Tautas panorāma

Centieni glābt vecpilsētu Bauskā, sāpīgākā problēma - lielceļš

Tautas panorāma

Kā sadzīvot Dienvidkurzemes novadā?

Liepājnieki vēlas vairāk atbalsta jauniešiem un sakoptas arī pilsētas nomales

«Tautas panorāma»: Liepājnieki vēlas sakoptas arī nomales un vairāk atbalsta jauniešiem

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Atjaunotas un siltinātas mājas, tīras un sakoptas ielas ne tikai centrā, bet arī nomalēs. Lielāku izaugsmi tūrismam, tīrāku vidi un vairāk atbalsta jauniešiem. Tās ir pašvaldībai adresētās vēlmes, ko liepājnieki pauda, tiekoties ar LTV “Tautas panorāmu”.

Lai gan pašvaldību reforma bija pavērusi iespēju Liepājai kļūt par Latvijā lielāko novadu, piesaistot arī apkārtējās lauku teritorijas, taču liepājnieki noprotestēja. Tā nu Liepāja ir palikusi atsevišķi kā valstspilsēta. Liepāja ar gandrīz 77 tūkstošiem iedzīvotāju ir trešā lielākā valstspilsēta Latvijā aiz Rīgas un Daugavpils.

Ielu un namu renovācija

“Liepāja ir sakārtota, man liekas – sakārtotāka nekā Rīga! Man liekas – uzteicami jau ir tie cilvēki, kas darbojas tajā apzaļumošanā. Tās sievietes, kas tur rušinās pa tām dobēm, man liekas, ka apbrīnot viņas var,” sacīja Liepājas iedzīvotāja Dzintra Čukure.

“Varētu turpināt attīstīt tūrisma jomu Liepājā un turpināt un varbūt atgūt arī kādreizējo Liepājas kā kūrortpilsētas titulu,” norādīja Liepājas iedzīvotāja Evita Valtere.

Pašlaik Liepājā pie varas ir tandēms – Latvijas Reģionu apvienība un Liepājas partija. Abas saimniekojušas rotācijas kārtībā. Vispirms pilsētu turpināja vadīt ilggadējais mērs Uldis Sesks, bet nu jau gandrīz trīs gadus pilsētas galva ir Jānis Vilnītis.

“Noteikti es vēlu būt arvien atvērtākiem sabiedrībai, aktīvi strādāt kopā ar sabiedrību, lai šī pilsēta taptu arvien labāka. Manuprāt, tas jau arvien sekmīgāk viņiem izdodas, atliek tikai turpināt. Ar ko esmu apmierināta – viennozīmīgi ar kultūras piedāvājumu, ar tūrisma attīstīšanu, arī ielas top arvien sakārtotākas, renovāciju darbi ļoti aktīvi norisinās. Arhitektūras pērles tiek atjaunotas, tas ir brīnišķīgi – ne tikai daudzdzīvokļu nami tiek atjaunoti, bet arī arhitektūras pērles arvien atjauno. Hoijeres kundzes nams tepat Jāņa ielā,” pastāstīja Liepājas iedzīvotāja Džeina Kleina.

“Man te viss ļoti patīk. Ļoti patīk! Tiešām. Tagad parkā liela būvniecība notiek, tikai tas viss kaut kā ir iekavējies. Toties būs ļoti skaisti!  Tas ir parkā pie jūras. Tur būvē kafejnīcu. Tur ļoti laba ēka būs. Tikai kavējas būvniecība. Mēs cerējām, ka tieši uz vasaru jau būs. Ieceres ir labas,” sacīja Liepājas iedzīvotāja Alla Gordijenko.

“[Gribētu] drusku sakopt to pilsētu. Briesmīgi daudz gružu visur mētājas. Vienīgais. Kad iziet ārā, pilnīgi gruži mētājas un tukšās pudeles. Dārza ielas galā - tur jau bieži,” norādīja Liepājas iedzīvotājs Eduards Eidvids, apliecinot, ka pilsētas centrs ir sakārtots, bet nomales ne.

Gana labi pašvaldības darbu vērtēja Liepājas iedzīvotājs Aleksandrs Bulševs: “Te vispār bija pilnīgs ārprāts agrāk! Tagad jau esam pieraduši. Ceļi ir normāli. Visu satīra, sniegu novāc. Nav, par ko sūdzēties.”

“Iela – te ir labota, trotuāra te nebija. Te, Baložu iela; ir trotuārs uztaisīts visā garumā. Renovētas mājas tiek,” pastāstīja Liepājas iedzīvotājs Zigmunds Savinskis.

Uz namu siltināšanu norādīja arī Liepājas iedzīvotāja Lana Šardina: “Ir, ir rezultāti, ir redzami, ka ir kaut kas uz labo pusi pēdējos gadus. Nu – pēdējā laikā jau, es jums pateikšu – rūpējas! Redzam, ka kaut ko taisa, mājas siltina. Jūrmalā ir skaisti sataisīts, gružkastes ir, nav vairs tas bardaks, kas bija kādreiz. Biznesa centrs mums redz, kur ir, mums šeit ceļas daudz uzņēmumu. Te, Karostā.”

“Gribētos gan, lai cilvēki redz, ka daudzu gadu laikā ne tikai dažas mājas tiek renovētas, bet ka tādu māju būtu daudz vairāk,” sacīja Liepājas iedzīvotājs Dmitrijs Belonogins.

Vairāk sporta iespēju

Karostā gan priecājas, ka ir izveidots Tarzāna vārdā nosauktais aktīvās atpūtas parks. Bet sporta iespēju arvien vēl esot par maz, kaut arī Olimpiskā manēža un tenisa halle ir uzbūvēta.

“Es domāju, ka Liepājā vajag vairāk sporta laukumus, kur jaunieši var sportot. Tas tā, pēc manām domām. Jo Liepājā ir šauri stieņi – tā kā vairāk uz spēku domāti. Bet es gribētu tādu platu stieni, lai Liepājā uztaisa kaut kur jūrmalā, tuvāk jūrai,” sacīja Liepājas iedzīvotājs Rodrigo Vītols.

Liepājas olimpiskais centrs, 2021.gada pavasaris.
Liepājas olimpiskais centrs, 2021.gada pavasaris.

Piesārņojums

Viena no neatrisinātām lietām, par ko liepājnieki atkal pirms vēlēšanām atgādina, ir vides piesārņojums.

“Par piesārņojumu vairāk attiecas uz Ziemeļu priekšpilsētu, kur visvairāk ir sakoncentrējušies beramkravu termināļi, arī paaugstinātas bīstamības uzņēmumi Liepājā. Un jāsaka, ka tikai sabiedrības aktivitāšu robežās ir panākts mazlietiņ progress attiecībā uz Valsts vides dienestu. Bet, kopumā ņemot, es liktu gan pašvaldībai, gan valsts iestādēm tikai tādu treknu trijnieku no 10 ballēm, un tas nozīmē, ka ir vēl daudz, ko darīt,” uzsvēra Liepājas iedzīvotāja Kristīne Dzelme.

Liepāja, 2021.gada pavasaris.
Liepāja, 2021.gada pavasaris.

Kādas ir darba iespējas?

Vieta, kur kādreiz darbojās Liepājas senais un lielākais uzņēmums “Liepājas metalurgs”, nav palikusi tukša. Un “Metalurga” bankrots vairs nav tik sāpīgs temats, kāds tas bija vēl pirms iepriekšējām pašvaldību vēlēšanām, jo Liepājas Speciālā ekonomiskā zona te attīstās..

Kaut arī starp valstspilsētām Liepājā ir trešais augstākais bezdarbs pēc Rēzeknes un Daugavpils, tomēr

daudzi vairs neuzskata, ka “Metalurgs” būtu jāatjauno, ja ir citas, mazāk piesārņojošas ražotnes.

“Es domāju, ka ļoti daudz tiek ieguldīts. Pilsēta domā par to, kā iesaistīt ārzemju uzņēmumus, kas grib šeit strādāt, attīstīties,” sacīja Liepājas iedzīvotāja Kristīne Jonova.

Mudina domāt par jauniešiem

Tikmēr Liepājas iedzīvotājas Megija un Sabīne zināja stāstīt, ka jauniešiem pilsētā atrast darbu nav viegli: “Vajadzētu vairāk darbus jauniešiem. Tiem, kam 18 gadi. Lai varētu apvienot arī ar skolu, piemēram, pusslodzi.”

“Ja ļoti vajag, darbu atrast var. Ja galīgi nav ko ēst, darbs ir. Bet mums jau tā, ka negrib iet jebkurā vietā. Mēs jau gribam, lai ir vairāk, labāk un tuvāk, un tūlīt, un garšīgāk. Tur tā lieta,” uzskata Liepājas iedzīvotāja Anita Gudkova.

“Ir tā, ka ja vēlas jaunietis, tad viņš var atrast kaut ko sev piemērotu, bet vairāk es domāju, ka ir jāpalīdz tiem jauniešiem, kas nezin, ko darīt ar savu karjeru. Kaut kādu palīdzību, jo citi vienkārši [pasaka] “man te nav ko darīt” un [aizbrauc] uz ārzemēm. Bet tur jau arī nav labāk. Mēs tik tā domājam – tur, kur mēs nezinām, tur būs labāk,” pauda Liepājas iedzīvotāja Sintija Reķe.

“Nu, pieņemsim, mums ir jauniešu māja, kura ir nepietiekamā platībā, tur jauniešiem nav pietiekami daudz vietas. Tādu pašu centru nav arī citos mikrorajonos, kur vajadzētu. Ir viens centrs centrā. Bet pilsēta ir liela, un ne visi jaunieši tā kā atrod sevi un vairāk staigā ielās un tā,” pastāstīja Liepājas iedzīvotāja Kristīne Jonova.

“Nu, visvairāk pilsētai vajadzētu – es nezinu, kam kopā jādomā, nodrošināt pašus liepājniekus, jaunās paaudzes, kas maksā lielas īres – celt dzīvojamos namus. Vai atbrīvot tukšās mājas dzīvokļiem. Tas ir tas, ko es dzirdu no jauniem cilvēkiem,” sacīja Liepājas iedzīvotāja Alvīne Vecvagare.

Tramvajs Liepājā, 2021.gada pavasaris.
Tramvajs Liepājā, 2021.gada pavasaris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti