Kultūra / Māksla
Nacionālajā mākslas muzejā gaidāma Amandas Ziemeles personālizstāde
No 2023. gada 11. februāra līdz 23. aprīlim Latvijas Nacionālā mākslas muzeja (LNMM) galvenās ēkas Kupola zālē norisināsies "Purvīša balvas 2021" laureātes Amandas Ziemeles personālizstāde "Saule ar zobiem". "Projekta fokusā ir glezniecības medija daudzveidīgās iespējas un izpausmes, attiecībās ar telpu kļūstot par instalāciju, kurā ieaicināt apmeklētāja skatienu," uzsvēra izstādes rīkotāji.
Sudrabainie katalizatori. Solveigas Vasiļjevas izstādes «Bez robežām» recenzija
Biļete uz Siguldu maksā divus eiro septiņdesmit. Tu šī brīža mežonīgās inflācijas apstākļos neticami lēti brauc ērtā autobusā un tad apmēram stundas laikā no Rīgas pelēkās žļurgas nonāc eleganti cienīgajā pilsētiņā. Ieraugi stacijas laukumā zīmoliski tik veiksmīgo "S!" un iesmej, kā par tā izmantošanu viena prokrieviska partija nu iesūdzēta tiesā. Tad atrodi stilīgo "Siguldas devonu", ieej kultūras namā, novelc mēteli, ieej izstāžu zālē un pēc visu šo sadzīvisko notikumu virknes pēkšņi vairs nesaproti, ko redzi. Tavā priekšā atrodas Solveigas Vasiļjevas izstāde "Bez robežām", kas tavā šodienas ikdienišķībā šķiet pārlaicīgi svešāda un noslēpumaina. Ir jāaizver telpas durvis, lai sevi nodalītu no utilitārās burzmas, un jāsāk atminēt mīklas, kas sākotnēji pašas ir apslēptas.
No vecmammas cukurtrauka līdz iespaidīgai porcelāna privātkolekcijai – izstāde «Industriālais romantisms»
Pēdējos gados lielu popularitāti gūst porcelāna trauku krāšana un savu nelielu kolekciju veidošana. Gados jaunā kolekcionāra Teo Ralfa Jēkabsona privātkolekcijas izstāde "Industriālais romantisms" tikko atklāta Babītes kultūrizglītības centrā "Vietvalži". Tur senajā muižas ēkā atrodas arī interesanta pamatekspozīcija un Eduarda Pāvula memoriālais muzejs.
Mežaparka Lielās estrādes Ekspozīciju zālē skatāma Alekseja Naumova izstāde «Toponīmi 2»
Ienest krāsu, sulīgumu un dzīvīgumu izstāžu zālē – to vēlējušies Alekseja Naumova izstādes "Toponīmi 2" rīkotāji. Pašlaik Mežaparka Lielās estrādes Ekspozīciju zālē skatāma gleznotāja, Latvijas mākslas akadēmijas profesora Alekseja Naumova izstāde. Lai arī vizuālās mākslas apmeklējumam skatītājs šeit vēl jāpieradina, gan mākslinieks, gan Ziemeļrīgas kultūras apvienības pārstāvji aicina nepalaist garām šo iespēju.
Mākslai ir jārunā, jārosina un reizēm arī jākliedz! Saruna ar gleznotāju Aivi Pīzeli
Ne visi var mēslus mēzt, kādam ir arī jāglezno – par to ir pārliecināts ekspresīvais impresionists Aivis Pīzelis. Latvijas glezniecībai tik netipiskās košās krāsas un kontrasti ir gleznotāja Aivja Pīzeļa rokraksts. Mākslinieks nāk no Preiļu puses, bet savu ikdienu pavada galvaspilsētā. Pīzelis uz dzimto vietu dodas "restartēties" un fotografēt, lai atvestās sajūtas izliktu uz audekla. Aivja Pīzeļa radošā darbība aizsākusies pirms vairāk nekā 15 gadiem, un viņa dzīve bez gleznošanas vairs nav iedomājama.
Mākslinieka Jāņa Straupes radošie darbi skatāmi izstādē «Ne-lietas»
No 28. janvāra līdz 26. martam Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā notiks izstāde "Ne-lietas", kas pirmo reizi apvieno mākslinieka un dizainera Jāņa Straupes pēdējo divdesmit gadu radošos darbus, kā arī atklāj jaunās ieceres – vērienīgus skulpturālus un kinētiskus objektus, informēja muzeja pārstāvji.
Purvīša balvai nominēta Evelīna Deičmane un Reinis Hofmanis
Izvērtējot izstādes un mākslinieku darbus, kas bija apskatāmi laika posmā no 2022. gada 1. oktobra līdz 31. decembrim, Purvīša balvai izvirzīti divi autori: Evelīna Deičmane par izstādi "Dejorgāns / Tanzorgan" un Reinis Hofmanis par izstādi "Telpa Nr. 13 / Room No. 13", informēja balvas rīkotāji.
Mākslinieka Rituma Ivanova izstāde «Vērotāja laiks» skatāma Kuldīgā
Maija Tabaka, Inta Ruka, Ieva Epnere – tās ir dažas no māksliniecēm, kuras iemūžinātas Rituma Ivanova izstādē "Vērotāja laiks". Pirms vairāk nekā gada to varēja redzēt mākslas stacijā "Dubulti", bet nu izstāde sākusi savu turneju pa Latvijas pilsētu lielākajām izstāžu zālēm un pieturējusi Kuldīgas Mākslas namā. Autors neslēpj, ka, nokļūstot citā telpā, izstāde ieguvusi jaunus vaibstus un naratīvu.
Vai zini, kas ir majolika?
Majolika ir ar necaurspīdīgu, krāsainu glazūru klāts keramikas izstrādājums, kura pirmsākumi meklējami 15. gadsimtā Itālijā. Tobrīd tika meklētas receptūras porcelāna izveidei – visi vēlējās iegūt baltu trauku, baltu pamatu, tāpēc caurspīdīgajai glazūrai tika pievienots alvas oksīds, kas padarīja glazūru spoži baltu.
FOTO: Liepājas lielie koki un liepājnieki mākslinieces Irinas Tīres darbu izstādē
Liepājas lielie koki fotogrāfijās un liepājnieku portretu zīmējumi ir mākslinieces, grafiķes Irinas Tīres darbu kopums, kas skatāms Liepājas Valsts 1. ģimnāzijā. Nākamgad izstāde ceļos uz Ventspili, bet vēl gada nogalē darbi skatāmi Liepājā, kur īpaši godā celti Liepājas lielie koki – vītols, kura zari liecas līdz zemei, sarkanais ozols sava diženumā, vējā nogāztā priede, diža liepa, kastanis un citi.
Jūra – lielformāta gleznu mākslinieces Baibas Apsītes mūza un skolotāja
Notvert netveramo – tāda ir mākslinieces Baibas Apsītes motivācija, gleznojot lielformāta jūras skatus. Viņas darbi lielākoties ir lielāki par pašu mākslinieci, kas ne tikai rada klātesamības sajūtu, bet arī palīdz labāk attēlot dabas varenumu. Rāma un nevaldāma – jūra ietver plašu emociju gammu. Gluži tāpat kā dzīve, kas arī pašu gleznu veidotāju vedusi cauri dažādiem līkločiem. Šobrīd viņas dzīve ir mierīga, tā rit Saulkrastos, bet ir bijuši brīži, kad tā bango gluži kā jūra.
Svarīgākais šobrīd