Panorāma

Ž. Borels: pie Ukrainas ir 150 000 Krievijas karavīru

Panorāma

Dzīvā rinda tiks organizēta arī turpmāk

Balvu novadā nemierā ar darbavietu trūkumu, kā arī ielu un tiltu stāvokli

Balvos nemierā ar darbavietu trūkumu, kā arī ielu un tiltu stāvokli

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 1 mēneša.

Darbavietu trūkums, kā arī ielu un tiltu stāvoklis – šīs divas problēmas Balvu novada ļaudis satrauc visvairāk. Arī gaidāmo apvienošanos ar Viļakas, Baltinavas un Rugāju novadiem vietējie iedzīvotāji gaida ar dalītām jūtām.

Administratīvi teritoriālās reformas ietvaros pašreizējam Balvu novadam tiks pievienoti blakus esošie Viļakas, Baltinavas un Rugāju novadi. 

Pēc šīs apvienošanās Balvu novads kļūs divreiz lielāks gandrīz visos rādītājos. Teritorija palielināsies no pašreizējiem 1000 km2 uz vairāk nekā 2000 km2.

Iedzīvotāju skaits no 12 tūkstošiem cilvēku uz 19–20 tūkstošiem jaunajā novadā. Un budžets no aptuvenu 20 miljoniem eiro uz 33 miljoniem. Bet – vai arī dzīve jaunajā novadā būs divreiz labāka?

"Gribētos, lai jaunieši vairāk atgriežas Balvos. Jauniešu it kā daudz, bet izmācās un paliek lielākās pilsētās. Vajadzētu piesaistīt jaunatni atpakaļ, dot viņiem kādas nodokļu atlaides. Jo pilsēta, ja tā paskatās, patiešām ir vairāk senioru pilsēta, nevis jauniešu," sacīja Balvos sastaptais Agris.

"Vajag uzbūvēt vietas, kur cilvēki varētu strādāt. (..) Kādas mazākas ražotnes, kur cilvēki varētu strādāt, lai nebūtu jābrauc prom. Bet gandrīz visi jau aizbraukuši. Iespējams, ir jau par vēlu," sprieda vietējā iedzīvotāja Ludmila.

Par iekļūšanu jaunā, paplašinātā Balvu novada domē cīnīsies deviņi saraksti ar kopumā 150 kandidātiem.

Viņu vidū arī pašreizējais domes priekšsēdētājs Aigars Pušpurs – pirmais numurs Latvijas Zemnieku savienības sarakstā. Viņš gan pašvaldību vadījis tikai vienu sasaukumu un paguvis tajā nostiprināties ne vien ar žogu ap domes māju, bet arī – šādiem tādiem padarītiem vai iesāktiem projektiem.

"Mani apmierina priekšsēdētājs Pušpura kungs. Patīk, kā viņš strādā un savu darbu padara," teica Juris, priekšsēdētāja darbu 10 ballu skalā vērtējot ar atzīmi 9.

Tikmēr balvēniete Mirdza domes priekšsēdētāja darbam lika atzīmi starp 7 un 8. "Viņš ir vienkāršs. Viņš runā ar visiem. Man viņš ir pazīstams. Znotam klasesbiedrs." 

Viens no darbiem, ar ko pašreizējā novada dome lepojas,  ir Lāču dārza sakārtošana Balvos. Tāpat pēc vairāku gadu mocībām pabeigta kultūras un atpūtas centra renovācija.

Pie paveiktā vēl minams rotaļlaukums pilsētas centrā, kura segums gan katru pavasari esot jāremontē.

Pašlaik tiek renovēts arī Latgales partizānu piemineklis – tautā sauktais "Balvu Staņislavs".  Un protams – Balvu ezera krasta labiekārtošana, kā arī veloparka izbūve. Taču visambiciozākā iecere vēl tikai top.

Viens no Balvu novada domes lielākajiem projektiem ir topošais industriālais parks kādreizējā gaļas kombināta teritorijā. Pašvaldība šajā projektā ieguldījusi 6 miljonus eiro, pašlaik šeit vēl turpinās celtniecība. Taps vairākas ražošanas ēkas, kas vēlāk tiks iznomātas uzņēmējiem. Paredzēts, ka šī vieta dos darbu vismaz 86 Balvu iedzīvotājiem.

Nākamais jautājums aiz darbavietām – bedrainās ielas. Ja Balvu centrā ielas ir labi uzturētas, tad pilsētas nomalē aina ir drūmāka.

"Tur pie amatnieku skolas, tur nevar pabraukt riktīgi.

Es nevaru ar riteni [pabraukt]. Tur remontē, pastāv nedēļu un atkal bedre," stāstīja Anastasija. Viņa nemeloja. Bedres te, Vidzemes ielā, patiešām tādas, ka bez zobiem var palikt.

Bet ko par gaidāmajām pašvaldību vēlēšanām domā apkārtnes novados, kuri nu pievienosies Balviem? Vislepnākie un pārliecinātākie ir viļakieši – viņi nevis pievienosies Balviem kā klusi lūdzēji, bet cīnīsies par teikšanu jaunajā pašvaldībā. Viļakas novada domes priekšsēdētājs Sergejs Maksimovs ir pirmais numurs Latgales partijas sarakstā un galvenais Pušpura konkurents cīņā par mēra krēslu.

"Balviem nevajag piekļauties! Lai dzīvo Viļaka! Te jau ir super viss atjaunots. Viļakā pagastkungs ir labi strādājis. Viņš dara visu – paskat, kāds mums sporta komplekss, skola – viss ir atjaunots, cepuri nost," vērtēja viļakietis Aivars.

Pēc pašreizējā iedalījuma mazākais Latvijas novads – Baltinava – cer, ka pēc pievienošanas Balviem netiks aizmirsti.

"Lai netiktu aizslēgtas skolas, lai vidusskolu saglabātu, kaut arī tur mazāk skolēnu, Balvos ir vairāk skolēnu. Tajā pašā kultūras dzīvē, lai atļautu darboties mazākos pagastos," sacīja Vija.

Un visbeidzot Rugājos pat cer – apvienojoties lielākā novadā pašvaldība beidzot varēs atļauties salabot gadiem nelabotos tiltus un aizlaistos ceļus. 

"Dubļukalna kapos nevar tikt. Ja kāds nomirst – ar traktoru jāved. Lai nu kur, bet uz kapiem vismaz varēja ceļu salabot. Tikai Balvus! Tikai Balvus! Jo Rugāji pagrimuši, tur nav nekā – tikai Balvus!" sacīja Maruta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti