Kultūra / Literatūra
Spilgtākās debijas Latvijas literatūrā. Ko par sevi stāsta šī gada nominanti?
Kā pagājušā gada Latvijas Literatūras gada balvas nominants kategorijā "Spilgtākā debija literatūrā" aicināju šī gada nominantus uz īsu sarunu par viņu pirmās grāmatas tapšanu. Ja parasti cilvēkiem pavasara iestāšanās nozīmē zāles klusu dīgšanu, siltāku laiku un apkures rēķinu samazināšanos, tad Latvijas literātiem tas ir laiks, kad nepacietīgi tiek gaidīta Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) nominantu izziņošana – vesels mēnesis svētku sajūtas gan dzejas, gan prozas lasījumos, gan pašā balvas pasniegšanas ceremonijas vakarā.
VIDEO: Paziņo Latvijas Literatūras gada balvas nominantus
31. martā video konferencē pulksten 11.00 Latvijas Literatūras gada balvas (LALIGABA) ekspertu komisija iepazīstinās ar labākajiem literārajiem darbiem, kas nākuši klajā aizvadītajā gadā, nosauks mūža balvas ieguvēju un speciālbalvas ieguvēju.
Rakstniece Andra Manfelde: Kad satiekas rakstnieks ar lasītāju, tā ir liela mistērija
"Tagad atskatoties, "Adata" ir tāda esence – tā nav romāns. Citreiz domāju – ak, tagad par pusaudžu sāpi un jēgas meklējumiem es varētu rakstīt telpiskāk. Bet sapratu, ka otrreiz nevaru uzrakstīt "Adatu", un tas arī nav vajadzīgs. Tad nu šī ir mana versija par jaunību, kas visiem savā ziņā ir līdzīga," par savu jaunāko grāmatu "Vilcēni" saka rakstniece Andra Manfelde.
«Zelta ābeles» mūža balvas ieguvēja Aija Reņģe – ar mīlestību pret grāmatām mūža garumā
Finiša taisnē iegājis Latvijas Grāmatizdevēju asociācijas rīkotais grāmatu mākslas konkurss “Zelta ābele 2019”. Ņemot vērā ārkārtējo situāciju Latvijā, konkursa laureātus un specbalvu ieguvējus 25. martā paziņos Latvijas Radio 1 raidījuma “Kultūras rondo” tiešraidē. Bet balvas par mūža ieguldījumu saņēmēja jau ir zināma, un tā ir ilggadēja Smiltenes grāmatnīcas darbiniece un vadītāja Aija Reņģe.
Izdevniecība «Latvijas Mediji» piedāvā pirkt grāmatas pa telefonu
Lai valstī izsludinātās ārkārtējās situācijas laikā rastu iespēju jaunākās grāmatas iegādāties arī tiem iedzīvotājiem, kuriem ir ierobežota pieeja internetam vai kuriem nav interneta lietošanas prasmju, izdevniecība "Latvijas Mediji" piedāvā jaunu pakalpojumu – grāmatu pirkšanu pa telefonu, medijus informē izdevniecības pārstāvji.
Arī labs eklērs reizēm var izglābt dienu jeb rakstnieces Eleonoras Trojas dzīves izjūta
"Vieni dzer nervu zāles, citi lasa vieglus romānus. Mēs gribam cilvēkiem palīdzēt vieglāk paskatīties uz dažām lietām," saka Inga Gorbunova, kura kopā ar kolēģi Danu Sinkeviču sevi sauc par Eleonoru Troju. To pašu, kura pirms padsmit gadiem uzrakstīja grāmatu "Amazones neraud", bet tikko kā lasītājiem piedāvājusi savu otro romānu "Savu komētu nedzird".
Rakstnieka Valda Rūmnieka jaunās grāmatas un šodienas sajūta
Šis ir ļoti savdabīgs laiks. Bet līdzās materiālajiem zaudējumiem liels ieguvums būtu, ja mēs no tā izietu ar pareizi sakārtotu vērtību skalu – tā uzskata rakstnieks Valdis Rūmnieks. Marta sākumā klajā nāca viņa jaunā grāmata “Zaļais gredzens” fantastikas žanrā, bet šobrīd viņš aktīvi strādā pie biogrāfiskā romāna par dzejnieku Jāni Sudrabkalnu, uzskatot, ka Sudrabkalns ir nepelnīti aizmirsta un nopelta personība.
Kādēļ atkal modē «Dekamerons»? Stāsts par grāmatas laikmetu un nozīmi mūsdienās
Simt noveļu, ko desmit dienās izstāsta septiņas dāmas un trīs jauni cilvēki jeb Džovanni Bokačo 14. gadsimta literatūras klasika “Dekamerons” spēji atgriezusies modē līdz ar jaunā koronavīrusa izraisīto krīzi. Kādēļ neatkarīgi viens no otra tieši pie “Dekamerona” lasījumiem video formātā ķērusies gan teātra trupa “Kvadrifrons”, gan Jaunā Rīgas teātra aktieris Gundars Āboliņš?
Ar savu Gaiziņu sirdī. Saruna ar dzejnieci Dainu Sirmo
"Tas, ka sāku rakstīt pavēlā vecumā – tas vēl tā varētu būt, bet interesantākais jau ir tas, ka to pieņem, dod balvas un izdod grāmatas," sirsnīgi smej dzejniece Daina Sirmā, kuras vārds literatūrā ieskanējās 2012. gadā, iznākot viņas pirmajam dzejoļu krājumam "Kailsals". Par to autore nekavējoties izpelnījās Latvijas Literatūras gada balvu, un maisam gals bija vaļā.
«Chick lit» un stereotipi par sievietēm. Diskutē literatūrzinātniece Bārbala Simsone un sociālpsihologs Ivars Austers
Literatūrzinātniece Bārbala Simsone un sociālpsihologs Ivars Austers diskutē par dāmu romānu jeb “chick lit” romānu žanra attīstību pasaulē un Latvijā. Meklējot krustpunktus starp literatūru un dzimumu lomu un stereotipu evolūciju, Simsone un Austers liek akcentus literatūras vēsturē – no pasakām līdz Džeinai Ostinai, “Bridžitas Džounsas dienasgrāmatai” un šodienas literatūrai.
Jaunākie
Interesanti