Dzīve & stils / Vēsture
Ēdiens un karš - bads Latvijā 1919. gadā
Tiem, kas ir piedzīvojuši 80. gadu nogales deficītu, tukšos veikalus un nebeidzami garas rindas vai 90. gadu sākuma nabadzību, badu iedomāties droši vien ir vieglāk. Tomēr situācija, kāda valdīja Latvijā pirms simt gadiem, 1919. gadā, bija daudzkārt sliktāka. 1919. gada maija sākumā Rīgā tika fiksēti vairāki veselu ģimeņu bada nāves gadījumi. Nepietiekošs uzturs veicināja noziedzības un slimību epidēmiju izplatību. Bada pārvarēšana neizbēgami kļuva par vienu no svarīgākajiem (varbūt pat svarīgāko) valdošās varas izaicinājumiem. Galu galā - Latvijas Neatkarības karā (1918–1920) uzvarēja tā puse, kura spēja pabarot iedzīvotājus.
Izstādē aplūkojami barikāžu laikā izmantotie sakaru līdzekļi
Sakari bija viss! Tagad grūti iedomāties, ka telefons ir kastīte mājās uz galdiņa un, lai iegūtu kāda notikuma fotogrāfijas, nepietiek ar vienu klikšķi un krāsainu printeri. 1991. gadā, kad Rīgas centru, radio un televīzijas ēkas sargāja barikādes, tehnika un sakari bija īpaši svarīgi jaunākās informācijas nodošanai. Barikāžu muzejā otrdien, 14. maijā, atklāta izstāde "Brīvības balss 1991", kurā savākti pirms gandrīz 30 gadiem aktuālie sakaru līdzekļi.
Svilpot, riet un ņaudēt. Padomi sejas kopšanai no 1937. gada kalendāra
Kalendārs nekad nav bijis tikai dienu rādītājs, tas centās būt arī enciklopēdija un padomdevējs dažādām dzīves situācijām, Latvijas Radio rubrikā "Gadsimta kalendāri no Nacionālās bibliotēkas krātuvēm" stāsta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) speciālisti. Piemēram, Mājturības kalendārā 1937. gadam starp padomiem minēta arī riešana un ņaudēšana, kas varot palīdzēt sejas ādas kopšanā.
Izcilās Iecavas muižas bibliotēkas veidotāji fon der Pāleni  – bibliofili ar militāriem talantiem
Latvijas Nacionālās bibliotēkas jubilejas izstāde “Neredzamā bibliotēka” tiks atklāta šī gada augusta pēdējā dienā, Nacionālās bibliotēkas visiem publiski pieejamajā pamatstāvā, un tajā redzamas kļūs tās muižu, biedrību, mācību iestāžu reiz mērķtiecīgi veidotās bibliotēkas, kuru kolekcijas pēc Pirmā pasaules kara, agrārreformas vai kādos citos vēstures griežos kļuva par bezsaimnieka mantu un izveidoja tieši pirms simts gadiem nodibinātās Latvijas Valsts bibliotēkas sākotnējo krājumu. 
Stārķu saliņas apmetnei noteiks arheoloģiskā pieminekļa statusu
Valsts aizsargājamo kultūras pieminekļu sarakstā kā atsevišķu arheoloģisko pieminekli nolemts iekļaut Stārķu saliņas apmetni Madonas novadā, kas līdz šim tika aizsargāta kā daļa no valsts nozīmes arheoloģiskā pieminekļa “Liezeres ezera mītne". Lēmums atdalīt objektus balstīts uz Stārķu saliņas arheoloģisko vērtību saglabāšanas nozīmīgumu.
#LV99plus: Rīgas Strādnieku deputātu padome nobalso par visu privāto veikalu slēgšanu
Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.
Mans onkulis spiegs! Saruna ar Vitolda Berķa krustmeitu
LTV seriāla "Sarkanais mežs" galvenā varoņa Vitolda Reķa tēls ir balstīts uz reālu personu - Vitoldu Berķi. Vitolds Berķis bija viens no aģentiem, kuru britu izlūkdienests MI6 iesūtīja Latvijā operācijas "Džungļi" ietvaros 1949. gadā. Gluži tāpat kā seriālā Vitolds Berķis nonāca čekistu slazdā, un misija jau no paša sākuma bija lemta neveiksmei. Lai noskaidrotu, kāds bija vēsturiskais Vitolds Berķis, piedāvājam sarunu ar Vitolda krustmeitu Ingrīdu Berķi-Dūvelu.
Mūsdienīgā arheoloģijas ekspozīcijā aicina iepazīt Talsu novada senvēsturi
Talsu novada muzejā ir radīta jauna un mūsdienīga arheoloģijas ekspozīcija „Ceļojums senatnē”, kas papildināta ar digitālām iespējām ceļot laikā. Ekspozīcijā galvenokārt izmantoti Talsu novada muzeja arheoloģisko priekšmetu kolekcijas eksponāti un deponējumi no Latvijas Nacionālā vēstures muzeja. Talsu pusē dažādos laikos ir atrasti unikāli eksponāti, tāpēc iepazīšanās ar ekspozīciju „Ceļojums senatnē”, sākot no piektā gadsimta vidus pirms Kristus dzimšanas līdz viduslaikiem, var kļūt par aizraujošu notikumu.
Jauns tūrisma maršruts «Baltu ceļš» ved caur Kurzemi, Zemgali un daļu Lietuvas
Tapis jauns tūrisma maršruts „Baltu ceļš”, kurā iezīmēti vairāk nekā 100 dažādi objekti. Maršruts ved cauri Kurzemei, Zemgalei līdz pat Šauļu apkārtnei Lietuvā. Izzinošais un izglītojošais maršruts veidots ar Eiropas Savienības Latvijas un Lietuvas pārrobežu sadarbības programmas 2014.-2020.gadam atbalstu. Vienlaikus izdots buklets un radīta mobilā lietotne, kas ļauj izzināt senatnes notikumus un iepazīstina ar dažādiem apskates objektiem.  
#LV99plus: Cēsu apriņķī uzsāks nemobilizēto vīriešu militāro apmācību
Šī publikācija ir daļa no LSM.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un nostiprināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.
Kādi koki stādāmi pie lauku mājām. Padomi no 1919. gada kalendāra
Līdztekus daudziem seniem kalendāriem Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) krātuvē atrodams arī "Dārzkopju un biškopju kalendārs", kas iznāca trīs gadus un kur tostarp atrodami padomi, kādi koki stādāmi lauku sētās, no kurām daudzas cieta Pirmajā pasaules karā. 
No individuālas nepakļaušanās līdz organizētai partizānu kustībai Latvijā
No seriālā "Sarkanais mežs" attēlotajiem partizāniem daudzi padomju varai pretojas jau kopš 1944./45. gada. Kopumā šādu ceļu izvēlējās vairāk nekā 20 000 Latvijas iedzīvotāju, kurus atbalstīja tūkstošiem cilvēku, kuri paši nebija gatavi ņemt rokā ieročus. Par vienu no galvenajiem iemesls tik masveidīgai Latvijas iedzīvotāju pretestībai kļuva brutāla un nepārdomāta padomju okupācijas politika. Nepakļaušanās jaunajai varai saauga kopā ar ticību patriotiskiem ideāliem, radot nacionālo partizānu kustību.
#LV99plus: 1. maija gājiens Rīgā ilgst 6 stundas
Publikācija veidota LSM.lv seriāla #LV99plus ietvaros, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas no 1917. līdz 1919. gadam, kas ļāva dibināt un izcīnīt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autore ir viena no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāta, bet nekādā gadījumā ne "feika". Šī varone mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.
Padomi miesas tīrībai un ķeizariskā nama vārdi. Ieskats simtgadīgā kalendārā
Kalendārs nekad nav bijis tikai dienu rādītājs, tas centās būt arī enciklopēdija un padomdevējs dažādām dzīves situācijām, Latvijas Radio rubrikā "Gadsimta kalendāri no Nacionālās bibliotēkas krātuvēm" stāsta Latvijas Nacionālās bibliotēkas (LNB) speciālisti. Piemēram,  "Zīslaka Kurzemes un Vidzemes Laika grāmatā ar bildēm 1907. gadam" doti padomi, kā uzturēt veselību un miesas tīrību.
Kā pirms 100 gadiem 1. maiju svinēja Stučkas Padomju Latvijā
1919. gada 1. maijā Rīgā un daudzviet citur lielinieku kontrolētajā Latvijas teritorijā notika grandiozas Darba svētku svinības. Masu demonstrācijām un pilsētu izdaiļošanai vajadzēja pierādīt padomju režīma stabilitāti un sabiedrības atbalstu komunistiskajām idejām.
Jaunākie
Interesanti