Dzīve & stils / Vēsture
#Grosvaldi1920. Gads Grosvaldu dzimtā sākas ar šķiršanās priekšvēstnešiem
Sācies jauns gads Grosvaldu ģimenes dzīvē. Gadumijā garu vēstuli dēlam Oļģerdam raksta Maman jeb Marija Grosvalde, smalki aprakstot dažādus satiktos cilvēkus Stokholmā un sūtniecības dzīvi. Janvāra sākumā Jāzeps Grosvalds no Parīzes devies diplomātiskā ceļojumā uz Londonu. Kuģa brauciens bijis smags, jo jūrā bija aukas, pasažieri mocījušies ar nelabumu, aukstums arī bijis ievērojams. Tāpēc jo lielāks prieks nokļūt galamērķī, satikt slavenus politiķus, Lielbritānijas premjeru un ārlietu ministru, un mīļo māsu Margarētu.
Barikāžu stāsti. Zoja Policāne – savas valsts patriote pirms 30 gadiem un arī tagad
Zoja Policāne strādā Ciblas feldšeru un vecmāšu punktā. Medicīnai viņa ir veltījusi 30 dzīves gadus un pašlaik, jau pensionāre būdama, varētu nestrādāt, auklēt mazbērnus, veltīt laiku sev. Taču Latgales laukos trūkst mediķu un Zoja katru rītu dodas uz medpunktu, kur pieņem slimniekus, iegriežas arī pie pacientiem mājās. Zoja ir savas zemes patriote. Tāda viņa bija pirms 30 gadiem, tāda viņa ir arī pašlaik.
Ne jā, ne nē. Ne melns, ne balts. Einars Repše par čeku, LNNK tapšanu un augusta puču
Patiesības kropļošana domājošam cilvēkam tolaik bija acīmredzama. Par to pārliecināts Einars Repše, viens no Augstākās Padomes deputātiem un Latvijas Nacionālās neatkarības kustības (LNNK) dibinātājiem, kurš dalās savā pieredzē par laiku, kad modās brīvības gars, kad klīda baumas par 100 tūdaļ likvidējamo cilvēku sarakstu, bet bailes izplēnēja.
Vēsturnieki: Livonija ir mūsu kultūras identitāte
Kas bija viduslaiku Livonija, un kāpēc ir vērts par to domāt arī šodien? Uz diskusiju par to aicina jauns rakstu krājums. Vieglā valodā lasāmās esejas un pētījumu atziņas, kuru autori ir 13 pētnieki no septiņām valstīm, ir rezultāts starptautiskai konferencei 2017. gadā, kas iekļāvās Latvijas simtgadei veltītā Nacionālās bibliotēkas un Latvijas Universitātes projektā.
#Grosvaldi1919. Mērijas Ziemassvētki Krievijā – sveces dega visu nakti
1919. gads tuvojas noslēgumam. Kāds tas bijis Grosvaldu dzimtai? Gads sācies ar bēgšanu no lielinieku ieņemtās Rīgas un sava dzimtas nama Teātra bulvārī 2. Dramatiskais Neatkarības karš Latvijā turpinājās. Visi Grosvaldi iesaistījās jaunās Latvijas topošajā ārlietu dienestā – Londonā, Stokholmā, Parīzē. Pēc Mezopotāmijas ekspedīcijas Britu armijas sastāvā ģimenes klēpī ir atgriezies Džo jeb mākslinieks Jāzeps Grosvalds. Decembrī darbību izbeidz Latvijas delegācija Parīzes Miera konferencē, bet darbs pie Latvijas atzīšanas de iure tiks turpināts. Margarēta Grosvalde savā sirdī nēsā neatbildētas mīlestības jūtas.
Latvijas un Polijas alianse - pēdējais solis pirms Latgales atbrīvošanas
Pirms simt gadiem, 1919. gada 30. decembrī, Rīgā tika noslēgts Latvijas un Polijas militārās sadarbības līgums. Šo līgumu parakstīja Latvijas armijas Virspavēlnieks Jānis Balodis, štāba priekšnieks Pēteris Radziņš un Polijas armijas pārstāvis Aleksandrs Miškovskis. Minētais līgums kļuva par pamatu sekmīgajai Latgales atbrīvošanas operācijai, kas sākās jau 1920. gada 3. janvārī un nepilna mēneša laikā noslēdzās ar Latvijas austrumu daļas atbrīvošanu no Krievijas Sarkanās armijas.
Jaunākie
Interesanti