Tautas panorāma

Jaunajā Talsu novadā iedzīvotāji novēl deputātiem mazāk strīdēties un vairāk strādāt

Tautas panorāma

Aizkraukles novadā vēlas uzņēmējdarbības veicināšanu un vēsturisko māju atjaunošanu

Jēkabpils novadā uzskata – tūrisma attīstīšana radīs jaunas darba vietas

«Tautas panorāma»: Jēkabpils novadā uzskata – tūrisma attīstīšana radīs jaunas darba vietas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Moderna sporta halle un izklaides vietas bērniem jau ir, bet tagad jādomā par uzņēmējdarbības veicināšanu, kā arī ir jāattīsta tūrisms, kas varētu radīt jaunas darba vietas arī mazpilsētās. Tā uzskata Jēkabpils novada iedzīvotāji. Gaidāmajās pašvaldību vēlēšanās par šo novadu cīnīsies rekordliels skaits politisko sāncenšu. 

Šobrīd Jēkabpils novads ir tipisks lauku novads. Tā teritorijā nav nevienas pilsētas, taču ir 60 kilometri Daugavas krasta. Apvienotajā novadā tas mainīsies. 

Jaunajam Jēkabpils novadam pievienosies Jēkabpils pilsēta, kā arī Krustpils, Aknīstes, Salas un Viesītes novadi. Šajā apvienotajā novadā dzīvos 41 000 iedzīvotāju. Kopīgie ieņēmumi – 68 miljoni eiro, tostarp 12 miljoni nāks kā dotācija no pašvaldību izlīdzināšanas fonda. 

Jēkabpils iedzīvotājs Andis Bērziņš par dzīvi novadā sacīja: “Ļoti liela rosība. Tiek atjaunotas gan ielas, gan arī jauni objekti celti, gan atjaunoti esošie. Vienmēr runājam par jaunu darbavietu radīšanu, pie tā ar jāstrādā. Bet es domāju, ka pietiekoši daudz uzņēmumu Jēkabpilī dažādās nozarēs. Ir jāturpina darīt, kas ir iesākts.”

Jaunieši aktīvi izmanto nesen uzbūvēto skeitparku un trenažieru laukumu. Pērn rudenī atklāšanas svētkus piedzīvoja arī jaunā Jēkabpils sporta halle. Tur šobrīd ierīkots Covid-19 vakcinācijas centrs.   

“Tagad te [sporta hallē] ir pauze Covid karantīnas dēļ, bet ir ierīkots stadions. Tas nozīmē, ka būs sacensības, būs spēles, būs cilvēki un papildu darba vietas. Brauks tūristi, tas ir pluss. Ceļi labi. Bebru mikrorajons arī sakārtots,” norādīja Jēkabpils iemītniece Vera Desatņika.

Uz Jēkabpili ik dienu cilvēki no novadiem brauc strādāt jeb ceļiem jābūt sakārtotiem 

Pirms diviem gadiem Jēkabpils bija pirmā pilsēta Latvijā, kur sāka izmantot saspiestās dabasgāzes autobusus. Tie ir ekonomiskāki un videi draudzīgāki nekā dīzeļdzinēja transports. Tas ļāvis ietaupīt 30 % līdzekļu. Daudzi blakus novadu iedzīvotāji ik dienu brauc strādāt uz Jēkabpili un Krustpili. 

Krustpils novada Kūku pagasta iedzīvotāja Irēna sacīja: “Ceļi mums ir tā kā sakārtoti, varbūt ne visi noasfaltēti. Šo pavasari centrā ciematā labiekārtošanas darbi. Tur notekas atjaunos, jo ir jau 30 gadus vecas. Sola pēc tam asfaltu ciematiņā. Nu jau kā gadi trīs skaista estrāde mums ir. Notiek labiekārtošanas darbi visvisādi notiek. Dzīve rit.”

Savukārt Salas novada iedzīvotāja Tatjana Kuņaņkina pauda: “Vispirms jau to iespēju strādāt, kas šobrīd ir daudziem liegta. Tas ir primārais. Ja ir iespējas visiem vienlīdzīgas, tā iespēja ir, kas vēlas, var atrast nodarbi. (..) Es atbalstītu, ja Salas novads būtu atsevišķi joprojām. Tomēr ir vienkāršāka līdzekļu sadale. Un tie, kas ir uz vietas, vairāk redz to, kas notiek un tās vajadzības spēj izvērtēt labāk.”

Rekordliels skaits politisko sāncenšu 

Cīņā par Jēkabpils novadu ir gatavs mesties rekordliels skaits politisko sāncenšu. 227 kandidāti no 12 sarakstiem. Iepriekšējās vēlēšanās gribētāju bija 4 reizes mazāk – 58 kandidāti no 5 sarakstiem. 

Līdz šim Jēkabpils novada domē mēra amatu ieņēma Aivars Vanags no reģionālās partijas “Savam Novadam”. 

No Jēkabpils līdz Viesītes novada robežai ir pusstundas brauciens. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās lielāko balsu skaitu ieguva partija "Viesītes novads – mūsu mājas". Par to nobalsoja 42% iedzīvotāju, un par domes priekšsēdētāju kļuva saraksta līderis Alfons Žuks.

Viesītē jāattīsta ražošana un tūrisms

Situāciju Viesītes novadā raksturoja novadnieks Dzintars Šostaks: “Šogad kā paradīze. Ceļi skaisti, auto rullē. Tie labi. Īsti jau nekas netrūkst. Darba vietas... kas grib, tas strādā, kas negrib, tas nestrādā. Tūrismu vairāk attīstīt. Lai pilsētnieki nāk vairāk un dzīvo no Rīgas uz laukiem, lauciniekiem ar būs vieglāk.”

Pašvaldībai izdevies panākt, ka tiek saglabāts Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta (VUGD) Viesītes postenis, kas ir būtiski iedzīvotāju drošībai. Postenis atradās senajā kroga ēkā, kas bija kritiskā stāvoklī. Tur nevarēja izvietot arī modernu ugunsdzēsības tehniku. 

Viesītes novada dome piešķīra jaunas, izremontētas telpas, un pagājušā gada nogalē glābēji pārcēlās.

“Baigi smuka vieta. Ja aiziesim uz Jēkabpils novadu, te vairs nebūs nekā. Viesītē vel būs, bet kad paskatīsimies mazākos, paņemsim Elkšņu, Aknīstes, Druvas puses, tur aizmirsīs par tiem mazajiem pagastiem,” bažas par apvienošanos pauda Viesītes iemītnieks Anatolijs Paškovs.

Iedzīvotāji sūkstās par to, ka savulaik likvidēja profesionāli tehniskās skolas Saukā un Viesītē. Tagad jaunieši braucot prom.

“Man ir bišķi darbs. Bet jauniešiem nav. Ko viņi var te izdarīt? Neko.” sacīja Paškovs.

Iedzīvotāji atzīst – ir jāattīsta ražošana un tūrisms, bet tādās mazpilsētās kā Viesīte ir grūti sākt uzņēmējdarbību. Tāpēc ir labi, ja pašvaldība jaunajiem uzņēmējiem piedāvā grantu konkursus. Tā pagājušajā gadā ar pašvaldības palīdzību Viesītē atvēries “Picas namiņš”.

KONTEKSTS:

Pašvaldību vēlēšanas pirmo reizi notiks jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 42. Pašvaldību domes vēlēšanas paredzētas 2021. gada 5. jūnijā.  Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jau noteikusi 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās domēs ievēlējamo deputātu skaitu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti