Spānijā sākta izmeklēšana pret premjera Sančesa sievu, viņš apsver demisiju

Madrides tiesa ir uzsākusi izmeklēšanu pret Spānijas premjera Pedro Sančesa sievu Begonju Gomesu aizdomās par korupciju, tādēļ valdības vadītājs paziņojis, ka apsver domu par atkāpšanos no amata. Ja Spānijas premjers izšķirsies par šādu soli, tas, visticamāk, novedīs pie jaunām vēlēšanām.

Politiskais skandāls Spānijā uzvirmoja trešdien, kad interneta ziņu vietne "El Confidencial" vēstīja, ka izmeklētāji pārbauda Spānijas premjera Sančesa sievas saiknes ar vairākiem privātiem uzņēmumiem. Šie uzņēmumi esot saņēmuši valsts pasūtījumus vai finansējumu.

Izdevums norādīja, ka izmeklēšana ir saistīta ar iespējamām Gomesas saitēm ar Spānijas tūrisma kompāniju "Globalia", kurai savukārt pieder aviokompānija "Air Europa".

Premjera sieva divreiz tikusies ar "Globalia" izpilddirektoru Havjēru Idalgo laikā, kad aviokompānija risināja sarunas ar valdību, lai saņemtu atbalstu pēc "Covid-19" pandēmijas izraisītās krīzes gaisa pārvadājumu jomā.

2020. gadā Sančesa valdība nolēma piešķirt 475 miljonus eiro "Air Europa" glābšanai.

Sančess notikušo uzskata par politisko konkurentu atriebību

Vēlāk ar paziņojumu klajā nāca Madrides tiesa, kas norādīja, ka aizdomās par ietekmes ļaunprātīgu izmantošanu un korupciju pret Begonju sākta izmeklēšana. Tas ticis darīts, reaģējot uz pretkorupcijas organizācijas "Tīras rokas" sūdzību. Šīs organizācijas līderis Migels Bernads ir saistīts ar galēji labējiem.

Sančess, kurš ir Spānijas sociālistu līderis, izmeklēšanas uzsākšanā saskata galēji labējo vēlmi politiski izrēķināties ar viņu.

Spānijas premjers izteicās, ka sūdzība balstīta uz neesošiem faktiem un ir daļa no ultrakonservatīvo mediju vadītās, kā arī konservatīvās un galēji labējās opozīcijas atbalstītās vajāšanas kampaņas pret viņa sievu.

"Es pastāvu uz to, ko esmu teicis… Tādā dienā kā šodien, neskatoties uz visu, es turpinu ticēt savas valsts taisnīgumam, autonomijai, neatkarībai un varas nodalīšanai," teica Sančess.

Opozīcija pieprasa, lai premjers uzņemas atbildību

Neskatoties uz šiem apgalvojumiem, trešdien vakarā Sančess nāca klajā ar paziņojumu, ka viņam nākamajās dienās esot jāpaņem pauze un jāpadomā, vai viņš turpinās vadīt valdību. Tas nozīmē, ka Sančess apsver atkāpšanos no premjera amata. Tādējādi viņš faktiski paralizējis Spānijas politisko sistēmu uz nākamajām četrām dienām.

Neapmierināta ar premjera rīcību ir opozīcijā esošā konservatīvā Tautas partija, kas uzskata, ka premjeram nevis būtu jāņem pauze un jāspēlē upuris, lai kaut ko pārdomātu, bet gan jāsniedz paskaidrojumi par šo skandālu.

Spānijā neviens cilvēks nav pārāks par likumu, neatkarīgi no tā, kāds ir viņa uzvārds, uzsvēris Tautas partijas vadītājs Alberto Nunjess Feiho.

"Spānijas valdības vadītājs nevar sarīkot bērnu teātra izrādi cerībā, ka cilvēki viņam sekos un teiks, lai viņš neatkāpjas un nedusmojas. Būt valdības vadītājam ir kaut kas nopietnāks. Tas nozīmē arī būt atbildīgam pilsoņu priekšā. Pat nelabvēlīgos apstākļos," norāda Feiho.

"Runājot par uzticības balsojumu...kā tas ir ierasts Sančesa kunga politiskās karjeras laikā, viņš darīs to, kas viņam der vislabāk. Man nav ne mazāko šaubu. Es ticu, ka varu viņu pasargāt [no šīs rīcības], jo ir skaidrs, ka viņu interesē [Katalonijas] neatkarības atbalstošo partiju uzticība. Viņš saņems neatkarību atbalstošo partiju atbalstu, jo tās apzinās, ka tām nekad nebūs labāka sabiedrotā par Sančesa kungu," sacīja Feiho.

"Mēs uzskatām, ka prezidentam tā vietā, lai pazustu uz piecām dienām, ir steidzami jāierodas, lai sniegtu argumentētu skaidrojumu par skandāliem ap viņa partiju, valdību un viņa partneri. Mēs nosodām, ka valdības vadītājs piesauc viktimizāciju un nožēlu, nevis atbildību un skaidrību," vēsta Tautas partijas ģenerālsekretāre Kuka Gamarra.

Iespējamas ārkārtas parlamenta vēlēšanas

Sančess pavēstījis, ka par lēmumu par iespējamo atkāpšanos paziņos pirmdien. Ja Sančess nolemtu atkāpties, tas, visticamāk, novestu pie jaunām parlamenta vēlēšanām.

Premjerministram ir iespējams atkāpties no amata un nodot varu citam, taču tam būtu nepieciešams vairākuma likumdevēju atbalsts, kas būtu ļoti maz ticams, jo Spānijas parlaments ir politiski sadrumstalots. Sančess varētu arī ierosināt uzticības balsojumu kā potenciālu ieroci, ar ko nostiprināt savu mandātu parlamentā.

Sančesa paziņojums par iespējamo atkāpšanos vairo politisko nenoteiktību ap viņa trauslo mazākuma valdību.

Spānijas politiskā situācija bijusi sarežģīta jau kopš pērnā gada vidus, kad Sančess izsludināja ārkārtas vēlēšanas pēc viņa partijas smagās sakāves vietējās un reģionālajās vēlēšanās.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti