Saulkrastu novada iedzīvotāji satraukti – attīstīs centru, bet aizmirsīs par nomalēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Saulkrastu novads bijis viens no apspriestākajiem novadu reformas gaitā. Saulkrastu un Sējas novadiem bija plānots pievienot Skultes pagastu. Taču no Limbažu novada atdalītā Skultes pagasta iedzīvotāji ar skaļiem protestiem iebilda reformai un jauno novada versiju saistīja ar politiķu vēlmi saglabāt ilgstošo Nacionālās apvienības vadību šajā piekrastes teritorijā. Satversmes tiesa (ST) martā lēma, ka Skultes pievienošana jaunajam novadam ir nepamatota. Rezultātā jaunais Saulkrastu novads ir viens no mazākajiem Latvijā. 

Saulkrastu novada iedzīvotāji satraukti – attīstīs centru, bet aizmirsīs par nomalēm
00:00 / 07:30
Lejuplādēt

Saulkrastu un Sējas apvienotais novads būs viens no mazākajiem novadiem Latvijā. 

Sējas pamatskolas direktore Inese Ozolniece skaidroja, kā reformu vērtē izglītības jomā iesaistītie un ko sagaida no gaidāmajām vēlēšanām: “Es noklausījos Satversmes tiesas spriedumu un tā īsti nesapratu, kāpēc tiek veidots jaunais Saulkrastu novads, jo īsti kaut kas nav pareizi.

Saulkrastu novads

Saulkrastu novadā līdz ar reformu apvienosies Saulkrastu un Sējas novadi ar administratīvo centru Saulkrastos. Pēc reformas jaunais Saulkrastu novads būs otrs mazākais novads pēc iedzīvotāju skaita. 

Pērnā gada dati liecina, ka novadā ir ap 8900 iedzīvotāju. Kopējie budžeta ieņēmumi ap 12 miljoni eiro, tostarp 2,2% dotācija no Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda. 

Vēlēšanās piedalīsies astoņi politiskie spēki, kopējais kandidātu skaits – 108. Vēlētāju aktivitāte iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās Saulkrastu novadā bijusi 54% un Sējas novadā 53%.
 

Mani mazliet mulsina tas, ka Saulkrastiem vēl ir jāpierāda sevi kā attīstības centram un tas nozīmē, ka var gadīties, ka daudzi līdzekļi tiks ieguldīti tieši centra veidošanai, piemirstot par nomalēm.”

Nelielajā lauku pamatskolā mācās 132 bērni, un skolas vadītāja norādīja, ka līdz šim skola ir atbalstīta. Savukārt par to, kādu attieksmi sagaidīt no vadības jau apvienotajā Saulkrastu novadā, direktorei nav nojausmas.

“Mani kā skolas vadītāju satrauc daudzas organizatoriskas lietas saistībā ar līdzekļu izmantošanu vai transportu, kā veidosies administrācija un citas lieta,” sacīja Ozolniece.

Sējas pamatskolas vadītāja vēl atzīmēja, ka šoreiz vēlēšanās ir īpaši liela politisko spēku iesaiste. Saulkrastu novadā šajās vēlēšanās kandidē 108 deputāti no astoņiem sarakstiem – no Zemnieku savienības, Reģionu apvienības, “Jaunās Vienotības”, Nacionālās apvienības, partijas “Latvijas attīstībai”, “Saskaņas”, Latvijas Zaļās partijas un “Jaunās Saskaņas”.

Arī Sējas iemītnieks, lauksaimnieks Normunds Kalniņš pauda neizpratni par reformas iznākumu, jo apvienoti novadi ar dažādām prioritātēm, proti –

Saulkrasti ir kūrorta novads, Sēja – lauksaimniecības.

“Līdz šim mēs bijām mazs novads un mums kā uzņēmējiem bija ļoti viegli strādāt, jo pagasts bija ieinteresēts atbalstīt jebkuru darbību, kas šeit notiek. Savukārt, apvienojoties ar Saulkrastiem, lielākā novadā tā sadarbība ar pašvaldību mums būs sarežģītāka. Ilgāk būs jākārto dokumenti,” skaidroja Kalniņš.

Runājot par pašvaldību vēlēšanām, lauksaimnieka ieskatā mazajā novadā kandidē pārlieku liels sarakstu skaits, kas var radīt sadrumstalotību jaunajā domē un grūtības vienoties par kādiem jautājumiem.

“Es izvēlēšos pēc iepriekšējiem darbiem. Nav jau grūti atšķirt programmas, paskatīties, kas ir partijas līderi un kādi skandāli bijuši, un no tā var izdarīt secinājumus. Es skatīšos tos cilvēkus, kas šajā pusē ir ilgtermiņā darbojušies un cik tas ir bijis veiksmīgi,” stāstīja lauksaimnieks. 

Saulkrastu novadā ir arī piekrastē esošais Zvejniekciems. Daļa iedzīvotāju ir skeptiskās domās par jaunajām novada robežām. “Ir liela interese cilvēkiem kļūt par deputātiem šeit. Tā ir parasti uz pašvaldību vēlēšanām. Visi tiecas kaut ko mainīt, bet ko mainīt…” sacīja novadnieks Gvido. 

Novada centrā Saulkrastos uzņēmējdarbība lielākoties saistīta ar tūrismu, ēdināšanu, izmitināšanu vai aktīvu atpūtu. Uzņēmējam Andrim Burbergam Saulkrastos jau 13 gadus ir peintbola parks. Stāstot par uzņēmējdarbības vidi novadā, viņš izceļ

tūrisma popularizēšanas stratēģijas trūkumu pašvaldībā.

“Ar pašvaldību Saulkrastos ir ļoti kūtra un lēna darbība. Tieši reklāmās, kas piesaistītas uz pašvaldību. Ik pa laikam parādās atsevišķi projekti no tūrisma centra un no Baltijas tūrisma centriem, bet tā izteikti ar vietējo nav. Tādu programmu, kur būtu tieši vietējie atbalstīti, – es neatceros,” atzina Burbergs.

Vērtējot reformu, Burbergs gan norādīja, ka, viņaprāt, kopīgs novads bija jāveido vairākām piejūras pašvaldībām, lai sakristu intereses. Savukārt lielo kandidējošo politisko partiju skaitu vēlēšanās uzņēmējs skaidroja ar lielāka novada varas iespējām, kā arī atsevišķu politisko spēku vēlmi virzīt konkrētus projektus, kā sašķidrinātās dabasgāzes termināļa būvniecība Skultes ostas akvatorijā, kam iebilduši iedzīvotāji.

Uzņēmējs stāstīja: “To jau visi runāja – Skultes, Sējas un Saulkrastu apvienošana gāzes vada dēļ. Šis projekts gan īsti laikam nav sanācis, jo ļoti daudzi vietējie ir pret šī gāzes vada izveidi. Neviens nav īsti paskaidrojis, kam tas ir finansiāli izdevīgi. Ja pašvaldībā ienāk milzīgi resursi, naudas plūsma, tad es esmu par. Ja tikai tāpēc, lai ir tas gāzes vads, tad es to neatbalstu. Šis jautājums noteikti, ka parādīsies pēc vēlēšanām.”

Lai arī līdz ar pašvaldību vēlēšanām šovasar darbu sāks jaunā Saulkrastu novada dome, gada laikā plānots vēl izvērtēt, cik perspektīva šī teritorija ir kā patstāvīgs novads.

KONTEKSTS:

Pašvaldību vēlēšanas pirmo reizi notiks jaunajās robežās, ieviešot novadu reformu, kas paredz 119 pašvaldību vietā Latvijā izveidot 42. Pašvaldību domes vēlēšanas paredzētas 2021. gada 5. jūnijā.  Centrālā vēlēšanu komisija (CVK) jau noteikusi 5. jūnija pašvaldību vēlēšanās domēs ievēlējamo deputātu skaitu

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti