Tautas panorāma

Saulkrastu problēmas – ceļi, apkures rēķini un stāvvietas

Tautas panorāma

Alūksnes novadā bažas par darba vietām un sāpe par neuzcelto sporta centru

Ventspils novadā dažādi uzskati par vēja ģeneratoriem, bet vienoti par darbavietām

«Tautas panorāma»: Ventspils novadā dažādi uzskati par vēja ģeneratoriem, bet vienoti par darbavietām

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

LTV raidījums “Tautas panorāma” turpina apmeklēt katru no jaunajiem novadiem, kuros 5. jūnijā būs jāvēlē jaunās pašvaldības domes. Ventspils novadā ir pretēji uzskati par ieceri izvietot Latvijā augstākos vēja ģeneratorus, bet liela vienprātība par to, ka novadā vairāk jāgādā, kā piesaistīt vairāk iedzīvotāju un darbavietu. 

Ventspils novadam nav viena konkrēta centra, un tāpēc novada dome atrodas Ventspils pilsētā. Taču uz valdības priekšlikumu, ka loģiskāk būtu apvienot novadu ar pilsētu, no abām pusēm skanēja skaļi protesti. Un tagad viss ir palicis pa vecam – atsevišķi pilsēta un atsevišķi novads.

Novada iedzīvotāji Sandra un Jānis Leiguti uzskata, ka apvienošanā būtu gan pozitīvas, gan negatīvas lietas: "Viss ir Ventspilī. Nu, ģimenes ārsts ir uz vietas, bet, ja kaut kas vairāk vajadzīgs, viss ir Ventspilī. Bet Ventspils vairāk ir tāda industriāla vieta. Viņiem lauki tomēr nav klāt bijuši. Varētu palikt mēs tādi pamesti pavisam."

Ventspils novads ir ar ļoti plašu teritoriju, bet ar sarūkošu un nelielu iedzīvotāju skaitu – aptuveni 11 tūkstoši. Un tas ir aptuveni trīsarpus reizes mazāk nekā Ventspils pilsētā. Ventspils novadā pie varas jau ilgus gadus ir Zaļo un Zemnieku savienība ar mēru Aivaru Mucenieku. 

"Mani apmierina viņa darbs, kā viņš strādā. Es redzu vismaz to, kas notiek. Tas pats tirgus laukums Ugālē. Tas ir, ko es redzu,"

izteicās iedzīvotāja Mairita Indāne.

"Daudzas lietas ir ļoti labi izdarītas – infrastruktūra, apgaismojuma tīkls ir ciematos un pagastos," piebilda Jānis Kalniņš.

"Nu – kārtība ir, jā, kārtība ir. Vismaz nemētājas vairāk musori, kā mētājās agrāk," uzsvēra Ivars Tīrmanis.

Ventspils novada iedzīvotājs Tomass Barčevskis uzskata, ka pašvaldība par cilvēkiem rūpējas. "Bērnu laukums, arī manēža ir uzcelta jauna. Pašvaldība rūpējas par mums. Vajadzētu viņiem kaut ko izdomāt interesantāk. Bet mums ir pārsvarā viss; ko mēs varētu gribēt – varbūt vairāk sēdvietas kaut kur, atpūtas vietas izdomāt," viņš stāstīja.

Iedzīvotāja Aija Ofkante satraukusies, ka bērniem vajadzētu, lai skola ir tuvāk dzīvesvietai. Jānis Leiguts vēl arī piebilda, ka varētu nosiltināt vairāk māju.

Novada iedzīvotāja Antoņina Rozentāle savukārt uzsvēra, ka jauniem cilvēkiem trūkst darba: "Tādiem jauniem te darba jau nav. Ļoti trūcīgi ar darbu ir."

Veikalā Popē iedzīvotāja Kristīne Gerke LTV sacīja, ka pašvaldības darbu vērtē ļoti labi: "Mums ir arī atbalsts no viņiem. Piedalāmies projektos, un vienmēr ir informācija gan e-pastos, gan arī varam piezvanīt un pajautāt. Mums ļoti labas attiecības ir!"

Atbildot uz jautājumu, ko pašvaldība varētu uzlabot, Gerke sacīja: "Nu – finansiālu atbalstu gribētos vienmēr. Jo mēs vienmēr paplašināmies, bet mums tā paplašināšanās tāda lēna ir, jo mēs ar saviem līdzekļiem. Nu – tas ir tāds, ko varētu, jo viss pārējais jau diezgan pietiekoši ir."

Aptaujātie iedzīvotāji arī uzsvēra, ka vēlas mazāk tukšvārdības un vairāk darīšanas.

Pašvaldības plānos ir arī izmantot vareno Kurzemes vēja spēku. Popes pagastā esot visaugstākā vieta visā Ventspils novadā, un tās apkārtnē arī ir iecerēts izvietot vēja turbīnas.

Grandiozā iecere ar Latvijā augstākajām 240 metrus virs zemes paceltajām iekārtām daudzus neapmierina. Tas, ka tuvumā taps viens no vēja parkiem, ļoti apbēdina pagasta Āboliņu māju saimnieci. Kaut esot izdarīts viss, lai protestētu, no kopumā novadā iecerētajiem 168 vēja ģeneratoriem 28 būvatļaujas jau izsniegtas. 

Saimniece Antra Vālodze uzsvēra, ka viņai visvairāk traucēs ainavas sabojāšana.

"Es pat nestādos priekšā, kāds tur būs vēl troksnis spārnu griešanās laikā.

Es nezinu, es nevaru iedomāties, jo es atnācu uz Popi pirms trīs gadiem. Sameklējām skaistu māju, skaistu vietu, un man ļaunākos murgos nerādījās, ka tas viss tiks sabojāts," stāstīja Vālodze.

Citādā ziņā – kultūras attīstībā pēdējos gados novadā ir jaunumi. Dabas koncertzāle jeb "Vējturu nams" Jūrkalnē un ne tikai. Viens no objektiem, ar ko lepojas novada, ir arī Popes pagasta brīvdabas estrādes pārbūves projekts.

Pirms pašvaldību vēlēšanām LTV žurnālisti dosies uz katru no jaunajām pašvaldībām, lai rādītu to jaunās robežas un aprunātos ar ceļā satiktiem cilvēkiem. Ievērojot Covid-19 dēļ noteiktās drošības prasības un lai izvairītos no pulcēšanās, īpašās “Tautas panorāmas” pieturas gan nebūs un cilvēkus nelūgs būt konkrētā laikā noteiktā vietā. Taču žurnālisti uzklausīs visus, kas gatavi runāt, rādīs padarīto un nepadarīto.

KONTEKSTS:

Pašvaldību vēlēšanas pirmo reizi notiks jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 42. Pašvaldību domes vēlēšanas paredzētas 2021. gada 5. jūnijā.  Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jau noteikusi 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās domēs ievēlējamo deputātu skaitu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti