Tautas panorāma

Alūksnes novadā bažas par darba vietām un sāpe par neuzcelto sporta centru

Tautas panorāma

Ventspilī vēlme pēc darba un atpūtas iespējām jauniešiem

Līvānu novadā vēlas redzēt pārmaiņas uz grants autoceļiem

«Tautas panorāma»: Līvānu novadā vēlas redzēt pārmaiņas uz grants autoceļiem

Līvānu novadā iedzīvotāji visvairāk vēlas redzēt pārmaiņas uz grants autoceļiem. Daudziem ir grūtības sasniegt novada centru, kur pieejami dažādi pakalpojumi, it sevišķi bērniem. Priekšvēlēšanu cīņas galvenā intriga ir tā, ka ilggadējais pašvaldības vadītājs startē no citas partijas nekā iepriekšējos sasaukumos.

“Tautas panorāma”

Pirms pašvaldību vēlēšanām LTV žurnālisti dosies uz katru no jaunajām pašvaldībām, lai rādītu to jaunās robežas un aprunātos ar ceļā satiktiem cilvēkiem. Ievērojot Covid-19 dēļ noteiktās drošības prasības un lai izvairītos no pulcēšanās, īpašās “Tautas panorāmas” pieturas gan nebūs un cilvēkus nelūgs būt konkrētā laikā noteiktā vietā. Taču žurnālisti uzklausīs visus, kas gatavi runāt, rādīs padarīto un nepadarīto.

Līdz ar novadu reformu Līvānu novads nav mainījies. Jau pirms tam apvienojās vairāki pagasti.

Ja raugās kartē, Sutri ir kā neliels piedēklis pie Līvānu novada. Attālums līdz Preiļiem ir mazāks nekā līdz Līvāniem. Savulaik Sutru pagasts ietilpa Preiļu rajonā. Pirms lemšanas par novadu reformu Saeimā vairāki Sutru iedzīvotāji vāca parakstus, lai Sutrus pievienotu atpakaļ pie Preiļiem.

“Bija tādi, kas gribēja pie Preiļiem, bet vairākums – pie Līvāniem. Skolas nav. Bērnu jau nav. Iedzīvotāju skaits sarūk. Ir mazāk. Nu, kas mainījies, – apgaismojums, laukumu noasfaltēja. Gribētos jau grants ceļus labākus. Sāpīgākais, kur lauku īpašums,” pastāstīja Sutru iedzīvotāja Anna Vruvbļevska.

Darba dienas vidū Sutros maz iedzīvotāju. Kluss arī Rožupes centrs, kas ir viens no lielākajiem Līvānu novada pagastiem.

Tatjana Rožupē dzīvo desmit gadus. Vai šajā laikā kaut kas ir mainījies? “Ceļi ir labāki. Mums tāds ceļš, bet šogad sliktāks. Tur taisīja, bet, manuprāt, nesataisīja.”

Līvānu novads ir iedzīvotāju skaita ziņā ceturtais mazākais novads ar izteiktu centru Līvānos. Visā novadā dzīvo aptuveni 11 tūkstoši iedzīvotāju, no kuriem aptuveni septiņi tūkstoši – Līvānos.

“Mums ir viss kārtībā Līvānos. Mēs esam paši labākie tāpēc, ka mēs te paliksim un dzīvosim, nekur nebrauksim prom,” pauda Līvānu iedzīvotājs Sergejs.

“Ir pilsēta sakārtota, ielas, ir daudz labāk, arī sociālie jautājumi. Vienīgā problēma – pārāk daudz aizklapē ciet, teiksim, bankas, un vecākiem ir neērtības,” pastāstīja Līvānu iedzīvotājs Arnis Teteris.

“Mums viss ir labs, salīdzinot ar to, kā bija agrāk. Pilsēta ir skaistāka. Varētu būt labāk ar speciālistiem, tas gan nav augstā līmenī. Es lasīja: stipendijas rezidentiem, cerēsim, ka piesaistīs,” sacīja Līvānu iedzīvotāja Milda.

Līvānu centrā LTV satika arī Uldi ar mazo meitiņu Liesmu, kuri dzīvo “Bērzupēs” – tālākajā Līvānu novada pusē. Ģimenē aug vēl viena meita. “Skatīsimies par skolu. Nezinām, kā būs. Iespējas daudz pilsētā, laukos ne. Vecākā vēl sagatavošanā; tur uz pašu iniciatīvas,” pastāstīja Līvānu novada iedzīvotājs Uldis Jansons.

Līvānu novadā patlaban darbojas trīs vidusskolas, vakara jeb maiņu vidusskola un četras pamatskolas. Līvānu vārds vairākkārt izskanējis saistībā ar azartspēlēm, kuras pašvaldība cenšas ierobežot pilsētā. Tā vairākkārt lēmusi neizsniegt atļauju jaunu spēļu zāļu atvēršanai.

Viena no labajām lietām Līvānos ir trenažieru laukums. “Daudzi bērni šeit nāk un vingro. Arī pieaugušie. Varētu teikt, ka puse no Līvāniem nāk šeit un nodarbojas. Pat ja dzīvo kaut kur tālāk, tad brauc ar mašīnām, bērni un pusaudži, un šeit nodarbojas. Mēs esam priecīgi, ka to uzbūvēja, bērniem un jauniešiem ir vismaz kaut kas, ar ko nodarboties tagad,” pastāstīja Līvānu iedzīvotāja Valentīna Lapzova.

“Ielas kā ielas, mājas sliktā stāvoklī, ielas labas. Agrāk biju Preiļos; ja salīdzina, tad šeit ir skaistums,” pastāstīja Līvānu iedzīvotāja Ļuba Stepanova.

“Visupirms vajadzētu izveidot pašvaldības policiju, tas ir obligāti, lai sargā kārtību. Lai atvieglotu valsts policistus, lai tie dara savu, bet pašvaldība sekotu līdzi mazākiem pārkāpumiem. Bet tā viss pārējais mums ir kārtībā,” pauda Līvānu iedzīvotājs Igors.

Līvānu novads ir viena no tām pašvaldībām, kur vietējā vara pēdējos gados nav mainījusies. Pašvaldību gandrīz 20 gadus vada Andris Vaivods. Sākotnēji viņš kandidēja no Tautas partijas, bet pēdējos divus sasaukumus no Zaļo un Zemnieku savienības. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās partija pārliecinoši uzvarēja, iegūstot vairāk nekā 70 procentus no balsīm. Tagad Vaivods sadarbību ar ZZS ir pametis un vēlēšanās ar savu komandu kandidē no partijas “Latvijas attīstībai”.

Savu sarakstu iesniegusi arī Zaļo un Zemnieku savienība, Latvijas Reģionu apvienība un sociāldemokrātiskā partija “Saskaņa”.

KONTEKSTS:

Pašvaldību vēlēšanas pirmo reizi notiks jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 42. Pašvaldību domes vēlēšanas paredzētas 2021. gada 5. jūnijā.  Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jau noteikusi 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās domēs ievēlējamo deputātu skaitu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt