Dzīve & stils / Vēsture
Izraēlā atrod vīna spiedes no Bizantijas perioda
Izraēlā arheologi atklājuši lielāko zināmo vīna spiedi, kas izmantota tālajā Bizantijas periodā. Tā ražojusi reģionā iecienītu gaišo baltvīnu, kas plaši pazīstams visā Vidusjūras apvidū.
Šī diena vēsturē: Traģiskā aviokatastrofa un nežēlīgā izdzīvošanas cīņa Andu kalnos
1972. gada 13. oktobrī Andu kalnos avarēja Urugvajas gaisa spēku lidmašīna ar 40 pasažieriem un pieciem apkalpes locekļiem, kas bija ceļā uz kaimiņvalsti Čīli. Daudzu neveiksmīgi sakritušu faktoru rezultātā glābēji viņus sasniedza tikai pēc diviem mēnešiem un lielākās daļas no šī traģiskā reisa dalībniekiem vairs nebija starp dzīvajiem.
#Grosvaldi1921. Margarēta veseļojas; Latviju uzņem Tautu savienībā
Septembris ienes dažādas nokrāsas gan 1921. gadā, gan 1911. gadā. 1921. gadā Margarēta palēnām atveseļojas, injekcijas palīdz, viņu arī pārņēmuši kaislīgi sapņi, arī diplomātiskā dienesta brauciena laikā Ženēvā viņa jūtas aplidota. Vairāki laikraksti 1921. gada septembra sākumā ziņo, ka Oļģerda Grosvalda akreditēšana par sūtni Francijā beidzot izšķirta pozitīvi, un Latvijas sūtniecības Anglijā darbvede Margareta Grossvald iecelta par tās pašas sūtniecības otrā sekretāra vietas izpildītāju. Gandarījums ticis beidzot arī Marijai Grosvaldei, uz viņas rakstīto atsaucas laikraksts "Latvis", ziņojot par organizācijas "Glābiet bērnus" kongresu Stokholmā, uz kuru devies arī Latvijas pārstāvis mācītājs Irbe.
Vai zini, kāpēc un kad celtas lepnās Zemgales un Eglaines dzelzceļa staciju ēkas?
Vispirms jāvieš skaidrība par to, ka saskaņā ar mūsdienu priekšstatiem Zemgales stacija nemaz neatrodas Zemgalē un Sēlijas galvenā dzelzceļa stacija Eglaine arī vairs neatrodas Zemgalē. Saeimas deputāti ir lēmuši un ekonomiskās plānošanas reģioni ir izveidoti tā, ka abas stacijas nu atrodas Latgalē. Taču paliksim pie kultūrvēsturisko novadu iedalījuma.
Ogas pazuda, bet iela palika. Kā beidzās zemeņu gadsimts Jūrmalā?
Vēl deviņdesmito gadu sākumā daudzi jūrmalnieki krietnos daudzumos audzēja zemenes, kas šeit ievestas jau 19. gadsimtā. Deviņdesmito gadu sākumā importa ogas un pārmaiņu laiki šai jūrmalnieku nodarbei pielika punktu, bet līdz šai dienai Jūrmalā saglabājusies Zemeņu iela. Tur jau sestajā paaudzē dzīvo Anita Brūvele, kuras dzimtas vēsturē atspoguļojas Jūrmalas zemeņu gadsimts.
Divsimt brīvvalsts laika drošības iestāžu liecības. Unikāla izstāde Dauderos
Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Dauderu nodaļā izstādē par Latvijas drošības iestādēm pirmās brīvvalsts laikā ir apskatāmi ap divsimt unikālu krūšu nozīmju, jostu, formas tērpu, valsts apbalvojumu un fotogrāfiju. Lielākā daļa no privātkolekcionāru ilgus gadus vāktajiem kultūrvēsturiskajiem priekšmetiem plašam sabiedrības lokam ir aplūkojami pirmo reizi.
Vēsturnieks: Par Saules kaujas atrašanās vietu vienprātības nebūs nekad
Avoti sniedz skopas un pretrunīgas ziņas par Saules kaujas notikuma vietu. Līdz šim plašāk ir pamatotas divas hipotēzes, taču reālā atrašanās vieta ir grūti nosakāma un tā tas arī paliks, LTV raidījumam “4. studija” sacīja Latvijas Universitātes Vēstures institūta vadošais pētnieks Guntis Zemītis
Ekspozīcija «Nikolaja vārti – durvis pagātnē» – sākums kaut kam lielākam
Daugavpils cietoksnis ir unikāls valsts nozīmes arhitektūras un kultūrvēstures piemineklis, kura platība ir vairāk nekā 150 ha. Tas ir pēdējais bastionu tipa cietoksnis pasaulē, un tūristu iecienīts tas kļuva līdz ar Marka Rotko mākslas centra izveidi. Taču līdz šim cietoksnī nav neviena muzeja, kurš stāstītu tieši par Daugavpils cietokšņa vēsturi, lai arī pa šiem gadiem, kopš cietoksnī rit restaurācija, uziets ne mazums vēsturisku liecību un dažādu artefaktu. Tāpēc Daugavpils cietokšņa kultūras un informācijas centra darbinieki izveidojuši vēsturisku ekspozīciju –  “Nikolaja vārti – durvis pagātnē”. Ekspozīcijas veidotāji cer, ka tas ir sākums kaut kam lielākam.
«Varakļānu kautiņš»: 1925. gada miesta tracis, kas atbalsojās arī Saeimā
Vairāku gadsimtu garumā Latvijas teritorijā dzīvojuši dažādu tautību cilvēki (krievi, ebreji, vācieši u. c.). Līdzīga situācija Latvijā pastāvēja arī starpkaru periodā. Lai gan lielākoties šīs ikdienas attiecības bija mierīgas, tomēr atsevišķos gadījumos veidojās nesaprašanās un pat konfliktsituācijas. Viens no skaļākajiem šāda veida notikumiem Latvijas sabiedrību pāršalca 1925. gada augustā.
60 gadi kopš Salaspils kodolreaktora iedarbināšanas
60 gadi kopš Salaspils kodolreaktora iedarbināšanas apritēs svētdien, 26. septembrī, informēja VSIA “Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centrs” (LVĢMC) pārstāve Sanita Pelēķe.
Svarīgākais šobrīd

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu

Vairāk par šo tēmu

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt