Kultūra / Dizains un athitektūra
Kuldīgā restauratori palīdz iedzīvotājiem pašu spēkiem atjaunot vecpilsētas logus
Lai izglītotu iedzīvotājus par kultūrvēsturiskā mantojuma un tā restaurācijas nozīmi, kā arī lai palīdzētu par šo mantojumu rūpēties, Kuldīgā ir vairākas atbalsta programmas. Viena no tām – akcija “Logu regulārā apkope”. Tā ir iespēja bez maksas sakārtot sava īpašuma logus, ieguldot savu darbu un laiku. Tas ir būtisks solis arī Kuldīgas vecpilsētas ceļā uz UNESCO Pasaules mantojuma sarakstu.
Kuldīgā sākas Dizaina filmu festivāls
No šīs nedēļas nogales augusta brīvdienas Kuldīgā tiks iezīmētas Dizaina filmu festivāla toņos. Ar vārdu “dizains” šoreiz tiek domāts ne tikai par modi un interjera iekārtojumu – un arī ne par personīgās gaumes manifestējumiem. Dizaina nozīme festivāla ietvaros tiek uztverta kā mūsu ikdienas dzīves pārmaiņu satikšanās ar globālo dzīvesveidu, ieražu pārmaiņām. Tāpēc vēl bez filmu programmas bezmaksas festivāla programmā iekļautas arī sarunas ar dizaina speciālistiem, māksliniekiem un autoriem.
Dzīvīgums bez uzbāzības: Kurzemes mājīguma sirds Kuldīga
Kuldīgā pagātne ir kļuvusi par patīkamu tagadni un cerīgu nākotni – pilsētas senais šarms ir stabila, nesatricināma vērtība. Būvkultūru te veido ne tikai pagātnes vērtības, bet arī tagadējās domes tālejošā politika – Kurzemes mazpilsēta kļūst par starptautisku restaurācijas centru.
Latviešu sakta beļģu dizaina jostas sprādzē: Kultūras mantojuma godināšana vai neveiksme?
Starptautiski atpazīstams beļģu modes dizainers Drīss Van Notens, veidojot jostas sprādzi, iedvesmu smēlies kādā latviešu pūra lādē. Tā ir precīza 18. gadsimta Kurzemes derību saktas kopija, kas interneta veikalā nonākusi kā beļģu modes dizaina zīmola aksesuārs bez atsaucēm uz kultūras piederību vai ar to saistīto nozīmi un lietojumu. Šis fakts raisījis karstas diskusijas starp mūsu kultūras aizstāvjiem gan Latvijā, gan ārvalstu diasporā.
Kur eņģeļi dzied. Kurzemes sakrālās mākslas pērle Apriķu baznīca
Apriķu baznīca pamatoti tiek uzskatīta par Kurzemes sakrālās mākslas pērli, kuras iekštelpu krāšņums paliek atmiņā ikvienam tās apmeklētājam. Baznīca tiek dēvēta par Kurzemes baznīcu lepnumu – vēstures materiāli liecina, ka tās būvdarbos piedalījušies kuršu mālderi, vietējie namdari un kokgriezēji, kas izveidojoši augstas klases tautas mākslas darbu – būvkultūras paraugu.
Māksla uzvar drupas. Nocietinātās ideālās pilsētas – Daugavpils cietokšņa jaunā dzīve
1995. gadā Daugavpils cietoksnis bija viens no sešiem objektiem, ko kultūras mantojuma eksperti saskatīja kā vienu no potenciālajiem prestižā UNESCO saraksta pretendentiem – tas pierāda šī kompleksa vēsturisko, arhitektonisko un pilsētbūvniecības vērtību, izceļ tā unikālo nozīmi ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas kontekstā. Būdams grandiozs, objekts ir arī sarežģīts un grūti uzturams, tādēļ jo īpaši priecē beidzamo gadu pārmaiņas.
Atklāta leģendārā arhitekta Andreja Holcmaņa simtgadei veltīta izstāde
Arhitekts Andrejs Holcmanis savu amata brāļu vidū noteikti ir zināmākais Vecrīgas pētnieks. Lielā mērā tieši viņam varam pateikties par Pēterbaznīcas un Melngalvju nama atjaunošanu, kā arī to, ka Vecrīga ir iekļauta UNESCO aizsargājamā mantojuma sarakstā. Šogad 18. jūlijā Andrejam Holcmanim apritētu 100 gadi, tādēļ Latvijas Arhitektūras muzejā atklāta viņam veltīta izstāde.
Sākusies darbu pieteikšana Latvijas Arhitektūras gada balvai 2020
Latvijas Arhitektu savienība (LAS) aicina līdz 2020. gada 4. septembrim pieteikt darbus konkursam ''Latvijas Arhitektūras gada balva 2020''(LAGB). Šogad balva tiks pasniegta jau 25. reizi svinīgajā ceremonijā, kas notiks 30. oktobrī, informēja Latvijas Arhitektu savienības pārstāvji.
No kauna traipa par sabiedriskās dzīves centru – Rīgas vizītkarte Kalnciema ielā
Nojaukt vai atjaunot – šī dilemma vissāpīgākā ir tad, ja runa nav tikai par vienas ēkas “būt vai nebūt”, bet par veselu ielu vai koka apbūvi kopumā. Kalnciema ielas pārvērtības atgādina tautas pasaku par nabaga sērdienīti, kurai tomēr atjāj īstais precinieks. Paiet pāris gadi, un visi kā viens ir aizmirsuši bārenītes noplukušās skrandas, basās kājas un sapinkātos matus.
Kultūras ministrija izsludina Arhitektūras likuma sabiedrisko apspriešanu
Kultūras ministrija (KM) izsludinājusi sabiedrisko apspriešanu likumprojektam “Arhitektūras likums”. Sabiedrības pārstāvji aicināti līdzdarboties likumprojekta izstrādē, līdz 2020. gada 31. augustam rakstiski sniedzot savu viedokli, informēja Kultūras ministrijas sabiedrisko attiecību speciāliste Dace Vizule.
Alūksnē Notiks «SEGD Riga Chapter» publisks pasākums par dizaina un sociālās atbildības tēmu
“SEGD Riga Chapter” un dizaina birojs H2E aicina uz pirmo SEGD Latvijas dizaina kopienas publisko pasākumu. Tā laikā ar neformālu lekciju uzstāsies Igaunijas lielākā dizaina biroja “Velvet“ partneris un stratēģiskā dizaina vadītājs Janno Sīrmans (Janno Siimar), bet dizaina pastaigu pa godalgoto Alūksnes Bānīša muzeju vadīs Ingūna un Holgers Eleri, informēja organizatori.
Jauna elpa dievnamu interjeros – Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņu roku darbs
Šoks šī vārda vispozitīvākajā nozīmē – tā var apzīmēt sajūtu, kas pārņēma, ieraugot Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņu izcilo veikumu mūsu baznīcā – tā stāsta Biržu luteriskās baznīcas draudzes mācītājs Andis Lenšs. Altāra, kanceles un citu baznīcas interjera priekšmetu izgatavošana bija tehnikuma audzēkņu diplomdarbs. To viņi pabeidza jūlija sākumā, un aizvadītajā svētdienā dievkalpojums pirmo reizi notika jau pie jaunā altāra un ar visiem pārējiem priekšmetiem aprīkotā baznīcā. Šis ir jau 55. dievnams, kam interjera priekšmetus darina Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma audzēkņi pasniedzēja Arvīda Verzes vadībā. Viņiem tā ir lieliski pieredze, bet Latvijas baznīcām – vērtīgs, skaists un arī praktisks ieguvums.
Jaunākie
Interesanti