#LV99plus: Vienojas valdības sastādīšanu uzticēt Tautas padomei

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Šī publikācija ir daļa no lsm.lv seriāla #LV99plus, kas stāsta par notikumiem Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem. Tā ir daļa no mūsdienīgas hronoloģiskas notikumu rekonstrukcijas 1917. un 1918. gadā, kas ļāva dibināt neatkarīgu Latvijas valsti. Publikācijas autors ir viens no mūsu virtuālajiem tēliem, kas ir izdomāts, bet nekādā gadījumā ne "feiks". Šis varonis mums palīdz rekonstruēt tā laika notikumus, procesus un sadzīvi.

Andrejs Kalniņš

Autors ir viens no mūsu izdomātajiem, bet noteikti ne "feikajiem" tēliem lsm.lv seriālā #LV99plus, kas rekonstruē notikumus Latvijā un reģionā pirms 100 gadiem.

Andrejs Kalniņš, 17 gadi (dzimis 1900. gada 20. jūnijā) – Cēsu dārzniecības īpašnieka dēls. Idealizē latviešu strēlniekus un sapņo tiem pievienoties. Pret šo vēlmi kategoriski iebilst vecāki, it īpaši māte, kura liek apsolīt, ka Andrejs nepiedalīsies karā. Ziemassvētku kaujās jau ir kritis otrs viņas dēls Mārtiņš, un tāpēc māte īpaši uztraucas par Andreju. Jāņa tēvs ir Latviešu Zemnieku savienības biedrs. Andrejs aplūkoto gadu uzsāk Cēsīs un pamatā darbojas Vidzemē.

Saziņas medijs projektā #LV99pluss - ieraksti dienasgrāmatā.

Andrejam ir arī savs "Facebook" profils un un viņš veic ierakstus lsm.lv vēstures diskusiju grupā "Dzīvā vēsture". 

Šonakt vēl trijos naktī ar agro rīta vilcienu mans tēvs izbrauca uz Valku, lai piedalītos Latviešu zemnieku savienības biedru sēdē. Sēdi bija sasaucis Ulmaņa kungs, lai informētu partijas biedrus par sarunām Rīgā ar Nacionālo padomi un Demokrātisko bloku.

Gluži kā pirms gada Nacionālās padomes dibināšanas laikā, nepacietīgi gaidīju tēva atgriešanos. Tagad rakstās latviešu tautas vēsture. Lai nomierinātu sevi, pēc skolas izgāju garākā pastaigā. Cēsīs pie daudzām mājām ir izkārti latviešu nacionālie karogi. Atskārtu – mēs tak neesam izkāruši savu karogu. Steidzos mājās kļūdu labot.

Tāpat kā izbraukšana arī atgriešanās tēvam bija paredzēta naktī. Izlūdzos mātei atļauju viņu sagaidīt dzelzceļa stacijā, kur drebinājos jau vēl pirms pulkstenis sitis pusnakti. Vilciens iebrauca īsi pēc vieniem. Ieraudzījis tēvu kāpjam ārā, tūlīt metos pie viņa, jautājot par lēmumiem.

Tēvs teica, lai pagaidām, līdz paiesim pāris soļus attālāk no citiem pasažieriem. Vien jau uzņemot soli mājup, viņš sāka stāstīt. Sanāksmes dalībnieki esot pieņēmuši lēmumu atbalstīt Tautas padomes dibināšanu un par priekšstāvi sarunām virzīt Kārli Ulmani. Jau ar šo pašu vilcienu Ulmanis ir aizsteidzies uz Rīgu, lai vestu tālākas sarunas.

Tēvam esot divējādas sajūtas. No vienas puses, viņam neesot tīkama kārtības neievērošana. Viņaprāt, juridiski sēdei neesot bijušas tiesības lemt par Zemnieku savienības atbalstu Ulmaņa priekšlikumiem. Tāpat apieta esot Nacionālā padome. Bet jāsaprot, ka nedrīkst vairāk vilcināties. Igauņi jau nodibinājuši savu valdību. Juridisko formalitāšu sakārtošana varot ievilkties. Tieši tāpēc arī tēvs piekritis atbalstīt Ulmani. Latvijai valdību vajag tagad!

*1918. gada 15. novembra ieraksts dienasgrāmatā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti