Rēzeknes un Varakļānu novados – vēlēšanu nedēļa; interese par iepriekšējo balsošanu pagaidām nav augsta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Rēzeknes un Varakļānu novados sākusies iepriekšējā nobalsošana pirms sestdien, 11. septembrī, gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām. Pirmajā iepriekšējās balsošanas dienā pie vēlēšanu urnām Rēzeknes novadā devās 0,93% balsstiesīgo, bet Varakļānu novadā – 3,18%, liecina Centrālās vēlēšanu komisijas (CVK) dati.

Reģionālās reformas radītā izmaiņu un Satversmes tiesas sprieduma dēļ Rēzeknes un Varakļānu novados pašvaldību vēlēšanas nevarēja notikt vienlaikus ar citiem Latvijas novadiem.

Rēzeknes novadā pirmajā iepriekšējās balsošanas dienā savu balsi atdeva 233 vēlētāji, kas ir 0,93% balsstiesīgo. Iepriekšējās vēlēšanās pirmajā dienā aktivitāte bijusi nedaudz augstāka – nobalsoja 1,22%.

Tikmēr Varakļānu novadā pirmdien nobalsojuši 81 cilvēks jeb 3,18% balsstiesīgo. Tas savukārt ir nedaudz vairāk nekā iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās, LTV pastāstīja CVK priekšsēdētāja Kristīne Bērziņa.

Sīvāka cīņa

Rēzeknes novada domes vēlēšanām pieteikti astoņi saraksti ar 162 deputātu kandidātiem, kas cīnīsies par 19 vietām novada domē. Salīdzinājumam – pašvaldību vēlēšanās 2017.gadā Rēzeknes novadā startēja seši saraksti ar 104 kandidātiem.

Savukārt Varakļānu novada domē ir 15 deputātu vietas. Uz tām pretendē 64 kandidāti no četriem sarakstiem. Konkurence krietni sīvāka nekā pirms četriem gadiem, kad par Varakļāniem cīnījās tikai trīs saraksti ar 29 kandidātiem.

Kuri deputātu kandidāti iegūs mandātus, to izlems vēlētāji. Saskaņā ar Centrālās vēlēšanu komisijas aprēķiniem Rēzeknes novadā balsstiesības pašvaldību vēlēšanās būtu 24 946 cilvēkiem, bet Varakļānu novadā desmit reizes mazāk – 2544.

Pašvaldību vēlēšanās drīkst piedalīties Latvijas un  citu Eiropas Savienības valstu pilsoņi no 18 gadu vecuma, kuriem reģistrētā dzīvesvieta vismaz kopš šī gada 13. jūnija ir attiecīgajā novadā. Piedalīties drīkst arī citur dzīvojošie, kuriem pieder nekustamais īpašums Rēzeknes vai Varakļānu novados, ja viņi līdz 2. septembrim reģistrējušies balsošanai.

Nobalsot būs iespējams jebkurā sava novada iecirknī. Līdzi jāņem pase vai personas apliecība. Par dalību vēlēšanās zīmogs dokumentos netiks spiests – gluži tāpat kā iepriekš tiks lietots elektroniskais vēlētāju reģistrs.

Vēlēšanu iecirkņu darba laiks vēlēšanu dienā, 11. septembrī,  būs no pulksten 7.00 līdz 20.00. Tie vēlētāji, kuriem sestdienai jau ir citi plāni, var piedalīties iepriekšējā balsošanā. Iecirkņi būs atvērti ceturtdien, 9. septembrī, no plkst. 9.00 līdz  16.00 un  piektdien, 10. septembrī, no plkst. 13.00 līdz 20.00.

KONTEKSTS:

Satversmes tiesa atzina Varakļānu novada pievienošanu Rēzeknes novadam par neatbilstošu Satversmei. Tomēr Saeimas deputātu vairākums Varakļānus Madonas novada sastāvā nevēlas redzēt. Kā kompromisa variantu Saeima galīgajā lasījumā pieņēma likuma grozījumus, kas nosaka, ka Varakļānu novads pašlaik paliek kā atsevišķa pašvaldība

Tāpēc atšķirībā no pārējiem 40 novadiem Varakļānu novada domes un Rēzeknes novada domes vēlēšanas tiks rīkotas šā gada 11. septembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti