Tautas panorāma

Liepājnieki vēlas vairāk atbalsta jauniešiem un sakoptas arī pilsētas nomales

Tautas panorāma

Mārupieši nesūdzas par dzīvi Mārupes novadā

Kā sadzīvot Dienvidkurzemes novadā?

«Tautas panorāma»: Kā sadzīvos jaunajā Dienvidkurzemes novadā?

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Kā sadzīvot, kā sadalīt naudu un vai savstarpējā konkurence būs veselīga un tāda, kas dod labus rezultātus? Tie ir vēl neatbildēti jautājumi par jauno Dienvidkurzemes novadu. Tur iedzīvotāju domas uzklausīja “Tautas panorāma”.

Jaunais Dienvidkurzemes novads būs teritorijas ziņā lielākais un, šķiet, arī daudzveidīgākais. Kopā būs astoņi novadi, kas līdz šim katrs saimniekoja atsevišķi. Tie ir – Grobiņa, Aizpute, Durbe, Nīca, Priekule, Pāvilosta, Rucava un Vaiņode. Jaunajā novadā būs vairāk nekā 33 000 iedzīvotāju.

Vai apvienotajā novadā būs labāk?

"Es domāju, ka tas ir par daudz, kā saka. Tagad bija labi! Nezinu, kā būs. Nu – vienmēr, kad daudz, lielāks bardaks ir!" izteicās Grobiņas iedzīvotāja Malda Freiberga.

Savukārt Liepājas iedzīvotājs Aivars Kupšis norādīja, ka novadu reformas rezultātā tiks atjaunots bijušais Liepājas rajons: "Nu – kā, vecais Liepājas rajons būs un viss! Nekas cits! Tā jau kādreiz bija!"

Grobiņas iedzīvotājs Ainārs Dadzis par apvienošanos bija skeptisks: "Es domāju, ka drīzāk sliktāk nekā labāk. Kā sadalīs naudiņu, kad būs lielais novads ?"

Savukārt Grobiņas iedzīvotājs Elvijs Ķergalvis uzsvēra, ka lielā novadā būs tieši labāk.

"Tur lielāka iespēja attīstīties novadam, jo būs plašāka līdzekļu pieejamība. Līdz ar to būs ieguldījumi infrastruktūrā un visur citur," viņš sacīja.

Pilsētas iedzīvotājai Venijai Hmiļevskai gribētos saglabāt esošo novadu. Pēc viņas teiktā ir jābūt maziem, omulīgiem. "Man piemēram, patīk labāk ieiet mazā veikaliņā, kur tev cilvēki ir tādi feini, nekā lielveikalā, kur tevi vēl pagrūž. Tas tas pats, kas novadā – sāksies strīdi un kašķi! Tas ir bijis un paliks," stāstīja sieviete.

Durbes iedzīvotājs Jānis Penkulis uzskata, ka apvienotajā novadā sliktāk nebūs: "Nu – es cerētu, ka no visiem novadiem esošajiem paņemtu to labāko un saliktu kopā – tas būtu tas ieguvums. Bet – nu tas gudri jāizdara un jāsadara tās lietas."

Grobiņa – jaunais centrs

Grobiņa būs jaunā Dienvidkurzemes novada centrs. Tur līdz šim ilgus gadus pie varas ir bijis mērs Aivars Priedols no Zemnieku savienības.

Grobiņas iedzīvotāja Vineta Rūsiņa uzskata, ka pilsēta ir attīstījusies un tajā ir labāk, salīdzinot ar Liepāju. Viņa norādīja, ka Grobiņā ir klusāk, mierīgāk, kā arī vide ir sakārtotāka.

Lielākā daļa grobiņnieku strādā Liepājā. Viņi sūdzas, ka likvidēti izdevīgie autobusu kursēšanas laiki. Grobiņā ir sūdzības arī par infrastruktūras sakārtošanu.

Toties Grobiņas lepnums jau tagad ir Zentas Mauriņas vidusskola. Tā ir reformēta, apvienojot visas līdzšinējā novada skolas vienā, un ir arī mūsdienīgi pārbūvēta.
"Tā kā Grobiņa ir centrs, nu, tad mums nav ne pluss, ne mīnuss. Mēs kā Grobiņnieki – mēs esam centrā. Mums galva nesāp!" izteicās Grobiņas iedzīvotāja Ina Aizupiete.

Viņa gan sūdzējās par ceļu stāvokli, kas ir uz Gramzdu un Vaiņodi. Viņai gan pašai tur neesot nācies braukt.

Soliņš pie Zentas Mauriņas vidusskolas
Soliņš pie Zentas Mauriņas vidusskolas

Vaiņodē satraucas par to, ka būs nomale

Savukārt Vaiņodē spriež par to, kas varētu būt izdevīgāk – vai būt vienkārši nomalei pašai par sevi, vai būt nomalei lielā novadā, kur būs vairāk naudas, bet mazāka ietekme uz naudas dalīšanu.

"Mēs tomēr esam nomale. Gan valstiski mēs esam leišmalīte, gan arī novadā mēs esam nomale. Nu – lai neizveidotos tāds panīkums," par jauno novadu sacīja Vaiņodes iedzīvotāja Sandra Ikarte.

Atjaunotā stacijas ēka Vaiņodē
Atjaunotā stacijas ēka Vaiņodē

"Lai nav tikai tā, ka tas lielais novads ir tikai tur – centrs ir Grobiņā. Un lai nav tā, ka tikai Grobiņa nosaka to, kur kas būs, bet, ka arī mazie novadi var kaut ko ietekmēt tajā visā. Vajag investīcijas, tad arī būtu uzņēmējdarbība, kas nāk iekšā. It kā jau mums ir lieli uzņēmumi, bet vajag vēl," sacīja Vaiņodes iedzīvotājs Mārtiņš Fricsons.

Vaiņodieši lepojas ar savām sporta aktivitātēm un jaunām tūrisma iespējām, arī ar to, ka, lai arī jau sen likvidēts dzelzceļš, bet ir atjaunota stacijas ēka ar cerībām piesaistīt uzņēmējus.  
Bet satiksmi ar jauno novada centru Grobiņā tur uzskata par problēmu. 

Aizputes un Grobiņas konkurence

Starp Dienvidkurzemes novada teritorijām, šķiet, ka visvairāk pret apvienošanos ir protestējuši aizputnieki. Un prognozē, ka starp Aizputi un Grobiņu būs lielākā konkurence turpmāk par to, kurš tad ir galvenais.

"Grobiņa? Nē, tur mēs nebraucam. Nekas tāds nav saistošs, lai es tur brauktu. Ka tas būtu kaut kāds centrs. Nu – ja tur kaut kas baigi lielais... Es nezinu, kas tur būs," izteicās Aizputes iedzīvotāja Gaļina Rogožkina.  Savukārt Daina Strazdiņa uzsvēra, ka Aizputes novadu vajadzēja saglabāt.

Aizputes iedzīvotājs Ilgvars Jirgensons sacīja, ka Aizputes novadā padarīts ļoti daudz: "Es tieši skatos uz tām mazajām ieliņām, kas ir uzlabotas. Kādreiz bija viss kopā, kad bija Liepājas rajons, tad tik daudz netika padarīts, kā tagad!"

Citi savukārt domā, ka Aizputei un Grobiņai būs veselīga un auglīga konkurence. "Īstenībā tas ir pat labi, ja stipri cilvēki saduras vienā vietā. Tur varētu būt labs rezultāts! Es domāju, ka tā konkurence nebūs principa pēc. Būs kompromisi. Būs sastrādāšanās. Es vienkārši par to esmu pārliecināts!" izteicās aizputnieks Edgars Silacērps.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti