«Tautas panorāma»: Jauno lielāko Ropažu novadu gaida ar bažām

Skeitparki un slidotavas visos pagastos, jauni gājēju un velosipēdistu celiņi, investoru piesaistes programma novadam, kā arī kvalitatīvi sociālie un kultūrvides pakalpojumi iespējami tuvāk dzīvesvietai. Šādus solījumus partiju programmās var izlasīt jaunā Ropažu novada iedzīvotāji. Pēc pašvaldību reformas novada robežas ievērojami paplašinājās, tāpēc iedzīvotāji ir skeptiski par to, kā izdosies nodrošināt tikpat pieejamus pakalpojumus kā līdz šim. 

Ropažu novadā pašlaik ir nepilni 7000 iedzīvotāju. Pēc administratīvi teritoriālās reformas, apvienojot Garkalnes, Stopiņu un Ropažu novadus, kā arī pievienojot tam Vangažu pilsētu, jaunajā apvienotajā novadā būs vairāk nekā 30 tūkstoši iedzīvotāju.

"Ropažu pašvaldība man patīk ļoti. Nezinu, kā būs apvienotajā novadā, jo mums ir tādi izkaisīti tie iepriekšējie novadu centri. Man liekas, te dzīvo visi jaunie un veiksmīgie. Mums te visiem ļoti patīk," sacīja Ropažu novada iedzīvotāja Līga Kundrāte.

"Mums skola renovēta, ļoti skaista, ļoti moderna ar modernu aprīkojumu, datoriem, ekrāniem, visiem "Zoomiem", nav ko. Vienīgais, ko es varētu domāt, ka Ropažos vajadzētu celt daudzdzīvokļu mājas. Vienkārši nav jaunajiem, kur dzīvot. Nu, tie, kas ceļ privātmājas, tas ir kaut kas cits. Mums, redziet, te ir tās daudzdzīvokļu mājas – nu, cik ir no krievu laikiem celtas, vairāk nav. Un vienkārši jaunajiem nav kur dzīvot," izteicās vietējā iedzīvotāja Gundega Ganiņa.

Līga norādīja, ka novadā ir ļoti labs bērnudārzs, vidusskola. Bet arī viņa norādīja uz dzīvokļu trūkumu.

"Ģimenēm vai nu dzīvokļi ir par mazu, vai vienkārši pietrūkst. Un labi piedāvājumi ir uz izķeršanu," sacīja Līga.

Jaunā novada centrs būs Stopiņu novada Ulbrokā. Ulbrokas iedzīvotājiem savas pašvaldības darbi patīk, un viņi ļoti lepojas ar vienu no pēdējo gadu lielākajiem infrastruktūras objektiem – Ulbrokas pērli, kultūras namu, bibliotēku, dzimtsarakstu nodaļu, kas gan paspēja darboties tikai neilgu laiku.

"Viss ir ļoti labi, jo kārtojas infrastruktūra, kultūras nams, kurš diemžēl ļoti īsu laiku bija vaļā. Bet paspēju vēl apskatīt visādus pasākumus, kas bija pieejami. Pagaidām viss apmierina, ļoti labi ir," izteicās Ulbrokas iedzīvotāja Laila Caune.

"Lieliski, visi apmierināti, visi priecīgi, viss ir lieliski, daba mums skaista, šodien tikai lietus līst. Tepat ir ezers – skaists, tīrs, mums ir soliņi, būdiņas, bērnu laukumi. Man pat grūti pateikt, vai kaut kur ir labāk! Šī ir mūsu apkaime, un tā ir vislabākā," Stopiņu novada iedzīvotājs Romāns Bariševs.

Stopiņu novads gan iedzīvotāju skaita, gan budžeta ieņēmumu ziņā šobrīd ir lielākā administratīvā vienība, kas iekļausies jaunajā – apvienotajā Ropažu novadā. Novadā vēlēšanām pieteikti 14 partiju un apvienību saraksti. Tajos ir ļoti daudz līdzšinējo, arī pašu Stopiņu domes deputāti. Vietējiem ir tikai daži ieteikumi nākamajiem darbiem.

Laila vēlas, lai novads ir draudzīgāks suņiem: "Lai ļauj iet tur, kur pagaidām ir aizliegts. Padomāt – ja ir jaunā māmiņa un suns, tad gar ezermalu nevar iet." Romāns sacīja: "Nekur jau neliksimies, kā būs tai jaunajā novadā, tā būs. Galvenais, lai mūsu pusē saglabājas tāda pati kārtība."

Arī Vangažos cilvēki ar dzīvi ir apmierināti. To, kas mainīsies pēc pilsētas pievienošanas Ropažiem, nemāk prognozēt.

"Man tagad bija ciemiņi no Jelgavas un teica, ka skaisti, ka labprāt te dzīvotu, jo šeit viss kopā – mums poliklīnika tepat, dārziņš tepat, divas skolas tepat, dome, viss kopā. Veikali arī pietiekoši, nekur nav rinda pie veikaliem kā Rīgā. Mums ir viss pa smukam, man liekas, ka viss labi," izteicās Vangažu iedzīvotāja Līga Bonštete.

"Vangažos ir ļoti labi dzīvot, sakoptība, ērtums, veikali, medicīna, kultūra, viss," piebilda Inta Tetere.

Līga uzskata, ka vajadzētu vairāk padomāt par laika pavadīšanas iespējām bērniem: "Varētu izdomāt kaut ko vairāk, ko bērniem darīt. Agrāk bija tāda rampa, tad viņi ar riteņiem brauca, tas viss tagad nojaukts, un nav, ko darīt. Visi pulciņi arī tagad ciet."

Garkalnē arī priecājas, ka tur pārvācas dzīvot jaunās ģimenes.

"Par ceļiem tas tāds jautājums, ka gribētu visu laiku labāk,

par mežiem, visu laiku cērt mežus. Mums šeit ir daba skaista un žēl, jo es šeit dzīvoju visu mūžu. Un man tiešām žēl par tiem mežiem. Bet dzīvot šeit ir ļoti labi. Es priecājos, ka Garkalne palielinājās ar jaunām ģimenēm, šeit cilvēki izvēlas sev kā dzīvesvietu," sacīja Garkalnes novada iedzīvotāja Natālija Koļečenko.

Neviens negrib dzīvot nomalē, tāpēc visu apvienojamo novadu iedzīvotāji mazliet iepauzē, domājot, kas mainīsies novadā, kur iedzīvotāju skaits pieaugs trīs līdz četras reizes.

"Tieši tā piederība ir ļoti svarīga savam novadam. Tas rada to, ka tu esi savējais. Un kad tagad būs ar Ulbroku kopā, un novads būs paplašināts, un, ja administratīvais centrs būs Ulbrokā, nu, es nezinu, kā būs," izteicās Ropažu novada iedzīvotāja Gundega Ganiņa.

"Laiks rādīs. Manā vecumā es pasakām vairs īpaši neticu. Man 49 gadi, un tāpēc laiks rādīs. Visi jau kaut ko sola. Pirms vēlēšanām sola visi, kā būs tā būs, galvenais, lai nav sliktāk," savukārt sacīja Ropažu novada iedzīvotāja Gundega Ganiņa.

KONTEKSTS:

Pašvaldību vēlēšanas pirmo reizi notiks jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 42. Pašvaldību domes vēlēšanas paredzētas 2021. gada 5. jūnijā.  Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jau noteikusi 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās domēs ievēlējamo deputātu skaitu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt