Francijas prezidents Makrons: Pastāv milzīgs risks, ka Eiropa tuvākajā desmitgadē var tikt novājināta

Eiropai ir jāzina, kā aizsargāt savas vitālās intereses. Un tās ir jāaizsargā kopā ar sabiedrotajiem, kad viņi ir gatavi to darīt kopā ar Eiropu, kā arī vienatnē, ja tas ir nepieciešams. Tā ceturtdien, uzstājoties Sorbonnas Universitātē Parīzē un izklāstot savu redzējumu par spēcīgāku Eiropu, izteicies Francijas prezidents Emanuels Makrons.

Francijas līderis arī norādīja, ka, viņaprāt, divas pasaules lielvaras – ASV un Ķīna – lēmušas nerespektēt starptautiskos tirdzniecības noteikumus, brīdinot, ka tas var novest Eiropu līdz nabadzībai.

"Es to saku ar pavisam vienkāršiem vārdiem, bet tāda ir realitāte pēc Inflācijas samazināšanas likuma pieņemšanas (ASV). 20 gadus mēs kopīgi esam aicinājuši Ķīnu integrēties Pasaules Tirdzniecības organizācijā (PTO), lai piespiestu otru lielāko tirdzniecības un ekonomikas spēku ievērot mūsu noteikumus. Bet izskatās, ka pasaules lielākā ekonomika (ASV) pēkšņi izlēmusi, ka tā rīkosies tāpat kā Ķīna. Lūk, kas noticis. Un tāpēc mēs vairs nevaram sasniegt savus mērķus. Un tas acīmredzami pakļauj mūs nabadzības riskam," sacīja Makrons.

Uzrunājot sanākušos, Francijas prezidents arī lielu uzmanību pievērsa drošības situācijai Eiropas Savienībā.

"Tā var "nomirt", un tas ir atkarīgs tikai no mūsu izvēles," sacīja Makrons, brīdinot, ka Eiropa nav bruņojusies pret riskiem, ar kuriem tā saskaras pasaulē, kurā spēles noteikumi ir mainījušies.

"Nākamajā desmitgadē (..) pastāv milzīgs risks, ka (Eiropa) var tikt novājināta," runā Sorbonnas Universitātē Parīzē sacīja Makrons. Šī runa tika pasniegta kā prezidenta redzējums par Eiropas nākotni.

Makrons aicināja Eiropu izkļūt no "stratēģiskās minoritātes", kas to padarījusi pārāk atkarīgu no Krievijas enerģētikas jomā un ASV drošības jomā.

Francijas prezidents raksturoja Krievijas rīcību pēc atkārtotā iebrukuma Ukrainā kā nesavaldīgu un sacīja, ka vairs nav skaidrs, kur ir Maskavas "robežas". Viņš uzsvēra, ka Eiropas drošībai obligāts nosacījums ir tas, "lai Krievija neuzvarētu agresijas karā Ukrainā".

"Mums pašiem ir jāveido šī stratēģiskā koncepcija par uzticamu Eiropas aizsardzību," sacīja Makrons, piebilstot, ka Eiropa nevar būt ASV "vasalis".

Viņš paziņoja, ka nākamajos mēnešos lūgs Eiropas partnerus iesniegt priekšlikumus, un piebilda, ka Eiropai ir nepieciešamas arī savas spējas kiberaizsardzības un kiberdrošības jomā.

Makrons pauda uzskatu, ka militārā aprīkojuma iepirkšanā priekšroka būtu jādod Eiropas piegādātājiem, un atbalstīja ideju par Eiropas aizdevumu šo centienu finansēšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti