Dienas ziņas

Augstskolas domā, kā nodrošināt studijas nevakcinētajiem

Dienas ziņas

Uz vēlēšanām vai kartupeļu lauku?

Pašvaldības vēl Rēzeknes un Varakļānu novados

Varakļānu novada vēlēšanās pagaidām nobalsojusi teju puse balsstiesīgo, Rēzeknes novadā – piektdaļa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Sestdien, 11.septembrī, pašvaldību vēlēšanas norisinās Rēzeknes un Varakļānu novadā. Līdz pulksten 16.00 Varakļānos nobalsojusi teju puse balsstiesīgo, bet Rēzeknes novadā savu izvēli izdarījusi piektā daļa iedzīvotāju, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) apkopotie dati. Tomēr jāatzīmē, ka Rēzeknes novadā ir teju desmit reizes vairāk balsstiesīgo.

Līdz pulksten 16.00 Varakļānu novadā, ieskaitot trīs iepriekšējās balsošanas dienas, kopumā nobalsojuši 49,84% jeb 1268 balsstiesīgie, bet Rēzeknes novadā – 21,33% jeb 5320 balsstiesīgie iedzīvotāji. 

Vēlētāju aktivitāte Varakļānos ir augstāka, bet Rēzeknes novadā – zemāka nekā pašvaldību vēlēšanās jūnija sākumā, kad tika ievēlētas pārējās pašvaldības. Jūnijā līdz pulksten 16.00 kopā ar iepriekšējā balsošanā balsojušajiem bija novēlējuši aptuveni 28% balsstiesīgo.

Turklāt aktivitāte Varakļānu novadā līdz pulksten 16.00 jau pārsniedz vidējo vēlētāju aktivitāti jūnija vēlēšanās visas dienas garumā. Toreiz pie vēlēšanu urnām Latvijā devās 34% balsstiesīgo, kas bija zemākais aktivitātes rādītājs pašvaldību vēlēšanās kopš Latvijas neatkarības atjaunošanas.

Novēlējušo skaits iepriekšējās balsošanas dienās un vēlēšanu dienā līdz pulksten 16.00:

11. septembra vēlēšanām vēlētāju sarakstos kopumā ir reģistrēti 27 490 balsstiesīgi pilsoņi, no tiem 2544 vēlētāji reģistrēti Varakļānu novadā, bet 24 946 vēlētāji – Rēzeknes novadā, kur ir 32 vēlēšanu iecirkņi. Savukārt Varakļānu novados kopā ir trīs iecirkņi.

Vēlēšanās Rēzeknes un Varakļānu novados sestdien būs iespējams nobalsot līdz pulksten 20.00.

Varakļānu novadā reģistrēti četri kandidātu saraksti, savukārt Rēzeknes novadā ir lielāka konkurence, tur ir pieteikti astoņi kandidātu saraksti, no kuriem vēlētāji var izvēlēties to, ko viņi grib atbalstīt iekļūšanai domē.

Politoloģe: Varakļānu novadā augstā vēlētāju aktivitāte saistāma ar lēmumu to saglabāt kā atsevišķu novadu

Varakļānu novadā šobrīd vēlētāju aktivitāte ir ievērojami augstākā nekā Rēzeknes novadā, kas varētu būt skaidrojams ar iepriekšējo lēmumu saglabāt Varakļānu novadu kā atsevišķu vietvaru, aģentūrai LETA šādu nostāju pauda Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) lektore, politoloģe Lelde Metla-Rozentāle.

Eksperte sacīja, ka augstāka aktivitāte tikai sagaidīta jau iepriekš, jo Varakļānu novada iedzīvotāji jau vasaras sākumā bija aktīvi iesaistījušies dažādās akcijās, kas saistījās ar lēmumiem par turpmāko pašvaldības likteni.

Līdz ar to šobrīd, uzrādot lielāku aktivitāti vēlēšanās, novada iedzīvotāji potenciāli cer, ka tādējādi nodrošinās, ka vietvaras autonomija saglabāsies, lēsa Metla-Rozentāle.

Tikmēr Rēzeknes novads, pēc ekspertes domām, atspoguļo kopējo tendenci Latvijā, kas jau parādījās vasaras sākumā notikušajās pašvaldību vēlēšanās, kurās vēlētāju aktivitāte bija izteikti zema. Toreiz vairāki eksperti to skaidroja ar faktu, ka Rīgā vēlēšanas nenotika, kas savukārt mazināja kopējo diskusiju, kandidātu un vēlētāju motivācijas apmēru piedalīties tajās.

Līdzīgi arī šobrīd, kad vēlēšanas divās pašvaldībās notiek dažus mēnešus pēc pārējām vietvarām, pēc ekspertes paustā, "gadalaikam nav ietekmes, bet gan drīzāk tam, ka vēlēšanas vienā pašvaldībā nenotiek ar kopā citam pašvaldībām", kas mazina vēlētāju mobilitāti un motivāciju balsot.

Rēzeknes novada Viļāni
Rēzeknes novada Viļāni

Daļa Rēzeknes novada iedzīvotāji skeptiski par vēlēšanām, daļa – pozitīvi vērtē vietvarā izdarīto 

Rēzeknes novada iedzīvotāju viedokļi par vēlēšanām
00:00 / 01:15
Lejuplādēt

Rēzeknes novada iedzīvotāji par vēlēšanām Latvijas Radio pauda dalītas emocijas. Daļa novadā dzīvojošie uz vēlēšanām raugās skeptiski, norādot, ka vai nu viņu atbalstītās partijas priekšlikumi domes darbā netiek ņemti vērā, vai arī pašvaldībā nav vērojami uzlabojumi. 

Savukārt citi vietvaras iedzīvotāji atzina, ka dzīve novadā nav slikta, tomēr ir lietas, kuras vajadzētu uzlabot, tostarp minot, kultūras dzīvi, jaunas darba vietas, kā arī ceļu infrastruktūru.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa atzina Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam par neatbilstošu Satversmei. Tomēr Saeimas deputātu vairākums Varakļānus Madonas novada sastāvā nevēlas redzēt. Kā kompromisa variantu Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, kas nosaka, ka Varakļānu novads pašlaik paliek kā atsevišķa pašvaldība

Tāpēc atšķirībā no pārējiem 40 novadiem Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanas tiek rīkotas šā gada 11. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti