Panorāma

Panorāma

Panorāma

Zemessargi Latgalē trenējas aizkavēt pretinieku

Atrasts Otrā pasaules kara bunkurs

Atrasts labi saglabājies Otrā pasaules kara bunkurs

Kuļot labību un apstrādājot zemi, var iekrist 80 gadus senā pagātnē. Burtiski. Kāda zemnieka tīrums atklājis unikālu kara laika liecību. Otrā pasaules kara bunkuru, kas ir ļoti labi saglabājies. Tā atrašanas vieta pagaidām tiek turēta noslēpumā.

Šis tīrums kopts jau daudzus jo daudzus gadus. Te pāri gājusi meliorācija, augušas bietes, sēti graudi. Līdz nupat, traktoram strādājot, zem riteņiem pēkšņi pavērās zeme. 

Par atradumu traktorists pavēstījis saimniekam, kas sazinājies ar speciālistiem, kuri nodarbojas ar kritušo karavīru meklēšanu, lai pārbauda, vai bunkurā nav mirstīgo atlieku un bīstamu lādiņu, lai var droši apstrādāt lauku. 

"Tā ir vācu aizsardzības līnija. Pēdējā aizsardzības līnija, kurā vēl tika noturēts Kurzemes katls. Kapitulācijas vieta... pēdējās kaujas, kur notika, bija šeit. Pēc tam jau bija  kapitulācija. Krievu karaspēks aizgāja tālāk ar nelielām kaujām," stāsta aculiecinieks Lauris Jurēvics. "1945. gada vasara. Tas vairs nav pavasaris, tā jau ir vasara. Kaujas no pavasara līdz vasarai."

Bunkurs bija tukšs. Ne mirstīgo atlieku, ne ieroču, nekādu citu lietu. Kur tieši vācu bunkurs atrasts un kas ar to notiks turpmāk, pagaidām netiek atklāts, lai nelegālie racēji neizpostītu. Pamatīgi būvētais vācu bunkurs bija dziļi ierakts, tamdēļ labi saglabājies.  

"80 gadus zem zemes bijis kā iekonservēts. Ir ūdens, bet netiek klāt skābeklis, gaiss. Zemes kārta diezgan iespaidīga virspusē, no 1,20 līdz 1,5 metriem. Pēc tam bija trīs kārtas ar baļķiem, kas ir griesti. Un tikai tad pats bunkurs normāla stāvoša cilvēka augumā," stāsta aculiecinieks. "Pēc visa izskatās, ka to ir izgatavojis meistars, amatnieks. Atšķirībā no citiem bunkuriem, kas ir frontes līnijās sastopami, šis bunkurs ir veidots kā guļbaļķu ēka, kurai ir stūru savienojumi. Baļķi ir numurēti. Un tas liecina par to, ka bunkurs ir bijis izveidots un sastellēts citā vietā, izjaukts un atvests, un zemē ieguldīts šeit. Tie numuri liecina par to, ka nav taisīts šeit uz vietas."

Zemes īpašnieks lūdzis arī pārmeklēt visu tīrumu un tā apkārtni, drošībai – vai neslēpjas kādi kara laika lādiņi, ja jau te stiepusies aizsardzības līnija. Un kara laika spridzekļi ir atrasti.

"Traktori strādā, un sprādzienbīstamo priekšmetu ir daudz, un strādā vienalga līdz brīdim, līdz notiek kaut kas. Tā bija ar šo zemnieku, līdz momentam, kad tika saspridzināts arkls," saka Jurēvics.

Par bīstamajiem atradumiem paziņots policijai un zemessargiem, kas nodarbojas ar sprādzienbīstamu priekšmetu iznīcināšanu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti