Pēc ST sprieduma CVK aptur 5.jūnijā plānotās vēlēšanas Rēzeknes un Madonas novadā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Reaģējot uz Satversmes tiesas (ST) piektdienas spriedumu, kas atceļ Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam, Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) piektdien nolēma apturēt 5. jūnijā paredzētās pašvaldību vēlēšanas Rēzeknes novadā un Madonas novadā.

CVK lēma atcelt pašvaldību vēlēšanas Rēzeknes novadā, jo pēc ST sprieduma Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei. Savukārt  vēlēšanas Madonas novadā atceltas, jo Saeimā tikai pirmdien skatīs likuma grozījumus, kas noteiks pašreizējā Varakļānu novadā ietilpstošo administratīvo teritoriju pievienošanu Madonas novadam, bet pašvaldību vēlēšanās iepriekšējā balsošana sāksies pirmdien. CVK norādīja, ka tādēļ svarīgi nodrošināt vēlētājiem skaidrību par to, vai balsošana šajā vēlēšanu apgabalā notiks un viņu nodotās balsis būs derīgas. 

Komisijas ieskatā nav pieļaujama situācija, ka vēlētāji dotos balsot un pēc tam tiktu paziņots lēmums, kas nozīmētu šo balsojumu anulēšanu.

Tāpat CVK ir uzdevusi Rēzeknes novada pašvaldības vēlēšanu komisijai un Madonas novada pašvaldības vēlēšanu komisijai apturēt pašvaldības domes vēlēšanu sagatavošanas darbus un nekavējoties pie vēlēšanu iecirkņiem izvietot informāciju par to, ka attiecīgās pašvaldības domes vēlēšanas 2021. gada 5. jūnijā nenotiek. Tāpat informācija jāpublicē arī domju mājaslapās.

Nolemts arī Rēzeknes un Madonas novada pasta balsojumus iznīcināt, neatverot saņemtās aploksnes.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa nosprieda, ka Varakļānu novada pievienošana Rēzeknes novadam neatbilst Satversmei, bet Inčukalna pagasta iekļaušana Siguldas novadā, Garkalnes pagasta un Vangažu pilsētas iekļaušana Ropažu novadā valsts pamatlikumam atbilst.

ST secināja, ka lēmumā par Varakļāniem Saeima rīkojās patvaļīgi un balstījās apsvērumos par novada kultūrvēsturisko piederību Latgalei, bet kultūrvēsturiskā piederība nebija kritērijs reformā. 

Savukārt Inčukalna pagasta iekļaušana Siguldas novadā Satversmei atbilst, un arī Garkalnes pagasta un Vangažu pilsētas iekļaušana Ropažu novadā Satversmei atbilst.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (VARAM) ir sagatavoti grozījumi Administratīvo teritoriju un apdzīvoto vietu likumā, lai nodrošinātu tā atbilstību Satversmei, iekļaujot Murmastienes un Varakļānu pagastus un Varakļānu pilsētu Madonas, nevis Rēzeknes novadā.

Tāpat VARAM gatavo likumprojektu “Madonas novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanu likums”, jo nepieciešams arī noteikt kārtību, kādā izsludināmas un organizējamas jaunveidojamās Madonas novada un Rēzeknes novada vēlēšanas.

Ministrijā izstrādātie likumprojekti paredz, ka līdz 1. jūlijam darbu šajās pašvaldībās turpina līdzšinējās pašvaldību domes, no 1. jūlija līdz 1. oktobrim – Saeimas iecelta pagaidu administrācija katrā pašvaldībā trīs cilvēku sastāvā.

Saeima pērn 10. jūnijā atbalstīja ilgi tapušo un pretrunīgi vērtēto administratīvi teritoriālo reformu, paredzot no 2021. gada jūlija Latvijā pašvaldību skaitu samazināt no 119 līdz 42.

Tāpēc virkne pašvaldību vērsās Satversmes tiesā, kur ierosinātas vairāk nekā 10 lietas saistībā ar novadu reformu. Pirmajā no tām tiesa pasludinājusi spriedumu, secinot, ka Skultes pagasta atdalīšana no Limbažu novada, pievienojot to Saulkrastu novadam, neatbilst Satversmei. Savukārt Ikšķiles pilsētas un Tīnūžu pagasta pievienošanu Ogres novadam Satversmes tiesa  atzina par atbilstošu Satversmei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti