Kultūra / Literatūra
Senās rotas zem lupas. Iznāk Baibas Vaskas grāmata par rotu un ornamentu vēsturi Latvijā
Ļoti nozīmīgs katras tautas kultūras mantojums ir rotas un to ornamenti. Tās atspoguļo sava laika amatniecības līmeni, estētiskos priekšstatus, mākslas stilus un daudzus citus aspektus. Šim tematam veltīta tikko klajā nākusī arheoloģes un mākslas zinātnieces Baibas Vaskas grāmata "Senās rotas un ornaments Latvijā", kam atvēršanas svētki būs 25. janvārī. Grāmata izseko rotu attīstībai no bronzas laikmeta līdz 18. gadsimtam. Autores pētījumu papildina bagātīgs fotogrāfiju un zīmējumu klāsts.
Divējādas vientulības. Top Rainim un Ojāram Vācietim veltīta izstāde
Šis gads ir ne vien Imanta Ziedoņa, bet arī Ojāra Vācieša gads – 13. novembris būtu Ojāra Vācieša deviņdesmitā dzimšanas diena. Tam par godu Ojāra Vācieša memoriālais muzejs sadarbībā ar Raiņa un Aspazijas māju iecerējis izstādi, kas pētīs un meklēs kopsaucējus Ojāra Vācieša un Raiņa personībās un daiļradē.
Iznācis Aivara Neibarta dzejas krājums «Ņaudiena.rrr»
Klajā nācis dzejnieka Aivara Neibarta (1939–2001) dzejas krājums "Ņaudiena.rrr", informēja izdevniecībā "Latvijas Mediji". Dzejas krājumu sastādījusi Sarmīte Neibarte, ilustrējusi Gundega Muzikante.  
«Vējā dzimusī» – prezentēs grāmatu par Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas skolas vēsturi
Šonedēļ plašākai publikai prezentēs Emiļa Melngaiļa Liepājas Mūzikas vidusskolas simtgadei veltīto grāmatu "Vējā dzimusī: ar sirdi uz delnas, ar saknēm smiltīs". Apjomīgo pētījumu par mūzikas skolas vēsturi un mūziķu dzimtām veidojusi kultūras žurnāliste Indra Imbovica sadarbībā ar muzikoloģi, ilggadēju mūzikas vidusskolas pedagoģi Aiju Engelmani.
Vai tava jaunā mīļākā grāmata iznāks šogad? Ieskatāmies izdevēju plānos
Atskatoties uz 2022. gadu grāmatu pasaulē, nevaram nedomāt par globālajiem notikumiem. Tas atskaņojās gan lasītāju ikdienas, tātad arī lasīšanas paradumos, gan izdevējdarbībā. Grāmatu plauktos necerēti un neplānoti iegūluši vairāki ukraiņu autoru darbi, pasaules elpa ir mainījusies uz neatgriešanos, un 2022. gads pierādījis, ka ieplānot nākotni nav iespējams. Tomēr Latvijas izdevniecības 2023. gadā skatās ar iedvesmas un optimisma pilnām acīm. Ar providences atļauju latviešu lasītājus šogad gaida daudz labas un pat izcilas literatūras. Ieskatāmies izdevniecību 2023. gada plānos kopā!
Ģimene atjauno un ieraksta rakstnieka un novadpētnieka Antona Slišāna pasakas latgaliski
Antonu Slišānu pazīst kā rakstnieku, novadpētnieku un kultūras darbinieku no Upītes. Lai arī Antons jau vairāk nekā desmit gadus ir aizsaulē, viņa iesākto darbu dzimtā novada tradīciju kopšanā un latgaliešu valodas popularizēšanā turpina viņa bērni un mazbērni. Šobrīd tiek atjaunotas un ierakstītas Antona Slišāna pasakas latgaliski, ko drīzumā varēs noklausīties "YouTube" kanālā. Top arī krāsaina Antona Slišāna pasaku grāmata, kuras ilustrāciju autors ir viņa mazdēls divpadsmitgadīgais Jēkabs Slišāns.
Veltījums Ukrainas kara bērniem – Dzintara Tilaka grāmata «Zlatas ceļš»
Veltījums Ukrainas kara bērniem ir Dzintara Tilaka jaunā grāmata "Zlatas ceļš". Tās centrā ir trīspadsmitgadīga meitene Zlata, viņas pārdzīvojumi un izjūtas, kad viņa, glābjoties no kara, ir spiesta pamest Ukrainu un doties pie radiniekiem uz Latviju. Dzintars Tilaks iedvesmu grāmatai guvis saskarsmē ar ukraiņu ģimeni, ko viņš uzņēmis savās mājās. Daudzas stāsta detaļas ir ņemtas no patiesiem notikumiem, citas autora izdomātas, pieļaujot, ka tas tā varētu notikt.
Patiesi, sāpīgi un skaudri – izdota Dzintras Gekas grāmata «Mātes Sibīrijā»
Klajā nākusi jauna grāmata par psiholoģiski smagu, bet allaž aktuālu tēmu – 1941. gada deportāciju. Dzintras Gekas darbā "Mātes Sibīrijā" apkopotas ap 300 izsūtīto bērnu un māšu atmiņas par tolaik piedzīvoto. Lai gan par šo neizdzēšamo un rūgto sadaļu Latvijas vēsturē ir daudzkārt runāts, autore uzskata, ka tēma īpašu aktualitāti ir ieguvusi tieši tagad.
Ielikt plauktā jaunību – grāmatā iemūžināta Skrīveru rokmūzikas hronika
Līdzīgi dažam labam ar mūziku saistītam cilvēkam arī ģitārists Artūrs Zemnieks kovida pandēmijai un ar to saistītajiem ierobežojumiem var būt pateicīgs par jaunu apvāršņu sasniegšanu – muzikālā dīkstāve rosināja ķerties pie grāmatas rakstīšanas. Viņa debija literatūrā, dokumentālais pētījums "Mājās vēl negribas iet" veltīts dzimto Skrīveru mūzikas dzīvei. "Par daudzām lielām grupām – "Līviem", "Pērkonu", "Jumpravu" – ir grāmatas, bet nav par ballīšu muzikantiem!" savu izvēli pamato autors, kas arī karjeru sācis ar spēlēšanu ballītēs.
Jāņa Akuratera muzejā atzīmēs rakstnieka 147. jubileju
2023. gadu Jāņa Akuratera muzejs iesāks ar Jāņa Akuratera jubilejas svinībām – 13. janvārī plkst. 18.00 atzīmējot rakstnieka 147. dzimšanas dienu ar vakarēšanu muzejā "Seno laiku stāsti", informēja muzeja pārstāvji.
Svarīgākais šobrīd