Tautas panorāma

Jēkabpils novadā uzskata – tūrisma attīstīšana radīs jaunas darba vietas

Tautas panorāma

Tukuma novadā – jaunpienācējiem bažas par pastāvības zaudēšanu

Aizkraukles novadā vēlas uzņēmējdarbības veicināšanu un vēsturisko māju atjaunošanu

«Tautas panorāma»: Aizkraukles novadā vēlas uzņēmējdarbības veicināšanu un vēsturisko māju atjaunošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ar labiekārtošanas darbiem topošā Aizkraukles novada pašvaldības galā tiek, taču uzmanība vairāk jāpievērš ekonomiskās dzīves jautājumiem un jāuzlabo sabiedriskā transporta pieejamība, bet klātpienācējiem ir arī bažas – vai novadu apvienošanās dēļ viņu pagasti nepārvērtīsies par nomali.     

Šī ir vieta, kur gaisma dzimst Daugavā, – tāds ir Aizkraukles novada moto. Aizkraukles novadam nu pievienojas 5 lielas pašvaldības. Tā ir Jaunjelgava, Nereta, Koknese, Skrīveri un Pļaviņas. Kopējais iedzīvotāju skaits būs 30 000. Bet ieņēmumi – 40 miljoni, un apmēram 7 miljoni nāk kā dotācija no pašvaldību izlīdzināšanas fonda.

Aizkrauklē tiek pārbūvēta viena no galvenajām satiksmes artērijām – Gaismas iela. Tiek labiekārtota arī Daugavas krastmala – iecienīta atpūtas vieta. Bet Stadiona ielā, kas stiepjas paralēli upei, ierīkots apgaismojums un celiņš gājējiem un velosipēdistiem. Bet Aizkraukles novada vidusskolai par 4,5 miljoniem eiro uzcelta plaša piebūve. Pašvaldība  aizņēmusies 2,85 miljonus un piesaistījusi Eiropas fondu finansējumu – 1,9 miljonus.

“Šogad pabeidza. Ceram, ka nākamgad tiksim jaunajā skolā. Šobrīd viss apmierina. Ir gan kur izskrieties pa stadionu, ir takas, kur pastaigāties,” atzīst Aizkraukles iedzīvotāja Baiba Bērziņa.

Komunālajam dienestam raizes par kokiem dīķa malā, jo jau vairākus gadus Aizkraukles centrā deklarējies, kā te saka, Bebra kungs.

“Vienu dienu eju un redzu – ūdens viļņojas un ceļas burbuļi. Stāvu un domāju – kas tad tas. Bebrs izbāza purniņu no ūdens, un pēc mirkļa atkal palīda zem ūdens. Nu ko mēs tur varam izdarīt. Lai jau dzīvo,” nosaka Aizkraukles iedzīvotāja Ļubova.

Aizkraukles iedzīvotājs Reinis Martinovs savukārt stāsta, ka novadā “trūkst uzņēmumu, rūpnīcu, kas piedāvātu iespējas strādāt. Tas liktu palikt novadā.  Bet tas ir atkarīgs nevis tikai no pašvaldības, bet arī no cilvēkiem. Cilvēkiem ir jānāk pretī ar savām idejām, lai būtu kaut kāda izaugsme. Tieši ekonomiskā aspektā. Manuprāt, izcili tiek galā ar vizuālo daļu, ceļus noformē, sakārto Daugavu”.

“Lai vairāk uzņēmēji veidojas. Lai nodarbojas ar kaut ko. Jo tad jau cilvēkiem būs darbiņš un arī materiālais labums,” novada vajadzības nosauc arī Aizkraukles iedzīvotāja Daiga Ozoliņa.

Ļubova tikmēr stāsta, ka pašvaldība palīdz. “Man pensija ir maza. Palīdz samaksāt rēķinus par dzīvokli, par zālēm. Par to liels paldies. Ko es zinu, ko pilsētai vajag? Jaunieši brauc prom. Vieni pensionāri. Bērni sēž mājas un mācās. Bet ko pensionāri var izdarīt?” saka Ļubova.

Aizkraukles novadā pie varas jau ilgstoši Leons Līdums no Vidzemes partijas. Tagad, kad novadā apvienojušās sešas pašvaldības, cīņa par vēlētāju simpātijām būs ārkārtīgi nežēlīga. Ja iepriekš startēja 71 kandidāts no pieciem politiskiem spēkiem, tad tagad jūnijā uz 19 deputātu krēsliem šeit novada domē pretendē jau 168 pārstāvji no desmit politiskajiem spēkiem.

Jaunjelgava ir viena no pašvaldībām, kura pretojas apvienošanai un ir vērsusies Satversmes tiesā.

Jaunjelgavas novada iedzīvotājs Dmitrijs Glazunovs spriež, ka “tagad nauda bija šeit, tad rajonā. Tagad mēs esam centrs, tā būs nomale. Viss ir izteikts”.

Jaunjelgavā pārbūvē vienu no bīstamākajiem posmiem pilsētā – Šauro Elizabetes Magdalēnas ielu. Tā savieno pilsētas veco daļu, kur ir pašvaldības centrs, ar jauno daļu, kur atrodas skola, ārstu prakses, bērnudārzs. Pļavā blakus gājēju celiņam būs sporta un veselības zona

“Te būs trotuārs, grāvis. Tur gar malu būs trenažieri. Dīķītis. Varēs plunčāties. Trotuārs bija vajadzīgs. Jauns asfalts būs,” stāsta Jaunjelgavas novada iedzīvotājs Jānis Bruzgulis.

Iepriekšējās vēlēšanās Jaunjelgavas novadā piedalījās 41 procents no 4400 balsstiesīgajiem iedzīvotājiem. Vairākumu ieguva “Vienotības” saraksts ar Gunti Libeku priekšgalā.

Jaunjelgavas novada iedzīvotāja Alla Podkrušna uzskata, ka novadā vajadzētu atjaunot vecas mājas. “Redziet, kāda iela. Tās ir vēsturiskas mājas. Paši neko nevaram. Tās vajag palabot. Ja ir vēsturiskas, tad tā vēsture jāsaglabā,” viņa nosaka.

“Pārmaiņas nāk labumā. Varbūt lielāks novads būs, lielāka naudiņa,” viņa pieļauj.

Seces pagasta iedzīvotājs Juris Mihaļaškins savukārt vēlas, lai pagastā “ceļi būtu sakārtoti, ceļi ir šausmīgi. Atvest jau var, bet ir svarīgi, vai tu brauc pa labu ceļu, vai lauz mašīnu”.

Iedzīvotāji norāda – trūkst informācijas par mūžizglītības iespējām un par pašvaldību atbalstu uzņēmējdarbības attīstībai, ir jāuzlabo sabiedriskā transporta pieejamība un nepieciešams lielāks atbalsts ģimenēm ar bērniem.

“Jaunjelgavā ir grūti ar darbu. Vienīgi – Aizkrauklē. Ja tev nav transporta, nevari paspēt laikā. Tev jābūt sešos no rīta, nevari paspēt. Būtu labi, ja mazos bērnus vairāk atbalstītu ar līdzekļiem,” norāda Jaunjelgavas novada iedzīvotāja Anda.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti