Rīta Panorāma

Gustavs Grigals par atrašanos "Predators" sastāvā Stenlija kausa izcīņā

Rīta Panorāma

Intervija ar FICIL valdes priekšsēdētāju Zlatu Elksniņu-Zaščirinsku

Paplašina apmaksāto pakalpojumu loku bērnu zobārstniecībā

Bērnu zobārstniecībā valsts apmaksās vairāk nekā 30 jaunas manipulācijas

Latvijas bērnu mutes veselības stāvoklis šobrīd tiek vērtēts kā slikts. Lai veicinātu bērnu zobārstniecības pieejamību un modernizāciju, Nacionālais veselības dienests šogad ir noteicis vairāk nekā 30 jaunas valsts apmaksātas manipulācijas.

Rīgas Stradiņa universitātes Stomatoloģijas institūta bērnu zobārste Ieva Gavare Latvijas bērnu mutes veselības stāvokli vērtē kā sliktu."Es teiktu, ka Latvijā bērnu mutes veselība ir traģiskā stāvoklī. Divām trešdaļām divpadsmitgadīgo un piecpadsmitgadīgo bērnu Latvijā ir nepieciešama zobu ārstēšana. Tātad tikai viena trešdaļa, pat mazāk, ir kariesa brīva. Tas ir ļoti nozīmīgs skaitlis. Es neteiktu, ka tas ir pilnīgi saistīts ar zobārstniecības pieejamību vai nepieejamību. Tas ir saistīts ar atbildību par zobiem. Tā ir zobu pasta, zobu birste un zobu tīrīšana. Tie ir būtiskākie līdzekļi, kas mums palīdz izvairīties no kariesa."

Lai veicinātu bērnu zobārstniecības pieejamību un modernizāciju, Nacionālais veselības dienests šogad ir noteicis vairāk nekā 30 jaunas valsts apmaksātas manipulācijas un pārrēķinājis tarifu vairāk nekā 10 esošajām manipulācijām. Šim mērķim un bērnu zobārstniecības pakalpojumu rindu mazināšanai šogad ir piešķirti 10 miljoni eiro.

"Ir nākuši klāt silanti pastāvīgajiem zobiem, kas ir ļoti būtisks profilakses instruments un viens no atzītākajiem profilakses līdzekļiem pasaulē šobrīd. Ir ļoti svarīgi, ka tas ir valsts apmaksāts, kas līdz šim nebija valsts apmaksāts. Silants ir tāds kā pārklājums kaula zobam gropītēs, lai būtu vieglāk iztīrīt zobiņu," skaidro Gavare.

Tomēr rindas uz valsts apmaksātiem zobārstniecības pakalpojumiem Stomatoloģijas institūtā ir ļoti garas.

Gavare: "Šobrīd pie mums, ja nemaldos, tie ir aptuveni 2000 bērni, kas gaida rindā uz zobu labošanu. Uz zobu labošanu vispārējā anestēzijā pie mums šobrīd gaida aptuveni 700 bērnu."

Nacionālajā  veselības dienestā aicina vecākus pirms pieteikšanās vizītē pie zobārsta izpētīt vairākas zobārstniecības un tur piedāvāto pakalpojumu klāstu un rindu garumus.

Nacionālā veselības dienesta pārstāve Evija Štālberga akcentēja, ka "ir ļoti daudz noslēgtu līgumu par valsts apmaksātu zobārstniecības pakalpojumu sniegšanu bērniem. Šī informācija vecākiem ir pieejama rindapiearsta.lv, kur reizi mēnesī mēs saņemam informāciju no zobārstniecības iestādēm par rindām un publicējam to šajā vietnē".

Lai novērstu zobu bojāšanos, Stomatoloģijas institūtā aicina vecākus ikdienā sekot līdzi tam, cik bērni rūpīgi tīra zobus.

"Vecākiem ir jāpārtīra bērnam zobi. Mēs pat iesakām to darīt līdz 10 gadu vecumam un ar pirmo zobiņu. Trīsgadnieks pats sev iztīrīt zobus nevar," skaidroja Gavare.

Vienlaikus zobārsti iesaka gan bērniem, gan pieaugušajiem ikdienā mazāk lietot cukuru saturošus produktus, tajā skaitā saldinātus dzērienus. Tieši cukuram un zobu netīrīšanai ir ļoti liela ietekme uz mutes veselību.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti