Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Vēsture
Steidz aizgādāt prom mantas. Izsūtītā aizsarga un arhitekta Sniķera zīmīte sievai
47 gadus veco Kadetu skolas rotas komandieri, aizsargu Vili Sniķeri 1941. gada 14. jūnijā arestēja un izsūtīja no Rīgas dzelzceļa stacijas. Vienlaikus deportēja arī viņa dēlu Vili Romanu Sniķeri. Vagonu sastāviem braucot no pilsētas, tēvs paguva uzrakstīt un izmest nelielu zīmīti no sevis un dēla, nezinot, ka Romans, atrodoties citā vagonu sastāvā, arī uzrakstīja vēstuli.
Talsu novada mežā atrastais dzelzceļa robežstabs nonāk muzejā
Šonedēļ uz Talsu novada Lubes mežiem devās Dzelzceļa muzeja darbinieki, lai mājup dotos ar 60 kilogramus smagu atradumu – muzeja kolekcijai pievienojās pagājušā gadsimta trīsdesmito gadu robežstabs, ko mežā atrada mežizstrādes plānotājs. Kad “Latvijas Valsts meži” sociālajos tīklos dalījās ar vēsturisko atradumu, to komentēja desmitiem cilvēku, kas arī šādus stabiņus manījuši visā Latvijā. Dzelzceļa muzejs aicina tos ārā nerakt.
Vai zināji, ka 15. gadsimta vidū Rīgas Domā notika svinības ar mielastu un dejām?
Pārcelsimies pagātnē uz 1449. gada maija beigām, kad Silvestrs Stodevešers bija ceļā no Marienburgas Prūsijā uz Rīgu. Jo tuvāk ceļš veda pretī galamērķim, jo lielāks kļuva viņa satraukums. Vēl pavisam nesen pāvests viņu bija iecēlis Rīgas arhibīskapa amatā, taču Silvestrs skaidri apzinājās, ka ir Vācu ordeņa virsmestra ieliktenis, maza figūra lielā spēlē. Kā viņu Rīgā sagaidīs? Vai nenoindēs?
Tik daudz paliek nepateikta. Izsūtītā pulkveža Platā ardievas sievai Annai
Latvijas armijas pulkvedim Alfrēdam Platajam bija 44 gadi, kad Latvijas PSR Valsts drošības tautas komisariāts 1941. gada 14. jūnijā viņu arestēja Litenes vasaras nometnē un izsūtīja. Platais paguva uzrakstīt un no vagona izmest sievai Annai domātu zīmīti, kas sasniedza adresātu. Okupācijas muzejam zīmīti nodeva viņa meita Zigrīda Gintere. Kodolīgais un neziņas pilnais atvadu teksts rakstīts uz nu jau sadzeltējušas lapas ar parasto zīmuli.
Domās vienmēr būšu pie ģimenes. Izsūtītā kapteiņa Bolšaita atvadu zīmīte no vagona
Deportācijas priekšvakarā Latvijas armijas kapteinim Aleksandram Bolšaitim bija 41 gads. Latvijas PSR Valsts drošības tautas komisariāts 1941. gada 14. jūnijā viņu arestēja un izsūtīja no Litenes, kur tajā laikā noritēja Latvijas armijas vasaras nometne. Bolšaitis – tāpat kā vēl daļa šodien zināmu citu izsūtīto – deportāciju dienā no vagona paguva izmest zīmīti sievai Elzai.
Ukrainā mākslinieki atjauno padomju laika mozaīkas
Mākslas vēsturnieki kopā ar vietējiem iedzīvotājiem Ukrainā strādā pie tā, lai saglabātu mozaīkas, kas izkaisītas pa visu valsti. Mozaīkas bieži tika izmantotas kā padomju propagandas līdzeklis, taču pēc Padomju Savienības sabrukuma tās lielā mērā atstātas novārtā. 
#Grosvaldi1921. Margarēta Londonā ēdusi sparģeļus un noskatījusies filmu «Zorro»
1921. gada maija otrā puse visai mierīga, Margarēta Londonā redzējusi kinofilmu “Zorro”, priecājas, ka priekšnieks Bisenieks pieminējis viņu vēstulē Meierovicam. Savukārt par 1911. gadu no Jāzepa Grosvalda dienasgrāmatas uzzinām, kā viņš kopā ar Mamiņu un māsu Līnu atgriezušies no Anglijas Parīzē, bijis gan uz tenisa turnīru, gan saticis māksliniekus Gosē un Draguomi. Vēl viens “Gleznas stāsts” par Jāzepa akvarelējumu “Vīrietis zilā mētelī”.
Arheologs: Baltijas jūras dzelme – ar koka kuģu vrakiem bagātākā vieta pasaulē
Baltijas jūras dzelme ir bagātākā vieta pasaulē ar koka kuģu vrakiem, jo tā ir gana auksta un tumša, ūdens nav pārāk sāļš, nav postošu vētru, kas izraisītu dziļas ūdens kustības, kā arī tajā nav spēcīgu straumju, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” sacīja Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldes speciālists, arheologs Jānis Meinerts.
Kādas bija ekstrēmākās aukstuma un karstuma epizodes Zemes vēsturē
Klimats cikliski kļūst vēsāks un siltāks, ko ietekmē Zemes ass noliekums, attālums no Saules, orbītas forma, kā arī Saules aktivitātes periodiskā mainība. Tuvākajā nākotnē Zemi sagaida ledus laikmets, bet, tā kā cilvēki spēj ļoti būtiski ietekmēt klimatu, iespējams, normāla procesu virzība ir traucēta, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” sacīja Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes profesors, Ģeoloģijas nodaļas vadītājs Ervīns Lukševičs.
Vidzemes zemnieku lasītprasme zviedru laikos - mīts vai patiesība?
Viens no pamatakmeņiem, uz kura būvēts mīts par labajiem zviedru laikiem Vidzemē, ir zemnieku izglītošana, taču 17. gadsimta beigās un 18. gadsimta sākumā grūti atrast draudzi ar vērā ņemamu lasītpratēju skaitu,  Latvijas Radio 1  raidījumā “Zināmais nezināmajā” pauda vēsturnieks, Latvijas Vēstures institūta direktors Gvido Straube.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt