Rēzeknē pašvaldību vēlēšanās šoreiz startē divreiz mazāk sarakstu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rēzeknes pilsētas domē šogad, tāpat kā pirms četriem gadiem, jāievēlē 13 deputāti. Iepriekšējās vēlēšanās interese Rēzeknes pilsētas domē iegūt deputāta mandātu bija krietni lielāka. Proti, 2017. gadā vēlēšanās piedalījās 11 saraksti, bet šogad – pieci.

Rēzeknē pašvaldību vēlēšanās šoreiz startē divreiz mazāk sarakstu
00:00 / 07:07
Lejuplādēt

Rēzeknes pilsēta pēc administratīvi teritoriālās reformas iegūs valstspilsētas statusu un savas robežas nemainīs. Iedzīvotāju skaits pilsētā – vairāk nekā 27 tūkstoši. Kopējais budžets šajā gadā ir 42,7 miljoni eiro, kas ir par 2 miljoniem eiro mazāk nekā pērn. No pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda saņem 7,8 miljoni eiro.

Rēzeknē vēlēšanām pieteikti pieci saraksti – kopumā 80 kandidāti, kas pretendē uz 13 deputātu vietām. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās – no 23 tūkstošiem balsstiesīgo vēlēt devās nepilni 12 tūkstoši iedzīvotāju jeb 55,59%.

Ilggadēja vadība

Rēzeknes pilsētā jau 12 gadus saimnieko partija „Saskaņa”, un priekšsēdētāja krēslā labi iejuties Aleksandrs Bartaševičs. Līdz šim pilsētā opozīcijā esošo deputātu skaits nebija liels, līdz ar to ietekme pilsētas domes lēmumos maza. Tādēļ pie varas esošie bez grūtībām var virzīt ieceres, kas pašiem šķiet pareizākas.

Aleksandra Bartaševiča, tāpat kā viņa ģimenei piederošās būvfirmas „Latgalija”, vārds pašvaldībā dominē. „Latgalija” bieži ir vairāku miljonu vērto Rēzeknes iepirkumu uzvarētāja vai arī ir kā apakšuzņēmējs citu būvfirmu uzvarētos konkursos.

Bet, kā Rēzeknē jūtas tie, kuru labā pilsētas dome strādā, Latvijas Radio jautāja Rēzeknes ielās sastaptajiem iedzīvotājiem.

„Labi jūtas, nekādas vainas. Olimpiskais centrs pabeigts, pie ezera notiek darbi, dome atbalsta arī visas izglītības iestādes un mēģina kaut kādas darba vietas veidot. Viss iet ļoti labi.”

„Pilsēta skaista palikusi, man liekas viss labi.”

„No vienas puses, nav slikti, bet no otras – slikti. Pilsēta kļūst skaistāka, ceļ daudz. Kas attiecas uz mazākas nozīmes ielām, gribētos, lai tās būtu labākas. No jaunās domes gribu, lai viņi ir tuvāk cilvēkiem, lai ne viņi komandē parādi, bet gan cilvēki.”

„Mani apmierina, bet ne dome. Ko gribētu no nākamā sasaukuma? Lai mazāk lielās un sola, ko pēc tam neizdara.”

Vērienīgi projekti un aizņemšanās

Rēzeknē, ejot pa pilsētas centrālo ielu – Atbrīvošanas aleju –, nevar sūdzēties, pilsēta izskatās labi un tajā jūtama kustība.

Taču mazākās ielās dzīve rit citādāk – tās ir klusākas un arī infrastruktūra bēdīgāka. Piemēram, Valerijas Seiles iela, kas atrodas aiz domes ēkas, steidzami prasās pēc atjaunošanas. Arī kultūras nams, kas ir valsts aizsargājams piemineklis, ir noplucis. Ap ēkas vienu sienu novilkta brīdinošā lenta, jo fasāde drūp un ir bīstama apkārtējiem.

Infrastruktūras sakārtošanu, īpaši ielas un daudzdzīvokļu māju pagalmus kā problēmu minēja arī Latvijas Radio uzrunātie rēzeknieši. Viņi norādīja arī uz to, ka Rēzeknē nav pašvaldības policijas un trūkst dzīvojamā fonda.

No vienas puses, Rēzeknes pilsētā ar vērienu tiek būvēti jauni vairāku miljonu vērti objekti. Piemēram, rudenī tika atklāts olimpiskais centrs, kura būvniecība prasīja 17 miljonus. Vērienīgas pārmaiņas šobrīd notiek pie pilsētas nelielā Kovšu ezera, tur tiek būvēts spa centrs un viesnīca. Ir izveidots gājēju promenādes turpinājums gar Rēzeknes upi.

Tāpat lielākajai daļai deklarēto iedzīvotāju ir iespējams pilsētas sabiedriskajā transportā braukt bez maksas. Lai varētu pretendēt uz šādu atbalstu, Rēzeknes iedzīvotāja vidējie ienākumi pēdējos 12 mēnešos drīkst būt tūkstotis eiro pirms nodokļu nomaksas. Šķiet, pilsēta ir bagāta, var to atļauties.

Taču, no otras puses, viss izskatās citādāk. Rēzekne ir ne tik turīgo vietvaru vidū, kas no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda saņem 7,8 miljonus eiro.

To pamanījuši arī vietējie iedzīvotāji: „Visiem ir zināms, ka pilsēta ir lielos parādos, arī tagad pirms vēlēšanām administrācija sola vēl būvniecību.”

Sarakstos gan domnieki, gan politikā "jauniņie"

Daļa no uzrunātajiem iedzīvotājiem gan pilsētā, gan domē vēlas pārmaiņas.

„Privātais sektors ir ļoti vāji attīstīts. Ir jādomā tā, lai mazāk to bezdarbnieku būtu.”

„Ka mainīsies pilnīgi viss, ka nāk jauns vietā, jaunieši.”

„Pašreizējais domes priekšsēdētājs varbūt ir aizsēdējies, vajadzētu kaut ko jaunu, varbūt jaunākus cilvēkus pie varas.”

„Es kā vēlētājs skatos uz citiem sarakstiem, ir kandidāti, par kuriem domāju vēlēt ārpus “Saskaņas centra”. Mani interesē, lai pilsēta paliek latviskāka, protams, Rēzekne nevar bēdāties, salīdzinot ar Daugavpili vai Zilupi, bet vienalga gribas latviskāku un patriotiskāku.”

Starp pieciem sarakstiem, kuri piedalās vēlēšanās, ir pilsētā valdošā "Saskaņa" ar Aleksandru Bartaseviču kā pirmo sarakstā. Tāpat domi pārstāvošie opozīcijas deputāti Ināra Groce un Juris Guntis Vjakse, kuri piedalās vēlēšanās, sniedzot kopīgu sarakstu ar Nacionālo apvienību, Latvijas Zaļo partiju, "Jauno Vienotību", Latvijas Reģionu apvienību un Latgales partiju.

Pārējās trīs partijas, kas iesniegušas savus sarakstus Rēzeknē, pašlaik domē nav pārstāvētas. Tās ir Jaunā konservatīvā partija, kuras līderis ir pensionārs Voldemārs Platacis, "Apvienība Iedzīvotāji", kur pirmā sarakstā ir mūzikas skolas direktore Zane Vancāne, un „Progresīvie”, kur sarakstā kā pirmā ir jauniešu mentore projektā „Proti un dari!” Leila Rasima.

Rēzeknes pilsētas dome. 2021. gada maijs.
Rēzeknes pilsētas dome. 2021. gada maijs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti