Sadaļas Sadaļas
Dzīve & stils / Vēsture
Daugavpilī – universitātes simtgade un vietējam Pedagoģiskajam institūtam veltīta izstāde
Daugavpils Universitāte šogad atzīmē simtgadi -  tās vēsture tiek skaitīta no Valsts skolotāju institūta, kas savukārt izauga no Skolotāju semināra, kurš tika atklāts 1921. gada 4. novembrī. Pandēmijas situācija ietekmējusi jubilejas pasākumus, kas plānoti visam gadam, daļa no tiem notiek virtuāli. Tostarp arī izstāde “Daugavpils Pedagoģiskais institūts. 1952-1993”.
#Grosvaldi1921. Oļģerds iecelts par rezidējošo ministru Francijā; Mērija iet vannā
Aprīlis ir brāļu Oļģerda un Jāzepa dzimšanas dienu mēnesis. Šogad Jāzepam Grosvaldam atzīmējam 130. jubileju, atskatoties uz viņa agrīno jaunību caur dienasgrāmatu no 1911. gada un vēl nedaudz agrāk tapušu pašportretu. Savukārt 1921. gadā Margarēta turpina lustēties Londonā, Latvijas laikraksti vēstī, ka Oļģerds Grosvalds iecelts par rezidējošo ministru Francijā. Tikmēr fragmentā no Mērijas Grīnbergas vecākās Krievijā tapušās dienasgrāmatas uzzinām gan par Jāni un Katrīnu Linteriem, gan to, kā Mērija gāja vannā.
Kā pirms vairāk nekā gadsimta sasauca Satversmes sapulci
Ir 1920. gada 1. maijs. Rīgā valda pacilājoša gaisotne. Ļaudis izgājuši ielās un ar sajūsmu sveic Satversmes sapulci. Beidzot bija piepildījušās latviešu tautas ilgas – pašiem spriest un lemt, kādu ceļu Latvijas valstij iet. Todien darbu sāka Latvijas pirmais parlaments. Satversmes sapulces deputāti izstrādāja un pieņēma valsts galveno dokumentu – Satversmi. Kopš tā laika 1. maijs ir viena no nozīmīgākajām dienām Latvijas vēsturē – Satversmes sapulces sasaukšanas diena.
Latvijā jaunatklātie pilskalni apskatāmi tiešsaistes kartē
Šopavasar Latvijā atklāti pieci jauni pilskalni – Ļūbasta pilskalns, Sīķeles pilskalns, Veipieša pilskalns Daugavpils novadā, Vulānu pilskalns Riebiņu novadā, Keklišku pilskalns Ilūkstes novadā. No tiem trīs atrodas Latgalē un divi – Augšzemē, vēstīja Latvijas Kultūras akadēmijas pārstāve Aija Lūse.
Šī diena vēsturē: Magelāns krīt kaujā pret iezemiešiem
Portugāļu izcelsmes jūrasbraucējs Fernāns jeb Fernando Magelāns tiek minēts kā pirmais, kura vadītā ekspedīcija apkuģojusi apkārt zemeslodei. Diemžēl pašam Magelānam nebija lemts atgriezties no šī kuģojuma: pirms 500 gadiem – 1521. gada 27. aprīlī – Fernando Magelāns krita kaujā pret iezemiešiem Filipīnu arhipelāgā.
Vēsture 1 minūtē: Latgales kongress
Pirms Latvijas valsts Latvija bija ideja – kā kopīgs mērķis. Ap 1860. gadu, kad jauni latviešu studenti Tērbatā – jaunlatvieši – domāja, kā latviešu nākotni padarīt labāku, izpratne par to, kas ir Latvijas robežas, bija atšķirīgas.
19. gadsimta argumenti pret vakcināciju: aizsargāšanās pret slimībām ir velnišķīga
Aktīvi pret vakcinēšanos tās pirmsākumos, 18. gadsimtā, iestājās tieši reliģiskas personas, kā, piemēram, mācītāji, kuri savus sekotājus aicināja nevakcinēties, jo to uzskatīja par velnišķīgu iejaukšanos jeb velna darbu, Latvijas Radio 1 raidījumā “Zināmais nezināmajā” pastāstīja Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzeja pētniece Inga Vigdorčika.
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt