Dienas ziņas

Kuldīgas novada saimniecībā palīdz ārzemju brīvprātīgie

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Aizvadīts Eiropas čempionāts muitas kinologiem

Rēzeknē uz Eiropas čempionātu pulcējas muitas kinologi no 12 valstīm

Vairāk nekā 20 suņi un viņu saimnieki no 12 valstīm četras dienas Rēzeknē un tās apkārtnē piedalījās Eiropas atklātajā čempionātā muitas kinologiem ar dienesta suņiem. Uzvarētāji tika noteikti spraigās sacensībās, veicot trīs pamatdisciplīnas aizliegto vielu un skaidras naudas meklēšanā, kā arī vērtējot suņa paklausību un kontroli. Komandu kopvērtējumā un narkotisko vielu meklēšanā pirmā vieta – Beļģijai, savukārt skaidras naudas meklēšanā pirmā vieta Latvijas Muitas pārvaldei – Andrejam Ogolerovam ar suni Bono.

Arturas Zeleckas ir lietuviešu kinologs ar bagātīgu pieredzi kopš 1981. gada. Uz Eiropas čempionātu muitas kinologiem viņš ieradās ar desmit gadu vecu vācu aitu ganu šķirnes suni, ko tulkojumā varot dēvēt "Zvērīgi labs".

"Ļoti labi meklē, atrod. Neatkarīgi no tā, ka izskatās ļoti mierīgs, viņš brīnišķīgi spēj apsargāt. Var arī aizstāvēt, uzbrūkot ļaundariem. Ja pateiksi, ka vajag aizturēt, viņš aizturēs," pastāstīja kinologs.

Arturas un vēl vairāk nekā 20 kolēģi no 12 valstīm piedalījās dažādās čempionāta disciplīnās. Vienā no tām kopā ar suni jāmeklē narkotiskās vielas un skaidra nauda bagāžā.

"Var būt viena, var būt divas slēptuves, tāpat ir arī dažādi neparedzēti traucējošie apstākļi, piemēram, ielikta suņu barība vai kaut kas garšīgs, uz ko suns var reaģēt un attiecīgi maldināt kinologu," pastāstīja Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes Kinoloģijas daļas vecākais eksperts Valdis Bikovskis.

Četru dienu sacensībās dalībniekiem bija jāatrod aizliegtās vielas un nauda arī telpās un transportlīdzekļos, tāpat vērtēta suņa paklausība.

"Pagaidām iet raibi tiešā nozīmē, jo 12 valstis, dažādas tradīcijas suņa apmācībā.

Mērķis mums ir viens, rezultāts ir atrast to, ko mēs meklējam, bet ceļi, kā to panākt, ir dažādi. Līdz ar to var būt dažādas domstarpības sportiskas," atzina Bikovskis.

Līdzās muitas kinologiem savas prasmes pārbaudīja arī policijas un robežsardzes kinologi. Visi uzrunātie atzina – dresūra ir smalks, pacietību prasošs un arī grūts darbs.

"Darbs ar dienesta suni aizņem arī ārpusdarba laiku, jo visi dienesta suņi dzīvo mājās, arī pēc sava darbiņa atgriežas mājās kopā ar kinologu," skaidroja Valsts policijas Kinoloģijas nodaļas priekšnieka pienākumu izpildītāja Inga Sabo.

Čempionātā labi varēja novērot suņu šķirņu dažādību, aktivitāti un raksturus.

"Muitas darba suņi – viņu īpašība ir tāda, ka viņi strādā tikai publiskās vietās pamatā. Līdz ar to ar cilvēkiem, bērniem un dzīvniekiem šāds suns nedrīkst būt sociāli bīstams," norādīja Bikovskis.

"Tiek izmantoti dienesta suņi pazudušu personu meklēšanai vai meklēšanai pa pēdām, ja notikusi kāda zādzība. Vēl mums ir suņi, kas meklē ieročus, konstatē sprāgstvielas," stāstīja Sabo.

Šīs VID Muitas pārvaldei ir vienas no pirmajām tik liela mēroga sacensībām, kas Latvijas komandai noritēja ļoti veiksmīgi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti