VDD fiksējis 150 signālus saistībā ar pašvaldību vēlēšanām; neviens kriminālprocess nav sākts

Priekšvēlēšanu periodā un vēlēšanu dienā Valsts drošības dienests (VDD) fiksējis vairāk nekā 150 signālus par iespējamiem pārkāpumiem vai nepilnībām, kas saistīti ar pašvaldību vēlēšanām, informēja VDD.

Vairāk nekā 70 no šiem signāliem VDD ieguva vēlēšanu dienā, 5. jūnijā. Un arī pēc vēlēšanām dienests turpina saņemt informāciju par iespējamiem pārkāpumiem.

No priekšvēlēšanu periodā un vēlēšanu dienā kopumā fiksētajiem signāliem vairāk nekā 80 bija par iespējamiem pārkāpumiem, kuru izskatīšana ir VDD kompetencē, galvenokārt par iespējamu vēlētāju izvēles prettiesisku ietekmēšanu. Lielākajā daļā gadījumu, dienestam veicot apstākļu noskaidrošanu, informācija par iespējamo pārkāpumu nav apstiprinājusies.

Savukārt daļā gadījumu konstatētas pazīmes, kas liecina par iespējamu gatavošanos prettiesiski ietekmēt vēlētāju izvēli vai veikt citas neatļautas darbības. Šādos gadījumos VDD brīdinājis personas, ka šāda rīcība ir nelikumīga un par to paredzēta kriminālatbildība.

Līdz šim VDD nevienu kriminālprocesu saistībā ar pašvaldību vēlēšanām nav uzsācis.

Tāpat VDD pagaidām nav saņēmis Valsts policijas uzsākto kriminālprocesu par iespējamu balsu pirkšanu Jēkabpilī, bet ir gatavs to pārņemt savā lietvedībā, norādīja dienests.

Mazāk nekā puse no VDD kopumā iegūtajiem signāliem bija par iespējamiem pārkāpumiem, kuru izskatīšana ir citu vēlēšanu norises nodrošināšanā iesaistīto institūciju kompetencē. Šādos gadījumos VDD nodeva iegūto informāciju atbildīgajiem dienestiem tālākai izskatīšanai. Lielākā daļa no šiem signāliem bija saistīti ar iespējamiem priekšvēlēšanu aģitācijas pārkāpumiem. VDD konstatēja arī iespējamas organizatoriskas nepilnības atsevišķos vēlēšanu iecirkņos un informēja par tām attiecīgo iecirkņu komisijas un Centrālo vēlēšanu komisiju.

VDD vērtējumā pašvaldību vēlēšanas kopumā ir aizvadītas mierīgi un bez būtiskiem incidentiem.

VDD pateicās iedzīvotājiem, kuri snieguši dienestam informāciju par iespējamiem pārkāpumiem saistībā ar pašvaldību vēlēšanām.

KONTEKSTS:

Pašvaldību vēlēšanas šoreiz notika jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 43. Vēlēšanas gan notika 40 vēlēšanu apgabalos.

Satversmes tiesas sprieduma dēļ atceltas vēlēšanas Rēzeknes novadā, kur balsošana notiks 11. septembrī. Tāpat septembrī vēlēšanas notiks Varakļānu novadā, kurš sākotnēji bija iekļauts Rēzeknes novadā, bet pagaidām nolemts nepievienot to citam novadam, jo Saeima nespēja vienoties par lēmumu Satversmes tiesas sprieduma izpildei.

Savukārt Rīgas pašvaldībā vēlēšanas šogad nenotiks, jo dome tika ievēlēta ārkārtas vēlēšanās pērn un turpinās strādāt līdz 2025. gada vēlēšanām.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt