Pašvaldību vēlēšanas: Ventspilī debašu fokusā – brīvosta un Lembergs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Ventspils savu valsts pilsētas statusu saglabās arī pēc novadu reformas. Ar 37 000 iedzīvotāju tā ir sestā lielākā Latvijas pilsēta. Ventspils budžets šogad ir 81 miljons eiro un 2,7 miljoni – salīdzinoši nelielais ieguvums no pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda. Pašvaldību vēlēšanās Ventspilī piedalās septiņi saraksti ar kopā 88 kandidātiem. Domē iekļūs 13 deputāti. Iepriekšējās pašvaldību vēlēšanās balsot aizgāja mazāk par pusi jeb 47,5% no visiem balsstiesīgajiem.

Ventspilī pirms pašvaldību vēlēšanām debašu fokusā – brīvosta un Lembergs
00:00 / 08:07
Lejuplādēt

Vējš mierpilni dzenā pilsētas strūklakas ostmalā. Ventspils vēl tikai gaida siltāku laiku un tūristu pieplūdumu, tāpēc pilsētas dzīve rit rāmu gaitu, pie koncertzāles zied tūkstošiem tulpju un zaļajā, glīti ar robotiem nopļautajā mauriņā barojas pelēko strazdu pāri, kuri apmetušies uz dzīvi un vēro apkārtni no liepu alejas kokiem, bet kādi vēji pūtīs un kuri deputāti iemājos nākamos četrus gadus Ventspils domes vadības krēslos, to uzzināsim pēc vēlēšanām jau pavisam drīz.

Tikmēr zināmu skaidrību solījumos un nākotnes iecerēs, ievieš vietējais Ventspils laikraksts. Lai iepazīstinātu ar partiju programmām un solījumiem nākamajiem gadiem, laikraksts "Ventas balss" organizē priekšvēlēšanu debates tiešsaistē, ieraksti joprojām apskatāmi "Ventas balss" interneta portāla mājaslapā.

Laikraksta "Ventas balss" redaktors Pēteris Neimanis
Laikraksta "Ventas balss" redaktors Pēteris Neimanis

"Pirmo reizi tādas tiešraides diskusijas mēs esam pirms šīm vēlēšanām uzsākuši, atsaucās visi septiņi saraksti, kas Ventspilī ir. Biju domājis, ka būs kaislīgāk, sarunas bija saturīgas un vēlētajiem vērtīgas," par debatēm stāstīja laikraksta galvenais redaktors Pēteris Neimanis. "(..) Sarakstu skaits ir tāds pats, kā iepriekšējās vēlēšanās, bet ir kvalitatīvāks piedāvājums. Četras valdību pārstāvošās partijas šeit kandidē. Ir arī debitanti – Jaunā konservatīvā partija un "Latvijas attīstībai" tēmē uz krēsliem Ventspilī. Virtuve ir interesantāka (..)."

Viens no būtiskākajiem jautājumiem, par ko diskutēts, ir Ventspils brīvosta un tās nākotne. Tam veltīta aptuveni puse no atvēlētā laika, un sarunas ieilgušas vismaz stundas garumā.

"Partijām ir dažādi uzskati par problēmām un risinājumiem. Notiek tāda šaudīšanas – jūs esat vainīgi un tāpēc tik slikti iet, bet jūs mums uzlikāt sankcijas, tā tas viss notiek. Protams, visi uzsver, ka pašvaldībai ir jāsadarbojas ar brīvostu un tas nav atmetams malā," klāstīja Neimanis.

Neizbēgami tika aktualizēts jautājums par Aivaru Lembergu. Ventspils šajās vēlēšanās ir nonākusi tādā kā bezprecedenta ēnā, jo ilggadējais pilsētas mērs Lembergs ir nonācis apcietinājumā, ir atzīts par vainīgu virknē noziegumu, taču kandidē kā pirmais numurs sarakstā "Latvijai un Ventspilij". Šis temats nonāca arī uzmanības lokā kandidātu debatēs pirms vēlēšanām, par kurām stāsta laikraksta "Ventas balss" redaktors.

"Situācija ir ļoti neordināra. "Latvijai un Ventspilij" ir pieredzējusi partija un, es pieļauju, ka viņi ilgi un dikti domāja, kā šajā situācijā darīt, un nolēma, ka tas labākais, kā rīkoties, ir atstāt sarakstā Aivaru Lembergu, neskatoties, ka drošības līdzeklis ir tāds. Interesanti un dīvaini. Jāgaida 5. un 2. jūnijs, pēc kura par pārsūdzēt spriedumu, var mainīt drošības līdzekli un atkal nākamos divus gadus tiesāties. Tā sajūta, ka būtiski kaut kas mainīsies, ka esam liela vēsturiska notikuma priekšā, nav tāda.

Varbūt kaut kas skaitliski mainīsies, varbūt partijas būs vairāk iekšā. Bet tas, ka "Latvijai un Ventspilij” būtu jākravā čemodāni, šobrīd tādas sajūtas nav," sacīja reģionālā laikraksta redaktors. 

Pagājušās vēlēšanās Ventspils domē tika ievēlēti 9 deputāti, un pārliecinoši uzvarēja partija "Latvijai un Ventspilij", vēl četri deputāti iekļuva domē no apvienotā saraksta, kur ietilpa Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", partija "Vienotība" un Latvijas Reģionu apvienība.

Iedzīvotāju domas par gaidāmajām vēlēšanām ir atšķirīgas. Vieni gaida pārmaiņas, citi uzskata, ka vara jāsaglabā esošajiem līderiem. Ja vieni uzdod jautājumus, kāpēc tik lielas izmaksas ir topošajam Zinātnes centram Ventspilī, tad citi uz vēlēšanām neies vispār.

Vēlēšanās Ventspilī kandidē Jaunā konservatīvā partija, šoreiz kā atsevišķs saraksts Nacionālā apvienība "Visu Latvijai!" – "Tēvzemei un Brīvībai/LNNK", "Saskaņa", "Latvijai un Ventspilij", "Latvijas attīstībai", sarakstus noslēdz "Jaunā vienotība", politiskā partija Latvijas Reģionu apvienība. Ventspilī pirmajā sarakstā "Alternative" kandidē tikai viens deputātu kandidāts. Kā norādīts Centrālās vēlēšanu komisijas mājas lapā, viņš ir ceha strādnieks kādā metālapstrādes uzņēmumā. Tikmēr vairāk nekā divu stundu garās Ventspils pilsētas pašvaldību priekšvēlēšanu debates "Deputāti ringā" iespējams noskatīties "www.youtube.com" platformā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti