaju Poļakovu. Plānots, ka I Starptautiskajā ielu teātra un klaunādes festivālā Daugavpilī piedalīsies arī Nikolaja Poļakova mazmeita no Lielbritānijas.
«Vijas Artmanes Lielajā naktī» taps pēdējie kadri filmai «Aktrise un laiks. Vija Artmane»
Pieminot Latvijas kino un teātra aktrisi Viju Artmani, kurai 21. augustā šogad apritētu 90 gadu, Rīgas svētkos sarūpēta īpaša programma “Vijas Artmanes Lielā nakts”. Tās laikā Latvijas Televīzijas (LTV) filmēšanas grupa uzņems materiālu LTV jaunākā dokumentālā stāsta, režisores Agitas Cānes-Ķīles un scenārija autores Dairas Āboliņas filmai “Aktrise un laiks. Vija Artmane”.
«Carnival Youth»: Esam uzsūkuši visas pasaules gudrības
Lai arī grupas “Carnival Youth” jaunā albuma “Good Luck” daļa dziesmu  videoklipu jau ir pieejami virtuāli, taustāmā CD un plates formā albums pasaulē dodas 16. augustā. Šis ir jau ceturtais disks, kurā latviešu indīroka grupas pārstāvji turpina evolucionēt gan kā mūziķi, gan kā personības.
VIDEO: Cilvēki pulcējas lielajā piknikā nepabeigtajā Mežaparka estrādē
Mežaparka lielā estrāde šobrīd piedzīvo lielas pārvērtības. Ir nojaukta vecā estrādes būve un aizvadītajā ziemā iemūrēja pamatakmeni jaunajai celtnei. Rīgas svētku ietvaros 16. augustā arī ikviens Latvijas iedzīvotājs ir aicināts savām acīm pārliecināties, kā sokas būvniecība, jo Mežaparka estrādē notiek Latvijā lielākais pikniks.
Lai vērienīgi atklātu sezonu, Liepājas Simfoniskais orķestris pieaicinājis papildspēkus
21. septembrī pulksten 18 Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars” ar patiesi vērienīgu notikumu Liepājas Simfoniskais orķestris (LSO) tā galvenā diriģenta Gintara Rinkeviča vadībā atklās jauno koncertsezonu. Koncertā skanēs grandiozā Gustava Mālera Otrā simfonija, kuras atskaņošanai nepieciešams paplašināts orķestra sastāvs. Tāpēc LSO pieaicinājis papildspēkus.
Komponists Helmers Pavasars. Visu, ko piedzīvoja 20. gadsimts un Latvija, piedzīvoja arī viņš
"Ir jāslavē šis cilvēks, kurš bijis uzticīgs savai ticībai un ticībai Latvijas nākotnei," – tā par komponistu, ērģelnieku, pedagogu un diriģentu Helmeru Pavasaru (1903–1998) saka Londonas Latviešu kora diriģente Lilija Zobens. Pavasara piemiņa 18. augustā tiks godināta gan ar piemiņas plāksnes uzstādīšanu, gan īpašu koncertu, bet nākamgad klajā nāks grāmata, kuru sarakstījis muzikologs un diriģents Leslijs Īsts un žurnāliste un rakstniece Inga Jēruma.
Piedzīvot, redzēt un izjust cirka brīnumu Rīgas cirkā. Intervija ar festivāla «Re Rīga!» rīkotāju
Festivāls "Re Rīga!" jau septīto gadu atkal iebraucis pilsētā, taču pirmo reizi tas notiks Rīgas cirkā. "Tas ir tikai likumsakarīgi, jo Rīgas cirkam un festivālam ir kopīgi mērķi popularizēt cirku, ļaut cilvēkiem piedzīvot, redzēt, izjust, kas ir cirka brīnums," par cirka svētkiem, kas notiks 20. un 21. augustā, stāsta festivāla "Re Rīga!" radošais direktors Mārtiņš Ķibers.
Galerijas