Krievijas iebrukums Ukrainā

Ukraiņi Latvijā svin Eirovīzijas uzvaru
Lielo Eirovīzijas finālu skatījās arī ukraiņi, kuri pagaidām dzīvo Latvijā. Zālē, kurā nesen atradās palīdzības pakas, tika klāti galdi. Pēc pārdzīvotajām ciešanām, daudzu sejās kaut uz brīdi pavīdēja smaids par grupas "Kalush Orchestra" uzvaru.
Ukrainas karš un 9. maijs: Daugavpils un Rīgas pieredzes radikāli atšķiras
Lai gan tā dēvētās "Uzvaras dienas" svinības Latvijā oficiāli šogad bija liegtas, jo 9. maijs tika noteikts par Ukrainas kara upuru piemiņas dienu, faktiski Rīgā tās izvērtās gandrīz vai "uzvaras nedēļā", ko pavadīja arī agresīva, Krieviju slavinoša retorika. Latvijas Televīzijas raidījums "De facto" pārliecinājās, ka daudz mierīgāk 9. maijs pagāja Daugavpilī. Tur karogi Ukrainas atbalstam pie pašvaldības iestādēm neplīvo, taču vietvara norāda: tā labāk palīdz ar darbiem, piemēram, organizējot autobusus ukraiņu bēgļu atgādāšanai. Tiesa gan, negācijas pret ukraiņu tautu un valsti šonedēļ bija dzirdamas gan Daugavpilī, gan Rīgā.
Zelenskis: Darīsim visu, lai kādu dienu Eirovīzijas dalībniekus uzņemtu Mariupolē
"Darīsim visu, lai kādu dienu Eirovīzijas dalībniekus un viesus uzņemtu Ukrainas Mariupolē!" Tā pēc ukraiņu mūziķu uzvaras "Eirovīzijas" dziesmu konkursā sacīja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Mariupole patlaban joprojām piedzīvo vissmagākās kaujas un uzbrukumus un ir kļuvusi par simbolu ukraiņu pretestībai.
Krievija patiešām domā, ka ir visa pasaule. Saruna ar filozofi Dainu Teters
"Viņi patiešām domā, ka viņi ir visa pasaule. Ka tā ir pasaule, nevis kaut kāds norobežots teritoriāls veidojums. Un tad, kad parādās, piemēram, kaut kādi "barbari", tad viņi ir pārsteigti – no kurienes? Jo, viņuprāt, tur taču nekā nav. Visas tās impērijas, kas veidotas pēc Romas impērijas parauga, tās faktiski paliek iracionālas – tās grib grābt un grābt. Tās ir zaudējušas saprātu – tās mēģina uzsūkt visu," stāsta filozofe un semiotiķe Daina Teters, analizējot Krievijas propagandas būvēto pasauli. 
Ukrainas bruņotie spēki brīdina par Krievijas spēku pārgrupēšanos
Ukrainas uzvara Eirovīzijas dziesmu konkursā ir pievērsusi vēl lielāku Eiropas uzmanību karam Ukrainā, kas turpinās jau vairāk nekā 80 dienu. Lai arī rietumvalstu izlūkdienesti uzskata, ka Krievijas iebrukumu intensitāte ir pierimusi un atpaliek no sākotnējā grafika, Ukrainas bruņotie spēki brīdina, ka Krievijas spēku vienības pārgrupējas, papildinās un gatavojas jauniem uzbrukumiem valsts austrumu daļā.
Krievijā plosās plaši ugunsgrēki; daudzi dzēšanai vajadzīgie resursi pārvirzīti uz Ukrainu
Laikā, kad visa uzmanība ir pievērsta karadarbībai Ukrainā un piekļuve dažādiem Krievijas interneta resursiem ir ierobežota, gandrīz nepamanīta ir palikusi informācija par plašiem ugunsgrēkiem daudzos Krievijas reģionos. Ir nopostītas plašas lauksaimniecības zemes un mežu platības, pilnībā nodeguši vairāki ciemati un bojā gājuši desmitiem cilvēku. Eksperti norāda, ka, visticamāk, patiesos ugunsnelaimes apmērus neviens īsti nezina, jo tie vienkārši netiek uzskaitīti. No otras puses tiek norādīts, ka daudzi Ārkārtas situāciju lietu ministrijas darbinieki un tehnika pašlaik ir pārvirzīti uz Ukrainu.
Krievija pārtrauc elektrības piegādi Somijai
Krievija ir pārtraukusi elektrības piegādi Somijai. Oficiāli tas tiek pamatots ar to, ka Krievijas uzņēmums "RAO Nordic" laicīgi nav saņēmis samaksu par patērēto elektroenerģiju. Tomēr daudzi Somijā to uzskata par atbildes reakciju uz valsts prezidenta un premjerministres paziņojumu par to, ka Somijai būtu jāpievienojas NATO. Somijas oficiālais paziņojums par lēmumu pievienoties aliansei ir gaidāms svētdien.
Ukrainas izlūkdienests: Mēs atgūsim Donbasu un Krimu
Ukraina atgūs visas savas zaudētās teritorijas, to skaitā gan Donbasu, gan Krimu. Tādu prognozi ir paudis Ukrainas militārās izlūkošanas dienesta vadītājs. Pienāk informācija, ka Ukrainas armija Izjumas virzienā pārgājusi pretuzbrukumā.
G7 valstis sola turpināt atbalstu Ukrainai un neatzīt ar varu grozītās robežas
G7 valstis nekad neatzīs ar varu izmainītās Ukrainas robežas. Tā tikšanās noslēgumā 14. maijā paziņoja "Lielā septītnieka" ārlietu ministri. Politiķi tikās Vācijā, lai apspriestu situāciju Ukrainā un citus starptautiskos notikumus. Tikmēr Ukrainas austrumos turpinās sīvas cīņas. Tomēr Krievijas karaspēkam pēdējā laikā nav izdevies gūt vērā ņemamus panākumus.
Ukrainas austrumos turpinās smagas kaujas
Ukrainas austrumos turpinās sīvas cīņas. Tomēr Krievijas karaspēkam pēdējā laikā nav izdevies gūt vērā ņemamus panākumus. Notiek arī sarežģītas sarunas par Mariupoles tērauda rūpnīcā esošo ievainoto karavīru un mediķu evakuāciju.
Pavļuts atkārtoti aicina pārvietot PVO Eiropas Neinfekcijas slimību profilakses un kontroles biroju ārpus Krievijas
Šonedēļ notikušajā Pasaules Veselības organizācijas (PVO) Eiropas Reģionālās komitejas ārkārtas sesijā veselības ministrs Daniels Pavļuts ("Attīstībai/Par!") pārstāvēja Latvijas viedokli, atkārtoti aicinot PVO reģionālo direktoru uz laiku apturēt visas reģionālās sanāksmes Krievijas Federācijā un pārvietot PVO Eiropas Neinfekcijas slimību profilakses un kontroles biroju ārpus Krievijas Federācijas, informēja Veselības ministrijā.
Dodas atpakaļ uz Ukrainu. Saruna ar ilgstoši Kijivā dzīvojošo Robertu Vaišļu
Ukrainas tālmācības vidusskolas "Optima" līdzdibinātājs Roberts Vaišļa Kijivā dzīvo jau astoņus gadus. Sākoties karam, viņš bija viens no Latvijas valsts piederīgajiem, kas izvēlējās palikt tur un vairākkārt Latvijas medijiem stāstījis par apstākļiem Ukrainas galvaspilsētā. Šajās nedēļās viņš bija ieradies Latvijā un Latvijas Radio pastāstīja par ikdienu Kijivā, Ukrainas bērnu izglītības nākotni, par 9.maiju un sabiedrību Latvijā.
Lielbritānija ieviesusi sankcijas pret Putina mīļāko Kabajevu un bijušo sievu Ludmilu
Lielbritānijas valdība piektdien paziņoja par jaunām sankcijām pret Krieviju, kas būs vērstas tieši pret Krievijas prezidentam Vladimiram Putinam tuvāko cilvēku loku. Sankciju sarakstā iekļauta gan bijusī mākslas vingrošanas čempione Aļina Kabajeva, kas Rietumu presē dēvēta par Putina mīļāko, gan Putina bijusī sieva Ludmila.
Ukrainā tiesā Krievijas karavīru par civiliedzīvotāja nošaušanu
Ukrainas galvaspilsētā Kijivā sākusies tiesas prāva pret Krievijas karavīru Vadimu Šišimarinu, kurš apsūdzēts ukraiņu civiliedzīvotāja nogalināšanā. Tā ir pirmā tiesas prāva kopš Krievijas iebrukuma sākuma, kurā tiek izskatīta apsūdzība kara noziegumu pastrādāšanā.
Krievija pastiprina uzbrukumus Mariupoles aizstāvjiem «Azovstaļ» rūpnīcā
Ukrainas amatpersonas un pulka “Azov” pārstāvji vēsta, ka Krievijas karaspēka vienības ir pastiprinājušas ofensīvu pret Mariupoles aizstāvjiem, kas patvērušies “Azovstaļ” rūpnīcas teritorijā. Krievijas karavīri mēģina iebrukt rūpnīcā, kur ukraiņi turpina atvairīt uzbrukumus.
Eksperti: Krievija nevar uzturēt uzbrukumu visos virzienos Ukrainā
Krievijas karaspēks nevar uzturēt savu uzbrukumu visos virzienos Ukrainā, tāpēc laikam Krievija pieņēmusi lēmumu īstenot uzbrukumu konkrēti vienā vietā – Luhanskas reģionā. Tā Latvijas Televīzijas raidījumā “Rīta panorāma” norādīja Nacionālo bruņoto spēku (NBS) pārstāvis kapteinis Jānis Slaidiņš. Savukārt NBS atvaļinātais pulkvedis Igors Rajevs Latvijas Radio intervijā norādīja, ka beidzot esam redzējuši, ka Ukrainas karaspēks ir spējīgs veikt aktīvus pretuzbrukumus.
Vārda brīvība Eiropas Savienībā nav bezgalīga. Intervija ar EK prezidentes vietnieci Veru Jourovu
Eiropas Savienības informatīvās telpas un žurnālistu aizsardzība, cīņa par tiesiskuma ievērošanu un Eiropas vērtību aizstāvēšana, kā arī palīdzības sniegšana Ukrainai kara laikā. Šie ir tikai daži no jautājumiem, kurus, ierodoties Latvijā, ar Latvijas atbildīgajām amatpersonām un pilsoniskās sabiedrības pārstāvjiem apsprieda Eiropas Komisijas priekšsēdētājas vietniece par vērtībām un pārredzamību atbildīgā Vera Jourova. Latvijas Radio sarunājās ar Jourovu par izaicinājumiem preses brīvībai kara apstākļos.
Komponists Zigmars Liepiņš: Karā ir skaidri jāpasaka, kurā pusē tu stāvi
"Karā ir skaidri jāpasaka, kurā pusē tu stāvi, un mūsu slavenāko komponistu attieksme liek vilties. [..] Mazliet jāsaprot, ka es provocēju. Es apzinos, ka es esmu provokators. Es uzdodu jautājumus. Domājiet paši, jo jums ir iespēja domāt," Zigmars Liepiņš stāsta par drosmi un brīvību, kas ir īpaši nepieciešams laikā, kad Ukrainā notiek karš.  
Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt