Panorāma

Vēlēšanās lielajās pilsētās – lielākoties bez pārmaiņām

Panorāma

Panorāma

Vēlēšanas Daugavpilī: «Saskaņa» jau mēģina izveidot koalīciju

Vēlēšanas Daugavpilī: «Saskaņa» jau mēģina izveidot koalīciju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Vai "Saskaņas" pārstāvis Andrejs Elksniņš trešo reizi kļūs par Daugavpils mēru? Atbilde uz šo jautājumu būtu neapšaubāms “jā”, ja Daugavpils pilsētas domes vēlēšanās uzvarējusī partija "Saskaņa" būtu saņēmusi par vienu deputāta mandātu vairāk. Tagad ar septiņiem mandātiem no 15 "Saskaņa" ir tālu priekšā konkurentiem, tomēr bez partneriem koalīciju izveidot nevarēs. Tāpēc politiķu sarunas par jaunās Daugavpils domes darbību sākās jau šodien.

“Šajā brīdī es kā tehnisks cilvēks skatos tikai pēc cipariem, tehniskiem datiem, līdz ar to uzskatu, ka ir jāsagaida pēdējie rezultāti. Un tad mēs redzēsim, kā tālāk attīstīsies mūsu pilsēta, kā visi 15 deputāti varēs sastrādāties, vai vispār varēs sastrādāties..." tik atturīgi vēlēšanu naktī rezultātus komentēja Daugavpils mērs Igors Prelatovs no "Mūsu partijas". Tobrīd saskaitīta bija apmēram puse balsu, taču arī pēc galīgajiem rezultātiem nekas daudz nemainījās.

Daugavpils domes vēlēšanās pārliecinoši uzvarēja "Saskaņa" ar 42% vēlētāju atbalstu un septiņiem mandātiem. "Mūsu partija" ar 14% un trīs mandātiem palika otrā, apsteidzot iepriekšējo vēlēšanu uzvarētāju "Latgales partiju". Šoreiz tā startēja kopā ar "Latvijas attīstībai" un saņēma 13% vēlētāju balsu un divus mandātus. Viens no tiem tiks Latgales partijas līderim, bijušajam Daugavpils mēram, tagadējam Prelatova vietniekam Jānim Lāčplēsim.

"Acīmredzot mēs nebijām pietiekami agresīvi, varbūt uzstājīgi, varbūt mūsu vēlētājs uzskatīja, ka tāpat viss sakārtosies.

Domāju, ka tie ir tie riski, kas parādās, kad vēlētāju aktivitāte ir zema. Skatīsimies uz rezultātu un izdarīsim secinājumus, kā šo situāciju turpmāk labot," vērtēja Lāčplēsis.

Aizejošajā domē divreiz mēra amatā pabijušais, bet vēlāk opozīcijā atstātais "Saskaņas" saraksta līderis Andrejs Elksniņš ir gandarīts, ka partijas vēlētāji spēja mobilizēties. Viņa iepriekš paustās prognozes par to, ka "Saskaņa" iegūs absolūto vairākumu un varēs strādāt bez koalīcijas, gan nav īstenojušās. No Elksniņa teiktā var secināt, ka ļoti plašas iespējas partneru izvēlē "Saskaņai" nebūšot.

"Daugavpils pilsētas domē ir pārstāvēti šobrīd pieci politiskie spēki, un “Saskaņa” nekad nav bijusi tā politiskā partija, kura ir zīmējusi ap sevi un vilkusi tās sarkanās līnijas. Mums ir svarīga mūsu programma un mūsu prioritātes. Viennozīmīgi mums nebūs pa ceļam ar tiem politiķiem, kuri stāv vai nu aiz "Daugavpils siltumtīklu" privatizācijas ar OIK finansējuma saņēmējiem, vai arī aiz “Dzīvokļu un komunālās saimniecības uzņēmuma” privatizācijas mēģinājuma," teica Elksniņš.

Lai gan reālākos sarunu partnerus Elksniņš nenosauca, visticamāk, tā ir “Mūsu partija”.

Daugavpils mērs Prelatovs tajā iestājies nesen un nav partijas valdē atšķirībā no abiem pārējiem no saraksta ievēlētajiem deputātiem. Partijas vadītāja Līvija Jankovska neslēpa, ka sarunas par iespējamo koalīciju sākušās jau vēlēšanu naktī, un viņa ar domubiedriem gribētu rast iespēju strādāt pozīcijā, taču tas būšot valdes lēmums. Uz Prelatovu kā mēra amata kandidātu “Mūsu partija”, visticamāk, neuzstās.

"Mēs būtu ļoti gandarīti, ja mums izdotos arī mēra posteni saglabāt, bet mēs esam reālisti un mēs saprotam, ka politika ir kompromisu māksla. Un līdz ar to mūsu pārrunu gaitā arī mēs redzēsim, kādā veidā mēs varēsim sadarboties un kādus amatus varēs ieņemt “Mūsu partijas” deputāti jaunajā koalīcijā un jaunajā domes sasaukumā," atzina Jankovska.

Elksniņam ir cerības saņemt atbalstu arī no Latvijas Krievu savienības, kas saņēma vienu mandātu. Jaunievēlētais deputāts Aleksejs Vasiļjevs Latvijas Televīzijai uzsvēra, ka

viņš nepiekritīs piedalīties koalīcijā, kurā netiktu iekļauta "Saskaņa", jo tādā veidā tiktu ignorēta gandrīz puses Daugavpils vēlētāju griba.

Tikmēr divus mandātus ieguvušās Daugavpils novada partijas saraksta līderis Pēteris Dzalbe, kas kampaņas laikā Elksniņu kritizēja, LTV atzina, ka viņi esot gatavi strādāt arī "dziļā, bet konstruktīvā opozīcijā, aizstāvot savu vēlētāju".

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 31 iecirkņiem

Atjaunots: 06.06. plkst. 11:10

Neoficiālie aprēķini, balstoties uz provizoriskajiem CVK datiem no 31 iecirkņiem

Atjaunots: 06.06. plkst. 11:10

7 vietas "Saskaņa" sociāldemokrātiskā partija
3 vietas "MŪSU PARTIJA"
2 vietas LATGALES PARTIJA, "Latvijas attīstībai"
2 vietas "Daugavpils novada partija"
1 vieta "Latvijas Krievu savienība"

KONTEKSTS:

5.jūnijā notikušajās pašvaldību vēlēšanas, kurās vēlēja novadu reformā apvienoto novadu vadību, bijusi rekordzema aktivitāte.

Pašvaldību vēlēšanas šoreiz notika jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 43. Vēlēšanas gan notika 40 vēlēšanu apgabalos, jo netika vēlēti Rīgas domes deputāti, kā arī Satversmes tiesas sprieduma dēļ domnieki Varakļānu un Rēzeknes novadā, kur vēlēšanas notiks 11. septembrī.

Centrālā vēlēšanu komisija vērtēja, ka 2021. gada pašvaldību vēlēšanas aizritējušas bez starpgadījumiem. Savukārt policija sākusi kriminālprocesu par iespējamu balsu pirkšanu Jēkabpilī.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti