Panorāma

ES apsver sankcijas pret Baltkrieviju

Panorāma

Baltijas valstu prezidenti nosoda lidmašīnas sagrābšanu

Siguldas novadā: Gan cerības par apvienošanās labumiem, gan bažas par palikšanu nomalē

«Tautas panorāma» Siguldas novadā: Gan cerības par apvienošanās labumiem, gan bažas par palikšanu nomalē

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Aicinošs, draudzīgs un atvērts – tā siguldieši raksturo savu novadu, kas pēc pašvaldību reformas kļūs gandrīz divtik lielāks. Blakus esošo novadu iedzīvotāji, kas iekļausies Siguldas novadā, lielākoties ir apmierināti ar šādu novadu attīstību. Bažas ir tikai dažiem.

Pirms gada Siguldas novadā bija nepilni 18 tūkstoši iedzīvotāju un budžeta ieņēmumi bija 24 ar pusi miljoni eiro. Pēc administratīvi teritoriālās reformas, pievienojot Mālpils un Krimuldas novadus, kā arī Inčukalna pagastu, iedzīvotāju skaits novadā pieaugs līdz 32 tūkstošiem, bet budžeta ieņēmumi pārsniegs 41 miljonu eiro.

“Te ir viss: te ir skaista daba, sakārtota vide, gan bērniem bērnudārzi pieejami, mums ir jauna skola, atjaunota, kultūras dzīve piesātināta – nu varbūt ne gluži šobrīd, bet mums ir jauns kultūras centrs,” pastāstīja Siguldas iedzīvotāja Dagnija Pūpola.

To apliecināja arī Siguldas iedzīvotāja Dace Sprince: “Bērniem daudz pulciņu, forši laukumiņi, sakārtota pilsēta, viss ir forši, ģimenēm ideāli.”

“Baigi forši, lieliski, ceļi labi riteņbraucējiem uztaisīti, jauki, viss ir ļoti labi. Es domāju labi [ar darba iespējām]. Tie, kas strādā Rīgā, tie var braukt ar vilcienu, tiem, kas apkārtnē, arī man liekas, nav problēmas darbu atrast,” zina stāstīt siguldietis Armands Veikšāns.

“Es strādāju Rīgā, jo tur, kur es dzīvoju, dzīvoju 9 km uz Mālpils pusi… Redziet, no rīta es netieku ar autobusu uz darbu, un tikai tā iemesla dēļ es aizgāju strādāt uz Rīgu. Tas ir ļoti skumji, bet tā diemžēl notiek,” pastāstīja Siguldas novada iedzīvotāja Dzidra Puķīte.

“Daudz kā trūkst mums, mums vajag hokeja halli, mums ir daudz sportistu, mums vajag sakārtot ceļus, vairāk bērnudārzu, trūkst vietiņas. Bet tā viss ir pozitīvi, forši ,” sacīja Siguldas iedzīvotāja Dace Sprince.

“Sabiedriskās tualetes varētu būt bišķiņ vairāk. Ielu remonti arī notiek. Ir kaut kādas lietiņas, kas nav varbūt vēl perfektas, bet pie tām arī tiek strādāts,” pauda Siguldas iedzīvotāja Dagnija Pūpola.

Mālpils ar 3300 iedzīvotājiem ir mazākā administratīvā vienība, kas iekļausies jaunajā Siguldas novadā. Mālpilieši ir aktīvi – veiko, peld, brauc ar riteņiem, staigā pa dabas takām un no Siguldas novada nebaidās.

“Es ļoti ceru, gaidu. Un es noteikti neuzskatu, ka Mālpils ir kā sērdienīte, mēs ejam pie Siguldas ar lielu pūru,” norādīja Mālpils iedzīvotāja Ilze Bērziņa.

“Tad, kad būs klāt pie Siguldas, paies kāds laiks, tad jau varēs saprast. Bet īstenībā Mālpils tikai ceļas un plaukst,” sacīja mālpilietis Ilmārs Lielšvāgers.

“Gan pati dzīvošana, bērnudārzs tepat tuvu, skolas arī, es domāju, ka jā, visnotaļ cilvēki vēlas dzīvot Mālpilī. Varbūt vienīgā problēma, ka īsti nav, kur dzīvot, reāli nav daudzdzīvokļu mājas vai iespēja celt privātmājas, jo zemes nav,” atklāja mālpilietis Nauris Krīgers.

“Lielākas iespējas sporta kompleksam, lielākas iespējas kultūras namam, šeit ir milzīgas telpas, milzīgas iespējas; infrastruktūra – tā mums ļoti klibo, tie jocīgie remontdarbi, kas ir tur, ir ilgi gaidīti, cerēti un beidzot tie notiek. Bet tos vajag visur. Te ir, ko redzēt, te ir, ko darīt, mums ir viss, tikai tas ir jāizmanto,” sacīja Mālpils iedzīvotāja Ilze Bērziņa.

Pēc novadu reformas Inčukalna novadu plānots sadalīt – Inčukalna pagastu pievienot Siguldas novadam, bet Vangažu pilsētu Ropažu novadam. Inčukalns tam nepiekrīt un sūdzējies Satversmes tiesā.

“Varētu būt bērnudārzs vēl viens, jo vietu nav, ir ģimenes sabraukušas, apdzīvotāks viss palicis, vairāk varētu par bērniem domāt. Ceļi remontējas mums pirms pašvaldību vēlēšanām, arī pozitīvi,” pastāstīja Inčukalna iedzīvotāja Linda Stelmaka.

“Vajadzētu ziemā ceļus labāk tīrīt, ceļi ir briesmīgi, un ir vietas, kur ir tumšs, nav apgaismojuma, kur vajadzētu pielabot to apgaismojumu. Bet tā vispār ir cik necik labi, kluss un mierīgs,” pastāstīja Inčukalna iedzīvotāja Solvita Grīga.

Inčukalns, 2021.gada maijs.
Inčukalns, 2021.gada maijs.

Savukārt nelielajā Krimuldas novadā vietējie baidās, ka, pievienojoties Siguldai, viņu puse kļūs par nomali.

“It kā jau mums te pietiekami viss kas ir, veikalu daudz, bērnudārzs ir smuks, skola. Nu, viss ir,” sacīja Krimuldas novada iedzīvotāja Iveta Kleinberga.

“Vienīgi ir tā, ka ziemā ceļus īsti netīra. Man personīgi pie mājas ir tā, ka visu laiku bija pagasta ceļš, tagad saka, ka mums ir privātais ceļš, un tas tā neforši,” pastāstīja Krimuldas novada iedzīvotājs Ritvars Vanags.

“Mani personīgi neapmierina šobrīd tas ceļu posms, kas ir no Raganas līdz Siguldai, tur tika ceļš remontēts, bet, manuprāt, ir izdarīts pietiekami slikts darbs. Un to vajadzētu sakārtot,” norādīja Krimuldas novada iedzīvotājs Kārlis Kārkliņš.

“Personīgi man tas īsti nepatīk, jo es esmu vietējā jau visu mūžu. Krimuldā dzīvoju, tagad Raganā dzīvoju. Man personīgi nepatīk, ka pie Siguldas klāt. Tā ir pilsēta, mēs jau te tāds miests, liels miests esam, nu nezinu, man nepatīk. Viņi tomēr paši par sevi kā pilsēta, mēs būsim tā kā pabērni,” uzskata Krimuldas novada iedzīvotāja Iveta Kleinberga.

Tieši krimuldieši vēlēšanās startē ar savu īpašu sarakstu – Krimuldas novada partiju, kas ir viena no deviņiem politiskajiem spēkiem, kas tēmē uz jaunā novada domi. No 159 deputātu kandidātiem jaunā novada iedzīvotājiem jāievēl 19 cilvēki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti