Panorāma

Deputātiem jālemj, vai aizliegt lūšu medības

Panorāma

A. Navaļnija līdzgaitniekiem atceļ mājas arestu

Pašvaldību vēlēšanas – jau pēc diviem mēnešiem

Kādas ir partiju ambīcijas 2021. gada pašvaldību vēlēšanās?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Šīs pašvaldību vēlēšanas iezīmēsies ne tikai ar lielāku konkurenci par vietvaru deputātu amatiem. Šogad, pēc reģionālās reformas, pašvaldības ir lielākas un tas nozīmē – par varu tajās vairāk konkurēs nosacīti "lielās" politiskās partijas. 

Šogad pēc administratīvi teritoriālās reformas vēlēšanas notiks 41 pašvaldībā un kopā jāievēl 683 deputāti. Kandidātu uz vietvaru deputātu vietām ir krietni vairāk, par katru deputāta krēslu cīnīsies 8 kandidāti. Tā kā pēc reformas sarakstus vairs nevar iesniegt velētāju apvienības, vēlēšanās atsevišķi vai apvienotos sarakstos piedalīsies vairāk nekā 40 dažādas partijas. Kuras partijas ir ar ģeogrāfiski plašākajām ambīcijām šajās vēlēšanās?

 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

 

Nacionālā apvienība viena pati vai ar kādu citu spēku šogad startē 36 pašvaldībās, nosedzot praktiski visu Latviju, izņemot Ādažus un vairākas pašvaldības Latgalē.

Partija saka – viņi ir piesardzīgi optimistiski. “Šobrīd paredzēt vēlēšanu rezultātus nevienam nav vienkārši. Saistībā ar epidemioloģiskajiem pasākumiem neviens nezina, kā tas atsauksies uz vēlēšanām. Tas, ko mēs zinām, varam atgādināt pašreizējo mūsu līderu veikumu, ir, ar ko var lepoties,” sacīja Nacionālās apvienības priekšsēdētājs Raivis Dzintars.

Plašas ambīcijas šajās pašvaldību vēlēšanās ir arī Jaunajai konservatīvajai partijai (JKP). JKP startē 35 pašvaldībās. Nav arī skaidri iezīmēta reģiona, kur konservatīvo sarakstu nebūtu – bez šīs partijas kandidātiem ir gan Ventspils, gan Salaspils, gan, piemēram, Līvāni.  

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

 

Uz ko partija cer? “Mēs ceram, ka mūsu līdzšinējā politiskā darbība nacionālā līmenī ir radījusi cilvēkiem pārliecību, ka JKP ir partija, kas pievērš ļoti lielu uzmanību godaprāta, tiesiskuma un pretkorupcijas jautājumam. Un tās ir lietas, kas, nākot jauno politiķu vilnim, ir nepieciešamas arī reģionos. Mēs ceram uz labāku rezultātu tajās pašvaldībās, kur mums jau līdz šim ir bijuši deputāti,” pastāstīja JKP valdes loceklis Krišjānis Feldmans.

Savukārt “Jaunā Vienotība” cīnīsies par vietām 33 pašvaldību domēs – lielākajā daļā Vidzemes un Zemgales, sarakstu nav vairākās pašvaldībās Kurzemē, bet Latgalē ievērojamā daļā pašvaldību. “Jaunā Vienotība” dažās pašvaldībās sarakstus veidojusi kopā ar citiem politiskajiem spēkiem, un ir pašvaldības, kurās politiskais spēks ir nolēmis šajās vēlēšanās par vietu pie novada stūres necīnīties.  

“Mēs ļoti gribētu cerēt, ka savu pārstāvniecību un līderību būtiski palielināsim. Mēs negribētu pazaudēt tās vietas, kur līdz šim ir strādājuši mūsu mēri. Mums ir saraksti arī vietās, kur neesam bijuši pārstāvēti, mums ir laukums ļoti plašs, ceram, ka vēlētāji to novērtēs,” sacīja partijas “Jaunā Vienotība” ģenerālsekretārs Artis Kampars.

31 pašvaldībā kandidēs arī Latvijas Reģionu apvienība (LRA). Un no partijām ar vislielāko sarakstu skaitu tieši Reģionu apvienība izceļas ar to, ka liela daļa sarakstu veidoti kopā ar kādu citu politisko spēku. 20 pašvaldībās "reģionāļi'' kandidēs vieni paši, bet 11 – kopā ar kādu citu partiju.

“Jauni cilvēki reģionālajā politikā LRA sarakstā  ir 40%. Gribam ievest jaunu reģionālo politiku. Esam pārliecināti, ka cilvēkus novados nevar apmuļķot nekādas milzu reklāmas un tie, kas pēkšņi atcerējušies, ka Rīga nav visa Latvija, ka ikviens ir svarīgs, tie, kas pašvaldībām atņēmuši 250 miljonus, un tie, kas Latvijas karti graizīja, kā pašiem tīk, šajās vēlēšanās saņems pēc nopelniem. Mūsu spēks ir paveiktajos darbos,” sacīja LRA valdes priekšsēdētājs Edvards Smiltēns.

Līderos pēc pašvaldību skaita, kuros pieteikts partijas saraksts, ir arī “Saskaņa”. Šim politiskajam spēkam par vietu domē būs jācīnās 27 pašvaldībās, un interesants ir ģeogrāfiskais izkārtojums – Kurzemē saraksti ir vien lielajās pilsētās, arī Vidzemē vairākās pašvaldībās “Saskaņas” sarakstu nebūs. Atšķirībā no citām lielajām partijām “Saskaņa” pašvaldību vēlēšanās startē tikai ar saviem sarakstiem, neveidojot apvienotos ar citiem politiskajiem spēkiem.

“Mēs gribam daudz nopietnāk dabūt koalīcijas pozīcijas lielajās pilsētās. Mums ļoti svarīga ir Latgale, tur tradicionāli ir vairāk mūsu vēlētāju, bet mēs arī skatāmies uz Kurzemi, Vidzemi, ļoti daudz pārsteigumu būs,” pastāstīja “Saskaņu” pārstāvošais Saeimas deputāts Andrejs Klementjevs.

Tikmēr kopēju sarakstu veidošanā šogad līderi ir Rēzeknes pilsētā. Tur vienā sarakstā apvienojušās piecas partijas – Nacionālā apvienība, Zaļā partija, “Jaunā Vienotība”, Latvijas Reģionu apvienība un Latgales partija.

KONTEKSTS:

Pašvaldību vēlēšanas pirmo reizi notiks jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 42. Pašvaldību domes vēlēšanas paredzētas 2021. gada 5. jūnijā.  Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jau noteikusi 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās domēs ievēlējamo deputātu skaitu

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti