Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Vēsture
Kas un kāpēc jāzina par Igaunijas neatkarības dienu
1918. gada 24. februārī Tallinā tika proklamēta Igaunijas neatkarība. Nākamajā dienā igauņu neatkarības cerības iznīcināja vācu okupanti, kuri ieņēma pilsētu. Igaunijai, līdzīgi kā Latvijai un Lietuvai, līdz savai faktiskajai neatkarībai bija jāgaida vēl gandrīz deviņi mēneši.
Kas un kāpēc jāzina par 16. februāri – Lietuvas neatkarības dienu
1918. gada 16. februārī Vācijas okupētajā Viļņā tika pasludināta neatkarīgas Lietuvas valsts atjaunošana (to likvidēja Krievija 1795. gadā, anektējot Lietuvas teritoriju). Tā bija jau otrā Lietuvas neatkarības deklarācija dažu mēnešu laikā. Atšķirībā no 1917. gada 11. decembrī pieņemtās un Vācijas varas iestāžu diktētās deklarācijas, 16. februārī pieņemtais dokuments runāja par pilnīgu Lietuvas neatkarību gan no Krievijas, gan Vācijas.
#Grosvaldi1921. Aprit gads kopš Jāzepa nāves – ģimene un Latvija viņu neaizmirst
1921. gada februāris iezīmējas kā piemiņas mēnesis notikumiem pirms gada – 1920. gada 1. februārī Parīzē no dzīves šķiras Jāzeps Grosvalds (1891–1920), tas ir notikums, kam Grosvaldu ģimene, šķietami, patiesi pāri netiek nekad. Džo nav aizmirsuši nedz ģimenes draugi un paziņas, nedz Latvijas sabiedrībā kopumā – presē tiek publicēts plašs piemiņas raksts par mākslinieku, tāpat februāra sākumā vairāku dienu garumā laikraksts “Latvijas Vēstnesis” publicē Jāzepa vēstules Konrādam Ubānam, Margarēta saņem pastkarti viņas brāļa piemiņai, draugi sūta ziedus uz Perlašēzas kapsētu... Jāzeps Grosvalds turpina būt klātesošs. 
No Liepājas vēstures. Ziemeļu karš un Kārlis XII. Vai karalis ziemoja Libavā?
Ziemeļu kara pirmajā desmitgadē Libava kļuva par placdarmu gandrīz visiem vairāk nekā divdesmit gadu ilgā militārā konflikta dalībniekiem. Zviedrijas armija nomainīja Saksijas, pēc tam ieradās Krievijas karaspēks… Visi pieprasīja milzīgas kontribūcijas. It kā nepietiktu nelaimju, izcēlās briesmīga mēra epidēmija.
Stāsti par holokaustu. Aizputē neizglābtie
Otrā pasaules kara laikā Latvijā bija ne mazums ebreju glābšanas gadījumu. Cilvēki riskēja ar sevi un savu tuvinieku dzīvību, lai paslēptu vajātos no nacistiem. Stāstam, kas sākās Aizputes kūdras purvos, nav laimīgu beigu. Liela ģimene gāja bojā, cenšoties izglābt četrus puišus no Rīgas geto.
#Grosvaldi1921. Uz Latvijas de iure atzīšanas fona – romantika starp Margarētu un Meierovicu
Turpinās noslēpumainā un jutekliskā romantika starp Margarētu un Zigrfrīdu Annu Meierovicu, Margarēta arvien pavada delegāciju uz vakara pasākumiem restorānos un viesnīcās, kur notiek arī dejas. Oļģerds Grosvalds atgriežas Parīzē, delegācija ar Z.A.Meierovicu priekšgalā viņam pievienojas dažas dienas vēlāk. Vēsturiskā Latvijas de iure atzīšanas diena ir klāt! Oļģerds nepiemirst to telefoniski no Parīzes žigli paziņot māsai Margarētai Londonā! Margarēta tik ļoti priecājas par sava mīļotā panākumiem! No Stokholmas vēstuli, jauno ziņu iepriecināta un lepna par brāļa ieguldījumu de iure statusa sasniegšanā, raksta māsa Līna! Margarēta un Oļģerds sagatavojuši laikraksta “The Times” sadaļai “In memoriam” atceres rindkopu par brāli Jāzepu, kurš nomira no spāņu gripas Parīzē pirms gada.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt