1961. gada 12. aprīlis ir ierakstīts cilvēces vēsturē kā diena, kad mēs pirmoreiz uzdrošinājāmies uz brīdi attālināties no savas mazās, mājīgās planētas, lai spertu pirmo soli Visuma plašumos. Žils Verns un Herberts Velss reiz varēja tikai fantazēt par lidojumiem uz Mēnesi, bet izrādījās, ka cilvēcei ir pa spēkam piepildīt šos sapņus.
Ārpus ētera / Spēles
Populārākie sporta veidi Zviedrijā ir futbols un hokejs, bet par norvēģiem saka, ka viņi jau piedzimst ar slēpēm pie kājām. Kāds dāņu skolotājs izdomāja rokasbumbu, jo meitenes negribēja spēlēt futbolu, bet kāds somu treneris treniņu procesā ieviesa nūjošanu.... Bet vai zini kāds ir populārākais sporta veids Islandē? Pārbaudi cik daudz Tu zini par sportu Ziemeļvalstīs?
Latvijā pēdējos gados ir slēgti vairāki cietumi (Šķirotavas, Vecumnieku, Brasas), jo ieslodzīto skaits sarūk vēl straujāk nekā Latvijas iedzīvotāju skaits. Pašlaik ieslodzījuma vietās atrodas aptuveni uz pusi mazāk ieslodzīto nekā pirms 10 gadiem un trīsreiz mazāk nekā 90. gadu beigās.
Vai Tu spēj saprast Urzulas fon der Leienas runu? Reizi gadā Eiropas Komisijas priekšsēdētājai ir jāatskaitās Eiropas Parlamentam par to, kas notiek Eiropas Savienībā.
Vai zini, ka Dāniju, Norvēģiju un Zviedriju saista sena kulturāla un lingvistiska radniecība? Daudzi dāņu, norvēģu un zviedru dialekti ir savstarpēji saprotami, un vairums skandināvu spēj saprasties, runājot katrs savā valodā.
Piecus miljonus vērtā valsts pētījumu programma “Covid-19 seku mazināšanai” rosinājusi zinātniekus ļoti īsā laikā izstrādāt virkni inženiertehnisku risinājumu prototipu, lai veselības aprūpes iestādēs un citās vietās ar augstu Covid-19 infekcijas risku palīdzētu pasargāt vai pat glābt cilvēku veselību un dzīvību. Tehnoloģiskie risinājumi veidoti, domājot par Latvijas apstākļiem.
Jau trīspadsmito reizi par sasniegumiem latgaliskajā kultūrā tiks pasniegtas latgaliešu kultūras gada balvas “Boņuks“. 6. martā LTV1 un LSM.lv tiešraidē tiks paziņoti desmit balvas “Boņuks 2020” ieguvēji, kā arī par mūža ieguldījumu latgaliešu kultūras attīstībā godināts tiks Voldemārs Voguls. Īsi pirms svinīgās ceremonijas piedāvājam noskaidrot, cik daudz tu zini par latgaliešu kultūras gada balvu “Boņuks”.
Izsitumu tīfs, ļoti lipīga infekciju slimība, bija plaši izplatīta visā pasaulē jau kopš 16. gadsimta. Karadarbību rezultātā 20. gadsimta pirmajā pusē tā vairākkārt plosījās daudzās valstīs, arī Latvijā. Pēc slimības uzliesmojuma 20. gadsimta sākumā 1944. gadā tā atkal parādījās vairākās vietās Latvijā. Tolaik vietējā prese plaši rakstīja par izsituma tīfa slimību, un 1944. gada pavasarī dažos apriņķos tika izsludināti stingri ierobežojumi slimības apturēšanai.
18. maijā Roterdamā ar pirmo pusfinālu tiek plānots starts 65. Eirovīzijas dziesmu konkursam, bet divas dienas vēlāk Latviju tajā pārstāvēs dziedātāja Samanta Tīna. Kamēr fani un dalībnieki dzīvo konkursa gaidās, aicinām ikvienu konkursa entuziastu pārbaudīt savas zināšanas par Eirovīziju, tās dalībniekiem, Latvijas nacionālo atlasi, rīkotājpilsētām un citiem ar lielo dziesmu olimpiādi saistītiem faktiem. Vai spēsi atbildēt pareizi uz šiem 20 jautājumiem?
Pirms trīsdesmit gadiem desmitiem tūkstošu Latvijas iedzīvotāju stājās uz barikādēm, lai nosargātu atjaunotās valsts neatkarību. Varbūt arī jūs bijāt uz barikādēm vai piedzīvojāt šos notikumus caur radio un televīziju. Iespējams, jums nav apzinātu atmiņu par barikādēm vai arī nemaz nebijāt dzimuši, esat par tiem dzirdējuši stāstos. Abējādi – esam sagatavojuši testu, kurā jums ir iespēja pārbaudīt savas zināšanas par barikāžu laiku 1991. gada janvārī.
Pagājušā gadsimta 20. gados Latvijā darbojās romu aktīvists Jānis Leimanis. Viņš vāca savu folkloras kolekciju, kas pieejama Latviešu folkloras krātuves digitālajā arhīvā. Kolekciju veido teksti romu valodā ar paralēlu tulkojumu latviešu valodā. Tās ir gan daudzās viņa uzklausītās un pierakstītās pasakas un stāsti, gan dziesmu teksti, apraksti par romu dzīvesveidu, no romu valodas izzūdošie vārdi, romu palamu saraksts. Tas ir apbrīnojami bagātīgs materiāls romu cilvēkvēstures, valodas, kultūras izzināšanai
Latvijas Televīzijas (LTV) raidījums "Gudrs, vēl gudrāks" 2021.gadu 1.janvārī uzsāk kopā ar populārākajiem LTV raidījumu vadītājiem. Otro reizi gadu mijā realizējam Valtera Frīdenberga ideju un pie spēles pultīm stājas pieaugušie. Kā dalībniekiem veicās zinību pārbaudē – skaties raidījumā, bet šajā testā speciāli jums sagatavoti āķīgi jautājumi.
Kuram koronavīruss laupīja veselo saprātu, kuru “apzaga” vēlēšanās un kuram ellē paredzēta īpaša vieta? Gada izskaņā esam apkopojuši 16 spilgtus citātus, kas iezīmē šā gada nozīmīgākos notikumus Latvijā un pasaulē. Pārbaudi, vai vari atminēt, kurš ko ir teicis, un izaicini draugus pārspēt sevi!
Pirms 102 gadiem – 1918. gada 18. novembrī tika pasludināta Latvijas valsts. 1924. gada 25. martā Valsts prezidents Jānis Čakste izsludināja likumu par civilo ordeni, kam jāizceļ varoņi, kuri sekmējuši Latvijas valsts nodibināšanu.
Atzīmējot Lāčplēša dienas simtgadi, piedāvājam pārbaudīt savas zināšanas par Lāčplēša Kara ordeni, tā kavalieriem un Lāčplēša dienas tradīciju.
Sestdien, 7. novembrī, ceturto reizi notiks pasaules diktāts latgaliešu rakstu valodā, bet jau tagad piedāvājam pārbaudīt savas latgaliešu valodas zināšanas, aizpildot testu.
Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens” piedāvā nevis tikai klausīties politisko spēku solījumos, kas būs vai nebūs Rīgā, bet iepazīt partijas, to komandas un cilvēkus no citas puses. Īpašā vēlēšanu projektā – sacensības "Rīgas vēlēšanu svētki" – iespējams ieraudzīt, kā politisko spēku pārstāvji spēj strādāt komandā, kādas ir viņu labās īpašības vai – arī gluži pretēji – kādi ir viņu trūkumi.
1920. gada 11. augustā Latvija un Padomju Krievija noslēdza miera līgumu – vienu no nozīmīgākajiem notikumiem jaundibinātās Latvijas Republikas vēsturē. Tas pavēra ceļu mūsu valsts starptautiskajai atzīšanai, un ar to noslēdzās Brīvības cīņas. Joprojām daudziem šis vēstures posms ir maz zināms. Bet varbūt mēs kļūdāmies? Pārbaudiet savas zināšanas ar testa palīdzību!
Līdz Rīgas domes ārkārtas vēlēšanām atlikušas mazāk nekā divas nedēļas. Šajā laikā būs daudz interviju, diskusiju, partijas tiekas ar vēlētājiem un kā vienmēr – sola un solīs visādus labumus, kas varbūt īstenosies, bet varbūt ne. Bet Latvijas Televīzijas raidījums “Aizliegtais paņēmiens” vēlējās ieraudzīt politisko spēku pārstāvjus pavisam citā gaismā – kā viņi spēj strādāt komandā, kādas ir viņu labās īpašības, vai arī gluži pretēji – kādi ir viņu trūkumi.
Sagatavojām testu vārdu krājuma paplašināšanai vai atjaunošanai, piedāvājot atminēt sen aizmirstu vai ikdienā maz lietotu vārdu nozīmi.
Jaunākie
Interesanti