Kultūra / Māksla
Peldētava, metropole un logu restes – trīs jaunas izstādes Rīgā
Šajās dienās Rīgā atklātas trīs jaunas izstādes. Galerijā "Istaba" skatāma dizainera Valtera Kiršteina personālizstāde, kurā eksponēti mākslinieka glezniecības darbi. Galerijā "Low" pārdomas par aizsardzības funkcionālo un garīgo mierinājumu savos darbos izpauduši mākslinieki Miķelis Mūrnieks un Karlīna Mežecka, savukārt Ķīpsalā, Žaņa Lipkes muzejā, skatāma gleznotāja Vidvuda Zviedra personālizstāde.
Viļņas mākslas gadatirgū skatītāju novērtētā latviešu mākslinieku izstāde nu skatāma Kuldīgā
Pērnā gada rudenī starptautiskajā mākslas gadatirgū "ArtVilnius Art Fair" Lietuvā skatītāju visaugstāk novērtētā ekspozīcija bija Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) galerijas "Pilot" komandas veidotā izstāde. Tajā bija piecu spēcīgu mākslinieku darbi, kas ar dažādām emocijām, tehnikām un ideju virzieniem iezīmē raksturīgo laikmetīgajā mākslā. Nu izstāde apskatāma Kuldīgā.
Kontrolēt nekontrolējamo. Iļģuciemā skatāmas dekoratīvo šķīvju un akvareļu izstādes
Lielformāta dekoratīvie šķīvji un akvareļu gleznas – Rīgas kultūras centra "Iļģuciems" skatlogos ir apskatāmi divu mākslinieču krāsām bagātie darbi. Centra pārstāve Latvijas Radio izsakās, ka abās izstādēs ir apvienoti tehniski sarežģīti darbi, kuros garāmgājēji varot apbrīnot, kā mākslas speciālistes spēj kontrolēt nekontrolējamo.
Porcelāna mākslu aicina iepazīt video ciklā «Porcelāna TV»
Rīgas Porcelāna muzejs izveidojis video ciklu "Porcelāna TV", kas vēsta par porcelāna klātbūtni un nozīmi visdažādāko personu dzīvē – sākot no māksliniekiem, kuri paši rada porcelāna darbus līdz pat uzņēmējiem, kuri tos tirgo, no restauratoriem līdz izsoļu namu darbiniekiem, no restorānu apmeklētājiem un tiesībsargājošām iestādēm, kuras uzrauga antikvāru priekšmetu apriti, līdz cilvēkiem, kuri dzīvo līdzās bijušajām porcelāna ražotņu teritorijām. Sarunas ļauj gūt tuvāku ieskatu par porcelānu gan profesionālā, gan personiskā griezumā, informēja muzeja pārstāvji.
Ķīpsalas noskaņu gamma gleznotāja Vidvuda Zviedra izstādē «Peldētava»
14. janvārī Žaņa Lipkes memoriālā Ķīpsalā atklāj gleznotāja Vidvuda Zviedra personālizstādi "Peldētava". Viņa vārds Latvijā vēl ir maz dzirdēts, jo 18 gadu vecumā viņš aizbrauca studēt uz Detroitas Mākslas koledžu un pēc tam 25 gadus dzīvoja un strādāja Amerikā. Zviedrim bijušas gandrīz 10 personālizstādes Čikāgā, viņš piedalījies grupu izstādēs Amerikā un Itālijā. Visu prombūtnes laiku viņš vienmēr zinājis, ka atgriezīsies Latvijā, un nu tas beidzot noticis, un gleznotājs jau pusotru gadu kopā ar ģimeni dzīvo Rīgā, Ķīpsalā. Ķīpsalas atmosfēra ļoti spēcīgi caurstrāvo arī viņa jauno izstādi.
Cita vizuālā māksla. Talsos makulatūra pārtop gleznās
Talsinieks Andris Vikainis tradicionālo krāsu vietā nereti izvēlas ko sarežģītāku un neparastāku. Viņa mākslas darbi top ar lodīšu pildspalvām, ar sarkanvīnu un kafiju, un vairāki desmiti darbu tapuši, izmantojot makulatūru. Mākslinieks šķidro krāsu aizvieto ar izplēsumiem no reiz jau izlasītiem žurnāliem. Arī Andra Vikaiņa pulciņam Talsu novada bērnu un jauniešu centrā dots nosaukums "Cita vizuālā māksla", jo bērniem viņš māca izpausties neparasti.
Tiešsaistē notiks diskusija par feminisma un sieviešu kustībām Baltijā
Latvijas Laikmetīgās mākslas centrs (LLMC) rīko tiešsaistes diskusiju "Feminisma un sieviešu kustības Baltijā: starp reģionāliem un transnacionāliem kontekstiem", kas notiks 19. janvārī pulksten 17.30. Diskusijā piedalīsies pētnieki un mākslinieki gan no Latvijas, gan ārvalstīm: Maria Kapajeva (Igaunija), Pireta Karro (Igaunija), Agne Bagdžiunaite  (Lietuva), Ieva Melgalve (Latvija), Madina Tlostanova (Zviedrija). Diskusijas moderatore būs Andra Silapētere (Latvija), informēja LLMC.
Atklās mākslinieku Miķeļa Mūrnieka un Karlīnas Mežeckas izstādi «Security Patterns»
14. janvārī galerijā "Low" tiks atklāta mākslinieku Miķeļa Mūrnieka un Karlīnas Mežeckas izstāde "Security Patterns". "Ilustrējot pārdomas par aizsardzības funkcionālo un garīgo mierinājumu, izstādē mākslinieki dekonstruē pavisam ikdienišķu un pilsētvidē nereti sastopamu arhitektonisku detaļu – logu restes," informēja izstādes rīkotāji.
Muzeja krājums kā aisbergs. Saruna ar Nacionālā mākslas muzeja direktori Māru Lāci
"Mūsu skatītājs tomēr nav pieradis, nav pieradināts ikdienā lietot laikmetīgo mākslu, ar to sastapties, saskarties. Tā ir tā lielākā problēma," LTV raidījumā "Kultūrdeva" Latvijas Nacionālā mākslas muzeja direktore Māra Lāce komentē laikmetīgās mākslas muzeja trūkumu Latvijā. Savukārt, Latvijas Nacionālais mākslas muzejs šogad gatavojas divām izstāžu virsotnēm – Vilhelma Purvīša 150 gadu jubilejas izstādei, kā arī mākslas vēsturnieka, mākslinieka Imanta Lancmaņa izstādei.
«BDO jauno mākslinieku balvu» saņem Reinis Bērziņš; finālistu darbi skatāmi izstādē
Absolvējot Mākslas akadēmiju, nereti jaunajiem talantiem ir grūti izlauzties mūsu jau tā ne pārāk plašajā mākslas tirgū. Lai atbalstītu šos māksliniekus, jau otro gadu tiek piešķirta “BDO jauno mākslinieku balva”. Šogad par uzvarētāju atzīta Reiņa Bērziņa skaņu transformācija glezniecībā un instalācijās. Līdzās pārējiem sešiem finālistiem tas šobrīd skatāms mākslas telpā “Pilot”.
Kā Janis Rozentāls lika pamatus latviešu nacionālajai glezniecībai?
Gleznotājs Janis Rozentāls piedzima 1866. gadā Saldus pagastā zemnieku ģimenē. Ģimenei nebija naudas ilgstošai viņa izglītošanai, tāpēc jau 15 gadu vecumā Rozentāls devās uz Rīgu, lai meklētu darbu. Viņš strādāja dažādus gadījuma darbus, apguva daiļkrāsotāja amatu un sāka apmeklēt zīmēšanas nodarbības Rīgas Vācu amatniecības biedrības skolā. Rozentāla zīmējums Pēterburgas skolu skatē ieguva sudraba medaļu, un viņš iestājās Pēterburgas Ķeizariskajā mākslas akadēmijā kā glezniecības nodaļas brīvklausītājs. 
Par liepājniekiem – kā veltījumu pilsētai atklāj fotoizstādi «…Nieki»
Liepājas dzejnieki, mākslinieki, strādnieki un dumpinieki iemūžināti fotogrāfijās, kas no 7. janvāra apskatāmas izstādē "...Nieki" – Liepājas Tautas fotostudijas "Fotast" veltījumā savai pilsētai. Studija dibināta 1958. gadā, un šobrīd tajā darbojas un regulāri rīko izstādes gan profesionāli fotogrāfi un mākslinieki, gan šīs jomas entuziasti.
Izstāde Liepājas muzejā rosina saglabāt iekšējo mieru un veselību
No 12. janvāra Liepājas muzeja mazajā izstāžu zālē būs atvērta jauno mediju mākslas izstāde "Dedz lēni. Skaņas māksla garīgai labbūtībai", kur apmeklētājiem būs iespēja ieklausīties gan mākslinieku radītās skaņās, gan video kompozīcijās, kā arī introspektīvi – savā garīgajā pasaulē, informēja muzeja pārstāvji.
Populārākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt